چشمه تاپ تاپان – جهان ایران

از جاهای دیدنی رینه میتوان به آبگرم لاریجان و دشت لاله اشاره کرد که سالانه پذیرای گردشگران زیادی است. یکی از چشمههای این منطقه چشمه “سراب عمارت” است که از دو چشمه دائمی مسجد و قلقله پرآب میشود و بواسطه حجم زیاد آب در میان طبیعتگردان شهره است. چشمههای آب معدنی تاپتاپان در نزدیکی شهر آذرشهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده. بوشهر نیز از نعمت جوشان زمین بینصیب نمانده و یکی از چشمه های آب گرم ایران در این استان و در شهرستان تنگستان واقع شده است.

رینه یکی از شهرهای استان مازندران است در بخش لاریجان واقع شده و به شهر چشمه های آب گرم معروف میباشد. جزئی از بخش چهارم اقسام چهارگانهء آلات موسیقی قدیم ایران، و جزوی از سازهایی که برای هر صدا یک سیم دارند. فراهان، زادگاه مردان نامور تاریخ ایران و شاعران معروف است که از آن جمله اند: فخر الافضل مولاناجلال الدین جعفر فراهانی (شاعرعارف)، میرزا عیسی قائم مقام فراهانی (وزیرشاعر)، میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی (صدراعظم محمدشاه)، میرزا تقی خان فراهانی (امیرکبیر)، ادیب الممالک فراهانی (شاعر)، محمد حسین فراهانی (نویسنده و شاعر). بعد از خرابيش اردشير بابکان در مغاره شهر «نه» بساخت و آن را «نه » اردشير نام نهاد .

چشمه مقدس: که با نام زمزم رضوی نیز خوانده میشود، چشمهای منحصربهفرد در روستای ده سرخ است. آبشار آب گرم: تنها آبشار با آبی با دمای 25 الی 30 درجه در ایران است که بهواسطه چشمههای آب گرم اطراف آن، آبی گرم را دراختیار گردشگران قرار میدهد. این شهر بیشتر به خاطر وجود چشمههای آب گرم در میان گردشگران شناخته شده است. اولین چیزی که با بردن نام عمارت به ذهن متبادر می شود سراب و چشمههای این منطقه است که طراوت خاصی را به روستا و اطراف آن بخشیده است. چشمه قلقلی: نام چشمهای بسیار زلال و زیبا در چهار کیلومتری حاشیه روستای زشک است.

بیشتر ما ناخواسته با شنیدن نام اصفهان تصویر سیوسهپل، میدان نقشجهان و یا گنبدهای فیروزهای رنگ باشکوهش در ذهنمان نقش میبندد. خود قلهی چهل چشمه یا شاه نشین دارای یالهای متعددی می باشد، ازجمله:کل با، یا یال مله که وه، یال کانی زلیخا یا قولی زلیخا، یال گاوه لال، یال برده قبله، یال شاه نشین، یال کال کالی، یال دلو، یال ئه ستیره ره ش(حوض سیاه). هر ساله دشت شقایقهای وحشی رینه، پذیرای گردشگران و مردم زیادی است که به قصد استفاده از این فضا و زیباییهای آن راهی این منطقه شدهاند.

فصول خنک سال بهترین زمان سفر به این شهر است زیرا دوش آب گرم در این فصول بیشتر مورد توجه گردشگران قرار میگیرد. اما برخی نظر دیگری دارند و میگویند “گالی” گیاهی بوده که در فصول سرد سال و درست زمانی که بادهای سرکش پاییزی وزیدن میگرفتند بر روی پشت بام خانهها قرار میگرفته تا نقش یک عایق را ایفا نماید و خانه را از گزند باد و سرما در امان نگاه دارد. سر منشا حیات در این منطقه چشمه آب گوارایی است که ضمن زایش حیات گیاهی و انسانی، زیبایی، طراوت و صفایی خاص به این مکان زیبای گردشگری بخشیده است.

این روستای خوش آبوهوا که در دل درهای وسیع واقع شده است، پوشش گیاهی بسیار متنوعی دارد و در همه فصول سال با جلوهگریهای طبیعی و چشمنواز نظر گردشگران را جلب میکند. طبیعت عمارت زبانزد بسیاری از اهالی منطقه است و سرابها و چشمههایش گردشگران بسیاری را در فصول مختلف جذب میکنند و قطعا در طول فصل بهار و تابستان میتوان خیل عظیمی از طبیعت گردان و طبیعت دوستان را برای گذران اوقات فراغت در منطقه شاهد بود.

زمانی که شما کنار این ساختمان ها نیستید دشت ورتون تازه را زیر پای خود حس می کنید و همچنین اگر شب در این منطقه بمانید به خاطر کویری بودند شاهده آسمانی بسیار صاف و پرستاره خواهید بود. این شهر را به سرزمین اسطورهای هم نامگذاری کردهاند؛ منطقهای که نزدیکترین شهر به قله دماوند محسوب میشود. چشمه قلقلی ابتدای مسیر صعود به سه قله شیرباد، چمن و فلسکه است و کوهنوردان اغلب ساعتی را کنار این چشمه شگفتانگیز سپری میکنند. این روستا جاذبههایی مانند دره نهل، چشمه قلقلی، دره چمن و باغات سرسبز میوه دارد.

کَه و کار و کِر هر سه به معنای قناتند (مانند کرهنگ، کرسنگ، کاروان، کهران و کرّان). يوسف قاسمي افزود: عنوان گردشگر و گردشگري معاني فراتر از يک ديد و بازديد و يا سفر معمولي را در بر داشته و مي تواند تحول شگرفي در بهبود و رونق اقتصاد منطقه به وجود آورده و غير مستقيم بسياري از آداب و سنن منطقه را نيز در يک تبادل فرهنگي چهره به چهره و رو در رو به مخاطب منتقل سازد. استان مرکزی بواسطه اقلیم کوهستانی خود و همچنین تعدد روستاهای بکر و دست نخورده این خواسته گردشگران را به راحتی مهیا میکند و روستای عمارت در شهرستان شازند یکی از بهترین مقاصد سفر گردشگران برای لذت بردن از طبیعتی سرسبز در کنار رود و رودخانه است.

روستای عمارت در 15 کیلومتری شهرستان شازند واقع شده و با خروج از غرب اراک و طی مسیری 25 کیلومتری میتوان به عمارت رسید، منطقهای با آب و هوای مطبوع و سرسبز که سرسبزی آن ناشی از برخورداری از مناطق شبه جنگلی و با طراوت است که توسط چشمهها و رودهای پرآب سیراب می شوند. فاصله تهران تا رینه حدود ۱۰۸ کیلومتر میباشد که برای رسیدن به آن حدود ۲ ساعت زمان نیاز است. رینه که در کنار دماوند قرار گرفته است؛ دارای آب و هوایی تمیز و عالی میباشد و همین ویژگی بر تمایل گردشگران برای سفر به این شهر افزوده است.

در این استخرها آب گوگردی با حرارت ۶۰ درجه سانتیگراد وجود دارد که مورد استفاده گردشگران قرار میگیرد. به گزارش ایسنا، یکی از مهمترین خواستههای گردشگران در بهار یافتن منطقه ای خوش آب و هوا و سرسبز است. سوالاتی را نوشتم و روز بعد به خانه اش رفتم ولی آنقدر آنجا شلوغ بود و مردم ازدحام کرده بودند که نتوانستم داخل شوم و خدمت او برسم، بناچار همانجا نشستم، چیزی نگذشت که یکی از خدمتگزاران او آمد و کاغذی به من داد و گفت: ای علی بن احمد!

بعضی از ایستگاه های بس را ببینیدکه اصلاً با سرمایه ای خیلی کم جور شده میتواند نه به کمک خارجی ها ضرورت است و نه هم به امکانات پیشرفته ولی شهردارهای ما فقط میخورند و دزدی میکنند و فریاد میزنندکه بودجه ضرورت داریم برای آبادی و خارجی های باید کمک کنند. با ما همراه باشید تا باهم از این طبیعت بکر لذت ببریم . عید نوروز یکی از رویدادهای کهن در رسوم ما ایرانیان است. یکی از ویژگیهای این منطقه، وجود استخرهای آب گرم در هر خانه روستایی است.

دیدگاهتان را بنویسید