کتاب جنگل بارانی: چگونه سیلیکونولی دیگری بسازیم

یک مطالعه در کشور ژاپن نشان داد تعداد سلول های سیستم ایمنی بدن که در مبارزه با بیماری ها و سلول های سرطانی نقش مهمی بازی میکنند، در افرادی که به مدت 3 روز و 2 شب در جنگل ساکن شده بودند در مقایسه با گروهی که در شهر زندگی میکردند، بسیار بیشتر شده بود و نکته جالب این است که این اثر تا 1 ماه بعد از اتمام سفر جنگلی هم در افراد قابل مشاهده بود. اصولا در یک ناحیه ارتباط تنگاتنگی بین جنگل و پوشش گیاهی آن با فرسایش خاک وجود دارد.

مدل جنگل بارانی که در کتاب ارائه شده است، نیز شرایط مشابهی دارد. این جنگل که در پارک ملی دارتمور واقع شده است، خانه بسیاری از درختان درهم پیچیده و پوشیده از خزه است که به نظر میرسد متعلق به یک کتاب فانتزی هستند. دومین محوطهی میراث طبیعی ایران یعنی ارسباران در آذربایجان شرقی که یک بار نیز توسط یونسکو بررسی آن به تعویق افتاده بود، بار دیگر توجه ارزیابان کمیته بین المللی محیط زیست را جلب نکرد. ۳- انحصاربیک شرکتی که سهم عمده آن مال شهرداری یعنی خودمردم است داده میشود نه بیک شرکتی که اکثریت سهام آن متعلق به مالکین فعلی اتوبوسهاست.

افزایش این هورمون در دراز مدت موجب افزایش فشار خون، سردرد و افزایش ریسک بیماری های قلبی و دیگر مشکلات سلامتی میشود. ارتفاع ابرها در این منطقه واقعا پایینتر از حد معمول هستند و این چهره متفاوت، جنگل مهآلود سانتا النا را زیبا و در عین حال خوفانگیز کرده است.این ابرهای کم ارتفاع از سوی دیگر رطوبت دائمی را در اختیار پوشش گیاهی این منطقه قرار میدهند به طوری که پوشش گیاهی این جنگل به طور چشمگیر و شگفتانگیز رشد میکند و تکثیر میشود. جنگل بلیران دارای جاده روستایی زیبایی است که از روبرو دارای نمای کوه و جنگل است و از طرفین دیگر نمای شالیزار و مزارع و باغات، چشم هر بینندهای را نوازش میکند.

سرسبزی درختان انبوه در کنار ابرهای سفید پنبهای شکل، چشماندازهایی بسیار زیبا و منحصربفرد ایجاد میکند که هر بینندهای را مجذوب خود خواهد کرد، اما این تنها جذابیت جنگل ابر نیست. اگر در بهار از بروکسل دیدن کنید، بازدید از جنگل بسیار آسان است، اما این یک جاذبه توریستی بسیار محبوب است، بنابراین احتمالاً با شلوغی روبرو خواهید شد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانشرقی از تخریب ۳۰ هکتار از جنگلهای ارسباران در پی استخراجهای معدن سونگون خبر داد، افزود: از مجموع تخریبهای سونگون در جنگلهای ارسباران، ۱۹ هکتار از مناطق جنگلی و ۱۱ هکتار از اراضی مرتعی منطقه ارسباران بود که با دستور استاندار کمیته حقیقت یاب تشکیل و پس از بررسیهای انجام یافته؛ تخریبهای سونگون در جنگلهای ارسباران محرز و توقف عملیات صادر شد.

اضافه بر این، یاقوت الحماوی در معرفی شخصیت بابک خرمدین هم از جنگل ارسباران اسم برده است. با قطار: سفری هیجانانگیز تا جلفا یا تبریز و باز هم ماشینسواری تا ارسباران. حیوانات بسیاری مانند میمون و مار از درختان بالا میروند تا به نور خورشید رسیده و گرم شوند و آنگاه برای پیدا کردن غذا روی زمین میآیند. البته این موجودات شبها در جست و جوی غذا بیرون میآیند و بهتر است شبها را در آمازون نگذرانید! برخی از بومیان آمازون گردشگران را در بین خود میپذیرند و از این راه کسب درآمد میکنند.

در آمازون تنوع زیادی از گونه های این تیره وجود دارد ، برخی از آنها کاملا سیاه رنگ هستند ، مانند زوزه سیاه سیاه آمازونی (آلواتا نیجرریما) دیگران قهوه ای مایل به قرمز مایل به قرمز مانند زوزه کش قرمز Purús (Alouatta puruensis) و زوزه کش قرمز ونزوئلا (Alouatta seniculus). بطور کلی پوشش گیاهی و بویژه جنگلها به عنوان ریه تنفسی محیط زیست که برای بسیاری از باکتریها و قارچهای تکسلولی و نیز برخی از حشرات مضر ، خطرناک است.

چگونه بسیاری از بیوم عمده؟ ساحلی که نه تنها یکی از بهترین مقاصد برای ماه عسل در ایران است بلکه میتوان آن را یکی از قطبهای اصلی گردشگری در جنوب ایران دانست. جنگل حرا در آب و هوای گرم جنوب به وجود آمده و پوشش گیاهی آن در این نوع شرایط آب و هوایی رشد میکند. علاوه بر جنگلهای شمال ، در منطقه غرب و جنوب غرب و حتی شمال شرق ایران میتوان شاهد وجود جنگل بود. جنگل درمانی چگونه بر روی بدن انسان تاثیر میگذارد؟ عده ای نیز جنگل ها و مراتع را به عنوان یک منبع اقتصادی میدانند که سود کلانی را برای آنان دارد.

جنگل های برگریز در یک منطقه راحت با آب و هوای معتدل واقع شده است. یکی از 10 گونه شناخته شده در جهان در جنگل های بارانی آمازون به عنوان یکی از پنج گونه شناخته شده پرندگان زندگی می کنند. معروفترین قبایل آمازون Yanomamo و Kayapo هستند. ولی در ملاقات نمایندگان میرزا با روتشتاین، معلوم شد که هدف دولت شوروی از خاتمه دادن به جنبش جنگل اجرای موافقتها با دولت انگلستان بوده است. فقط در ایران وزارت مالیه و جنگ و خارجه و داخله لازم است؛ اولی را نداریم، دومی و سومی تا بین بیپاپوش، توپهای حاجی میرزا آقاسی و سرتیپان بیفوج، و قناسیل و سفرای وظیفهخور معلوم را دارا هستند.

حاجی میرزا ابوطالب هم اگر مخالفت نکند مرا بس است. این موجود کوچک باعث شده است که آسیب بزرگ به تندرا. به اعتقاد بسياري از آگاهان و متخصصين، مردم افغانستان بر روي گنجي بزرگ به وسعت تمام افغانستان خوابيده اند. این موزه در محل کاخ سلطنتی رامسر و در مجاورت غرب هتل بزرگ قرار داشته که علاوه بر اشیایی که به نمایش گذاشته ساختمان کاخ نیز دیدنی است. از اینرو پیمانکار جهت انجام عملیات مبارزه، تعیین و از پیمانکار خواستیم تا برای تسریع در مراحل مبارزه با این آفت بر نیروهایش بیفزاید.

بنابراین جهت آشنایی بیشتر با این منابع جنگلی ومراتع در ایران، توضیح مختصری برای آن ها داده تا با این آگاهی در حفظ منابع طبیعی خود بکوشیم. بستر رودخانه از بالا به پایین از تخته سنگ، قلوه سنگ و شن تشکیل شده و جریان آب رودخانه طوری است که با حفر بستر خود در جاهای مختلف حوضچه های مناسبی برای شنا ایجاد کرده است که در تمام مدت تابستان به ویژه روزها بیشتر گردشگران به شنا در این حوضچه ها می پردازند. Acer hyrcanum-Lathyrus voseus-Lonicera caucasia-Quercus macranthera-و گونههای رطوبت پسند مرطوب مدیترانهای مثل Cornus که همراه Sorbus torminalis و Sorbus aucuparia قرابت Sorbus این جنگلها را با جنگلهای اروپای شرقی و همچنین وجود عناصر درختی همانند گیلاس وحشی Cerasus avim که از عناصر مهم درختی خزر و اروپا میباشد قرابت این جنگلها را با جنگلهای هیرکانی بیشتر نمایان میسازد.

دیدگاهتان را بنویسید