معرفی جاذبه های گردشگری آمل

پارک جنگلی طاهباز در مرکز شهر محمودآباد و در نزدیکی های ساحل این شهر قرار گرفته است. یکی از جاذبه های تاریخی این منطقه راه ساحلی شاه عباسی می باشد و نزدیک آن نیز گیلرد و سقانفارهای عبدالله آباد قرار گرفته اند. همچنین در برخی مزارع، نگهبانان برای اسکان خود از این مکان استفاده می کردند. بیوله در سال 1901 کتاب خود را با نام تک گزینی و پرورشی به رشته تحریر درآورد که به زبانهای آلمانی و انگلیسی ترجمه سد. روستایی زیبا به نام روستای لاویج نیز در نزدیکی های پارک طاهباز می باشد که چشمه های آبگرم آن بسیار شهرت داشته و توانسته گردشگران زیادی را به سمت خود کند.

از تفرجگاههای این روستا میتوان به چشمههای آب معدنی سرد امیرخانی، پولاد، رستم و سر چهار پیچ اشاره کرد.پس از بازدید از روستای گرسماسر میتوانید بهسمت دهستان جنت رودبار حرکت کنیم که ۱۹٫۴ با آن فاصله دارد و فاصله زمانی بین دو نقطه ۴۰ دقیقه است. بهترین بازه ی زمانی برای بازدید از آن پس از فصل بارانی آخر ماه دسامبر می باشد، چرا که در این موقع از سال پوشش گیاهی به اوج زیبایی و سرسبزی خود می رسد. اگر همچنان به دنبال پارک و طبیعتی زیبا و دنج در اطراف طاهباز هستید می توانید سری هم به پارک ملت این منطقه بزنید که به علت داشتن امکانات تفریحی مناسب، بازدید از آن خالی از لطف نمی باشد.

اگر می خواهید به سمت این پارک بروید می بایست خود را به بلوار امام خمینی محمودآباد برسانید. همیشه پیش از سفر بهتر است به رزرو اقامتگاهی مناسب برای خود بپردازیم و آن را به روزهای آخر و پس از رسیدن به مقصد موکول نکنیم. چنان چه برای هیئت هفت نفره ارسال نمایند، هیئت بلافاصله پرونده را جهت رسیدگی به دادگاه صالحه ارسال خواهد نمود. اگر در شب های تابستان به این پارک جنگلی بروید، با حضور پرشور مردم اهالی محمودآباد مواجه خواهید شد، زیرا که اغلب شب ها در تابستان که هوا بسیار متعادل بوده به این پارک می روند و دورهم جمع می شوند.

اگر به جز پارک طاهباز محمودآباد می خواهید از منطقه جنگلی دیگری نیز دیدن کنید می توانید به سمت جنگلی زیبا و انبوه به نام جنگل بونده محمودآباد بروید. در قسمت پشتی پارک طاهباز مسجدی به نام مسجد آهومحله قرار دارد که یکی از اصلیترین مساجد شهر محمودآباد به شمار می رود. آبشار قو با نام سفیدآب نیز شناخته می شود. پارکها یکی از عوامل شکل دهنده شهرها بشمار می آیند و بدلیل فضای سبز قابل ملاحظه خود،علاوه بر داشتن تأثیرات زیست محیطی به سبب ایجاد چشم اندازهای زنده و سبز خود در زیبایی شهرها سهمی بسزا دارند. بهر جهت بیشترین پارک در آب و هوای شهرها مربوط به بخش درخت زار آن است وهر چقدر وسعت درخت زار بیشتر باشد، تأثیرات مفید آن بیشتر است.

در ایران نیز تبدیل اراضی لم یزرع اطراف شهرها مخصوصاً تهران به پارکهای مصنوعی وغرس نهال به وسعت قابل ملاحظه در آنها از جمله اقداماتی است که به منظور مبارزه با آلودگی هوا و ایجاد فضای سبز، پس از ملی شدن جنگلها و مراتع کشور به عمل آمده است. دیگر امکانات رفاهی و تفریحی این مجموعه وسایل تندرستی، زمین بسکتبال، آلاچیق برای اسکان، فضای سبز و مناسب برای اسکان، مسیر پیاده روی، نمازخانه و سرویس بهداشتی می باشند. اما اگر به دنبال سفری متفاوت هستید و به بازی رنگها علاقه دارید پاییز بهترین فصل برای دیدن این نقاشی هنرمندانه خلقت است.

آن ها زمانی به انسان یا حیوانات بزرگتر دیگر حمله می کنند که خیلی گرسنه باشند و البته اگر شما هم بدشانس باشید و سر راهشان قرار گرفته باشید! بارگاه امامزاده قاسم در بین دو مدرسه قرار گرفته است و بقعه این امامزاده در یکی از این مدارس واقع شده. بعداز گذشت 30 سال هنوز تجربیات ما به مطالعات بسیار اندکی محدود می گردد که دراین فاصله زمانی طولانی و اکثراً به صورت موردی و پراکنده انجام شده است. طبق مطالعات انجام شده (1974. Serber ) حداقل وسعتی را که یک پارک می تواند تأثیر ملموس خود را درآب و هوای مجاور خود بگذارد ،2/1 1 هکتار است.

خود وادی حدود 4.5 کیلومترازشرق بـه غرب و تقریبا 3.5 کیلومترازشمال بجنوب وسعت دارد. می شناسیم پارکهای جنگلی ای که از بدو احداث آنها حدود 30 سال می گذرد. در این مقاله برای اینکه نخواهیم خرج شما را زیاد کنیم، مکانهایی از ایران زیبا را برایتان انتخاب کردهایم تا بر اساس سلیقه مشترکتان آنها را برای سفر برگزینید. ویلاهای استخردار نیز خود به انواع استخردار سرپوشیده و روباز تقسیم می شوند که مطابق با فصل سفر می توانید ویلای مورد نظر خود را انتخاب نمایید. این پارک جنگلی یکی از جاذبه هایی است که می توان هم به منظور استراحت و هم به منظور جاذبه تفریحی آن را انتخاب کرد.

از سواحل دیدنی که در اطراف پارک طاهباز قرار دارد می توان به ساحل سرخرود اشاره کرد و یکی از ویژگی های جالب این ساحل مربوط به کشتی های ویژه ای است که در ساحل سرخرود قرار دارند. در این مناطق آب در وضعیت راکد ایستاده قرار دارد. به تجربه ثابت شده که جنگلکاریهای مخلوط به مراتب کیفیت و وضعیت بهتری نسبت به جنگلکاریهای تک کشتی دارند. امروزه ثابت شده که سیستمهای خالص و تک کشتی قادر به ایجاد اکوسیستمهای پایدار نمی باشند، موردی که درعلم جنگلشناسی نوین از اهمیت خاصی برخوردار است.

کشتهای وسیع تک گونه ای با نظم و ترتیب تصنعی بالطبع رسیدگی و نگهداری از این مناطق را آسانتر می کند. با نگاهی به پیشینه پارکهای جنگلی دست کاشت در می یابیم که تأسیس اکثر این پارکها دردهه 40 قرن اخیر و پس از ملی شدن جنگلها و مراتع کشور اتفاق افتاده است. پارک جنگلی جهان نما بزرگترین پارک شهر کرج با گونه های گیاهی و دریاچه زیباست که قدمتش به نیم قرن می رسد.

از جاذبه های مذهبی و مهم که در نزدیکی پارک جنگلی طاهباز قرار دارند می توان به امامزاده قاسم اشاره کرد. تمام این سرزمین ها توسط سکائیان و کایمیریان درسالیان قبل مورد هجوم قرار گرفته و از اواخرسدۀ هفتم ق م تحت کنترول مادهای سکائیزه شده قرارمیگیرد که پایتخت ایشان ایکبتانه یا همدان فعلی است. اما اینکه آیا از آن زمان تاکنون مطالعات جامع و کامل درمورد این پارکها صورت گرفته تا مشخص گردد که جنگلکاریهای انجام شده دردهه های قبل موفقیت آمیز بوده یاخیر؟ وی از مهار کامل حریق در رودبار به دنبال بارش باران خبر داد و افزود: در حال حاضر آتش کاملا خاموش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید