چشمه علی تهران کجاست و چه تفریحاتی دارد؟

در لابه لای اوراق مطبوعاتی به جای مانده در استان مرکزی ناگفتههای متعدد تاریخی و نحوه زیست اجتماعی، ویژگیهای رفتاری و مشی سیاسی و فرهنگی این مرز و بوم نهفته و نقش و جایگاه استان مرکزی در رشد دایره علوم ارتباطی و مستندسازی وقایع برجسته است. اين شهرستان از شمال به شهرستان اردكان و از شرق به شهرستان بافق و از جنوب به شهرستان تفت و از غرب نيز به استان اصفهان محدود شده است. شهرستان تفت را میتوان یکی از با قدمتترین و اصیلترین شهرهای یزد معرفی کرد که دارای آثار باستانی فراوانی بوده و فرهنگ ایرانی را به رخ میکشاند.

محمد رضا آخوندی افزود: این تفرجگاه مشکلاتی را در زمینه روشنایی داشته است که با پیگیری هایی انجام این مشکل رفع شد برای حل سایر کمبوده نیز چندین مورد اعتبار و هزینه اختصاص داده شد و دهیاری اسلامیه نیز وظیفه نظافت و پاکسازی این تفرجگاه را بر عهده گرفت. بنا بر حدس و گمانهزنیهای تاریخی، این شهر از پیش از اسلام وجود داشته است. قدمت تاریخی مقبره کاوه آهنگر به قبل از اسلام بازمیگردد و در کنار آن مقبره یکی از سادات علوی به نام امامزاده حیدربنعلی (ع) قرار دارد. بعدها با ورود اسلام به ایران نام چشمه به چشمه علی تغییر پیدا کرد.

این روستا با دارا بودن طبیعتی زیبا، جایگاه چناری ۱۵۰۰ ساله است که در سال ۱۳۸۸ در فهرست آثار طبیعی به ثبت رسیده است. روستای طامه طبیعتی کوهستانی دارد و آبوهوای آن بسیار مطبوع و فرحبخش است. به دلیل مسائل ذکر شده و همچنین آبوهوای بسیار مناسب این روستا، گردشگران زیادی برای تفریح و استراحت، به این روستا سفر میکنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که مردمان روستا را، از مهاجرت به شهر، منصرف نموده است.

در سالهاي اخير موج فزايندهاي از اين مسافرتها، به درياچههاي واقع در ارتفاعات البرز و زاگرس آغاز شده كه درياچه هاي گهر، نئور، لار، ولشت، تار، زريوار، آوان و بسياري ديگر، از مقاصد عمده اين مسافرتها به شمار ميروند. در کشوری همچون ایران که دارای اقلیم خشک و شکننده ای است توسعه سطح جنگل ها از طریق جنگلکاری یکی از اهداف عمده محسوب می شود. سنگ نبشته ها و لوح قبرها به دو خط کوفی و ثلث نوشته شده اند.

مظهر این چشمه در دو نقطه همجوار یکدیگر است و اطراف آنها با سنگ چینى به دو حوض محصور تبدیل شده است. براساس كتیبه سنگ قبر، امامزاده قاضی میرسعید در سال 926 هجری قمری میزیست. در سال 622 هجري جلال الدين خوارزمشاه بدون برخورد يا مقاومت مهمي به مراغه آمد . كليساي سن استپانوس يكي از كليساهاي با عظمتي است كه بين قرنهاي چهارم تا ششم هجري (10 تا 12 م) ساخته شده است.

اين شهر در سال 21 هجري قمري به وسيله اعراب فتح شد و به دنبال آن قبايلي از اعراب مانند ازدها كه از قبايل معروف اعراب يمن بودند و دراين شهر ماندند وحكومت رواديان را بنيان نهادند. شبهه : پوشيدگي کار و مانند آن. علی احمدیان بخشدار مرکزی تفت در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در رابطه با وضعیت این تفرجگاه، گفت: چشمه تامهر به جهت اینکه زیرمجموعه اداره منابع طبیعی و این نهاد متولی آن است لذا دهیاری اسلامیه حق هیچگونه هزینه و اقدامی در این منطقه ندارد و خارج از محدوده طرح هادی روستای اسلامیه است.

با هماهنگی رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه نشست هم اندیشی و برنامه ریزی اشتغال در زندانهای استان کرمانشاه با حضور استاندار و سایر مسئولین مرتبط در زندان چشمه سفید کرمانشاه برگزار شد. این روستا یکی از سرزندهترین و پرگردشگرترین روستاهای حال حاضر ایران است که در شهرستان تفت استان یزد واقع شده است. مدیرکل منابع طبیعی استان یزد نیز در گفتگو با خبرنگار یزدرسا در رابطه با تدابیر منابع طبیعی برای ساماندهی تفرجگاه چشمه تامهر، اذعان داشت: چشمه تامهر شهرستان تفت جزو پروژه های استانی منابع طبیعی است و اعتبارات آن باید از داخل استان تامین شود.

شهر توریستی سرعین به عنوان نگین گردشگری استان اردبیل در آستانه نوروز حال و هوای خاصی دارد چرا که پس از ۲ سال درگیری با کرونا، امسال سرعین شهر چشمههای بهشتی، خود را برای میزبانی از خیل عظیم گردشگران اقصی نقاط ایران آماده میکند. پس همراه ما شوید تا پایان این نوشته. تا کنون چیزی درباره پوشش گیاهی ایرانی ـ تورانی شنیدهاید؟ قبل از هر چیز بگوییم که از طبیعت ایرانی و تورانی نباید انتظار جنگلهای سرسبز و دشتهای باشکوه داشت؛ اما با این حال، طبیعت لطفش را از این شهر دریغ نکرده است.

فضای زیبا و آب و هوای دل انگیز منطقه باعث شده تا حتی مردمان کویر، شب خود را در این تفرجگاه کوهپایه ای بگذارند اما متاسفانه امکانات ضعیف و نبود زیرساخت های کافی، استفاده از این ظرفیت خدادادی را با مشکلاتی روبرو کرده است. استان چهارمحال و بختیاری در ارتفاع بالایی قرار دارد که موجب شده آب و هوایی کوهستانی داشته باشد، به همین دلیل اغلب زمستان های آن سرد و برفی است اما بهار و تابستانی بسیار دلپذیر دارد. آب و هوای ولسوالی اوبه در فصول سال متفاوت است، در فصل بهار هوای گوارا و مناسب داشته، در فصل تابستان معتدل، در فصل خزان نیمه سرد و در فصل زمستان هوای نسبتاً سرد توأم با برف و باران و یخبندان شدید و بادهای موسمی از طرف شرق به طرف غرب ادامه دارد و در فصل تابستان بادهای ۱۲۰ روزه از طرف شمال به طرف جنوب در حرکت بوده و گاهی اوقات باعث متضرر شدن حاصلات گندم و غیره نباتات میشود.

این کوهها در طول زمستان پوشیده از برف بوده و در تابستان، با گرم شدن هوا، آب کافی برای کوهنوردی را تأمین مینمایند. این ایوان با بیست ستون، در سرتاسر عمارت قرار دارد. شهرستان آذرشهر با باغات وسیع در سراسر شهرستان اعم از مناطق شهری و روستایی است. مقدار راههای اصلی معمولی در استان مرکزی ۵۴۰ کیلومتر و راههای بین شهری ۳۲۰ کیلومتر بوده و طول راههای روستایی در استان ۷۰۰ کیلومتر برآورد میشود. در نقشه های بطلمیوسی در سمت شمال شرقی آذربایجان شرقی شهر دیگری به نام کوبینا (شهر چشمه آب خوب) دیده میشود که یاد آور خیاو (چشمه آب خوب) درسمت پیشکین/مشکین شهر است.

مهمترین جاذبه تاریخی هشترود قلعه ضحاک است که یکی از معروف ترین و قدیمی ترین قلعه های استان آذربایجان شرقی محسوب می شود. قلعه اسلامیه، آب انبارها و آسیابهای آبی، از دیگر بناهایی هستند که در صورت سفر به این روستا، پیشنهاد میشود از آنها بازدید به عملآورید. وقتی وارد تنگه شوتاریکو میشوید ورودی آن ناگهان تاریک میشود اما بعد از این ورودی وارد غاری بسیار خنک و زیبا میشوید که خستگی و گرمای مسیر را از تنتان به در میکند. زیباییهای روستا و منظره خانههای پلکانیاش که لابلای درختهای سبز قدیمی پنهان شده بود نمیگذاشت خستگی را احساس کنیم.

یک عده دیگر اما بحث سبدهای انار را پیش میکشند و میگویند تفت یعنی سبد میوه. چشمه ای از بهار تا مهر می باشد به این معنا که اغلب از اوایل بهار تا اواخر تابستان، آب نسبتا خنک و فراوانی دارد اما با شروع فصل پاییز، سطح آب دهی آن کاهش می یابد و گاهی کاملا خشک می شود. از سوي ديگر استقرار روستا فروان در منطقه دشتي با عوارض كم موجب شده تا موانع طبيعي محدود كنند گسترش روستا ، زياد نباشد. دلیل نامگذاری این چشمه، پرآب بودن چشمه از اوایل فروردین تا مهرماه است. بهترین زمان سفر به میانه، اوایل بهار است.

از آنجایی که دمای استان و شهر کویری یزد هر ساله از ابتدای تیر تا پایان مرداد ماه به گرمترین حد خود می رسد، تفرجگاه چشمه تامهر تفت با حداقل اختلاف دمای ۷ درجه بهترین مکان در نزدیکی یزد است که می توان به آن پناه برد و از سایه درخت، خنکای آب، کوه های سر به فلک کشیده و چشم انداز سرسبز و زیبای رو به شهر تفت آن استفاده کرد. برخی از زائرین برای سلامتی جرعه ای از آب چشمه حضرت سلیمان می نوشند و با آن وضو گرفته و ظرفی از آن آب پر می کنند و برای متبرک کردن روی ضریح قرار می دهند و با خود می برند و معتقدند که آب آن برای شفای بیمار بسیار اثربخش می باشد و آن را به نیت سلامتی به فرد بیمار می خورانند و جهت دفع آفات و برکت مزارع آن را روی مزارع و گوسفندانشان می پاشند.

قسم دوم از عدم همان عدم ملكه اى است كه در بالا بدان اشاره شد و آن عبارت است از فقدان و نبود كمال براى چيزى كه شاءن آن، داشتن آن كمال است، نظير انواع فسادها و نواقص و عيبها و آفات و امراض و دردها و ناگواريهائى كه عارض بر چيزى مى شود كه شاءن آن نداشتن اين نواقص و داشتن كمال مقابل آن است. کوههای روستای اسلامیه از جمله شیرکوه دلیل بر خوش آبوهوا بودن این منطقه و همچنین سکونت بسیاری از افراد در طول تاریخ در این روستا بوده است. برای سفر به چشمه ترکیه باید به مسائل بسیاری توجه داشت که در ادامه این نکات را بررسی خواهیم کرد، پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست ندهید، زیرا اطلاعات مفیدی را ارائه خواهیم داد.

اگر نمیدانید باید گیاهانی مثل چنار، گون، کتیرا و انغوزه را در ذهنتان تصور کنید. برای رسیدن به این آبشار، باید از قلههای زیبای این روستا گذر کرده و باکمی کوهنوردی، زیبایی خیرهکننده این آبشار را از نزدیک لمس نمود. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۴۷۷۱۵۰۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. دیدن جاذبههای طبیعی همراه با بناهای تاریخی و مذهبی، شور و شوق خاصی را برای بسیاری از گردشگران ایجاد کرده است. ازاره بنا سنگی و ساقه بنا با آجر چهارگوش قرمز بنا شده که کلمات الله با آجرکاشی فیروزهای تزئین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید