نکات مولکولها در خدمت تندرستی_شیمی دوازدهم تجربی_آیدا مهربان

استفاده زیاد از این غلات همان مضرات استفاده از قند افزودنی را دارد. روشی که بدن، چربی steructer ساختاریافته را میسازد بهشدت پیچیده است، و شامل صدها واکنش شیمیایی متفاوت و استفاده از تعداد فراوانی عناصر غذایی است. غذاهای حاوی فیبر – بهخصوص سبزیجات، میوهها، حبوبات و غلات کامل – باید براساس تعداد کالریهای مورد نیاز شما، حدود ۲۰ تا ۳۵ گرم از فیبر رژیم غذایی روزانه را تأمین کنند (براساس توصیههای راهنمای رژیم غذایی برای آمریکاییها، روزانه به ازای هر ۱۰۰۰ کالری ۱۴ گرم فیبر در نظر بگیرید). اگر آزمایش، تعداد پلاکتها را بیش از میزان طبیعی آنها مشخص کند، میتواند نشانگر مشکلاتی مانند کم خونی، سرطان یا عفونت در بدن باشد.

علاوه بر فیبر، مواد مغذی و مواد شیمیایی گیاهی موجود در این غذاها میتوانند در برابر انواع مشخصی از سرطان و سایر بیماریها از شما محافظت کنند. ماهیهای چرب میتوانند خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش دهند و فواید دیگری نیز داشته باشند، که حداقل بخشی از این فواید به چربیهای اشباعنشده امگا ۳ آنها برمیگردد. مطالعات نشان میدهد که خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، دیابت و احتمالا سرطان و سایر بیماریهای مزمن در افرادی که تغذیه سالم دارند، کاهش مییابد. آن ها دریافتن که در ژاپن و کشورهای مدیترانه ای در جنوب اروپا، میزان بیماری های قلبی، دیابت، سکته مغزی و سرطان از پایین ترین میزان در جهانه.

پژوهشهای کمی تأثیر چربیهای ترانس بر سرطان را بررسی کردهاند. برخی تحقیقات پیشنهاد کردهاند که روزانه تنها دو ساعت قرار گرفتن در معرض دما حدود 66 درجه فارنهایت (19 درجه سانتیگراد) میتواند به اندازه کافی سلول چربی قهوهای برای بدن به ارمغان بیاورد. سدیم بیش از اندازه که در بسیاری از غذاهای فرآوری شده و غذاهای رستورانها یافت میشود، فشار خون را در برخی افراد افزایش میدهد و میتواند عوارض منفی دیگری نیز داشته باشد.

علاوه بر این ، چربی های ترانس می توانند در طی فرآوری مواد غذایی مانند غذاهای سریع تشکیل شوند در حالی که چربی های اشباع نشده از طریق چنین پردازش هایی تولید نمی شوند. غذاهای فراوری شده همیشه بد نیستند؛ آشپزی و آمادهکردن مواد غذایی خام در خانه هم نوعی فرآوری کردن آنها محسوب میشود. یک راه مطمئن برای پیدا کردن محصولات غذایی دارای غلات کامل، محصولاتی است که برچسب «صد در صد گندم کامل» یا صد در صد از یک غله کامل دیگر روی آنها به چشم میخورد. همانگونه که گفته شد، تحقیقات انجام شده توسط موسسه ملی سلامت قلب، ریه و خون روی ۱۶۳ فرد بالغ مبتلا به فشار خون بالا ثابت کرده است که پایبندی به رژیم غذایی دش در پایین آوردن فشار خون تاثیر به سزایی دارد.

دولت آمریکا اعلام کرده که هر مرد روزانه به طور متوسط ۲۷۰۰ کیلوکالری و هر زن به ۲۲۰۰ کیلوکالری در روز نیاز دارد. چربیهای ترانس به دست آمده از روغنهای هیدروژنه جزئی، حتی از چربیهای اشباعشده هم مضرتر هستند؛ اما در حال حاضر مقررات FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) آنها را تقریبا از عرضه مواد غذایی خارج کرده است. این روش سنتی چینی با افزایش جریان خون به ترمیم سلولها و بهبود متابولیسم کمک کرده و موجب دفع چربیها میشود. زمانی که شما انرژی تخلیه کرده اید، هیچ گونه ذخیره انرژی ندارید و بدنتان نمی تواند در سطح مطلوبی فعالیت کند.

پس از جداسازی چربی و روغن به دام افتاده از مایع توسط چربی گیر، در یک ظرف جداگانه ته نشین میشود. به عنوان مثال، روغن زیتون یا کانولا را جایگزین کره و آجیل را جایگزین چیپس کنید. آنها کمک می کنند تا محتوای سدیم بالا را از هم جدا کنند. علت این مسأله آن است که چربی پوست سر از موها به پایین می غلتد و در ریشه ی موها پیداتر است. تریگلیسیرید یک نوع چربی در خون است.

برای محدود کردن مصرف این چربیها، از گوشت کمچربی، گوشت مرغ بدون پوست و لبنیات بدون چربی یا کمچرب استفاده کنید. با این که هدف اصلی رژیم غذایی دش لاغری نیست، اما با وادار کردن شما به سالمتر کردن برنامه غذاییتان، این رژیم میتواند در سوختن چربیهای اضافه بدن و در نتیجه کاهش وزن نیز تاثیر داشته باشد. اما به یاد داشته باشید که حرکت به سمت زندگی سالمتر، حرکتی صفر یا صدی نیست؛ اگر نمیتوانید تمام و کمال به رژیم دش پایبند باشید، مایوس نشده و آن را کنار نگذاری،د بلکه سعی کنید تا جایی که در توانتان است از توصیههای آن در برنامه غذایی خود بهره ببرید.

به یاد داشته باشید آنچه که حائز اهمیت است داشتن برنامه غذایی سالمتر و همچنین جلوگیری از افراط و تفریط است. یا این که این راه را امتحان کنید؛ به دنبال جدول ارزش غذایی باشید که نسبت کل کربوهیدرات به فیبر آنها کمتر از ۱۰ به یک باشد. افرادی که بادام زمینی مصرف میکنند هم کمتر به بیماری قلبی مبتلا میشوند. ژلی که در این روش استفاده میشود کاملا طبیعی است؛ به همین دلیل خطر آن نسبت به تزریق ژلهای مصنوعی بسیار کمتر میشود و احتمال ایجاد واکنشهای آلرژیک به صفر میرسد. چربیها به بدن شما در جذب و استفاده از ویتامینهای A، D، E و K کمک میکنند.

علاوه بر این موضوع، چربیها در سیستم انتقال پیغامهای عصبی هم نقش مهمی ایفا میکنند و بخشی از دیوارههای سلولی هم هستند. در اصل تمرینات متناوب شدت بالا (اینتروال) برای افرادیکه به دنبال بهبود سیستم گردش خون، کاهش چربی و افزایش استقامت هستند، طراحی شده است. آخرین راهنماهای رژیم غذایی سالم میگویند که غذا خوردن سالم شامل «لذت بردن از غذا و جشن گرفتن سنتهای فرهنگی و فردی به وسیله غذا» است. این غذاها شامل مرکبات، موز، انواع لوبیا، آووکادو، بعضی از ماهیها و محصولات لبنی میشوند. این غذاها شامل سودا، آبنبات، نان سفید، پاستای معمولی (تهیه شده با غلات تصفیهشده) و بسیاری از غذاهای میانوعدهای و محصولات غذایی از پیش پختهشده هستند.

مهمترین ویتامینهای موجود در این میوه شامل ویتامین ب ۶، ب ۱۲، ویتامین ث و ویتامین آ میشود. افراد مبتلا به فشار خون یا مستعد فشار خون بالا میتوانند این مقدار را به ۱۵۰۰ میلیگرم در روز کاهش دهند. البته قرصهای مولتیویتامین/مواد معدنی میتوانند کمبود برخی مواد مغذی را در بسیاری افراد تامین کنند. معمولاً در زمان تولید ماست و یا پنیر خانگی همیشه مقدار زیادی از این ماده زرد رنگ تولید می شود و افراد غافل از اینکه بسیاری از گروه مواد آلی، معدنی و همچنین بسیاری از ویتامین های گروه ب در این ماده وجود دارد آن دور ریخته و با این کار از باقیمانده که در صد زیادی انواع اسید از جمله اسید لاکتیک و برخی پروتئین ها است را استفاده می کنند.

این دو ماده سلامت استخوانها را تامین میکنند و مزایای دیگری نیز دارند. دریافت ویتامین د کافی از غذاها دشوار است (RDA این ماده روزانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ آی.یو (واحد یکای بینالمللیIU) است؛ گرچه سایر متخصصان مقدار بیشتری را توصیه میکنند. برجسته کردن لب ها و کاهش عمق فرورفتگی و گاهی اوقات به عنوان لیفت صورت کاربرد های تزریق چربی است . برای بسیاری از افرادی که برای غلبه کردن به عادات غذایی بد تلاش میکنند، غذا حکم یک کار سخت، چالش و حتی یک منبع وحشت را دارد. علاوه بر آن، چربیهای اشباعشده بیش از کلسترولهای رژیم غذایی باعث افزایش LDL (کلسترول بد) میشوند.

عموما، چربیهای اشباعشده موجود در غذاهای حیوانی باعث افزایش میزان LDL (کلسترول بد) میشود و آثار منفی دیگری نیز به همراه دارد. علاوه بر آن، از آنجایی که رژیم دش، رژیمی سالم و مقوی است، فوایدی دیگری همچون جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان، سرطان، بیماریهای قلبی، سکته و دیابت را نیز برای بدن به همراه دارد. مقدار بالای قند افزودنی، التهاب و مقاومت به انسولین را افزایش میدهد که این موارد خطر ابتلا به دیابت، بیماریهای قلبی عروقی و سایر اختلالات را افزایش میدهند. کربوهیدرات معمولا به عنوان عامل افزایش وزن محکوم میشود، اما درواقع نوع خوب کربوهیدرات میتواند باعث کاهش و حفظ وزن ایدهآل شود.

اما این تنها حقیقتی نبود که در اثر این تحقیقات عیان شد، بلکه همچنین ثابت شد که این رژیم غذایی میتواند در کاهش سطح کلسترول LDL خون نیز بسیار موثر واقع شود. همچنین کبود آنها سبب سقط جنین در زنان باردار نیز خواهد شد. پیگیری این رژیم در ابتدا برای کمک به کاهش التهابات ناشی از رژیم غذایی آغاز شد. همچنین توصیه میشود کودکان از میوهها و سبزیجات تازه به عنوان میان وعده استفاده کنند و استفاده از شیرینیجات به شدت کاهش یابد.

شما همچنین میتوانید به دنبال نام غلات کامل در اول فهرست مواد تشکیلدهنده یک محصول باشید، هرچند که همچنان مقدار زیادی گندم تصفیهشده در آن محصول وجود داشته باشد. داشتن یک رژیم غذایی مناسب که حاوی میوهها و سبزیجات و غذاهای کمچرب است در بهبود کمک زیادی میکند. در همین حال، تجزیه چربی انرژی مورد نیاز برای عملکردهای بیولوژیکی و فعالیتهای بدنی آزاد میکند. اگر نمیتوانید ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیگرم کلسیم روزانه مورد نیاز را از غذاها دریافت کنید، از مکملهای کلسیم استفاده کنید.

نکته :صابون با یونهای کلسیم و منیزیم موجود در آب سخت رسوب تشکیل داده و قدرت پاک کنندگی آن کاهش می یابد. در دیابت بی مزه ترشح ناکافی ADH سبب کاهش بازجذب آب می گردد. شما به یک لیموی نصفه، یک لیوان آب گرم و عسل نیاز دارید ؛ باید آب لیمو را در یک لیوان آب گرم بریزید، آن را حسابی مخلوط کنید و سپس با عسل ترکیب کنید و بنوشید برای تاثیر بیشتر خوب است که صبح ها با شکم خالی استفاده شود ، یک بار در روز از آن استفاده کنید. علت شل شدن عضلات این است كه فعالیت های روزمره هیچ كدام عضلات شكم را در گیر نمی كنند، به خصوص در خانم ها معمولا عضلات شل تر هستند و در جریان حاملگی و زایمان این عضلات دچار كشیدگی و حتی بریدگی(در سزارین) می شوند، بنابراین قوام این عضلات شدیدا كاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید