لست سکند، تور لحظه آخری

این آبشار از به هم پیوستن آب چشمههای منطقه فاریاب دشتستان، رود فاریاب و آبشار زیبای آن تشکیل میشود. رود مذکور در ساحه انجیل یعنی سمت شمال شرقی مرکز شهر هرات به شعبات تقسیم شده و به نامهای نهر سلطانی و جوی نو یاد میشود . این پل بخشی از مجموعه گردشگری خیاو تا گیردولی است و سالانه گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف ایران به سمت خودش میکشاند. به همین دلیل همیشه آبتنی در برکه این چشمه برای گردشگران وسوسهبرانگیز است. این چشمهها به سبب داشتن املاح معدنی، خواص طبی و شفا بخش برخی بیماریها، همواره پذیرای گردشگران بسیاری است.

این باغ با مساحتی در حدود ۴۰ هزار متر مربع و شامل فضاهایی، چون ۴ برج به ابعاد ۷۰ در ۱۵۰ متر در ضلع غربی باغ، چشمه، استخر و در قسمت شرقی آن صخرهای بزرگ به ارتفاع ۲۰ متر تشکیل شده است. ساختمان خانههای روستای آلوارس با توجه به کوهستانی بودن منطقه و تجربیات ناشی از وزش باد و تابش آفتاب، جهت شرقی – غربی دارند و تحت تأثیر نوع معیشت و تولید فضایابی شدهاند. این مجتمع دارای استخر بزرگی به مساحت 288 متر مربع با عمق 120­140 سانتی متر٬ تعداد 6 دوش انفرادی اجباری با دیوارهای کوتاه قوسی شکل16 ٬ دوش عمومی در مقابل دوشهای انفرادی٬ سونای خشک و بخار هر کدام یک واحد6 ٬ واحد جکوزی در قسمت غربی استخر٬ خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ به عنوان دومین آبگرم شهر سرعین محسوب میشوداز آبگرم بش باجلارکه به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب میشود برای درمان بیماریهای عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده میشود.

جوراب پشمی بلند، پاتاوه(ساقبند) و چاروق نیز به عنوان پاپوش مورد استفاده قرار میگرفت. همچنین حلوای سیاه، سرشیر و شکلات ریسه از دیگر خوراکیهای محبوب اردبیلی است که میتوانید به عنوان سوغات برای خانواده یا دوستان خود هدیه ببرید. مصالح بنا از سنگ با ملاط گل و گچ و نوع پوشش آن از نوع گنبد مخروطی است. واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند کلینیک خانواده ایرانی شعبه دهکده المپیک و جایگاه CNG سرچشمه و پمپ بنزین دهکده المپیک شماره ۱۸۲ و بوستان جوانمردان ایران و مرکز خرید پوشاک اسلامی-ایرانی گل یاس قرار گرفته است.

برج آرامگاهی روستای کردان در تاریخ ۲۵ / ۲ / ۱۳۸۰ به شماره ۳۸۲۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. محمد رضا آستانی ادامه داد: از مجموع ۳۵ آبدرمانی موجود در استان تعداد ۲۵ آبدرمانی مدرن از طرف بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است و تعداد ۱۰ آبگرم به صورت سنتی در اختیار شرکت آب منطقهای استان است که این اماکن از اوایل اسفندماه سال ۱۳۹۸ به علت شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود. آستانی اضافه می کند، در استان اردبیل در بخش آبدرمانیها بیش از ۳۰۰۰ نفر پرسنل به علت شیوع ویروس کرونا بیکار شدهاند که متاسفانه با توجه به اینکه دولت اعلام کرده بود بعد از ترک کار اعتبار بیمهای این پرسنل توسط دولت واریز خواهد شد ولی تا به امروز نسبت به پرداخت حق بیمه آنها هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

ایشان که دو روز قبل از شهید بهشتی در مسجد اباذر مورد سوء قصد قرار میگیرند در پیامی ویدیویی اعلام میکنند که آینده جای خالی این مرد را ثابت میکند. مصاحبه شوندهها در مستند معترفند که بهشتی شخصیتی تکرار ناپذیر است و جایش در روزهای حساس کشور خالی بوده است حتی پیام ویدیویی آیتالله خامنهای نیز که از بیمارستان ضبط شده است در مستند به نمایش در میآید. یکی از دلایل نامگذاری روستای وردیج با عنوان روستای ارواح سنگی، وجود دامنه سنگهای آدمکمانند این منطقه است؛ سنگهایی با اشکال مختلف که منظره جالبی را به نمایش گذاشتهاند.

«ان الابرار لفى نعیم على الارائک ینظرون، تعرف فى وجوههم نضرة النعیم یسقون من رحیق مختوم ختامه مسک و فى ذلک فلیتنافس المتنافسون و مزاجه من تسنیم عینا یشرب بها المقربون» ابرار از شراب مهر کرده شده مىخورند، مهر آن طیب و پاکیزه، و همان قوانین شرع مقدس است که با آن ظرف شراب را پر کرده، و از دستبرد شیطان مصونداشتهاند، قدرى از نهر تسنیم داخل آن شراب صافى نموده و به ابرار مىدهند، و لیکن مقربین از خود چشمه تسنیم که از بالاترین نقطه از نقاط بهشت جارى است، میآشامند.

املاح معدنی بسیاری در چشمه های آب گرم این منطقه وجود دارد و چشمه آب آهن و حمام شاهعباسی در این روستا مشهور است. آب گرمتر از دمای بدن تقویت کننده، نیرو بخش و قدرت آفرین است, آبگرم قهوه سویی از نظر ترکیب شیمیایی در گروه آبهای کلر بیکربناته کلسیک گازدار حاوی رسوبات آهن قرار دارد و خیلی گرم است که مقدار قابل توجهی سیلیس دارند که خصلت درمانی این گونه آبهای گرم برای تسکین دردهای مفصلی بوده و استحمام در آن آرام بخش میباشد استحمام در آبهای بیکربناته باعث اتساع عروق میگردد و نبض در جریان استحمام کند شده میزان ادرار بالا میرود و عمل تغذیه فعال میشود.

چون گرمای ویژه آب خیلی بیشتر از هواست، دمای آب خیلی کندتر از هوا تغییر می کند. برای مثال اطلاع از دمای آب برای محاسبه گونه های مختلف قلیائیت کل ، کربنات ، بی کربنات و بررسی وضعیت سیر شدگی آب نسبت به کلسیم کربنات و محاسبه شوری مورد نیاز است.در مطالعات لیمتولوژی ( limnology ) معمولاً به داده های دمای آب در اعماق مختلف، به خصوص در شرایط لایه بندی گرمایی، نیاز است.

اما این داستان و داستانهایی از این قبیل و اشارات متعدد به اسامی باستانی ، اساطیری و تاریخی در این داستان چرا و چگونه بوجود آمده اند خود جای بحث بسیار مفصلی دارد که شاید به نگارش کتابی نیاز باشد ولی به اختصار بسیار در حد حوصله این مقاله و همایش گزارش میگردد که : اعتقادات و اشارات تودة مردم و نسلهای گذشته مردم معمولی و حتی بیسواد و تاریخ نخوانده ما بر این حکایت دارد که سرزمین خود و مجاوراتش را در زاگرس مرکز ثقل و هسته اولیه ایران کهن یا بعبارتی ایران ماقبل تاریخ و اسطوره ای و پهلوانی دانسته اند تقریباً تمامی اسامی مکانهای داستانهای اسطوره ای را در سرزمین خود جاودانه کرده اند ، و در مورد تمام وقایع ، اطلاعات شفاهی و سینه به سینه ای باقی گذاشته اند .

فیض کاشانی، ص 201) تعبیر مخصوص”ما ادریک” که به معنی”توچه میدانی”می باشد و در خصوص روز قیامت و عوالم اخروی است و در موارد متعددی در قرآن آمده است، با وضوح و صراحت، حکایت از این معنی می کند که قیامت و عوالم اخروی و خصوصیات آنها از محدوده ادراک و شعور انسانها در حیات دنیوی خارج بوده و خبر دادن از آنها هم آن چنانکه هست، به لحاظ محدودیت ادراک انسانها و به لحاظ قاصر بودن الفاظ امکان ندارد.

بجز ابو حنیفه که فتوی بر حلال بودن شراب طلاء یا مثلّث(نبیذی که به هنگام طبخ دو سوم آن بخار شده باشد)اکثر فقها انواع باده را حرام دانسته و حکم بر نجاست، حرمت خرید و فروش، و عدم مالیت آن دادهاند.در دائرة المعارف اسلامی، ضمن حکایتی از مردم شام، نخستین تحلیل شراب مثلث به عمر بن الخطاب نسبت داده شده است. بوک لند تمامی تصورات ما نسبت به یک کتاب فروشی را تغییر میدهد.

وی با اشاره به خسارت آب درمانیها به خاطر تعطیلی ناشی از شیوع کرونا، گفت: با توجه به اینکه تمامی آبدرمانیها مبالغ زیادی به عنوان حق آبه به شرکت آب منطقهای پرداخت میکنند، از دولت و شرکت آب منطقه ای درخواست داریم، نسبت به پرداخت حقابه پرداختی از سوی صاحبان آبدرمانیها تجدید نظر کنند تا حداقل این صنف بیشتر از این دچار زیان نشوند. ملک­التجار پس از وفات مرحوم آخوند ملا محمد کاشانی و دفن وی در اراضی تکیه­ لسان­الأرض، برای آن مرحوم تکیه­ای بنا نهاد که پس از آن، عده­ای از بزرگان علما و فضلا و حکما و ادبا نظیر حکیم قمشه­ای و شیخ محمد حکمی خراسانی در آن مدفون شدند.

جد آنها از نزدیکان خان والی بوده است . است و رحیق آن ابتهاج و سرورى است که گاهى از نظر بوجه اللَّه پدید میگردد و گاهى از نظر نمودن به مخلوقات پیدا می شود و مقربین افضل و بالاتر از ابرارند، چنانچه تسنیم اعلى و احلى از رحیق است و چون مقربین مشغول بما سوى اللَّه نشدند و محبّت حق را به محبت غیر آمیخته نگردانیدند شراب ایشان صرف است و آنان که محبت آنها آمیخته باشد، شراب آنها نیز ممزوج است.

«ان الابرار یشربون من کاس کان مزاجها کافورا عینا یشرب بها عباد الله یفجرونها تفجیرا چون هنوز به مقام جمع نرسیده، و در عین جمع ذات مستغرق نگشته اند، لذا آن آرامش مطلق و آن سکون من جمیع الجهات براى آنان نیست، آن براى کسانى است که بمرحله عبودیت مطلقه آمده و از عباد الله شده باشند، آنها از مقربیناند، و از اصل چشمه کافور میآشامند، و علاوه بقلب و دل هر که استعداد داشته باشد، از آن چشمه جارى مىکنند، و در کاس هر کسى به اندازه استعداد او مىریزند. این چشمه از قدیم محل گشت و گذار و تفریح مردم بوده و داستانهای زیادی درباره آن وجود دارد هر چند الان آب چشمه مثل قدیم جاری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید