چشمه آب معدنی تاپتاپان آذرشهر

چشمه باداب سورت در روستای ارست بخش چهاردانگه شهرستان ساری می باشد. برای مثال نمونه چشمه پلکانی تراورتنی باداب سورت در دنیا کم نظیر است. حتی آمادگی دارم تا سازههایی موقت برای برپایی بازارچهای که اهالی منطقه بتوانند محصولات خود را در ان بفروشند و به اقتصادشان کمک شود برپا کنم. ساختار پیچیده این چشمه ها باعث شده حتی در بدترین شرایط خشکسالی هم آب داشته باشند. با توجه به زیبایی ها و خصوصیات این چشمه بازدید از آن به همه گردشگران توصیه می شود. این سراب یا چشمه بسیار بزرگ در دشت کزاز و دردامنه کوه راسوند قراردارد سرسبزی و طبیعت زیبای آن بسیار جلب توجه می کند.

واژه «ژئوتکنیک» اولین بار در سال 1948 میلادی توسط انستیتوی مهندسان ساختمان بریتانیا به کار گرفته شد و به تدریج مفهوم آن غنای بیشتری یافت، تا اینکه در سال 1974 «مهندسی ژئوتکنیک» به عنوان رشتهای خاص توسط انجمن مهندسان ساختمان ایالات متحده امریکا نیز به رسمیت شناخته شد. در این زمان علاوه بر چشمه ها می توانید از مناظر طبیعی جنگل و کوهستان پیرامون نیز لذت ببرید. شایان ذکر است تا صده های واپسین شمسی خبری از قومی به نام باوی در این میان نبوده و اینان شعبه ای از طایفه عرب خوزستان به نام باوی هستند که به دلایلی نامعلوم از قبیله و عشیره خود جدا گشته و مهاجرت نمودند.

جریان آبهای رسوبی و معدنی چشمه ها در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و دهها حوضچه پلکانی بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف پدید آورده است. لرهای مهاجر بنابه موقعیت اقتصادی – اجتماعی در مناطق مختلف شهر پراکندهاند امّا با این حال بیشتر جمعیت در دو منطقه گشن و دباغی یافت میشود. فقط کافی است که اقداماتی مانند ممنوعیت ورود به حوضچهها و جلوگیری از ورود خودروها و همچنین برخی اقدامات مخرب که در اطراف چشمه انجام میشد متوقف باشد. مانند تابلو ئیست که شاگردی از روی کار استاد ساخته باشد .

با این حال به دلیل دغدغهای که برای حفاظت از چشمه سورت داشت دست از کار نکشید و تلاش کرد تا این چشمه را احیا کند. حوضچه ها در تابستان برای آب تنی مناسب اند و خواص درمانی دارند. در موزه مارکار یزد که در محل تاریخی پرورشگاه مارکار با قدمت ۸۰ سال قرار دارد با تاریخ و فرهنگ زرتشتیان آشنا میشوید. در اين ايام دولت انگليس قواي خود را در محل باسعيدو استقرار داد. در پشت کوه سنگی میتوانید کوچههایی را پیدا کنید که به شکل پلکانی ساخته شدهاند. عدهای میگویند که آب دریاچه در نتیجه دفن خاک مقدسی که به وسیله فرستاده یکی از پادشاهان ایران به نام هرمزد به این مکان آورده شده، جوشیده و به شکل امروزی درآمده است.

در تشکیل این غار آهکی عوامل تکتونیکی نقش داشته و به مرور زمان در اثر پدیده انحلال، گذرگاهها، تالارهای متعدد و قندیلهای زیبای آن شکل گرفته است. يكي از دره هايي كه تابستان ها مورد بهره برداري وسيع قرار مي گيرد ، درة سعيد آباد است كه در 2 كيلومتري جادة ترانزيتي تبريز – تهران قرار دارد. جاذبه اصلی باداب سورت در واقع همین حوضچه ها و طبقات است. برای بازدید از چشمه های دیدنی باداب سورت می توانید در ساری اقامت کنید.

این فعال گردشگری وضعیت کرونایی و شرایط تورمی را عامل محقق نشدن درآمدهای حداقلی برای جبران هزینههای انجام شده بیان میکند و میگوید: تا الان حدود ۱۴ میلیارد ریال هزینه کردم که به دلیل وضعیت کرونایی بازگشت کامل نداشت. وی میافزاید: تا کنون هزینه قابل توجهی توسط سرمایهگذار انجام شده و طبق نظر کارشناسان وضعیت چشمهسورت به خوبی در حال بهبود است. این که در نزدیکی محوطه یک سوریس بهداشتی وجود داشته باشد ضرورت است.

علاوه بر این که محوطه چشمه به طور کامل فنسکشی شده و خودروها اجازه نزدیک شدن به حوضچهها از فاصله ۷۵۰ متری را ندارند، دیگر خبری از ورود افراد به داخل حوضچهها نیست و چشمه با خیالی راحت در حال خوداحیایی است. در داخل این بنا دید به فضاها در دو سوی محور اصلی باغ امكان پذیر بوده و فضای بیرونی با درون باغ به صورت سیال و در یكدیگر ادغام میشوند. باغ شاهزاده ماهان با مختصات جغرافیایی٣٠ درجه و ٤ دقیقه عرض شمالی و ٥٧ درجه و ١٧ دقیقه طول شرقی میباشد.ارتفاع این منطقه از سطح دریای آزاد ١٨٥٠ متر است.

خداوند در قرآن هنگامی سخن از نعمتهای بهشتی که به میان میآورد به چشمه سارها بهشت با نامهای متفاوت و ویژگیهای مختلف اشاره میکند که به آنها میپردازیم. برپایی کمپ و استراحت نمودن در اطراف دریاچه و تماشای مناظر و چشم اندازهای بی نظیر در فصول مختلف بویژه بهار و تابستان میتواند خاطرات خوشی را از چشمه سبز برایتان به ارمغان آورد. به همین دلیل چندین بار از مسئولان خواستم که برای کتابچه طرح متمم در نظر بگیرند. خشته میافزاید: در کتابچه طرح برای کاشت و نگهداری هر نهال متر مربعی سه میلیون تومان محاسبه شده بود.

اما خشته معتقد است که بخشی از برنامههای مد نظر او به دلیل درست تدوین نشدن کتابچه طرح هنوز اجرا نشده که سبب میشود در ارائه خدمات مناسب به گردشگران آن طور که میخواهد موفق نباشد. وی میگوید: یکی از مشکلات اساسی ما در این منطقه دورافتاده نداشتن سرویس بهداشتی است. بهرهبردار چشمه سورت به برخی مشکلات دیگر در مسیر سرمایهگذاریاش اشاره میکند و میافزاید: طبق کتابچه طرح قرار بود بخش دولتی زیرساختهایی مثل آب، برق و راه را برای سرمایهگذاری تا محوطه چشمه اجرا کند.

مشاهدات میدانی و اظهارات گردشگرانی که طی یک ماه اخیر به چشمه سورت رفتهاند نشان میدهد که دیگر خبری از ورود افراد به حوضچهها و ورود تراکتور و خودروها در محوطه چشمه و پهن کردن بساط کباب و کمپ زدن در محوطه چشمه سورت نیست. سراب در بالای روستا و در مجاورت کوه قرار دارد. روستا و دشت مشا در 7 کیلومتری دماوند و حوالی جاده هراز قرار گرفتهاند و فقط 58 کیلومتر با تهران فاصله دارند.

این رودخانه یکی از پر آبترین رودخانههای استان است که از ضلع جنوبی کوهستان البرز و ۴۰ کیلومتری غرب تهران، از کانون آبگیر خرسنگ کوه سرچشمه میگیرد. متأسفانه نه تنها اقدامی برای بهسازی راه انجام نشده، بلکه با صدور مجوز معدن سیلیس در پنج کیلومتری چشمه، میزان تردد خودروهای سنگین هم در این مسیر بیشتر شده که باعث آسیب وارد شدن به مسیر میشود. باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بینظیر در ایران و کمنظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگهی شهرستان ساری است. این چشمهها در بلندای ۱۸۴۱ متری از تراز دریا جای دارند در ایران بینظیر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید