غازان خان امارتش را تجديد كرد

الیاس گفتا: یا رب باران از آسمان بازگیر، پس باران نیامد و قحط افتاد و ایشان الیاس را طلب کردند که بکشند، گفتند این قحط از قبل الیاس است. الیاس دعا کرد، پس هم در ساعت باران آمد و غله برست، و گیاه بر زمین پدید آمد، چون کار برآمد ایشان باز کافر شدند، و الیاس علیه السلام آن دعا از آن کرد که خدای بدو وحی فرستاد که ای الیاس این چندین هزار خلق و چهارپایان هلاک کردی! در سال ۱۳۳۹ شهرهای اراک و کاشان به استان مرکزی اضافه شدند تا سرانجام در سال ۱۳۵۶ با انتقال مرکز استان از تهران به اراک، نام مرکزی بر روی استان باقی ماند.

بتی داشت بزرگ، آنرا پرستیدی و نام آن بت بعل بود(4)چنانک خدای تعالی گفت: أ تدعون بع و تذرون احسن الخالقین. آنگه ایشان بت را از شهر بیرون بردند و هرچند او را خواندند پاسخ و اجابت دعا نیافتند. این موزه دارای بخشهای مختلف است که هر کدام از آنها به موضوعی خاص پرداختهاند و در ادامه آنها را خدمتتان معرفی میکنیم. بنابراین گزارش، در این مستند تلاش میشود تا ضمن معرفی منطقه، به علل وقوع این پدیده نیز پرداخته شود و تاثیر آن بر زندگی مردم توسط کارشناسان منابع طبیعی استان و مسوولان مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد.

اما در انتهای این دره غاری عظیم و باشکوه بوده که گویا در ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال قبل در اثر صاعقه یا زلزله و رانش ریزش نموده و اکنون فقط نشانی از آن باقیست و گویند در انتهای غار چشمه ای بس گوارائی بوده که اسب بر آن بسته شده و در دو طرف آن دو بوته بزرگ و شاداب گیاهی خاص روئیده داشت که اسب خسرو تا از خوردن بوته ای فارغ می گشت بوته دیگر بحد کافی رشد نموده بود . مولف ناشناخته (هفت كشور)، مضمون بالا را به این صورت آوردهاست: زردشت حكیم از آذربایجان بود و در كوه سبلان كه كوهی مشهور باشد پانزده سال مجاور شد، زند و پازند بساخت و دعوت آغاز كرد.

ملک همه شهر را نتوانست هلاک کردن، الیاس را وزیر کرد و نیکو همی داشت و می بودند و هر دو خدای را همی پرستیدند، چون روزگار برآمد ملک پشیمان شد و باز بر سر بت پرستیدن شد و الیاس از او جدا شد، و مر خدای را عز و جل دعا کرد، و خدای گفت الیاس آسمان را فرمان بردار تو کردم. و چنان شد که هرگاه از سرایی بوی نان یافتندی گفتندی مگر الیاس آنجا بوده است، و الیاس بخانهء گنده پیری اندر شد، و او را پسری بود نامش الیسع و مقعد بود و مبتلا، خدای تعالی بدعای الیاس او را درست گردانید، و این پیرزن او را به الیاس داد تا خدمت او همی کرد.

این موزه دارای تالارهای مختلفی مانند تالار صدف، تالار زرین و تالار لاجورد است که مجموعه ای از ظروف تاریخی با نقش و نگارهای هنری را در خود جای داده است. ، دشتی پهناور بوده که به بهشت گمشده آذربایجان معروف است و ۳۲ روستا و بیش از 1500 خانوار روستایی و عشایری را با نزدیک به 100 هزار واحد دامی که تقریبا بیش از سه برابر توان اکولوژیک مراتع است را در خود جای داده است. آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی است که وجود باغات میوه و ارتفاعات و درههای پوشیده از گیاه و چشماندازهای زیبا جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است.

باغات منطقه آذرشهر را تاکستان ها تشکیل می دهند در باغات و تاکستان های آذرشهر، شیرامین گوگان، دستجرد، خانقاه، سیلاب، قاضی جهان، هفت چشمه و … از محصولات این تاکستان ها سبزه، کشمش و شیره انگور تهیه می کنند. این منطقه تفریحی در هفت کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده و به واسطه درختان سرسبز و بلندی که اطراف آن وجود دارد، همهروزه مردم شهرهای اطراف بهویژه تهران برای استراحت و دوری از فضای پراسترس شهری راهی دماوند میشوند. لذا مي توان اذعان نمود كه شيب عمومي اين شهرستان از شمال به جنوب و از شرق به غرب كاهش مي يابد به طوري كه در نواحي غربي از جمله آروق، ملكان، سرمه لو، لكلر و تپه اسماعيل آباد به كمتر از 1% تقليل مي يابد.

دهی است از دهستان کاکاوند بخش دلفان شهرستان خرم آباد، واقع در 28 هزارگزی شمال باختری نورآباد و هزارگزی باختر راه شوسهء خرم آباد به هرسین کرمانشاه. جرجانی در تعریفات (ص23) گوید: کنایه از قبض است زیرا وی ادریس (کذا) است و چون الیاس به عالم روحانی عروج کرد و قوای مزاجی او در عالم غیب مستهلک شد و در آنجا قبض گردید از اینرو از آن به قبض تعبیر کنند – انتهی. تباه شده بود و چون الیاس در خانهء ایشان بود او را دعا کرد و نان داد تا بهتر شد.

ق. بر پدر خروج کرد و شکست خورد و بفرغانه رفت و در آنجا نیز دوباره خروج کرد و سی هزار سوار با وی گرد آمدند و قصد سمرقند داشت تا با سعید نصربن احمد جنگ کند و چون بسمرقند رسید شکست خورد. این قنات دارای سه سد زیرزمینی و دو رشتهآب سرد و گرم بوده و با دبی ۱۱۰ لیتر بر ثانیه از پرآبترین قناتها در ایران و جهان است. چشمه سرداب با دبی بیش از ۱۰۰۰ لیتر در ثانیه در ۱۰۰ کیلومتری مرکز استان در روستای رستمآباد قرار گرفته است.

پس از سرعین در استان اردبیل؛ شهر آمل با داشتن بیش از ۲۶ دهنه آب معدنی گرم و سرد در رده دوم اهمیت واقع است؛ که بزرگترین آبگرم ایران در لاریجان آمل واقع شدهاست. آبشار آب سفید در شهر الیگودرز قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی استان لرستان است. هرچه خوارق عادات و معجزات از وی بظهور میرسید انکارش میکردند، عاقبت الیسع علیه السلام را در نبوت خلف و وارث خود قرار داد و در تاریخ 880 ق.

و رجوع به قصص الانبیاء چ یغمائی صص338 -342 و مجمل التواریخ و القصص (فهرست) و حبیب السیر چ خیام ج1 صص106 – 109 و 42 و 191 و تاریخ گزیده چ لندن ص21، 50 و 51 و لغات تاریخیه و جغرافیهء ترکی ج1 ص249 و مناقب الامام احمدبن حنبل ص143 و المعرب جوالیقی ص13 و هم کلمهء «اِلی» (اِخ) شود. رجوع به معجم الانساب زامباور ج2 ص309 و حاشیهء آن و تاریخ بخارای نرشخی ص90 و حبیب السیر چ خیام ص352 و تاریخ بیهق ص68 و تاریخ سیستان (فهرست) و حاشیهء آن و تاریخ گزیده چ لندن ص379 و مجمل التواریخ و القصص ص38 و تاریخ گردیزی ص14 و احوال و اشعار رودکی ص321 شود.

دیدگاهتان را بنویسید