مسالک المحسنین/قسمت رابع – ویکینبشته

این روستاها در دامنه تپههای جنگلی قرار دارند و به غیر از جنگل، از جاذبههای دیگری مثل رودخانه و چشمه آب گرم هم برخوردارند. در پاسخ باید بگوییم که در اطراف این رودخانه، دو چشمه آب معدنی به نامهای «گرو» و «چشمه لاله زار بلیران» و دهها چشمه آب معدنی دیگر هم وجود دارد که به دلیل داشتن انواع املاح معدنی، دارای خاصیت درمانی برای امراض پوستی و دردهای مفصلی هستند. دانلود جنگل بلیران در روستای بلیران در بخش دشت سر شهرستان آمل قرار گرفته و دارای طبیعتی بکر و زیباست که همه ساله گردشگران زیادی را در سطح منطقه ملی به سمت خود می کشاند.در جادهٔ قدیم آمل بابل در ۱۵ کیلومتری آمل جاده ای به سمت جنگل و کوه می رود و در پیچ ورودی جاده فیروزکلا زیبایی تازه ای پیدا می شود.

اقامتگاه های بوم گردی در شهرستان آمل نیز با توجه به اقلیم جغرافیایی شمال کشور خانه هایی با سقف شیروانی و تزئین گل و گلدان در دل طبیعت سرسبز و دل انگیز هستند که در فضایی روح نواز و خوش آب و هوا میزبان مسافران عزیز می باشند. این منطقه گردشگری برای علاقه مندان به طبیعت گردی و افرادی که قوای جسمانی متوسط و قابل قبولی دارند مناسب می باشد و برای خانواده هایی که دارای نوزاد و یا کودکان خردسال می باشند و برای افراد ناتوان جسمی و سالمندان مکانی مناسب نیست، زیرا مسیر جنگل شیب زیادی دارد و امکان دسترسی به همه قسمت های جنگل برای آنها وجود ندارد.

یکی از اهداف اصلی اقامتگاه های بوم گردی آشنا کردن مهمانان با آداب و رسوم و سبک زندگی بومیان آن منطقه است که معمولا اکثر بوم گردی ها، خانه هایی قدیمی و سنتی با معماری تاثیر گرفته از شرایط جغرافیایی همان منطقه می باشد. کوهستان ارسباران شامل کل این منطقه میشود اما جنگل های ارسباران که همان منطقه حفاظت شده است شامل منطقه کوچکتری میشود. این جاده زیبا، مسیر دسترسی به روستای بلیران است؛ نمای روبهروی این جاده کوه و جنگل است و در دو طرف آن نیز شالیزارها، مزارع و باغهای فراوانی قرار دارد.

نایب رئیس ـ ترتیبش داده شده و پس از نطقهای قبل از دستور مطابق همان ترتیبی که در جلسه قبل معمول شد اجراء خواهد شد. قاتل سروکلهاش پیدا شده و میخواهد آنها را نیز به همان شیوه به قتل برساند. در ره بال آسمان بسیاری از جاهای دیدنی مازندران و روستاهای ایران را معرفی کردهایم. در ادامه روستای بلیران را بیشتر معرفی میکنیم. کتیبههاى مرمر سر درب تاریخ احداث این بنا را به دوره صفویه و به موجب کتیبه دیگرى این مسجد در دوره قاجاریه مرمت شده است.

قله ای که حدود 2510 متر ارتفاع دارد و یکی از بهترین گزینه های کوهنوردی در زمستان به شمار می رود. جنگل الیمستان بهترین مکان برای پیاده روی، کوهنوردی، جنگل نوردی، کشف ناشناخته های جنگل، عکاسی، نقاشی از جلوه های بی نظیر آن و برپایی پیک نیک است. جنگل شگفت انگیز و فوق العاده بلیران و رودخانه گرما رود با آبی سرشار از املاح معدنی از مهمترین جاذبه های این روستاست. اگر اهل کوهنوردی باشید، این قله با تمام جاذبه های طبیعی اطرافش بهترین گزینه سفر کوهنوردی برای شما به شمار خواهد رفت.

قله الیمستان نیز یکی دیگر از جاذبه های این منطقه می باشد که در بهار و زمستان کوهنوردان زیادی را جذب می کند. حال کافی است همه جاده را تا انتها حرکت کنید تا بعد از عبور از چند روستا، در نهایت به روستای بلیران برسید. زمانی که با تور یا راهنمایان محلی به جنگل ابر میروید، عموما از مسیرهایی عبور میکنید که با گونههای جانوری خطرناک مواجه نشوید؛ به همین دلیل کم پیش میآید در جنگل ابر خرس ببینید اما احتمال دارد در صورت رفتن به اعماق جنگل، با آنها مواجه شوید. به یاد داشته باشید که در جنگل الیمستان از رستوران و فروشگاه مواد غذایی خبری نیست، پس امکانات و وسایل لازم برای برپایی پیک نیک را به همراه داشته باشید.

وی افزود: ارتش، سپاه، بسیج، شورای شهر تبریز ، فرمانداری خداآفرین وسایر نیروها تمام تلاش خود را برای مهار و لکه گیری آتش در جنگل های ارسباران انجام می دهند. متاسفانه در این منطقه امکان کرایه دوچرخه وجود ندارد و طبیعت دوستان با دوچرخه های شخصی به پیمایش جنگل و مسیرهای کوهنوردی می پردازند. محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با ساولی نینیستو رئیس جمهور فنلند در مقر سازمان ملل متحد در نیویارک دیدار کرد. ولایت بدخشان در شمال افغانستان قرار دارد و یکی از زیباترین و سرسبزترین ولایت های کشور یاد می گردد. او در آنجا خود را امیر غرب افغانستان معرفی کرد.

اگر دوست دارید نشانههایی از سکونت بشر در گذشتههای دور را در بلیران ببینید، میتوانید از قلعه هلیا، تپه قلعه تسکا سرا، قلعه اردشیرون، قلعه خشت سی چشمه و مرتع ییلاقی کال چنگوم و امام زاده ولی بازدید کنید. بر اساس شواهد و مطالعات باستانشناختی، نوع بشر برای نخستین بار تقریبا 11 هزار سال پیش در آمازون سکونت گزیدهاند. بر اساس شواهد باستانشناسی، قدمت زندگی بشر در این منطقه به بیش از ۳۰ هزار سال پیش بازمیگردد.

بعد از گشتوگذار در جنگل بلیران، میتوانید چند روزی از سفر را به گردش در جاذبههای اطراف آن مانند چشمه گرو، فیلبند، دریاچه، ساهون، دریاچه ماهان آمل، روستای تلیران، هزار پله آمل، سد لفور، الیمستان و روستای تلیران بپردازید. از آنجا با پشت سر گذاشتن آبادی با پای پیاده وارد جنگل خواهید شد. درختان همچنین با کمک به تنظیم چرخه آب به کنترل سطح آب در جو کمک میکنند. رودخانه گرمارود در گویش محلی با نام گرمِرو مشهور است. از آمل کیلومتر 20 و از تهران، کیلومتر 140 جاده هراز، به جاده فرعی سمت راست با تابلوی امام زاده قاسم یا امامزاده لهاش برمی خورید که باید وارد آن جاده شوید، در اوایل مسیر به دو راهی ای می رسید که باید جاده سمت چپ را دنبال کنید، جاده فرعی آسفالته باریک با پیچ و خم بسیار حدود 7 کیلومتر است که ابتدا شما را به روستای لهاش و پس از 5 کیلومتر مسیر خاکی به روستای الیمستان می رساند.

بومیان منطقه افسانه ای زیبا برای این چاله ها دارند. یک سو کوه هست و جنگل، دیگر سو شالیزار و مزارع و باغات؛ که این مناظر چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد. این مه مقداری تراکم بسیار مورد نیاز را برای نوشیدن هر روز به بسیاری از گیاهان ارائه میدهد. ناهار را در این فضای فراموشنشدنی بین راه صرف کنید. نکته جالب توجه در رابطه با بلیران آن است که در سال ۱۳۸۷ به عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شده است؛ اما این روستا و جنگل بلیران با وجود پتانسیلهای فراوانی که برای تبدیلشدن به یک مقصد گردشگری پردرآمد دارد، هنوز نتواسته به جایگاه قابل توجهی در این زمینه دست پیدا کند.

در اوایل سال جاری، گزارش منتشرشده در مجلهی Nature Communications نشان داد آمازون، یکی از مناطق متنوع و غنی از کربن روی زمین، در دوران حیات ما در مسیر رسیدن به نقطهی بیبازگشتی قرار دارد و تواناییاش ازنظر جذب کربن اضافی جهان با سرعت درحالکاهش است و پیشبینی میشود درحدود سال ۲۰۳۵ از مخزن ذخیرهی کربن به منبع انتشار کربن تبدیل شود. دورنمای بی نظیر قله دماوند، مناظر زیبای جنگلی با پوشش دشت های پر گل، منطقه را به مکانی بی نظیر تبدیل کرده است. اگرچه حیوانات کوچکتری مانند کایوت، جوجه تیغی و راکون را نیز می خورند.

روستای بلیران آمل هم مانند اکثر روستاهای ایران دارای صنایع دستی مخصوص به خود است. مسیر غار دارای چالش های زیاد، پیچ و خم و کوره راه ها و پرتگاهایی می باشد که عبور ازین مسیر هیجان انگیز بسیار لذت بخش و دیدنی است. با پشتسرگذاشتن این روستا، اول به مراتع و بعد از عبور از سربالاییها به روستای فیلبند میرسید. در انتهای جاده با عبور از چند روستا به روستای بلیران میرسید. در این فصل از سال و با دلبریهایی که جنگلها با هزاران رنگشان به ما نشان میدهند و با عطر و بوی پاییزی از ما میزبانی میکنند؛ سفر به این جنگل و روستای آن یک انتخاب فوقالعاده است.

این اتفاق خوشایند پس از تلاشهای فراوان در سال 1352 رقم خورد. بولسونارو پس از پیروزی در انتخابات اعلام کرده است که وجود بسیاری از مناطق حفاظتشده مانع توسعه کشور میشود. «تو قدر آب چه دانی که در کنار فراتی»… بهترین زمان برای سفر به بلیران چه زمانی است؟ بهترین زمانی که می توان به این منطقه سفر کرد، اردیبهشت و اوایل پاییز است؛ هوای نمک آبرود در این زمان بسیار لطیف و دلپذیر است و البته خلوت تر از تابستان و عید نوروز خواهد بود.

جنگلها اجتماعاتی از گیاهان، حیوانات و میکروارگانیسمها هستند که با یکدیگر و اجزای غیر زنده مانند خاک، آب و هوا در تعامل هستند. گفتم بابا ما پیاده و خسته در اینجا نهار میخوریم، برای شما نیز جا هست، بسماله بیایید با ما غذا بخورید، ما بعد از یک ساعت میرویم. اگر در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید، می توانید از گیاهان دارویی منطقه نیز برای درمان بسیاری از دردها و تسکین آنها استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید