لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

از دیههای ساوه. رجوع به تاریخ قم ص140 شود. از دیههای کوزدر. (تاریخ قم ص141). غار و چشمه وقت و ساعت دورود از پدیدههای طبیعی اسرارآمیز و کمترشناختهشده کوه پریز در نزدیکی شهرستان دورود در استان لرستان است. نزدیکی به مرکز استان سبب شده تا گردشگرانی که به تبریز سفر کرده اند، به آذرشهر نیز سر بزنند و لذت گردش در طبیعت و روستاهای این شهرستان را تجربه کنند. با وجود آنکه دامنی از جنگلهای هیرکانی بخش جنوبی گلستان را در بر گرفته اما این خطه از کشور چند وقتی است که درگیر مقوله کم آبی و خشکسالی شده است؛ موضوعی که علاوه بر اثرگذاری بر جوامع انسانی بر طبیعت استان هم تأثیر گذاشته است.

اکنون می­گفتیم: قانون طبیعت آنست که مار از درخت بروید، اگر کسى مىگفت: مار از تخم به وجود مىآید مىگفتیم: خلاف طبیعت است وشدنی نیست در نتیجه الآن می گوییم: دریاهای روی زمین ازاب به وجود آمده، واگر از اول از شیر یا عسل به وجود آمده بود الان می گفتیم دریا از شیر یا از عسل تشکیل می شود و اگر کسى مىگفت، دریا از آب تشکیل مىشود جواب مى دادیم که این خلاف طبیعت است خدایى که نهرها و دریاها را از آب به وجود آورده مىتوانست از عسل به وجود آورد چنانکه در قیامت چنین خواهد فرمود.

چشمههای آب معدنی سنگرود در روستای سنگرود از توابع دهستان عمار لو شهرستان رودبار واقع شده است در این روستا دو چشمه اصلی آب معدنی وجود دارد که به چشمه آب گاز و چشمه آب کولور شهرت دارند. جنس اصلی مصالح این بنا خشت های ۳۰×۳۰ س.م به همراه ملات کاه گل و همچنین اندود داخلی گچ می باشد. با ما همراه باشید تا چشمه ثریا، هزار چشمه ایران را بهتر بشناسید. 1) شهریست استوار در «آلمتیو» از کشور پرتقال که در 265 هزارگزی لیسبن قرار دارد و فاصلهء آن تا اسپانیا 9 هزار گز است. و حاصل مضمون آيه مذكور و آيه قبليش اين است كه تنها مانع پذيرفتن مردم دعوت تو رسول خدا (صلى اللّه عليه و آله و سلم) رااين است كه ايشان پنداشته اند كه رسالت بشر از ناحيه خدا محال است، و در اين پندار خود خطا كرده اند، زيرا مقتضاى زندگى زمينى از يك سو، و عنايت خداى تعالى نسبت به هدايت بندگانش از سوى ديگر اقتضاء مى كند كه خداوند فرستاده اى از جنس فرشتگان به سوى افرادى از بشر گسيل بدارد، و پيامهاى خود را به وسيله آن فرشته به آن افراد برساند، و اين به حدى اجتناب ناپذير و لازم است كه حتى اگر فرضا ساكنان زمين هم فرشتگان بودند باز خداى تعالى به افرادى از آنان كه رسول خدا بودند فرشتگانى از آسمان مى فرستاد تا وحى او را به ايشان ابلاغ نمايد.

شاخص: چوب يا وسيله اي که براي تعيين وقت ظهر در زمين نصب مي کنند. ق (1899 م.) در رشت شورش نسبتاً دامنهداري عليه قانون خراج راهداري كارگزاران روس كه از ساكنان دهستانها دريافت ميكردند، به وقوع پيوست؛ در نتيجه، ايستگاه راهداري واقع در نزديك رشت توسط شورشيان وايران گرديد، اما با شدت عمل و خشونت سپهدار اعظم ـ حاكم وقت ـ پايان يافت. شهر چشمه ترکیه (Çeşme) شهری است که در غربی ترین نقطه ترکیه و ۷۲ کیلومتری استان ازمیر واقع شده است.

وی با اعلام اینکه چشمه آب معدنی سورت با آبهای شور وترش و طاقچه های رسوبی شکل منطقه ای بی نظیر است افزود: این چشمه در ارتفاع هزار و۸۴۰ متری واقع شده است و همتای این چشمه بی نظیر در کشور ترکیه است که به نام پاموکاله و تا حدی شبیه چشمه سورت است. آب آن از قنات و محصول آن غلات، سیب زمینی، حبوب و ینجه و شغل مردم زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان جاجیم بافی است.

اسکله تفریحی بندر ترکمن از بنادر بسیار زیبا بوده که در آن قایق های پدالی و قایق های موتوری وجود داشته و می توانید از آن لذت ببرید. سومین مورد از جاهای دیدنی محلات به یکی از قدیمیترین آتشکدههای ایران مربوط میشود. آب این چشمه در حوضی وسیع جمع میشود و مردم منطقه به وفور از آن استفاده میکنند. آب در حوضی طبیعی جمع می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. به گفته کارشناسان بهداشتی و میراث فرهنگی، این چشمه به لحاظ داشتن مواد معدنی در التیام دردهای مزمن مؤثر است و بسیاری از بیماران برای درمان با استفاده از این چشمه معدنی به این منطقه سفر میکنند.

حمدالله مستوفی در نزهة القلوب (چ لیدن ص182) گوید: الوان(1) محلی است که از برزند (میان قراباغ و تبریز از راه اهر) شش فرسنگ فاصله دارد. دهی است از دهستان دیزمار باختری بخش ورزقان شهرستان اهر، در 26 هزارگزی شمال باختری ورزقان و 28 هزارگزی راه ارابه رو ورزقان اهر. مرکز بخش در آبادی حسینیه در جنوب شهر خرم آباد و کنار راه شوسهء خرم آباد به اندیمشک است. دهی است از دهستان چای پارهء بخش مرکزی شهرستان زنجان، واقع در 80 هزارگزی شمال باختری زنجان و 5 هزارگزی شوسهء زنجان – تبریز.

شهرستان تبریز، در 22 هزارگزی شوسهء مراغه – تبریز. شهرستان های آذربایجان شرقی می توان به میانه ، سراب ، مرند ، چاراویماق ، اهر ، بستان آباد ، شبستر ، ورزقان ، هریس ، مراغه ، کلیبر ، هشترورد ، اسکو ، جلفا ، خداآفرین ، ملکان ، آذرشهر ، بناب ، عجب شیر و هوراند اشاره نمود . برج فرخي داخل شهر كليبر قلعه بابك 8 كيلومتري كليبر منطقه قلعه دره­سي 8 كيلومتري كليبر عمارت طومانيانس روستاي وينق كليساي وينق روستاي وينق برج قارلوجا روستاي قارلوجا آبگرم آبش احمد (متعلق) روستاي متعلق جنگلهاي ارسباران پل­هاي بزرگ و كوچك خداآفرين خداآفرين سد خداآفرين خداآفرين مراغه شهرستان مراغه در جنوب استان آذربايجان­شرقي قرار گرفته و فاصله مركز اين شهرستان با تبريز 147 كيلومتر مي­باشد.

بعد از مزارع گلهای زینتی، چشمه آبگرم محلات را میتوان به خاطر خاصیت درمانی و تفریحیاش جز اصلیترین محورهای گردشگری در استان مرکزی به حساب آورد. آبشار بیشه به عنوان یک کانون گردشگری طبیعی در منطقه میتواند حائز ویژگیهای مختلف دیگری نیز باشد. در زمان طاهریان یک شکارچی زرتشتی که نزدیک این کوه مقدس خوابیده بود اردشیر را در خواب میبیند و بدین ترتیب قدم اول برای بنا شدن مکان تاریخی-مذهبی پیرنارسون برداشته میشود.

آب این حمام از چشمهای با آبدهی بالا تامین میشود و ظاهر آن كمی كدر، ترش مزه و بیرنگ و بیبومی باشد. این چشمه در دهانه دالانکوه در شهرستان تیران و کرون واقع شده و از برفهای دائمی کوه تغذیه میشود. این سنگهای اهکی به رنک خاکستری روشن به صورت هم شیب به زیر آهکهای متبلور حاوی چرت واقع شده اند . در فرهنگ جغرافیایی ایران محلی بنام واشقان واقع در «اراک» ضبط شده است، و شاید همین الواسقان باشد.

عصارخانهها در زمانهای دور به عنوان مکانهایی برای روغن گیری از دانههای مختلف به کار میرفتند و به گفته بسیاری عصارخانه نمادی از پیشرفت صنعت در ایران قدیم است. با این حال، هرگونه نتیجه گیری درباره تاثیر این گونه روان درمانی در اختلال شخصیت، غیر ممکن است. پس از اسید زنی تراوایی را دوباره اندازه گیری می گیرند، خروجی این دستگاه بصورت print شده تهیه شود. خیره شد از عجایب الوان که بنگرید. در طول زمان، قسمتهای مختلفی از این انگورستان تخریب شد و بخش­هایی از آن در سال ۱۳۳۳ ه.ش، در تعریض خیابان ملک از بین رفت.

۱۰۵-سید علی حسینی متولد ۱۳۴۵ در سال ۱۳۶۱ در عملیات مسلم بن عقیل شهید شد. سنگ نگاره های نجف آباد بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارند. تپه باستانی اژدها داش: در دشت لشگرگاه هوراند از توابع شهرستان کلیبر تپه بسیار کوچکی به شعاع تقریبی ۱۵ و ارتفاع ۵/۱ متر وجود دارد که در اصطلاح محلی به اژدها داش (سنگ اژدها) معروف است. این مسجد در جانب غربی صحن بقعه سید حمزه تبریز قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید