لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

چشمه هایی که در محل ناودیسی شکل و در اثر زیاد شدن آب زیرزمینی به بالا راه پیدا می کنند . این پدیده احتمالاً در اثر افزودن گاز در داخل مخزن و افزایش تدریجی فشار در مخزن و رها شدن فشار و عملکرد این پدیده به صورت پیستون یا تلمبه تخلیه می شود ،که این عقیده بر مبنای علمی محکمی استوار نیست و نمی تواند حس کنجکاوی بینندگان را ارضاء کند . این آبشار بسیار زیبا پس از برخورد با صخره های موجود بر سر راه درون حوضچه های پایین ریخته و با جاری شدن باعث سرسبزی جنگل های اطراف خود می شود.

پس دوباره راهی آبشار شدیم. آیتالله رئیسی پس از ورود به این استان در جمع شماری از اعضای تعاونی های مسکن مشکل دار زنجان که در مسیر فرودگاه تجمع کرده بودند، حاضر شد و قول مساعد برای رفع مشکلات آنان داد. این چشمه زیبایی منحصر بفردی داشت، بگونه ای که مسیر آب آن در بازه ی زمانی ۱۵ دقیقه برعکس میشد. شهرستان ممسنی که مرکز آن نور آباد است دارای دو بخش به نامهای حومه و ماهور میلاتی است. بقعه سید گل سرخ شامل آبانبار، بازارچه، خانهآقا، نمازخانه، حسینیه و قبرستان است. بقعه سید ابراهیم در محله شتربان(دَوه چی) تبریز واقع شده است.

خاک کاپیسا از نوع خاک های چمنی و دشتی ترکیب گردیده است. کاربردهای ماسکهای صورت عموما متنوع بوده و هرکدام بسته به نوع اثر گذاری و کاربرد، دارای ترکیباتی متفاوت هستند. پوشش گیاهی این باغ بدلیل گرمسیری بودن این منطقه شامل اکالیپتوس، سدر، بلوط، سرو و دارای درختان متنوع میوهای چون گردو، گلابی، سیب، لیمو ترش، خرمالو، پرتقال، نارنگی، انجیر، انگور، توت، نارنج، نخل و … باداب سورت، در بین جنگلهایی از درختان سوزنی برگ و هم چنین پوشش گیاهی بوته ای و درختچه ای محصور شده و در غرب این چشمه، روستای اروست قرار دارد که در قدیم الایام ساکنین آن پیرو دین زرتشت بوده اند که بر بالای این چشمه ها طبق آداب و رسوم خاص خود، خدا را عبادت میکردند.

مسجد جامع روستای اغولبیک: مسجدجامع روستای اغولبیک به دستور یکی از اربابان محلی در سال ۱۳۳۲ هجری قمری احداث و هم اکنون بعد از گذشت چندین سال از قدمت آن بطور سالم و فاقد آثار ویرانی مورد بهره برداری قرار میگیرد. بوکان یکی از شهرهای پر جمعیت استان دارای دو بخش مرکزی و سیمینه با حدود۱۸۶ روستامیباشد. چمن متحرک بدرلو (چمن گلی) : چمن گلی در کیلومتر ۱۷ شمال شرقی شهرستان تکاب و در ۳ کیلومتری شرق روستای بدرلو از دهستان افشار بخش مرکزی واقع شده است.

زندان برنجه: زندان برنجه در ۲۸ کیلومتری شمال شهرستان تکاب در روستای برنجه (برنجک) از دهستان چمن، بخش تخت سلیمان و در دامنه کوهی معروف به طویله سلیمان واقع شده است. زندان سلیمان بیشتر به یک دهانه آتشفشانی خفته میماند و وجود چشمههای آبگرم معدنی در روستای احمد آباد درپای همین کوه موید این نظر است. در بخش میمند ۶۰ کارگاه سنتی گلاب گیری وجود دارد که از این تعداد۴۰ کارگاه فعال بوده و شش واحد صنعتی نیز در این رابطه فعالیت می کنند و هر تن گل محمدی در سال در کارگاه های سنتی ۱۲۵ تا ۱۵۰ گرم اسانس گل محمدی بدست می دهد در صورتیکه در کارگاه های صنعتی از هر هکتار ۲۵۰ گرم اسانس عطر گل محمدی تولید می شود که البته اسانس گل محمدی دیمی بیشتر از آبی است.

طلوعهای زیبای چشمه ملک کم از طلوع قله الوند ندارد و خوابیدن شبانگاهی در فضای پر از آرامش خودش تسکینی برای فرار از شلوغی شهر و زیاده خواهی شهرنشینانش است. در اطراف آن باغات و کوه های زیبا و سرسبزی وجود دارد که از آب چشمه علی آبیاری می شود. از دیگر موارد مثبت کتاب در زمینه ثبت زندگی اجتماعی زمان وقوع داستان , اشاراتی است که نویسنده در ذیل زندگی قهرمانان داستان به آن می پردازد: نظیر سلوک اجتماعی فرنگیس و خانواده اش به عنوان سمبلی از طبقه مرفه آن دوران (کافه, هنر, ارتباط با جنس مخالف, قیود اجتماعی و غیره و ذلک) یا چیزهای دیگر که می توانستند در این زمینه مفید باشند.

پس الیاس آن شب آنجا بود و دیگر روز برفت، هر کجا با او شدی الیسع با او بودی، تا سه سال برآمد بر این قحط. دریاچه خسرو: در وسط آثار باستانی تخت سلیمان دریاچهای که عمق آن حدوداً ۱۱۰ متر و ابعاد آن۸۰در۱۲۰ متر است وجود دارد. غار کهریز: این غار در کهریز تکاب واقع شده و قطر دهانه آن در حدود ۲ متر و طول و عرض آن نیز ۳ متر است. پایه های اصلی طاق خراب شده و اطراف آن که در محل به کلیسا معروف میباشد توسط افراد سود جو برای گنج یابی به کلی ویران شده است.

همچنین این افسانه عشقی بنمایه و ریشه بسیاری از شعرسراییها و ترانه سرایی های تبری است. رحیم بلال زاده افزود: به همین منظور در ایام تعطیلات نوروزی مدارس زینبیه و كوثر و هم چنین خانه معلم شهر قره آغاج با ظرفیت روزانه 250 نفر برای اسكان و پذیرایی از مسافران آماده بودند. خوشبختانه دسترسی راحت به این چشمه و آب و هوای مناسب آن سبب شده است، این منطقه سالانه پذیرایی گردشگران بسیاری باشد.

نام چشمه از نام روستايي که در اطراف آن قرار دارد، گرفته شده است. مسجد جامع تکاب: این مسجد در سال ۱۳۳۲ هجری قمری به دستور سردار حسینعلیخان افشار در زمان سلطنت ناصرالدینشاه بنا گردیده است. از نظر کارشناسان این بنا مربوط به دوره ساسانیان بوده و به یک آتشکده شباهت بیشتری دارد. گفتنی است اهالی روستا عسلهای با کیفیتی را تولید میکنند که این مورد میتواند به عنوان یک سوغاتی خوب از طرف شما برای دوستان و آشنایانتان تلقی شود. این چشمه در 60 کیلومتری غرب شهر نورآباد و دلفان در بین دو رشتهکوه «گله» و «سفیدکوه» در زاگرس واقع شده است (در محل تلاقی سه رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره) و به عنوان یک مکان در حوزه گردشگری درمانی، همه ساله پذیرای هزاران گردشگر و دوستداران طبیعت است.

منطقه تکاب دارای ده ها اثر تاریخی قبل وبعد از اسلام است که از آن جمله میتوان به تخت سلیمان اشاره کرد که در ۴۵ کیلومتری شمالشرقی آن واقع شده است. پس از ورود اسلام به ایران، مساجد یکی از ارکان اصلی معماری در کشور شدند و ذوق و هنر معماران به همراه دانش مهندسی آنها، باعث شد تا در جای جای کشور مساجد زیبا و متفاوتی را بسازند که امروزه بسیاری از آنها به گنجینههای تاریخی و جاهای دیدنی ایران تبدیل شدهاند. قلعه محمد حسین خان میر پنج دور باش: این قلعه توسط محمد حسین خان میر پنج در دوره سلطنت شاهان قاجار در روستای معتدل دورباش احداث گریده است و درحاشیه طولی یکی از دیوارهای قلعه و قسمت بیرونی آن آینه بزرگی نصب نموده بودند که مشرف به گردنه زرینه اوباتو و دوراهی دیواندره بودکه حرکت و عکسالعمل نیروهای مهاجم و یورشگران را منعکس میکرد.

دیدگاهتان را بنویسید