چند چشمه بهشتی داریم و آیا هرکدامشان ویژگی متفاوتی دارند؟

در غربیترین نقطه کشور در مرز ایران و ترکیه نیز حدود ۲۹ دقیقه و ۳۰ ثانیه پس از تهران لحظه ظهر روی میدهد. در این روستا زمان ظهر ۲۹ دقیقه و ۲۵ ثانیه دیرتر از ظهر تهران است. پسابندر در ۸۵ کیلومتری شرق شهر چاهبهار است. در همین روز در جنوبیترین نقطه کشور روستای پسابندر (در جنوب استان سیستان و بلوچستان) خورشید ساعت ۶ و ۵ دقیقه و ۳۳ ثانیه طلوع و در ساعت ۱۶ و ۴۰ دقیقه و ۱۱ ثانیه غروب میکند. براساس اطلاعات فوق، اختلاف طول جغرافیایی بین شرقیترین نقطه و غربیترین نقطه کشورمان حدود ۱۹ درجه و ۱۸ دقیقه و ۵۷ ثانیه است و بر این اساس، اختلاف افق (ظهر) بین شرقیترین و غربیترین نقطه کشور به یک ساعت و ۱۷ دقیقه میرسد.

روستا در فاصله حدود ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر سیهچشمه مرکز شهرستان چالدران واقع شده است. این روستا در سال ۱۳۹۵ جمعیتی بالغ بر ۱۰۹۳ نفر داشته است. ۲. مرکز آمار ایران، نتایج تفصیلی سرشماری رسمی سال ۱۳۹۵. ۱. مرکز آمار ایران، نقشههای تقسیمات کشوری دقیق، ویژه سرشماری سال ۱۳۹۵. این روستا در سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ۱۲ نفر داشته است. جنوبیترین نقطه کشورمان در حدود یک کیلومتری جنوب شرقی روستای پسابندر در کرانههای شمالی دریای عمان و ساحل خلیج گواتر و در عرض جغرافیایی ۲۵ درجه و ۳ دقیقه و ۳۳ ثانیه واقع شده است. این مکان نزدیکترین جای ایران به خط نصفالنهار مبدأ (گرینویچ) است.

روستای سلیمان آغل غربیترین نقطه مسکونی ایران است. چون با توجه به شرایط اقلیمی این استان در وسط فصل بهار ممکن است یکباره با بارش شدید برف و تگرگ همراه شوید و یا نه با آفتاب گرم یک روز بهاری را در این استان سپری کنید به هرحال آب و هوای آذربایجان غربی تا حدی غیرقابل پیش بینی است. علوی نه فقط درباره جریان سیاسی، بلکه درباره جریان زندگی مردم در آن زمان مینویسد و آن را به تصویر میکشد.

دید روهای ممتد در جهت طولی باغ از كوشك اصلی به سایر قسمتهای باغ و بالعكس از سردر خانه غنای خاصی به زندگی در باغ میدهد. همچنین در روستای چرچرا ، محل معروف به اوچ قیزلار و موزاداشی و محوطه های اطراف آثار و علائم زندگی مشاهده می شود در منطقه اوچ قیزلار در میان سه كوه سنگی قلعه ای با ارتفاعی حدود 30 الی 40 متر وجود دارد كه قدمت آن را از روی پراكندگی سفال در سطح آن به هزاره اول تا دوره اسلامی تخمینمی زنند. اما در زمستان در حالیکه در سرخس خورشید ساعت ۶ و ۳۴ دقیقه طلوع میکند، کوهک اولین نقطه در کشور است که شاهد طلوع خورشید در حدود ساعت ۶ و ۲ دقیقه است.

در نتیجه طول روز به ۱۴ ساعت و ۵۹ دقیقه و ۲۵ ثانیه (تقریباً ۱۵ ساعت) میرسد. مرکز بخش دشتیاری شهر نگور است که در عرض بالاتری قرار گرفته و به همین جهت شهر چابهار در ۲۵ درجه و ۱۷ دقیقه عرض جغرافیایی جنوبیترین شهر کشور و جنوبیترین مرکز شهرستان کشور است و از آنجا که این شهر مرکز بخش مرکزی شهرستان چابهار است، جنوبیترین مرکز بخش کشور نیز به حساب میآید. بخش دشتک نیز غربیترین بخش کشور به حساب میآید. نزدیکترین آبادی به آن چشمه ثریا و سپس پاسگاه گروهان بورالان است که چون جمعیت دائمی ندارند، روستای قوش با ۴۴۳ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۵، شمالیترین نقطه مسکونی کشور به حساب میآید.

تخت سلیمان یا شهر گنجک در یک دره سرسبز در بلندی سه هزار متری، سرشار از جاذبههای کم نظیر طبیعی- تاریخی واقع شده، این ناحیه همان شهر مشهوری است که بنا به نوشتههای کهن، زادگاه زرتشت بوده و در نوشتههای پهلوی به نام “گنجک” خوانده شده است. این استان با بیش از یک هزار و ۵۱۷ اثر تاریخی و جاذبه طبیعی ثبت شده ملی دارای دو اثر ثبت شده جهانی یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور به شمار میرود از مهمترین جاذبههای گردشگری استان میتوان به مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب، مجموعه جهانی قره کلیسای چالدران، مزار شمس تبریزی، غارسهولان، کاخ موزه باغچه جوق ماکو، سه گنبد و دریاچه ارومیه و…

درختان انبوه میوه و دوری از سر و صدای شهر، مجموعه زیبایی بوجود آورده که برای پیک نیکهای خانوادگی یا دوستانه مناسب میباشد. بادامیار یا قدمگاه، روستای در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر است گورستان تاریخی بادامیار بر روی پشته ای قرار دارد و سنگ نبشته ها و حجاری ها و مجسمه های متنوعی در آن به چشم می خورد، سنگ نبشته ها و الواح قبور به خط کوفی و ثلث نو است، خطوط کوفی اغلب شیوه ای نزدیک به تعلیق دارند و بهترین نمونه آنها نوشته های سنگ قبر خواجه علی و پیرچوپان است، اما سنگ نبشته های ثنث تقریباً همه یکنواخت و یک دست است و نشان می دهند که در روزگاری کنده شده اند که مذهب جعفری در آذربایجان رسمیت و عمومیت یافته و محبت خاندان نبوت در دلها جا گرفته و نام ائمه اطهار سلام الله علیهم اجمعین، زینت بخش کتیبه های قبور بزرگان علم عرفان شده است.

ماهچه ٔ علم را گویند. را برداشت کرد. ضرب المثل “بیر اولسون، پیر اولسون: یکی باشد پیر (عالی و بهترین) باشد” را داریم، یا اصطلاحات “الینین پیری یوخدو: دستش یمن ندارد”، “گؤردۆیۆ ایشین پیری یوْخدۇ: کاری که انجام داده بی اثر است. در طول سال نیز با توجه به تغییر لحظه طلوع خورشید در ماهها و فصول مختلف سال همزمان با تغییر دایره روشنایی، در روز اول تیرماه و وقوع انقلاب تابستانی که طولانیترین روز سال است، براساس ساعت رسمی تابستان، اولین نقطهای که در ایران خورشید طلوع میکند شهر سرخس در شمال شرقی کشور و در استان خراسان رضوی است که خورشید ساعت ۵ و ۷ دقیقه بامداد طلوع میکند.

طول روز با توجه به وضعیت دایره روشنایی در فصل زمستان در مناطق جنوبی بیشتر از نواحی شمالی است. اگرچه شمالیترین نقطه کشورمان در شهرستان ماکو و در بخش بازرگان استان آذربایجان غربی واقع شده است و شمالیترین شهر این قسمت از کشورمان شهر بازرگان است، اما چون این شهر بر مدار ۳۹ درجه و ۲۳ دقیقه واقع شده، شمالیترین شهر کشور به شمار نمیآید. در روز اول دیماه و همزمان با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی، در شمالیترین نقطه کشور (قوش در شمال استان آذربایجان غربی) خورشید ساعت ۷ و ۴۹ دقیقه و ۳۸ ثانیه طلوع میکند و در ساعت ۱۷ و ۱۰ دقیقه و ۲۸ ثانیه غروب میکند.

طول روز به ۱۳ ساعت و ۴۱ دقیقه و ۴۴ ثانیه میرسد و اینگونه اختلاف طول روز و میزان روشنایی بین شمالیترین و جنوبیترین نقطه کشور به یک ساعت و ۱۷ دقیقه و ۴۱ ثانیه میرسد. در همین روز در جنوبیترین نقطه کشور روستای پسابندر (در جنوب استان سیستان و بلوچستان) خورشید ساعت ۵ و ۳۵ دقیقه و ۲۸ ثانیه طلوع و در ساعت ۱۹ و ۱۷ دقیقه و ۱۲ ثانیه غروب میکند.

در روز اول تیرماه و همزمان با انقلاب تابستانی نیمکره شمالی در شمالیترین نقطه کشور (قوش در شمال استان آذربایجان غربی) خورشید ساعت ۶ و ۳ دقیقه و ۴۸ ثانیه طلوع میکند و در ساعت ۲۱ و ۳ دقیقه و ۱۳ ثانیه غروب میکند. برج شمس تبریزی روی مزاری منسوب به شمس تبریزی در دوره صفویان در شهر خوی ساخته شد، این بنا در محلهٔ امامزاده سید بهلول در شمال غربی شهر خوی در آذربایجان غربی واقع است.سطح بیرونی این مناره با شاخهایی از قوچ وحشی که شاه اسماعیل صفوی طی اقامت ۴۰ روزهاش در کوه چله خانهٔ خوی شکار کرده بود، تزیین شده است، برج شمس تبریزی ۳.۴۰ متر قطر داشته و مساحت آن نیز ۱۱ متر است.

ترکیه و از جنوب به شهرتان خوی محدود است. روستای پسابندر از توابع دهستان سندمیرثویان بخش دشتیاری شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان است. روستای قوش از توابع دهستان چایباسار شمالی بخش بازرگان شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی است. آبشاری با ارتفاع بسیار زیاد که جلبکهای اندود شده بر روی صخرهها زیبایی خاصی به آن داده است که چشم هر بینندهای را نوازش میکند. اهمیت بنای تاریخی قره کلیسا علاوه بر قدمت و معماری کم نظیرش، به علت شهادت تاتائوس مقدس یکی از حواریون حضرت مسیح (ع) است که به دستور پادشاه ارمنستان به همراه پیروانی که به دین مسیحیت گرویده بودند در این منطقه به شهادت میرسد.بعد از شهادت حواری حضرت مسیح (ع)، او را در محل کنونی کلیسا به خاک میسپارند، بعدها روی قبر او نمازخانه کوچکی میسازند و در قرن هفتم میلادی این نمازخانه به کلیسای بزرگی تبدیل میشود.

مجموعه جهانی قره کلیسا (کلیسای تاتائوس) در هفت کیلومتری جاده چالداران – قره ضیاءالدین و در دامنه کوه و روی تپه ˈماهورˈ قرار دارد.این بنای تاریخی – مذهبی به سبب برخورداری از معماری بی نظیرش در تیر سال ۸۷ به عنوان نهمین اثر ثبت شده کشور در سی و دومین نشست میراث جهانی یونسکو در کبک کانادا در فهرست آثار تاریخی جهان قرار گرفت و ثبت جهانی شد. باداب سورت، واقع در استان مازندران، مجموعه ای از سازند های تراورتن پلکانی است که طی هزاران سال از رسوبات آب و مواد معدنی دو چشمه طبیعی متمایز هنگام سرد شدن تشکیل شده اند.

مزیت دیگر ثبت شرکت جلب اعتماد شرکت ها و مجموعه های تجاری است. درجه حرارت: ۵۲ ـ ۲۳ درجه، خواص درمانی: برای درمان ناراحتیهای دستگاه تنفس، گوارش بیماریهای پوستی، روماتیسم مزمن، و برای عفونتهای دستگاه تناسلی زنان مفید بوده و صفراآور است. نقشه های این قالی توسط ذهن هنرمندانه زنان ترکمن نقش می بندد و بسیار زیبا و جذاب است. نزدیکترین آبادی به این نقطه پاسگاه مرزی و نزدیکترین روستا، روستای سلیمان آغل (سیلوم آغل) است. طول روز به ۱۰ ساعت و ۳۴ دقیقه و ۳۸ ثانیه میرسد و اینگونه اختلاف طول روز و میزان روشنایی بین شمالیترین و جنوبیترین نقطه کشور به یک ساعت و ۱۳ دقیقه و ۴۸ ثانیه میرسد.

در حالیکه در کوهک در این روز خورشید ساعت ۵ و ۲۳ دقیقه طلوع میکند. در نتیجه طول روز به ۹ ساعت و ۲۰ دقیقه و ۵۰ ثانیه میرسد. طول روز با توجه به وضعیت دایره روشنایی در فصل تابستان در مناطق شمالی بیشتر از نواحی جنوبی است. با توجه به این خدمات و برای شادی روح بزرگ او به آرامگاه جبار باغچه بان سر بزنیم. با ظهور بیبدیل مردی از تبار عاشقان و عارفان یعنی مولانا محمد جلال الدین مولوی آشکار و اظهار میشود که مولانا خود از ملاقات او حیران و خیالی از خیالات او میداند.

دیدگاهتان را بنویسید