6. مشخص ساختن نظام ارزشیابی

اما کلبههای جنگلی همیشه یکی از بهترین گزینههای اقامت در دل جنگل است. با اين حال جاي بسي تاسف است اگرحفظ واحياي اين منابع ارزشمند طبيعي که مايه قدرت و فخرسرزمين ما هستند همچون ساليان گذشته مورد بي توجهي قرار بگيرد. در مورد شخص میرزا کوچک خان جنگلی باید گفت که این مرد بزرگ در سال ۱۲۵۷ چشم به جهان گشوده است. داستان آن درباره چند دختر جوان است که شب تولد یکی از دوستانشان به یک کنسرت موسیقی رفتهاند و در راه بازگشت، در حالی که مواد مخدر به همراه دارند، توسط گروهی که تازه از زندان فرار کردهاند ربوده میشوند و مورد آزار و اذیت قرار میگیرند.

این جنگل پر از درختان راش و شمشاد و توسکاست که در آبان ماه زردرنگ و گلگون می شوند و همنوایی صدای برگ ها با صدای آب چشمه های بهترین موسیقی طبیعت را به مسافران هدیه می کند. موََلف صورة الارض نیر مرغاب را اینطور معرفی میکند: (این رود از پشت بامیان میآید و نام آن مرغاب یعی مرو آب است) و اصطخری علاوه بر این وجه تسمیه باز هم علاوه میکند که منبع این رود مرو را مرغ همه گفتهاند، چنانکه گوید: (رود مرو رود بزرگ است و این رود هاکه یاد کردیم همه از این رود بر خیزد و آن را مرغاب خوانند یعنی آب مرو گویند کی نسبت این آب به آن جایگاه است که از بیرون میآید از غرجستان و این جایگاه را مرغ گویند.

اما ارسباران به معنای جایی است که شاخههای رود ارس از آنجا به ارس میریزند. برای جلوگیری از مسمومیت غذایی، کنسرو ها را حتما ۲۰ دقیقه بجوشانید. قبلا از هاینریک فون کوتا، گئورک لودویک ـ هارتیگ بود که در سال 1791 کتاب خود را برای جنگلبانان آلمان نوشت و در کتاب خود فنون مربوط به کشت پیسه­آ و تجدید حیات طبیعی توسط شیوه پناهی را تشریح نمود. این ناحیه به وسعت ۷۲۴۶۰ هکتار از لحاظ طبیعی از شمال کوه قوشاداغ در جنوب شهر اهر شروع شده و تا رود ارس ادامه مییابد. قابل یاد آوری است که زیبائیهای طبیعی این ولسوالی نیز زبانزد است، بزرگان زیادی در قریه جات مختلف این ولسوالی بود وباش داشتند و هم اکنون آرامگاهای شان زیارات مشهور که بازدید کننده گان زیادی را از سرتا سر افغانستان به این ولسوالی میکشاند.

رییس محیط زیست هرات نیز با ابراز نگرانی از وضعیت پیش آمده اظهار داشت که درختان پسته نه تنها سرمایه برای همه افغانان می باشد بلکه نقش بسیار بارز و ارزنده در حفظ محیط زیست دارد. در این میان هنوز هم زنان آمازون یافت می شوند که به شیوه هزاران سال پیش خود را استتار می کنند و کمتر اطلاعی از فن آوری های روز ندارند. اگر میخواهید شب را در جنگل ارسباران کمپ بزنید میتوانید یک الی دو روز را در این منطقه جنگلی بمانید.

آن ها به طور مداوم در طول زندگی خود رشد می کنند و هر روز حدود 20 کیلوگرم طعمه شکار کرده و می خورند. بدیهی است که به میزانی که تعداد تیراژ بالا رود، هزینه نهایی کلی چاپ کتاب بالاتر، ولی در عین حال هزینه نهایی چاپ هر عدد کتاب مقرون به صرفهتر خواهد بود. مردم محلی در اطراف جنگلهای ارسباران زندگی میکنند و شغل اکثرشان دامداری، باغبانی، زنبورداری و ساخت صنایع دستی است.

خوشبختانه در کشور عزیزمان ایران زیبا امکان ایستادن روی ابرها وجود دارد. به گزارش خبرنگار مهر، کتاب جنگلهای مانگرو (حرا)، اولین کتاب از مجموعۀ «زیست ایران»، تصاویری منحصر به فرد از گونههای زیستی این منطقه دارد و امکان آشنایی کودکان و نوجوانان را با این بخش از محیط زیست ایران فراهم کرده است. مشخصات ساختار جغرافیائی، اکولوژیکی و کوهستانی آن زمینه رشد را برای نباتات و حیوانات مختلف مساعد ساخته است و این امر سبب زیست انواع مختلف حیوانات و نباتات بینظیر و مختص به این دیار شده است. البته انصافا این منطقه در فصول گرم، آب و هوای خنکی هم داره و اهالی آن به نسبت کل ایران دمای بسیار پایینتری رو تجربه میکنند.

وی افزود: در هرمنطقۀ که آب ذخیره میشود، باید نواحی اطراف آن سرسبز گردند. اگر خرداد ماه راهی جنگل ارسباران شوید زغال اختههای رسیده هم در جای جای جنگل یافت میشود که طعم دلنشین آن خاطره سفرتان را کامل خواهد کرد. طبیعتاً برای دیدن جنگل های ارسباران باید ابتدا راهی تبریز شوید. در حال حاضر جنگل ارسباران از شرق شهرستان مشگینشهر و مغان شروع شده و تا شهرستان تبریز و مرند در غرب ادامه مییابد و نواحی جنوبی آن با شهرستان سراب هممرز می باشند. جنگل ها نزدیک به یک سوم کل خشکیهای روی زمین را پوشش میدهند و زیرساختهای ارگانیک حیاتی را برای برخی از متراکم ترین و متنوع ترین مجموعههای حیات سیاره فراهم میکنند.

مضاف بر این، عودهای مختلف با روایح متفاوتی که دارند علاوه بر خوشبو کردن محیط کارهایی خاص خود را نیز انجام میدهند که سعی کرده ایم توضیحات کاملی را برای هر کدام در عودآنلاین ذکر کنیم. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، ساختوسازها در مناطق جنگلی در شرایطی طی سالهای اخیر با افزایش قیمت سرسام آور، توجیه شدید اقتصادی پیدا کرد که براساس بررسیها، ویلاهای فوق لاکچری در مناطق معروف گاه، هم قیمت منازل مسکونی شمال تهران تا متری ۷۰میلیون تومان نیز معامله میشوند. دسته اول گیاهشناسانی هستند که برای دیدن گونههای نادر گیاهی به این منطقه میآیند و دسته دوم نیز توریستهای عمومی.

از جمله مهمترین گونههای جانوری و گیاهی منطقه است. پوشش گیاهی ارسباران را درختان و درختچههای ممرز، کیکم، سماق، زرشک، انار وحشی، سیب وحشی، گلابی وحشی، تمشک و زغالاخته تشکیل میدهد که به طور متراکم بر روی دامنه کوههای فراوان این منطقه روییدهاند. ارسباران منطقه وسیعی است که دارای 900 هزار هکتار وسعت بوده و از دو بخش ارسباران شمالی و جنوبی تشکیل می شود. تعداد آبشار و چشمههای راه جنگلی بسیار است و اگر مسیرتان با آنها یکی شود، فرصت نابی برای لذت از آبوهوای خنک و با صفای جنگلی نصیبتان شده است.

پسته یکی از پیــداوارعمــده بادغیس است که سالانه بملیارد هاافغانی عاید بمردم و دولت میرساند، پسته زار بادغیس بزرگترین جنگل پسته در افغانستان است که ساحه بیشتراز۹۵ هزارهکتارزمین را پوشانیدهاست، مقامات دولتی در حفظ ونگهداشت این ثروت ملی افغانستان توجه کمتر مینمایند. یکی از سیاستهای اصلی آن رعایت احترام به صاحبان نظریه است. یکی از تفریحات مردم سیدنی و گردشگرانی که به استرالیا سفر می کنند، این است در زمان طلوع خورشید در اوج پل بایستند و اولین تابش های آفتاب را نظاره گر باشند. در روستای «کوانق» درخت کهنسال ۵۰۰ سالهای قرار دارد که کاملا سرحال بوده و قطر آن تقریبا سه متر است.

دیدگاهتان را بنویسید