پژواک خواجه عمری

آبگرم قهوه خانه همت در قسمت شمالی شهر سرعین واقع شده است دمای آب آن 44درجه سانتی گراد و آبدهی آن 2/7لیتر در ثانیه است, آب این مجتمع دارای خواص آنیونهای آن بیکربنات ،کلرور ،سولفات و کاتیونهای مهم ان سدیم و پتاسیم میباشد. طبقه زیر زمین ضلع شمالی که توسط پله ای به هشتی ورودی نیز متصل است حوضخانه نامیده می شود و دیگر قسمتهای زیر زمین شامل مطبخ، انبار ارزاق و آب انبار میباشد.

طرح ایجاد تونل انتقال آب چشمه لنگان به منظور انتقال آب رودخانه های سیبک و سرداب و چشمه لنگان به رودخانه زاینده رود ، طرح مطالعاتی کامل شده ای بود که جهت اجرا به پیمانکاران سپرده شد و بالاخره عملیات اجرایی آن از سال 1375 آغاز گردید. این رود در واقع از جمله رودهای بزرگ حوزه آمو محسوب میشود که در بین سفید کوه و سیاه کوه از شرق به غرب جریان دارد به طوری که از منبع الی کهسان هری تقریبا 560 کیلومتر فاصله را موازی با سفید کوه و سیاه کوه میپیماید و از منطقه کهسان به بعد رود مذکور استقامت شمال را گرفته و در حدود 95 کیلومتر فاصله را تا دهنه ذوالفقار طی میکند .

آثاری همچون ظروف سفالی و سکه از دوران پس از اسلام در این غار به دست آمده که بیشتر مربوط به دوران سلجوقیان و ایلخانان است و به طور حتم کاربرد این غار در دوران پس از اسلام بیشتر به عنوان پناهگاه و اهداف نظامی بوده است. ماده ٔ زفتی که از شیر بریده حاصل شود. فضای متنوع مسیر رودخانه و دالان سبز، درختان انبوه و طبیعت چشمنواز مجاور آن برفراز سرچشمه، منظره خیرهکنندهای است که باید آن را از نزدیک دید. کلاله یکی از شهرهای زیبای استان گلستان است که زیبایی های خاص و منحصر به فردی دارد. این چشمه در شمال اوبه، در درهٔ کوه دیواندر موقعیت دارد.

بعقیده ٔ محققان این کلمات بهر دو معنی ازیک ریشه میباشند و اصلاً بمعنی نر و فحل و مجازاً بمعنی بسیار، انبوه و فراوان استعمال شده . لولای چاکدار ؛ نوعی لولا که دو قسمت متحرک آن از یکدیگر جدا گردد. خاصیت درمانی: از آب آن برای درمان بیماریهای چشم استفاده میکنند. بهطوریکه بر اساس سرشماری رسمی انجامشده در سال ۱۳۳۵، ۴۴ درصد از ۲ میلیون ایرانی که در آن دوره اقدام به مهاجرت داخلی نمودند، این استان را مقصد نهایی خود برای سکونت انتخاب کردهاند.

از جوانب و اطراف رعات و شبانان بواسطه ٔ علف گرد بر گرد آن خیمه زدند و خانه ها بنا نهادند و مأوی ساختند و آن خانه های ایشان را به فارسی کومه نام نهادند، پس به سبب مرور ایام و زمان در این اسم تخفیفی واقع شد و گفتند کُم ، پس آن را معرب گردانیدند و گفتند قم . همانطور که گفتیم بهترین زمان سفر به این چشمه فصب لهار است چرا که در این فصل هوا بسیار مطبوع است. چشمه آب گرم یا چشمه گرمابی مکانی است که به صورت مداوم آب گرم یا داغ از زمین خارج میشود.

در مجاورت چشمه لال روستای ترکمن نشین بش اویلی قرار گرفته است، در یک کیلومتری این روستا در داخل جنگل چشمه ای از دل جنگل در فضایی مسطح بیرون می آید. نوعی از فلاخن بزرگ که بر سر چوبی قوی تعبیه کنند و سنگهای کلان در آن نهاده بر دیوار قلعه زده دیوار می شکنند و این معرب من چه نیک است و الادر خاص عربی جیم و قاف در هیچ کلمه نیامده است چون در زمانه ٔ سابق آلت مذکور به جهت قلعه گیری کمال مفیدبود، لهذا تفاخراً به این اسم مسمی گشت بعد از آن معرب کردند.

این چشمه در شمال غرب شهرستان سراب و در شرق روستای آبرس در داخل رودخانه هندوره بصورت جوشان از زمین خارج میشود، دمای آب این چشمه ۲۹ درجه سانتیگراد میباشد. این واژه با فقه اللغه که برخی از پارسیان در اینمورد بکارمیبرند و آن را ریشه ٔ گبران «هوزوارش » و بمعنی «مرد» دانند هیچگونه ارتباطی ندارد. گفته می شود که تخت فولاد به دوره قبل از اسلام بر می گردد و شاهد آن هم مقبره یوشع نبی است که هم اکنون در بخش گلستان شهدای تخت فولاد قرار گرفته است.

معمار این خانه یکی از نوابغ معماری کاشان و از طراحان معروف ساختمان به نام استاد علی مریم بوده که در ایجاد دو بنای تاریخی دیگر کاشان ، یکی خانه تاریخی طباطبائی (در نزدیکی خانه بروجردی ) و دیگری تیمچه امین الدوله (واقع در بازار)نقش داشته است . از لطافت برون رود ز انگشت . یکی از خصوصیات خوب این رود این است که هر دو طرف خود را آب میدهد و در وادی هرات در دو سوی این رود جویهای زیادی برای آبیاری زمینهای زراعتی کشیده شده است . به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل, سرعین یکی از شهرهای کوچک استان اردبیل است که شهرتی جهانی دارد و هر کسی به این استان سرمیزند چند ساعتی هم که شده از این شهر و جاذبههای توریستی آن دیدار میکند.

پرلیت و خاکسترهای آتشفشانی : این مواد به عنوان سیمان بکار میروند. بلندترین سنگ قبر مربوط به قبری است که در جنوب غربی گورستان نصب شده و متعلق به محمد جلال الدین نامی است. میرزاصادق مجتهد تبریزی از فقیهان عصر مشروطه بود که به شدت با مشروطه مخالفت کرد و بر طرد مطلق مدرنیته و تجدد اصرار داشت. کنایه از به سوی مرگ فرستادن. است ولی در ایران اسلامی به زرتشتیان اطلاق شده و معناً در این استعمال نوعی استخفاف بکار رفته است .

این معدن در قسمتی از بخش قرار دارد که پوشیده از تراورتن است. کازه ؛ کومه که بر کنار بستانها بزنند از بهر سایه و از چوب و از نی کنند. ولسوالی نجراب یکی از ولسوالی های ولایت کاپیسا بوده که تقریبا درشمال شرقی ولایت کابل قرار دارد. به از لشکر گشن بی رهنمون . چنان لشکری گشن شیری ژیان . درختی گشن بیخ و بسیارشاخ . مثلا” درختی را که به آن پارچه می بستند “پیر آغاجی” می گویند و یا “پیربولاغی” -که گویند بالای کوه کوبابا بوده است ولی زنی ندانسته یا عمدی کهنه بچه در آن می شوید که باعث خشکی چشمه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید