معرفی جاذبه های گردشگری جنگل های ارسباران

ساحات جنگلی جلغوزه در افغانستان در حدود 43 هزار هکتار زمین میباشد که بیشتر در ولایات خوست، پکتیا، پکتیکا، ننگرهار و لغمان واقع شده است. پارک جنگی النگدره بسیار به بافت شهری گرگان نزدیک است و برای رفتن به آن­جا از طریق تنها ورودی آن، باید وارد بلوار نهارخوران- خیابان سروش جنگل (عدالت 103) بشوید تا در انتهای خیابان سروش جنگل، ورودی پارک جنگلی النگدره را ببینید. آب و هوای سرد جنگلهای شمالی زندگی را دشوار میکند و در مقایسه با جنگلهای معتدل و استوایی، تنوع گونهای کمی را به همراه دارد.

اقاقیا aghaghiya : درختی زینتی که گلهای سفید خوشه ای ومعطر دارد. روستای سعدین کلا منطقه ای بسیار بکر و سرسبز در شمال آمل است و اگر به دنبال منطقه ای به دور از شلوغی هستید تا لحظات آرام و دلنشینی را در طبیعت زیبای استان مازندران سپری کنید، بی شک روستای سعدین کلا می تواند انتخاب جذابی باشد. این منطقه نگاه عکاسان داخلی و خارجی را هم به طبیعت بکر، مراتع و سرسبزی وصف ناشدنی خود جذب کرده است. به معنای نور و روشنایی نیز آمده است. اکوسیستم ارسبارانی استان با ویژگیهای منحصر به فرد خود مجموعهای از عناصرهیرکانی و قفقازی و عناصر سایر مناطق گیاهی کشور محسوب میشود که علاوه بر تنوع بزرگ گیاهی، عمدهترین گونههای پستانداران و پرندگان حمایت شده یاکمیاب را نیز در چتر حمایت خود دارد.

دو سید و همراهان ایشان نیک میدانستند که عین الدوله اینها را نخواهد پذیرفت، و خواستشان جز نبرد با او و شورانیدن مردم نمیبود. بدینسان که چون در آن شهر مردم بدو گروه میبودند: یکی کریمخانیان (یا شیخیان)، و دیگری متشرعان (یا بالاسریان)، و این دو گروه جدا از هم زیستندی، و همچشمیها و کینه در میانشان بودی و گاهی کسانی آتش کشاکش در میانشان افروختندی. گفتم آسوده باش حکم اکید میگیرم که کاروانسرای وقف را اجاره ندهند، و یک نفر دکاندار پوست مردم را نکند، فروش امتعه و آذوقه آزاد باشد، خیلی ممنون شدم که این را به من گفتی.

تبصره 5 ـ سازمان جنگلها و مراتع كشور مكلف است هر ساله ميزان درآمد موضوع تبصره (4) ماده (1) قانون حفظ و حمايت از منابع طبيعي و ذخاير جنگلي كشور را طبق اعلاميه خزانه داري كل جهت پيشنهاد در لايحه بودجه به سازمان برنامه و بودجه اعلام نمايد. پس از رسیدن به آبشار و کمی استراحت، حدود ساعت 2:30 بعدازظهر ناهار تور آماده است و مسافران با چنجه ویژه اسپرز پذیرایی میشوند. حدود چهار دهه جنگ ، افغانستان را به یکی از کشورهای ناامن و فقیر جهان تبدیل کردهاست. 1- حیوانات روباه را برای خروج از چاله تشویق کردند.

3- شکارچیان چاله را در جنگل پنهان نکردند. در سال ۱۲۷۹ گویا، بتهران آمده، و اتابک با او پذیرایی و مهربانی دریغ نگفته، و لقب «زعیمالدوله» و سالانهٔ سیصد تومان برایش از شاه گرفته، ولی تا آنجا که ما میدانیم، اینها او را از راه نبرده است. نگرانیهایی را درباره احتمال حذف پرونده آن از فهرست موقت یونسکو برای ثبت جهانی به وجود آورده اما با این وجود به عقیده مسوولان و دستگاههای متولی پرونده آن هنوز از فهرست موقت یونسکو حذف نشده است. بویژه که همسخن و همدم او امینالسلطان گردیده، و این مرد یگانه آرزو و خواستش این بود که سر کار باشد، و بمردم سروری فروشد، و دستش بگرفتن و دادن باز باشد، وهمهٔ هوش و زیرکی خود را در این راه بکار میبرد، و برای نگهداری خود در سر کار گردن بخواهشهای بیگانگان میگذاشت.

سفر به این منطقه کوهستانی در دیگر ماههای پاییز و فصل زمستان غیرممکن است و همچنین سفر در تیر و مرداد هم انتخاب خوبی نخواهد بود و از تابش تند خورشید اذیت خواهید شد. نور ماهی که پر فروغ و همیشگی است. اینها همه در حالی است كه هنوز اعماق آمازون كشف نشده و احتمالا پر از حیوانات و گیاهان عجیب و اسطورهمانند است. بستر رودخانه گرمارود پر از شن، قلوهسنگ و تختهسنگهای بزرگ است و عبور آب از لابهلای این سنگها باعث شده تا در طول مسیر رودخانه حوضچههای طبیعی شکل بگیرند. آریسان arisan : ترکی-فارسی مرکب از آری به معنای آریایی بعلاوه پسوند مشابهت، دختری که مانند آریاییان اصیل و نجیب است.

این در حالی است که تا چند دهه قبل وسعت جنگلات پستۀ افغانستان در ولایت بادغیس بیشتر از ۹۱ هزار هکتار زمین بود که نزدیک به ۱۰ میلیون درخت پسته در آن وجود داشت؛ اما حالا وسعت جنگلات پسته به کمتر از چهل هزار هکتار زمین کاهش یافته است. ۷۰ سال گذشته هفت میلیون هکتار از جنگلهای زاگرس از بین رفته و فقط پنج میلیون هکتار جنگل در زاگرس باقی مانده است. گل(فارسی) خانمی که از زیبایی و لطافت چون گل است. منجوق monjogh : نوعی زینت به شکل گوی کوچک که برای تزیین ر روی لباس، گل سر، و مانند آنها دوخته یا چسبانده میشود.

نارسیس narsis : یونانی-فارسی لاتین از یونانی، نرگس، نام جوانی زیباروی در اساطیر یونان که وقتی صورت خود را در آب دید عاشق خود شد و در آب پرید و غرق گشت و تبدیل به گل نرگس گردید. برای سفر به این منطقه با خودروی شخصی باید برنامه دقیقی داشته باشید و در صورتی که آشنایی چندانی به این جنگل ندارید، حتما با راهنمایان محلی و افرادی که آشنایی دارند، همراه شوید زیرا ابرها ناگهان ظاهر میشوند و دید را کم میکنند که اگر در این لحظه در کنار آبشار یا پرتگاهی قدم بردارید، احتمال خطر بالا میرود. در این هنگام هدهد رسید و گفت: «من این روباه را میشناسم؛ او کم شنواست.

هلنا helena : هلن، فرانسه از یونانی روشنایی، نور، در اساطیر یونان همسر منلاس پادشاه اسپارت که جنگ تروا به خاطر او روی داد. پانته آ : نام همسر آبرداتاس که در زمان کوروش، پادشاه شوش بود. آرتیمیس artimis : آرتمیس، در اساطیر یونان، خدای شکار و خواهر دوقلوی آپولون، همچنین نام شیرزنی که فرمانده نیروی دریایی کمبوجیه در جنگ بین ایران و یونان بود. عصر ایران – جنگل بارانی آمازون یکی از متنوعترین مکان های روی سیاره زمین است. دیانا diana : در اساطیر رومی الهه ماه، جنگلها، حیوانات، و زنان هنگام وضع حمل، دیانا در معبدش در رم به عنوان الهه باکره مورد احترام بود، او مطابق آرتمیس در اساطیر یونانی است.

مهرعلیخان آمد، رفتیم خدمت او. هلن helen : فرانسه از یونانی روشنایی، نور، در اساطیر یونان همسر منلاس پادشاه اسپارت که جنگ تروا به خاطر او روی داد. هلینا helina : هلن، فرانسه از یونانی روشنایی، نور، در اساطیر یونان همسر منلاس پادشاه اسپارت که جنگ تروا به خاطر او روی داد. در کرانههای این رود در آن زمان سکونتگاههایی وجود داشته که ساکنان آن بعداً به خاطر دچار شدن به بیماریهای اروپایی نظیر آبله از بین رفتند. این تنوع زیستی به حدی بوده که برای مثال در یک هکتار از این جنگل، حداقل 200 گونه درخت مختلف وجود داشته است.

لیوسا liosa : یونانی-فارسی لیوسا از اسامی قدیمی و دخترانه ایرانی است که به معنی دختر خورشید است. رونیکا ronika : یونانی-فارسی عامل پیروزی ، پیروز کننده ، دختر خوش یمن. بعد از آشنایی با انواع اسم دختر خارجی، شما میتوانید فهرستی از اسم پسر خارجی را نیز دنبال کنید. محوطهای تاریخی با نام محوطه النگدره هم در شمال این جنگل قرار گرفته که این مکان را برای علاقمندان به محوطه های تاریخی نیز جذاب میکند.

در همین حین، تعداد کارکنان IBAMA کاهش یافت و از بودجهی آن نیز کم شد. 4-چاله کم عمق بود. آرتمیس artmis : در اساطیر یونان، خدای شکار و خواهر دوقلوی آپولون، همچنین نام شیرزنی که فرمانده نیروی دریایی کمبوجیه در جنگ بین ایران و یونان بود. که بیش از ۸۰کشور و از جمله ایران عضو آن هستند. هاله hale : معرب از یونانی حلقه نورانی سفید یا رنگی که گاهی گرد ماه یا خورشید دیده میشود. آزاله azale : گلی خوشبو که معمولا به شکل قیف یا زنگوله است و به رنگهای سفید، صورتی، زرد، قرمز، و ارغوانی دیده میشود.

آزالیا azaliya : گلی خوشبو که معمولاً به شکل قیف یا زنگوله است و به رنگهای سفید، صورتی، زرد، قرمز، و ارغوانی دیده میشود. ربهکا Rebekah : نام همسر اسحاق و عروس ابراهیم، این اسم در کتاب مقدس ذکر شده و ریشه آن «زبان آرامی» است. تقریبا کسی نیست که بازی کتاب جنگل یا The Jungle Book رو نشناسه . از این رو می توان این گونه برداشت نمود که حیوانات و گیاهان مرگبار در این جنگل حضور فعال دارند و باید بسیار مراقب بود. در اینجا جاذبه توریستی جنگلهای بارانی آمازون را به برنامه سفری که باید حتما ببینید آورده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید