همه کسی یکی از غارهای طبیعی با چشمه جوشان در همدان

که بعد از تسلط مسلمین ویران شده و سپس در قرن هفتم بر روی آن مسجدی ساخته شده است. تالاب تپراق کندی (مغان) در زمستان پرندگان مهاجر به آن روی آورده و زیستگاه پرندگان و جانوران و گیاهان نیز می باشد و همچنین یک جاذبه طبیعی برای منطقه به حساب می آید. بهترین زمان برای سفر به باداب سورت فصل بهار و خصوصا اریبهشت ماه است زیرا در این ماه از سال این منطقه به علت قرار گرفتن در نزدیکی ارتفاعات جنگلی و گیاهان بوته ای انبوه، زیبایی دو چندانی دارد البته سفر در فصل پاییز و زمستان به این ناحیه شما را با چشمه های پر آب رو به رو خواهد کرد .

چشمه باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمینشناسی) شکل گرفته است. آب دریاچه بی نهایت شور و میزان نمک محلول آن دو برابر اقیانوسها میباشد و از این جهت هیچ ماهی و نرم تنی به جز گونه سخت پوستان، و هیچ رستنی به جز جلبکهای کبود سیانوفه در آن زندگی نمیکنند. هجویری معتقد بر دو گونه سکر است:الف-سکر مودتی که ناقص و معلول است زیرا از رؤیت نعمت حاصل سود و هر که نعمت بیند؛به خود بیند و خود را در میان ب-سکر محبتی که بینقص بود چونکه از رؤیت منعم پدید آید و هر که منعم بیند به یو بیند و خود را در میان نبیند.همو صحو را نیز بر دو قسم معرفی میکند:1-صحو به غفلت(صحوی که توأم با غافل بودن از محبوب ازل است)که حجاب اعظم است 2-صحو محبت که کشف ابین است.

بعضى ديگر گفته اند: مراد از روح، قرآن كريم است، چون خداى سبحان آن را روح خوانده، و حاصل سؤال و جواب در آيه مورد بحث اين است كه مردم از تو از قرآن مى پرسند كه آيا از امر خداست و يا از خود تو؟ وجود درياچه زريوار در غرب شهر مريوان زيبايي خاصي به اين شهر بخشيده و آن را به يك ناحيه تفرجگاهي تبديل كرده است. مقبره صخره ای سنگی: در ۷ کیلومتری غرب جاده آسفالته ماکو- بازرگان و در مجاورت روستایی به نام فرهاد، مقبره معروف فرهاد واقع شده است.

۱- قسمتی که در دل کوه کنده شده، شامل سه اتاق که مقبره صخره را تشکیل میدهد و به نام ایوان فرهاد خوانده میشود. در انسان یک لیتر آب پس از ۲۵ دقیقه کاملاً جذب شده و پس از ۵۰ ـ ۴۰ دقیقه کاملاً دفع میشود. تعبیر آب زلال شادمانی و نشاط است. یموتها از قبایل قدیمی و پرجمعیت ترکمن است و آنها نیز به مانند تکهها از طوایف نیرومند و شجاع ترکمن هستند که در مصاف جنگ با ایرانیان و تزارهای وحشی شجاعت و نیرومندی خود را بارها به ثبوت رسانیدند.

طایفه کمانکشی یکی از طوایف قدیم لر است که نام آن در کتاب تاریخ گزیده یعنی نزدیک به هفتصد سال پیش آمده است. از جمله نشانه های آن است. آثار هنری دوران ساسانی، اشعار و مضمو ن های موسیقی پیش از اسلام و سپس فرشها ، بافته های ابریشمی، نگارگری های دوران اسلامی، تا مصادیق باغ های شناخته شده یا پابرجای موجود همچون «فرح آباد » اصفهان و «اشرف » بهشهر و باغ فتحعلیشاه دنبال می نمایند. در دامنه های كوهستان سهند، زیباترین دره های آبرفتی همراه با روستاها، باغ ها و كشتزارها، جلوه هایی شگفت پدید آورده است. وی افزود: تغییر و تحول در وضعیت چشمههای آبگرم محلات بواسطه وقوع زلزله های بزرگ در دیگر نقاط دارای سابقه است، به طوری که در اثر وقوع زلزله در ترکیه نیز شاهد تغییر رنگ و حجم آب چشمه ها بودیم البته در مواردی نیز زلزلهها باعث کاهش حجم آب چشمهها نیز شده است.

این قلعه در جنگ جهانی اول به مدت ۹ سال پناهگاه کاظم نامی از اهالی قوشچی و یاران وی بوده است. کاظم داشی: قلعه کاظم داشی در دهستان انزل شهرستان ارومیه ودر کنار روستای کورچین قلعه واقع شده است. کلیسای مارقوریاقوس: کلیسای مارقوریاقوس در حومه شهر ارومیه قرار دارد و بر دامنه کوه کم ارتفاعی به همین نام واقع است. این شهر در جنوب غرب استان اصفهان در شهرستان لنجان قرار دارد. از فراز قله شاهانكوه قلل هفت تنان و زردكوه كه معمولاً سفيدپوشند در دور دست جنوب و نزديك تر از آنها رشته فردان در جنوب باختري و قله كوه دري در جنوب خاوري ديده مي شوند.

در وسط تالار حوضخانه یك ستون سنگی حجاری شده قرار گرفته و دیوارها و كف تالار با كاشیهای هفت رنگ كه به طرزی زیبا و ماهرانه به كار رفته، مزین است. این مسیر بسیار زیبا و سر سبز است و مناظری بدیعی را در آن خواهید دید. هر کس که یک بار به این کوهستان زیبا صعود کرده باشد، قطعاً شیفته زیباییهای آن شده و در برنامه سالهای آینده خود جایی برای صعودی دوباره به این جاذبه زیبا و بکر خواهد گذاشت.

قشم تعدادی جزیره در اطراف خود دارد که در پیوستن به جزیره در شک و تردیدند، به هنگام پایین رفتن آب در جزر به خاک قشم اضافه میشوند و در مد آب، دوباره از قشم دل میکنند تا اسمشان بشود جزایر «ناز». در جزیره کبودان هزاران حیوان از نوع مختلف زیست میکنند که عمده ترین آنها قوچ و میش میباشد. ملاط فواصل بند سنگها در نمای خارجی اکثراً از بین رفتهاند و سفید کاری جبهه داخلی نیز فرسوده شده و مقدار زیادی از آن ریزش کرده است. در محدوده ی اين شهرستان معادن متعددی وجود دارد كه مهم ترين آن ها عبارتند از: معدن سنگ آهک شيرامين، معدن سنگ تزيينی آذر شهر، معادن شن و ماسه و معدن سنگ آهک آذر شهر.

مردم ابیانه باسنت های خود پیوندی دیرینه دارند و به همین خاطر آداب و رسوم پیشینیان خود را حفظ کرده اند؛ قدمت زبان آن ها به دوران هخامنشیان و ساسانیان باز می گردد و ولباس های زیبای زنان مربوط به زمان صفویه و لباس مردان شبیه به لباس سنتی بختیاری ها می باشد. چشمه ناز ونک یکی از زیباترین چشمه ها در لیست چشمه های اصفهان است. چشمه های معدنی زنبیل: چشمه زنبیل در ۳۶ کیلومتری شمالشرقی ارومیه، در شرق سپرغان و دریای دامنه شرقی کوه زنبیل در دهستان ناز لوچای واقع شده است. مقابر روستای تمتان: روستای تمتان در ۲۰ کیلومتری ارومیه- سرو واقع شده است، در مجاورت آثار تاریخی با ارزشی مانند غار تمتان، استحکامات نظامی و مقابر دوره اورارتو و بقایای دیوارههای یک قلعه اربابی قرار دارد.

بازار گرگان از آثار هخامنشیان بوده که نشان دهنده هنر معماران این دوره است. به گفته برخی افراد این پل در دوره صفویان ساخته شده تا زوار ارامنه راحتتر به کلیسا طاطائوس بروند. این منطقه که تا سال ۱۳۵۴ به عنوان شکارگاه مورد استفاده قرار میگرفت، به عنوان یکی از مهمترین زیستگاههای حیات وحش به ثبت رسید و مورد حفاظت قرار گرفت. منطقه حفاظت شده پارک ملی ارومیه: این منطقه کل دریاچه ارومیه و سواحل و جزایر آن را در بر میگیرد. جزیره اشک: این جزیره در قسمت جنوبی کبودان، در ۴۰ کیلومتری بندر گلمانخانه قرار دارد و وسعت آن معادل ۲۱۱۵ هکتار است.

این دریاچه دارای ۱۰۲ جزیره کوچک و بزرگ با صخرههای سنگی بدون سکنه (غیر از جزیره اسلامی) میباشد که محل تخم گذاری انواع پرندگان مهاجر و آبزی است. در آن انواع ماهی های کوچک و بزرگ و حتی خطرناک یافت می شود. به فاصله حدود ۵۰۰ متر و دو دره بعد از چاه، در جهت قله قبله کوه، چاهی دیگر وجود دارد که به شکل استوانه است و قطر قاعده آن به ۶ متر میرسد. چشمه معدنی هفتابه: چشمه معدنی هفتابه، در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب غربی ارومیه در دهستان مرکور و یک کیلومتری شرق شرق دهکده هفتابه قرار دارد.

قلعه دم دم: این قلعه در سال ۱۰۱۸ هجری قمری بر فراز کوهی به همین نام در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی ارومیه ساخته شده است. بخشی قلعه: این قلعه برفراز کوه مخروطی شکل ناقصی استوار است که در ۲ کیلومتری سمت جنوب غربی و نزدیک ساحل دریاچه ارومیه، مشرف به جلگهای سبز و خرم واقع شده است. چشمه قیزجه: این چشمه در ۲۷ کیلومتری جاده ارومیه – سلماس و ۷ کیلومتری بعد از کارخانه قند واقع شده است. این تپه در ۲۵ کیلومتری شرق ارومیه و در مجاورت روستای کردلو واقع شدهاست. مسجد سردار ارومیه: مسجد سردار یا ساعتلو در خیابان امام ودرامتداد راستاته غلام خان که قسمت مهمی از بافت قدیمی شهر ارومیه را شامل میشود، واقع است.

این مسجد وسط بازار قدیمی شهر قرار دارد و جزء اصلی بافت قدیمی به حساب میآید. این موجب رسیدن آنان به جائی است که این شرایط را دارد. این قبر زیارتگاه اهالی روستاهای اطراف و اهالی شهرستان ارومیه است. ب: برخی نیز اعتقاد دارند در دوران شاه سلیمان صفوی در اطراف این چشمه صفه یا بنایی ساخته شده است، به این سبب آن را به نام سلیمان صفوی«چشمه سلیمانیه» خوانند. مقابر کشف شده شامل سه مقبره معمور و دو مقبره مخروبه دوره صفوی است.

آب این چشمه شامل سولفات، کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم است. شبهه موضوعيه: شبههاى كه در موضوع يك حكم ايجاد مىشود مانند اينكه مىدانيم شراب حرام است اما نمىدانيم اين ليوان، آب است يا شراب. آتشکده تمر: آتشکده تمر مربوط به دوره سلاطین هخامنشی میباشد و احتمالاً در فاصله سالهای ۵۳۰ تا ۵۵۰ قبل از میلاد ساخته شده است. تپه باستانی کردلو: تپه باستانی کردلو به استناد کاوشهای باستانشناسی، محل زندگی انسانهایی بود که در هزاره چهارم تا اوایل قبل از میلاد در این نقطه میزیستند. قدمت سمیرم به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر میگردد، برخی قدمت سمیرم را بسیار بیشتر از این میدانند.

علاوه بر آن پرورش گل و گیاه نیز از مشاغل فعال طرقبه است. برخی محققین را عقیده بر آن است که این بنا ابتدا آتشکده بوده است. بنای کلیسا را با توجه به فرم ساده و شیوه معماری آن به دوره ساسانی نسبت می دهند. بنای کلیسا مربوط به قرن هفتم میلادی است و به طور بارزی سبک معماری این دوره را نشان میدهد. این کلیسا اساساً فاقد هر نوع تزئینات از نظر معماری است. او چهره زیبایی دارد که از نظر استاد ماکان زنی خطرناک و فریبنده میداند. جزیره اشک از نظر پوشش گیاهی شبیه جزیره کبودان است و گوزن زرد ایرانی که یکی از نادرترین گوزنهای جهان است در آن زندگی میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید