قره داغ اولکسی(نجف تراکمه)

صحن کوچک مسجد علی قلی آقا با شبستان های کاشیکاری شده و گره چینی احاطه شده است. این چشمه در داخل جنگل قرار دارد به همین خاطر اطراف آن را درختان بلند و سر به فلک کشیده احاطه کرده است. این شهر در ایران باستان در زمره بزرگترین و باشکوهترین شهرهای ایران قرار داشته است؛ اما پس از حمله اعراب به ایران کاملا نابود شد و اکنون به جز یک دروازه سنگی، چند ستون و چند دیوار سنگی چیزی از آن باقینمانده است. آب دهی چشمه از اسفند تا مهر ادامه می یابد و نام چشمه كنایه شیرینی است از زمان پرآبی چشمه .

حضور در این تفرجگاه نیاز به پرداخت ورودی ندارد و همه مردم استان می توانند از فضای ایجاد شده در چند کیلومتری مرکز استان استفاده کنند.اغلب مسافرانی که از استانهای جنوبی و غربی نظیر فارس، بوشهر و … تاکنون یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای ساماندهی این تفرجگاه هزینه شده است و تا تکمیل این طرح، به همین میزان بودجه دیگر نیز نیاز است.بااقداماتی که این اداره انجام می دهد فضای منطقه ییلاقی از حدود پنج هتکار کنونی به 50 هکتار می رسد و می تواند تحول بزرگی در توسعه فضای تفرجگاهی استان و همچنین جذب گردشگر ایجاد کند.

1) (اِ) عقاب. (از فرهنگ جهانگیری) (فرهنگ رشیدی). عقاب کوه، آبشار درگاهان (دره گاهان)، برفخانه طزرجان، چشمه تامهر، باغ صدری، مجموعه شاه نعمتالله ولی و غیره. با دیدار این غار دستکن و طبیعی که در نوع خود بینظیر است، به سمت شمال شهر تکاب ادامه مسیر داده، بعد از طی ۷۰ کیلومتر شب دوم برنامه را در کنار مجموعه آثار باستانی تخت سلیمان به صبح رساندیم. جملهی دوم گوشهی راست نیز با اجرای بیت بعد همراه است.

ایوان ساختمان اصلی رو به مشرق است و در طبقه دوم و سوم قرار دارد. وی افزود: پس از اعزام تیم عملیاتی کوهستان ، افراد گیر افتاده در ارتفاعات چشمه تامهر، با استفاده از ست کوهستان نجات و به محل امن هدایت شدند. اینجا مظهر «تامهر» است که آب از آن زاده می شود . عمر شش ماهه تامهر فرصت چندان زیادی برای حضور درمنطقه تفرجگاهی تامهر باقی نمی گذارد این فرصت فقط تا مهر باقی است و بعد از آن چشمه ،آبی برای پذیرایی از مسافران خود نخواهد داشت.

احداث منبع ۳ هزار متری ذخیره آب جهت کشت و آبیاری در طول تابستان و احداث یک منبع دیگر با همین حجم، احداث زمین بزرگ بازی در مساحت ۲۲۰۰ متر مربع والیبال و اسکیت ،ساخت پارکینگ در زمینی به مساحت ۸۳۳۰ متر مربع از جمله اقدامات انجام شده می باشد ، پیش بینی ۳۲۰۰ متر مربع برای احداث ۲۰۰ سکو، ایجاد ۱۵ مورد آلاچیق ،معابر اطراف زمین بازی و پارکینگ به وسعت ۱۲۰۰ متر مربع و معابر اطراف چشمه به وسعت ۱۸۰۰ متر مربع از دیگر اقدامات در حال انجام در این منطقه است.

احداث منبع 3 هزار متری ذخیره آب جهت کشت و آبیاری در طول تابستان و احداث یک منبع دیگر با همین حجم، احداث زمین بزرگ بازی در مساحت 2200 متر مربع والیبال و اسکیت ،ساخت پارکینگ در زمینی به مساحت 8330 متر مربع از جمله اقدامات انجام شده می باشد ، پیش بینی 3200 متر مربع برای احداث 200 سکو، ایجاد 15 مورد آلاچیق ،معابر اطراف زمین بازی و پارکینگ به وسعت 1200 متر مربع و معابر اطراف چشمه به وسعت 1800 متر مربع از دیگر اقدامات در حال انجام در این منطقه است. به گفته رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تفت ,احداث منبع 3 هزار متری ذخیره آب جهت کشت و آبیاری در طول تابستان و احداث یک منبع دیگر با همین حجم، احداث زمین بزرگ بازی در مساحت 2200 متر مربع برای فوتسال،والیبال و اسکیت, ساخت پارکینگ در زمینی به مساحت 8330 متر مربع ، پیش بینی 3200 متر مربع برای احداث 200 سکو، ایجاد 15 مورد آلاچیق ،معابر اطراف زمین بازی و پارکینگ به وسعت 1200 متر مربع و معابر اطراف چشمه به وسعت 1800 متر مربع ,ایجاد بوستانهای جدید با کشت 20 هکتار نهال از اقدامات در حال انجام در این منطقه است.

تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای ساماندهی این تفرجگاه هزینه شده است و تا تکمیل این طرح، به همین میزان بودجه دیگر نیز نیاز است.بااقداماتی که این اداره انجام می دهد فضای منطقه ییلاقی از حدود پنج هتکار کنونی به ۵۰ هکتار می رسد و می تواند تحول بزرگی در توسعه فضای تفرجگاهی استان و همچنین جذب گردشگر ایجاد کند. طرح چشمه تامهر از 10 سال پیش تدوین شده اما به دلیل کمبود آب برای ساماندهی، اجرایی نشده است.این طرح اواخر سال گذشته به مرحله اجرا درآمد و در 50 هکتار، طرح ساماندهی اول که در حال اجراست.ضمنا ایجاد بوستانهای جدید در این پارک با کشت 20 هکتار نهال اقدام می گردد.

شرایط جغرافیایی جلگه مغان و آران که دو رود بزرگ ارس و کر(کورا) از داخل این اراضی، مسیری طولانی را پیموده و به دریای خزر می پیوندند، از دیر باز موجب پیدایش حیات بشری بوده است. دلمه یکی از مراحل پنیر گیری در عشایر شاهسون های مغان می باشد. در بعضي از سال ها خشك مي شود نام اين چشمه را به همين دليل تامهرناميده اند. در پای كوه در 5 كیلومتری غرب تفت ، شهرستانی كه درختان سرسبزش به دست لطف پروردگار ، به رنگ رنگ میوه ها چراغانی است ، روستایی است به نام «اسلامیه» در كنارش چشمه ای از دل زمین می جوشد كه پشت به كوه سهراب دارد .

به گزارش خبرگزاری بسیج از یزد، مجید ذاکری، سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تفت، گفت: چشمه تامهر یکی از چشمههای قدیمی و جوشان شهرستان تفت است که هر سال از بهار تا اوایل پاییز آبگیری میشود و محل مناسبی برای استقرار مسافران و مهمانان است. تقریبا ۷۰ درصد مردم استان یزد با طی مسافتی کمتر از ۵۰ کیلومتر می توانند به چنین فضایی دسترسی پیدا کنند زیرا تامهر به شهرستانهای یزد، تفت، مهریز، میبد، اشکذر و… «تامهر» چشمه است است حماسی ، آب حاصل از ذوب برف و یخی كه بر سرو شانه كوهی نشسته ، در لایه های متخلخل و نفوذ پذیر فرو می رود ، تا به لایه ای سخت و سفت می رسد و آنگاه كه از نفوذ كردن در می ماند جاری می شود و راهی به سطح می جوید و آنگاه رخ می نماید .

«تامهر» چشمه ای است حماسی ، آب حاصل از ذوب برف و یخی که بر سرو شانه کوهی نشسته ، در لایههای متخلخل و نفوذ پذیر فرو میرود ، تا به لایه ای سخت و سفت میرسد و آنگاه که از نفوذ کردن در میماند جاری میشود و راهی به سطح میجوید و آنگاه رخ مینماید . اینجا مظهر «تامهر» است كه آب از آن زاده می شود . اين چشمه غالباً از اوايل بهار تا اواخر تابستان داراي آب نسبتاً خوبي مي باشد و با شروع فصل پاييز آب دهي آن كم مي شود.

جون آدمی، شاه بوف، جغد کوچک، دلیجه، لیکو، کوکر شکم سیاه، کمرکولی بزرگ، چرخ ریسک، هدهد، زاغی، بازها، عقابها و لاشخورها از پرندگان حفاظت شده و گرانبهای این منطقه اند. خبرگزاری صداوسیما مرکز یزد، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان یزد گفت: طبق گزارشی به مرکز هماهنگی عملیات eoc هلال احمر استان مبنی بر گرفتارشدن دو فرد در ارتفاعات چشمه تامهر ، بلافاصله پنج نفر در قالب تیم امدادی نجات کوهستان هلال احمر تفت و تیم واکنش سریع مرکز استان به منطقه اعزام شدند.

دیدگاهتان را بنویسید