پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور – قوانین منابع طبیعی

پارک جنگلی هلومسر آمل بهعنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شده است. مسیر حرکت از شاهرود به سمت آزادشهر و بعد از پشت سرگذاشتن شهر تاریخی و زیبای بسطام و روستاهای زیبایی که در مسیر شاهرود ابر می باشد به روستای نمونه گردشگری ابر می رسیم و اگر قصد استراحت داشته باشید در اقامتگاه قربان خان بزرگ اسکان داده می شوید . کیلومتر ۱۶ جاده آمل به تهران پارک جنگلی بزرگی به نام میرزا کوچک خان در کنار جاده واقع شده است. اگر از طرف تهران بخواهید به دریوک بروید، ۵۰ کیلومتری نرسیده به آمل در سمت چپ جادهای فرعی دیده میشود که تابلویی با عنوان نمارستاق و امامزاده عبدالمناف کنارش نصب شده است.

در اطراف کوه دماوند هم چند روستا در کنار چشمههای آبگرم شکل گرفتهاند که معروفترین آن آبگرم لاریجان است. بسیاری از عکاسان طبیعت به دشت آزو سفر میکنند تا زاویههایی خلاقانه از دماوند را پیدا کنند یا از آسمان شبِ بدون آلودگی نوری عکس بگیرند. متاسفانه در اثر سیاست های نادرست داخلی بیش از نیمی از آن ها در ایران از بین رفته و با این اتفاق آسیب های زیادی به طبیعت ایران زده شده است. این جنگل بازماندهای از جنگلهای چند میلیون ساله هیرکانی است که در مرز دو اقلیم متفاوت، بین سمنان و گلستان قرار دارد.

در گیلان سواحل زیبایی وجود دارد که می توانید در آن ها استراحت کنید و آفتاب بگیرید. نکته جالب دیگر درباره معماری خانههای روستایی اینکه اگر دقت کنید بیشتر خانهها در ضلع غربی و جنوب غربی پنجره ندارند. هر په نائوکو بیشتر در دنیای درونی خود فرو می رود، تورو بیشتر به سوی دیگران کشیده می شود و جذب دختری مستقل و بی پروا می شود. مارماهی الکتریکی می تواند نیروی الکتریکی شدید را از خود تولید کرده و به همین ترتیب از خود دفاع کند. تماشای طلوع خورشید از بلندای این قله به حدی زیباست که بسیاری از کوهنوردان برای تماشای آن یک شب را بر فراز قله کمپ می کنند.

اگر هوا مساعد باشد میتوانید چادر بزنید و از تماشای طبیعت با دورنمایی از قله دماوند لذت ببرید. از وقتی کار نویسندگی رو شروع کردم واقعا از کارم لذت می برم و سعی می کنم شما رو هم با مطالبی که واقعا برای من جذاب هستن، آشنا کنم. یوسی به مدت سه هفته در این جنگل مخوف گم شده بود ولی به طرز معجزهآسایی از مرگ نجات یافت و توانست با تجربیات جذاب ولی ترسناک به لندن بازگردد. الیمستان، روستایی توریستی است در توابع شهرستان آمل که به دلیل رویش گیاهی به نام الیما نام جنگل الیمستان را به خود گرفته است؛ و قدمزدن در این جنگل زیبا، روح تازه ای به شما میبخشد.

این است که جنگل جهان نما هرچه زندگی شهری از ما کاسته است را دوباره به ما باز می گرداند و روح جدیدی را در ما می دمد. من مثل کودکی بودم که در گهواره جهان و دور از سرو صداهای مزاحم، برای زنده ماندن تلاش میکرد و در آن موقعیت توجه به مسائل روز، اخبار و سیاست هیچ اهمیتی نداشت. کلمه آمازون توسط کاشف اسپانیا یعنی ” فرانسیسکو ده اوریانا ” به این جنگل داده شده است که علت اصلی آن هم چنگل وی با جنگجویان زن که به آنها ” theIcamiabas ” گفته می شد بود که وی آمازون را با این افراد مقایسه نمود و نام این جنگل وسیع را آمازون نهاد.

پس از کودتای۱۲۹۹ ش، رضاخان سردار سپه در صدد حمله به گیلان بود ولی دولت سیدضیاءالدین طباطبایی ، بنا به تمایل روسها و انگلیسیها، نمایندگانی را با پیشنهادهایی نظیر برقراری همکاری نزدیک، عدم تعرض دولت مرکزی و رفع نیازهای نهضت جنگل از نظر مادّی و نیرویانسانی، به جنگل اعزام کرد، ولی میرزا که سیدضیاء را خائن و عامل انگلیس میدانست، از همکاری با وی امتناع کرد. وی از احداث و راهاندازی سکوی فرود بالگرد مطابق با استانداردهای بینالمللی در اداره منابع طبیعی شهرستان خبر داد و گفت: پد هوایی همزمان با هفته منابع طبیعی راهاندازی میشود.

این وضعیت خبر از وقوع آتشسوزیهای مکرر را نیز میدهد. حقیقت دوم دلبستگیها را بهعنوان باعث و بانی این بیماری باز میشناسد. این گونه از پشه ها ناقل تک یاخته ای است پلاسمودیوم فالسیپاروم، که باعث بیماری معروف به مالاریا یا مالاریا می شود ، بومی منطقه است. زیباترین جاذبه دریک آبشار کوهره است که به آن آبشار زمینی میگویند. در شمال پارک ملی لار و نزدیک روستایی به نام نمار دشتی در میان کوهستان پنهان شده که چشمانداز، چشمهها و آبشار زمینی آن یک مجموعه کم نظیر ساخته است.

این جاده تا روستای نمار آسفالت و بعد از آن تا نزدیکی دشت دریوک جاده خاکی است. طول تقریبى راههاى مزبور حدود ۳۰ کیلومتر و اعتبار موردنیاز جهت بهسازى و آسفالت آنها در حدود ۲۰ میلیارد ریال ارزیابى مىشود. این غار شگفت انگیز طولی حدود ۱۰۰ متر و عرضی حدود ۴۰ دارد. امروز قصد داریم با یکی از این غارهای شگفت انگیز و عجیب و غریب آشنا شویم. پارک جنگلی هلومسر آمل با ۶۷ هکتار وسعت یکی از بزرگترین پارکهای تفریحی و گردشگری مازندران است. ایجاد امکانات تفریحی و رفاهی در این پارک در قالب چند مرحله در حال اجرا است.

آخرین فرد ارمنی منطقه در سال ۱۳۵۵ از دنیا رفت. برای رفتن به آبگرم لاریجان میتوان از مسیر جاده رینه که به تهران نزدیکتر است یا جاده گزنک که به آمل نزدیکتر است رفت. در فصلهای زمستان و بهار، افراد زیادی برای کوهنوردی راهی جنگل الیمستان میشوند تا هم از زیباییهای مناظر طبیعت بهرهمند شوند و هم عکسهایی زیبا از این طبیعت بینظیر ثبت کنند و با همین جلوههای بیبدلیل توانسته است گردشگران بسیاری را به ویژه علاقهمندان طبیعتگرد را به خود جذب کند؛ بنابراین، اگر قصد سفر کردهاید می توانید با وارد شدن به سایت علاءالدین تراول برای انتخاب اقامت، بلیط رفت و برگشت و تور به صورت آنلاین ثبت نام کنید و سفری شاد و لذت بخش را تجربه کنید.

می توان در هر کجا از جاده توقف کرد و بعد از لختی استراحت و لذت بردن از طبیعت به راه ادامه داد. در جنگل الیمستان همانطورکه از هوای پاک آن لذت میبرید، با کشیدن یک نفس عمیق میتوانید آرامش را در خود احساس کنید. فراموش نکنید در زمان جنگلنوردی حتما وسایل ضروری داشته باشید و از حضور یک راهنمای مجرب در طول سفرتان استفاده کنید. سیدارتا پس از شش سال آزمودن و پویش در مکانی بنام بودگایا زیر درختی بنام درخت بیداری (بودی) به درون پویی (مراقبه و مکاشفه) نشست و پس از چیرگی بر ترفندهای مارا، دیو دیوان، به دریافت رموز و بیداری کامل رسید و بودا گشت.

دو زن روستایی آملی که برای تمشک چینی در جنگلهای روستای وسطی کلا آمل مفقود شده بودند، پس از حدود 24 ساعت با تلاش حدود 200نفر نیروهای مردمی و امدادی درجنگل بلیران این شهرستان پیدا شدند. این آبشار مثل پلکانی است که آب در چند مرحله پایین میریزد و فرسایش خاک باعث شده تا تختهسنگهای صاف بیرون از خاک دیده شود. به همین دلیل است که چوپانان این منطقه از این غار برای تامین آب مورد نیازشان استفاده می کنند.

در همین حال، یکتن از مقامهای دولتی در بادغیس که نخواست در این گزارش از او نامی گرفته شود به روزنامه ۸صبح گفت کشورهای همسایه افغانستان بهدلیل مرغوبیت پسته بادغیس و پیشی گرفتن این محصول در سطح جهان، برای چیده شدن پسته قبل از وقت فعالیت گستردهای دارند. تعداد نونهالان یک درخت در واحد سطح خیلی زیاد است ( در مورد راش تا یک میلیون در هکتار شمارش شده است . یک الگوریتم جنگل تصادفی از چندین درخت به نام درخت تصمیم (Decision Tree)، تشکیل شده است. همچنین در بین مورچه خواران و تنبل ها به طور کلی، مورچه خوار غول پیکر ترجیح می دهند که بیرون درختان بمانند و به طبقه انبوه جنگل استوایی بروند تا در جستجوی غذای بعدی خود بگردند.

همچنین زیارتگاههای خواجه عبدال در کوهستان لامان و خواجه ابوالقاسم در ده خارستان قرار دارد. غار درفک در منطقه شکار ممنوع درفک، در شهرستان رودبار استان گیلان قرار گرفته است. زیبایی های استان گیلان بر کسی پوشیده نیست. این دژ تاریخی که بر بلندای صخرهای مرتفع ساخته شده، به زمان ساسانیان تعلق دارد و بابک خرمدین، مبارزاتش با خلیفه عباسی و مهاجمان عرب را از آنجا هدایت میکرده است. از ویژگیهای خاص این آتشکده این است که طبق کاوش باستان شناسان، بزرگترین آتشکده سده نهم محسوب میشود.

آمل از شهرهای تاریخی و قدیمی ایران در شمال کشور و استان مازندران واقع شده است. برای دیدن این بنای تاریخی باید به محله قدیمی عوام کوی بروید. آمل معروف به پایتخت برنج با قدمتی 3 هزارساله از شمال با شهرستان محمودآباد، از شرق با شهرستان بابل، از غرب با شهرستان نور و از جنوب با استان تهران هم مرز است. در گذشته ارسباران به محدوده وسیعی از رود ارس حدفاصل جلفا تا مغان و کوههای سبلان، بزقوش و سهند گفته میشد، اما در حال حاضر بنابر دلایل مختلف مثل تخریب جنگل و موارد اینچنینی، جنگل ارسباران در مرزهای شهرستان کلبیر، ورزقان و اهر محدود شده است.«ارسباران»، «قره داغ»، «آرازبار» و «قراچه داغ»، نامهای منطقهای کوهستانی و جنگلی در بخش شمالی استان آذربایجان شرقی است که میتوان آن را در گروه برترین مقاصد گردشگری طبیعی در کشور قرار داد.

ارسباران نواری ممتد و سبز از رود و سرسبزی در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است. این غار در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. فهرست جاهای دیدنی آمل پر از دشتهای اطراف دماوند و جاده هراز است. گرفتن نمره مناسب در این آزمون ها از شروط اولیه مهاجرت، گرفتن بورسیه تحصیلی و حتی بیزینس در بسیاری از کشور های معتبر دنیاست. دشت آزو چون به جاده هراز نزدیک است و کوهپیمایی در آن برای عموم آسان است، تبدیل به مقصدی یک روزه برای تهرانیها شده است. برای فرار از شلوغی شهرهای مازندران بهتر است به تماشای این دریاچه رفته و کمی از دغدغه های زندگی شهری دور شوید.

دیدگاهتان را بنویسید