مرکز این استان شهر اراک است

معماری خاص این خانهها چشماندازی زیبا و دیدنی از روستای ابیانه ایجاد کردهاند؛ ضمن اینکه خاک این روستا قرمز است و همنشینی خانههای قرمز بسیار تماشایی هستند. پارک ساحلی زرین شهر با چشماندازی بینهایت زیبا، از جمله جاهای دیدنی اطراف اصفهان بوده که بهدلیل آبوهوای خنکی که دارد، بهترین مکان برای تفریح در روزهای گرم تابستان است. اگر به دره آکواریوم آمدید، حتما از جاذبههای گردشگری و طبیعی اطراف از جمله زیباترین پل هوایی ایران، دره خرچنگها، باغ چهار فصل و دره تنگه رغز دیدن کنید. این پل که حالا فقط چهار چشم و سه پایه دارد، با صخرهها و سنگهای طبیعی سیاه و سفید بدون تزیین و با ملات آهک ساخته شده است.

وجود دو چشمه طبیعی با نامهای «پیر» و «مرزنگشت» که از دل کوه میجوشند، علاوهبر ایجاد زیبایی بصری باعث خنکی هوا در این منطقه شدهاند. اگر شما نیز به چنین تفریحاتی علاقهمند هستید، حضور در چشمه مرغاب عسگران، روحی تازه به شما میبخشد. شما میتوانید در فصل بهار به گلستان کوه رفته و با تماشای منظره مسحورکننده دشت لالههای واژگون، تجربهای فراموش نشدنی برای خود رقم بزنید. دشت لاله های واژگون گلستان کوه از زیباترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که در فصل بهار دلربایی میکند.

بهترین زمان سفر به گلستان کوه فصل بهار است. از جاهایی که در سفر به محلات باید دید اینهاست: چنار دو هزار ساله محلات واقع در میدان چنار، و سرچشمه محلات واقع در شمال شهر است. بعد از گذشت روستای فوق به روستاهای اجن یلی اول و دوم رسیده که بعد از گذشت این روستاها به نقطه اصلی که چشمه آقسو میباشد و آب مصرفی شهر کلاله از این چشمه تامین میگردد و در جنگلهای روستای فوق قرار دارد .

باید اشاره کنیم که در این منطقه حمامهای عمومی و خصوصیای نیز ساخته شده است تا گردشگران بتوانند برای برخورداری از خواص آب این چشمه آب گرم، از آنها استفاده کنند. این روستا به سبب برخورداری از مواهب طبیعی مانند آبهای معدنی، درههای زیبا با درختان و چمنزارهای مملو از گل و گیاه و کندوهای عسل از جذابیت خاصی برای گردشگران برخوردار است و هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران است. جالب آنکه این مرداب که پیشتر بدون حصار بود به دلیل تخریبهایی که در چند سال اخیر توسط برخی گردشگران انجام شده است، فنس کشی شده تا باغها و درختان این منطقه از شکستن در امان بمانند.

ملکشاه سلجوقی که دوران ولیعهدی خود را در اصفهان گذرانده­بود، بعد از مرگ پدرش الب­ارسلان، رسماً اصفهان را به پایتختی خویش انتخاب­کرد و عمارت­های بسیار از کوشکها و باغها به دستور او به­وجود­آمد مانند باغ کاران، باغ احمد سیاه، باغ بکر، قلعه شهر و دزکوه. از مناطق و جاذبههای دیدنی این روستا میتوان به زر چشمه، چشمه آب معدنی آبکا، بقایای قلعه غازیان، چشمه ماش و کوچه باغهای سرسبز و نشاطآور آن اشاره کرد. این قلعه نیز به احتمال زیاد به زمان مادها برمیگردد.

نایین نام شهری تاریخی و زیبا در استان اصفهان است که قدمتی سههزارساله دارد؛ به همین دلیل نیز جاذبههای تاریخی جالبتوجهی در آن وجود دارند که در ادامه به معرفی معروفترین آنها پرداختهایم. فضای داخلی غار حدود ۶ متر مربع عمق داشته و در تمامی کف آن آثار خفاری غیر مجاز مشاهده می شود. ارتفاع این آبشار ۲۵ متر است و از چشمه تالار (اسکندریه) سرچشمه میگیرد. این آبشار مرتفع و بزرگ در درهای به نام پونهزار، واقع در ارتفاعات زاگرس، قرار دارد. غار طبیعی و صخره ای دلیك بولاغ (حاجی آباد) نیز در 46 كیلومتری جنوب شهرستان در دامنه آفتابگیر ارتفاعات ‘اؤكوز اؤله ن’ از كوه های تخت سلیمان واقع شده است و از دهانه غار آبی با دبی 60 لیتر در ثانیه جریان دارد.

چشمه معدنی گنو: این چشمه در ۳۳ کیلومتری شمال بندرعباس و در مسیر سیرجان واقع شده است. مردم ازمیر نیز برای تفریح در فصل تابستان به سواحل چشمه مراجعه می کنند. خوانسار باغ شهری است با کوچه باغ های دل انگیز ، در زمان شاه عباس صنایع کارگاهی در این شهر نیز رواج یافت و مدارس دینی رونق گرفت وکارگاههای چیت بافی و کوزه گری وپشم زنی و قالی بافی وعصارخانه ها نیز با رونق کسب وکار در این شهرتاسیس شد.

شهر چشمه یکی از شهرهای شناخته شده ای است که در ۹۳ کیلومتری ازمیر قرار گرفته است.چشمه (Çeşme) یکی از شهرهای ساحلی در کشور ترکیه است که بر خلاف اغلب شهرهای این سرزمین هنوز هم بافت محلی خود را حفظ کرده است و به دلیل اب های ساحلی منحصر به فرد در کل ترکیه از جایگاه فوق العاده ای برخوردار است.این شهر در همسایگی اورلا و کارابون قرار دارد. ماهی قزلآلای تولیدی این منطقه یکی از باکیفیتترین ماهیهای قزلآلا در کشور است که قیمت فروش آن بالاتر از ماهیهای قزلآلای تولیدی دیگر کشورها است.

جالب است بدانید که ۶ برج از این ارگ آشیانه کبوتران بوده است و در آن زمان از کود این کبوتران نیز برای کشاورزی استفاده میکردند. مردم یزد اغلب روز یکشنبه به زیارت مرقد ایشان میروند ازاینرو به امامزاده یکشنبه نیز شهرت دارد و از جاهای گشتنی یزد محسوب می شود. در طی کاوش های باستان شناسی در این منطقه، باستان شناسان به یافته های ارزشمندی همچون مهره های صدفی، ابزارهای سنگی و ظروف سفالی رسیدند که پیشینه آنها به دوران نوسنگی می رسید.

سنگ نگاره های گلپایگان پیشینه این شهر باستانی را نشان میدهد .این سنگ نگاره ها گویای دورانی است که بشر به ابزار نخستین شکار (سنگهای تیز) و رام کردن حیوانات و پس از آن کشاورزی و کاشت گیاهان روی آورد. ازاینرو دیدار از آن برای هر ایرانی باعث ایجاد احساس شگفتی و افتخار خواهد شد. آشنایی با جاذبههای دیدنی اطراف اصفهان به شما کمک میکند تا در سفر به این استان تجربهای فوقالعاده و فراموش نشدنی را برای خود و نزدیکانتان رقم بزنید؛ ازاینرو ما در این مطلب به معرفی جاهای دیدنی اطراف اصفهان برای هر فصل از سال پرداختهایم.

آن هم در فصل پاییز و تابستان که سرمای هوا مانع سفر کردن به بسیاری از شهرها میشود کویر میزبان خوبی برای گشت و گذار در این فصول است. آب چشمه از گروه آبهای بیکربنات کلسیک سبک و سرد و PH آن نزدیک به خنثی است. چشمه های آبگرم حمام نیز از دیگر جاذبه های توریستی است كه در محل روستای حمام در جنوب شرقی روستایی ایستی سو قرار گرفته است و یكی از این دو چشمه آبگرم در این روستا بنام چشمه آبگرم حمام ( 1 ) سرپوشیده بوده و دارای حوضچه ای طبیعی است و رسوبات گوگردی رشته ای به وضوح دیده می شود.

بقعه شیخ بایزید بسطامی: در 10 كيلو متري غرب شهرستان هشترود در روستائي بنام عزيز كندي بقعه اي هشت ضلعي در پايين جاده ( اتوبان در حال احداث زنجان تبريز ) ساختمان قديمي نمايان است كه اهالي محل به آن مقبره شيخ با يزيد بسطامي مي گويند . این روستا مناطق دیدنی بسیار زیادی داشته که از جمله آن می توان به چنار کهنسال، قبرستان و بافت های قدیمی، آسیاب آبی قدیمی، جنگل های بلوط، یخچال های طبیعی و آبشار کفتر خانه اشاره کرد. يک کارشناس مسائل گردشگري با اعلام اينکه تعداد آب گرم هاي معدني استان گيلان را بسيار زياد است، گفت: تنها تعداد معدودي از چشمه هاي آب گرم معدني مورد بهره برداري قرار مي گيرند و بقيه به دلايل مختلف از جمله عدم معرفي، در دسترس نبودن، نبود امکانات جانبي حداقلي در کنار چشمه هاي آب گرم، عدم شناسايي خاصيتهاي مختلف آب چشمه هاي معدني، بي اهميت قلمداد کردن منابع طبيعي موجود مورد استفاده درست قرار نمي گيرند.

اگر میپرسید که اصلا گالیکش یعنی چه و یا به دنبال مناطق دیدنی گالیکش همانند چشمه لال گالیکش هستید حتما با ما همسفر شوید. بر همین اساس كوهنوردان زیادی رشته كوههای البرز در طالقان را مسیری مناسب برای صعودهای چند روزه به سمت چالوس یا الموت در قزوین انتخاب میكنند. بهطور مثال مسجد جامع اردستان به شکلی ساخته شده است که هوای داخل آن در تمام فصول سال بدون هیچگونه وسیله سرمایشی یا گرمایشی، معتدل و مناسب برای حضور نمازگزاران باشد. اگر یکی از اتاقهای هتل باغ را رزرو کرده باشید برای دسترسی به آن بایستی مسافتی را در باغ پیاده روی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید