معرفی جنگلهای باستانی خاورمیانه

روستاهای جنگلی آمل که کمتر مردم شهرهای دیگر آن را می شناسند، در دامنه تپه های جنگلی و حاشیه رودهای پرآب قرار گرفته اند و مکان هایی عموما بکر و دیدنی دارند. در برخی از حرکتها مردم دیواری انسانی در اطراف درختان ایجاد میکردند. اطراف رودخانه ی گرمارود که از ارتفاعات شمالی رشته کوه البرز و کوهستان «هلیار» سرچشمه می گیرد. بعد از حدود پنج شش ساعت پیاده روی در میان جنگل و گذشتن از مراتعی که دامداران آنها را به نام های «سورسولا»، «مينو»، «کرات کتی»، «موزاشكن»، «پلم سی» و «شیردخال» می شناسند به رودخانه ی گرمارود خواهید رسید.

خانه ی تاریخی باقری یکی از بزرگترین خانه های تاریخی شمال ایران با هفت حیاط، ۵۵ اتاق و چهار دروازه با کارگاه های صنایع دستی است که باید اول از همه تماشا کرد برای بازدید از خانه ی تقوی، خانه ی شیرنگی و مدرسه ی تاریخی تقوی در ساعت های اداری مشکلی ندارید چون محل استقرار اداره کل میراث فرهنگی گلستان است اما برای ساعات غیر اداری باید از قبل هماهنگ کنید. بعد از حدود دو ساعت پیاده روی و گذشتن از مراتع «اسپه اش» و «آغوزنو» به روستای بلیران می رسید.

برای سفر به ارسباران قطعاً به کفشهای کوهنوردی خود نیاز خواهید داشت. یکی از این جاهای دیدنی جنگل های ارسباران هستند که از مراکز محبوب گردشگری در ایران و در خطه آذربایجان شرقی به شمار میرود. برای پیاده رفتن مسیری را در پیش خواهید گرفت که در یک طرف آن شالیزارهای برنج و در طرف دیگرش جنگل انبوه درختان راش قرار دارد. کوهستان کینبالو مرتفع ترین قله در جزیره ی بورنئو به حساب می آید و بالا رفتن از آن به شکل باور نکردنی آسان می باشد.

بعدهم یکی از دلایل جنابعالی رفتن بنده به دانشکده حقوق است که این دلیل برتغییررژیم است اگر اینطورباشد من الان ۱۴ سال است مشغول تغییررژیم هستم برای اینکه همیشه میروم دانشکده حقوق درس میدهم و اگر اسم این تغییررژیم باشد (دکتر بقایی – اسم این استدلال چیست؟) همانی است که شمافرمودید سفسطهاست همان دلیل خودجنابعالی (فرامرزی – حالافرمودید که این سفسطه بود) یکی از دلایل جنابعالی این بود که من درآن مجلسی که پای تخت آقای نخستوزیر بودهاست نجوی کردم نجوی راهم عرض کردم که بنده به فرانسه گفتم چون نمیخواستم بهمه آقایان موضوع را بگویم (دکتر بقایی -صحبت فرانسه صرف ادعا است) عین حقیقت است بسرجدآقا (اشاره به آقای میلانی) عین حقیقت است (دکتر بقایی – ممکن است مطالب دیگری فرموده باشید که میخواستید جناب آقای میلانی و آقای جلالی ندانند) آقای دکتر بقایی زندگانی سیاسی آدم میگذردکما اینکه یکسال از عمرمجلس گذشتهاست یکسال دیگر هم انشاء الله امیدواریم که بزودی بگذردولی فقط یک چیزاینجاباقی میماند و آن این است که به عقیده بنده ما امانت دارملت ایران هستیم و درمقابل ملت ایران همیشه بایدطوری حرف بزنیم که یکوقت سوء تفاهمات ایجادنکندبنده مخالف بعضی اشخاص هستم که میآیندپشت تریبون بیک کسی میگویندبدون محاکمه دزدمیگویند جاسوس میگویند (پورسرتیپ – به رادیوهم بفرمایید) بنده بطورکلی با اعمالی که برخلاف اصول است مخالفم (میراشرافی – آنهایی که درروزنامه شورش مینویسندچطوربا آنهم مخالفید پس آن راهم بفرمایید به حضرت آیت الله کاشانی فحش میدهد؟) با آنهم مخالفم همیشه گفتهام بهرکسی بهرمقامی که برخلاف اصول توهین بشود مقامات قضایی باید جدا تعقیب کنند بافحش دادن غیرازاین که نفاق درمملکت پیش بیاید فایده دیگری حاصل نمیشودپس بنابراین در این جریان مسافرت میخواستم تمناکنم اگر اشتباهاتی در این قسمت داشتهاید کاملا مرتفع بفرمایید اماراجع باین قسمت گزارش هیئت ۸ نفری خوشبختانه جناب آقای دکتر بقایی درآخرنطقشان درموقعی که این گزارش ۸نفری را مطرح میفرمودند میخواستندگزارش هیئت هشت نفری راهم به آن قسمت دیگر متصل کنند ولی خوشبختانه درآخر نطقشان که اینجا هست فرمودند که این قسمت چیزی نیست و مثل کلمه لااله الااللهاست که هیچ مطلب تازهای نیست و محتاج به رای نیست و حتی خودجنابعالی هم مجددا دراینجا امضا فرمودیداین دلیل براین است که این با تغییررژیم ارتباط ندارد.

جالب است بدانید که درکاوشهای چند سال گذشته برخی باستان شناسان ایرانی و فرانسوی قدمت زندگی انسان را در این منطقه به بیش از 30 هزار سال قبل نسبت می دهند! بادغيس در يورش مغولان به ايران در نهايت آبادي و عمران بوده، و برخى از شهرهاي آن حدود 20 تا 30 هزار تن جمعيت داشته است. جنگلهای هیرکانی حدود 55 هزار کیلومتر مساحت دارند. شیوه ی اول و دوم در طول مسیر مشترک است؛ تقريبا ۲۵ کیلومتر که با دوچرخه با خودرو می توانید آن را طی کنید. از عمر جنگل های هیرکانی ۴۰ میلیون سال میگذرد و در زمانهای بسیار دور، این مناطق شاهد زندگی موجودات نخستین بوده است.عکاس: کیوان جعفریهمان طور که در بالا اشاره کردیم، جنگل های هیرکانی ایران در ۶ استان قرار گرفتهاند؛ اما بهدلیل هم مرزی جنگل های گلستان و خراسان شمالی، میتوان، استان خراسان شمالی را هفتمین استان داخل ایران هم مرز با جنگل های هیرکانی در شمال ایران دانست.

باید متوجه این موضوع شده باشید که فاصله آمل تا روستای بلیران زیاد نیست و میتواند گزینهای مناسب برای سفرهای آخرهفتهای اهالی تهران و مازندران بهحساب بیابید. ولی لحاظ تکنالوجی معاثر مناطق کوهی چون هوای سرد دارد برای تربیه ملیاردها مواشی گاو گوسفند آهو دامداری چون مرغ مرغابی قاز وغیره، تربیه انواع گل غرض عطر و فروش، زنبور داری، زرع درختان میوه جات و میوه جات خشک، چوب فرنیچر(توت و چهارمغز) خیلی زیاد مساعداست. رضا کلانتری مدت ها لباس محیطبانی بر تن داشته است و سرد و گرم پیشه اش را تجربه کرده است و به عبارتی در میدان بوده است،با درد دوستان و همکارانش آشنا است و تلاشش این است با تزریق محبت و عشق در فضای کاری اش و همکاری مردم،راهی که قانون بر او تکلیف کرده است را با موفقیت و سربلندی بپیماید.

اگر از سفر به شمال ایران و روستای بلیران تجربهای دارید، در بخش نظرات، تجربه سفرتان را با ما در میان بگذارید. حضور این ییلاقها نهتنها این منطقه را برخوردار از مناظری زیبا، چشمنواز و تماشایی ساخته است، بلکه بستری مناسب و ایدئال برای آشنایی با فرهنگ مردم عشایر در این سرزمین ایجاد کرده است. به طور کلی گیلان دارای تاریخی کهن بوده و همیشه مردم به صورت زندگی روستایی در آن سکونت داشتهاند.

علاوه بر این جاذبه ها، روستاهای آمل نیز دارای فرصت های گردشگری متنوعی می باشند و دارای 2 نوع کوهستانی و جنگلی هستند. شاید شهرهای کمی را در ایران بتوان یافت که فاصله دسترسی آنها به جاذبه های طبیعی اصلی یعنی کوه، دریا و جنگل فقط 15 دقیقه باشد! رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: مسأله مهم دیگر آفات قرنطینه ای است که از خارج وارد می شود یا در منطقه ای از کردستان که رفت و آمدها محدودیت دارد شاید عوامل ضد امنیتی در این زمینه هم دخیل باشد که باید در این زمینه نیز اقدامات پیش گیرانه را انجام دهیم.

از آنجا که در طول مسیر هیچ آبادی یا روستایی وجود ندارد برای اقامت حتما چادر به همراه داشته باشید. اگر قصد سفری رویایی در دل جنگلی بکر دارید و در عین حال عاشق دیدن مناظر خوش آب و رنگ پاییزی هم هستید، می توانید به جمگل بلیران آمل سفر کنید که مسیر چندان شناخته شده ای نیست. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در فصل بهار و تابستان از این پارک زیبا دیدن کنید تا سرسبزی و زیبایی این منطقه شما را مبهوت خودش کند. فصل بهار تا اوایل پاییز بهترین زمان برای سفر به بلیران است.

در فصل پاییز این مسیر بسیار مسحور کننده است و برگ های زرد و قرمز با ترکیبی از سبز و نارنجی لذت بیاده روی را دوچندان می کنند. روستای بلیران از شمال به روستای کمدره، ازجنوب به جنگل های سرفراز شمال و کوه چلاو، از شرق به جنگل های سر سبز و انبوه و رودخانه و از غرب نیز به جنگل و کوه متصل شده است. ما نیز تلاش کردیم همچون گذشته با پوشش رسانهای این فعالیتها حمایت خود را از برنامههای محیط زیستی و داوطلبانه این انجمنها اعلام کنیم.

راه های متعددی برای سفر به ارسباران وجود دارد؛ اصلی ترین راه، سفر با تور است که خودش شما را به آنجا و تماشای دیدنی هایش خواهد برد. دو چشمه ی آب معدنی اصلی به نام های «گرو» و «لاله زار» و البته ده ها چشمه ی آب معدنی دیگر وجود دارد که به علت دارا بودن املاح معدنی گوگردی و آهكی گوناگون، خاصیت درمانی برای بعضی از دردهای مفصلی و امراض پوستی دارند.

آب آشامیدینی همراه ببرید چون ممکن است چشمه ها خشک شده باشد. برای اقامت هم حتما چادر همراه ببرید. روستای بلیران یا جنگل بلیران یکی از همین روستاهای آمل است می باشد که با بافت سنتی و محیطی دیدنی، مکانی بسیار جذاب و دلپذیری می باشد که بازدید از آن برای هر فردی می تواند تجربه ای فراموش نشدنی باشد. چیدن میوه های وحشی جنگلی مثل ازگیل و زالزالک و دیدن چشمه و رودخانه و شنا در چشمه های آبگرم بخشی از تجربه لذت بخش این سفر است.

دیدگاهتان را بنویسید