طالبان کدام مناطق راهبردی هرات را تصرف کردند؟

در اشعار این عارف حقایق قرآنی و سخنان گهربار اهل بیت عصمت و طهارت مطرح شده تا بدین وسیله افراد شایق به معارف قرآن و عترت مستفیض شوند و در پیمودن طریق کمال مصمم تر گردند. در اشعار این عارف حقایق قرآنی و سخنان گهربار اهل بیت عصمت و طهارت مطرح شده تا بدین وسیله افراد شایق به معارف قرآن و عترت مستفیض شوند و در پیمودن طریق کمال مصممتر گردند. دیوان اشعار این حکیم نامدار که مزین به مقدمه حکیم میرزا مهدی الهی قمشهای به خط آن جناب است، در سال 1364 به زیور طبع آراسته شده است.

آثار این حکیم فرزانه که به بیش از یکصد جلد بالغ می گردد، افزون بر تنوع از ژرفایی و عمق برخوردارند که نیمی از آنها به زیور طبع آراسته شده و برخی از آنها به دلیل استواری متن و شیوایی مضامین و حلاوت و سلاست نثر و نشستن بر عمق دل و جان، به چاپهای متعددی رسیده اند. آثار این حکیم فرزانه که به بیش از یکصد جلد بالغ میگردد، افزون بر تنوع از ژرفایی و عمق برخوردارند که نیمی از آنها به زیور طبع آراسته شده و برخی از آنها به دلیل استواری متن و شیوایی مضامین و حلاوت و سلاست نثر و نشستن بر عمق دل و جان، به چاپهای متعددی رسیدهاند.

براساس بررسیهای انجام شده برخی معادن و منابع مهم و باارزش معدنی در بخشهایی از ولسوالی ادرسکن وجود دارد. شهرستان محلات از لحاظ داشتن معادن سنگ های الوان ساختمانی و به خصوص سنگ های تراورتن يكی از غنی ترين شهرستان های ايران به شمار می رود. در همین محل باید خودرو را پارک کرد و بقیه مسیر را پیاده در امتداد آبراهه سفید آب به سمت سرچشمه های آن پی گرفت تا چند کیلومتر بعد به تپه ای در سمت چپ رود رسید که در بالای آن چشمه و دریاچه دیوآسیاب قرار دارد .

زاینده رود اصفهان از مشهورترین جاذبه های اصفهان است که در گذشته ای نه چندان دور آنقدر پرخروش بوده و تمامی مزارع و باغستان های مسیر را سیراب می کرده که به همین مناسبت و به دلیل زندگی بخش بودنش به نام زاینده رود شناخته می شده است. نام این دریاچه کوچک و چشمه ها ” دیوآسیاب ” است با آب به رنگ فیروزه ای که مملو از ترکیبات معدنی وترش مزه است . یکی از شگفتی های طبیعت در غرب کوه دماوند ودر شمال پارک ملی لار ، دریاچه کوچک مدوری به رنگ فیروزه ای و به قطر ده متر است که در بالای تپه ای قرار دارد و دو چشمه جوشان ( آرتیزیین ) ، درست در میان این حوضچه به بالا می آیند بدون آنکه سطح آب حوضجه تغییری کند و یا سرریزی به جای دیگر داشته باشد .

یعنی در طی ده ها هزار سال به مرور املاح ناشی از چشمه ها روی هم رسوب کرده و تپه ای ایجاد کرده که چشمه ها هنوز از بالای آن با فشار به بیرون می آیند ، درست شبیه دو دهانه موتور آب چند اینچ که مانند فواره از وسط استخری وسیع به بیرون می آیند و سطح اب را متلاطم می کنند . از خصوصیات بارز این چشمه وجود املاح معدنی زیاد و مفید و همچنین گرم بودن آب آن در زمستان و سرد بودن در تابستان است. فیلتر مینرال علاوه بر تامین این مواد برای بدن باعث بهبود بخشیدن به طعم تلخ آب نیز می گردد، ساختار این فیلتر بصورت کپسولی متشکل از سنگ ریزه های املاح و مواد معدنی می باشد.

استاد حسن زاده آملی به هدایت علامه شعرانی به حضور شریف مرحوم آیة الله حاج میرزا سید ابوالحسن رفیعی قزوینی تشریف فرما گردید و چند سالی در محضر مبارکش به فراگیری علوم عقلی و نقلی پرداخت، جالب این که آیة الله قزوینی دو درس به نامهای مصباح الانس و اجتهاد و تقلید در اصول را به صورت اختصاصی برای این شاگرد خود تدریس و تقریر مینمود، ایشان شرح علامه فناری بر مصباح الانس صدرالدین قونوی و دروس خارج فقه و اصول را نیز نزد مرحوم قزوینی آموخت.

چند سالی که برایم ایام الله و لیالی قدر بود، روز و شب از محضر انور استاد ارفع مرحوم آیة الله حاج میرزا سید ابوالحسن رفیعی قزوینی (روحی فداه) در تهران به تحصیل انوار معارف عقلی و نقلی موفق و مرزوق بودم. «رضوان جایگاه جناب استاد عارف بزرگوار و شاعر مفلق نامدار و حکیم متاله و مفسر متضلع حاج میرزا مهدی الهی قمشهای شبی در جلسه درس به این تلمیذ کوچک خود فرمود: آقا شما خیر میبینید عرض کردم الهی آمین، اما جنابعالی از کجا این بشارت را به این کمترین میفرمایید؟

به گزارش برنا؛ علی زینی وند در جلسه کمیته شهرستانهای برگزاری دومین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی افزود: سالگرد شهادت شهید سلیمانی فرصتی برای تبیین مکتب شهید سلیمانی است. کرخ پس از زندهجان دومین ولسوالی نزدیک به شهر هرات است که از سوی طالبان تصرف شده است. وی ادامه داد: آب جاری که از کوه تفتان سرچشمه می گیرد سبب سرسبزی و زیبایی تمین در چهار فصل سال شده است. مرادمحمد شهنوازی دهیار روستای تمین در خصوص شگفتی ها و زیبایی های این روستا گفت: یکی از زیباترین چشمه های روستای تمین، «چشمه آب معدنی حضرت موسی (ع)» است که بر اساس اعتقاد بومیان این منطقه علت نامگذاری آن، فرود آمدن عصای حضرت موسی (ع) در این نقطه است.

کوه تفتان یکی از قلل مرتفع ایران می باشد که در بلوچستان باعث ایجاد تنوع آب و هوایی گردیده است و همین تنوع آب و هوا و پوشش گیاهی باعث جذب انسان به سویش شده که با جذب انسان ها تمدن تفتان بوجود آمده است. شواهد تاریخی هم چون هجرت بزرگان اشکانیان (که زرتشتی بودند) به اطراف تفتان در کتب تاریخی ثبت گردیده است. آب این چشمه ها به دریاچه کوچک دیو آسیاب وارد می شود ولی سطح آب دریاچه بالا نمی آید چون ظاهرا آب از فضاهایی در زیر دریاچه به پایین تپه و سرانجام به رود کوچک سفیدآب منقل می شود که در پایین این تپه قرار دارد .

بسیاری از مشکلات شرح منظومه را که در محضر ایشان مطرح میکردم بخوبی حل میکردند، چون تقریر بسیار خوبی داشتند، قلم شریفشان در شرح تعلیمی و شرح منظومه کاملا مشهود است، هم به مبانی فلسفه آگاهی کامل داشتند و هم در فقه و اصول متبحر بودند. مرحوم قمشهای نخستبا بیان جمله: «من وقت ندارم» از پذیرش این شاگرد امتناع میکند ولی وقتی با اصرار و الحاح او مواجه میگردد، پس از تحقیق و تفحص از طلبههای دیگر در خصوص میزان علایق و تواناییها و استعدادهای ایشان برای قبول درس استخارهای از قرآن کریم میکند که آیه شریفه «و مما رزقناهم ینفقون» میآید و از این جهت آیة الله حسن زاده را به عنوان شاگرد خود میپذیرد.

استاندارکرمان با بیان اینکه مکتب شهید سلیمانی، چشمه جوشان هویت ساز است، تجمیع مولفه های قدرت نرم مورد پذیرش جهان اسلام را از دستاوردهای مهم شهید سلیمانی دانست. استاد حسن زاده آملی از چشمه جوشان حکیم گرانمایه شیخ محمد حسین فاضل تونی جرعههایی نوشید. آذرشهر ، تبريز – ايرنا – چشمه جوشان و شكاف بزرگ كوه قزل داغي از مناظر زيبا و چشم انداز طبيعي آذرشهر محسوب مي شوند. صدای آب، سکوت و چه چه بلبلان بر روی درختان بیددر مجاورت آب و صدای رسای درختان بید سر به فلک کشیده، باغهای متصل به هم با تنوع میوه های و عبور جاده از میان آنها و نسیم باد معتدل و عبور از داخل رود خانه های موجود زیباترین طبیعت منطقه را مقابل چشم شما می کشاند.

سنگاب های بزرگ و کنده کاری شده درون مسجد برای وضو و شستن دست ها کاربرد داشته و هنوز یکی از آن ها در ورودی مسجد به چشم می خورد. رفتن به مناطق بکر و دیدنی مثلا روستای دیمه می تواند یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر باشد. کلیسای وانک اصفهان از معروف ترین جاذبه های دیدنی اصفهان است. خانه تاریخی تالار تیموری که یک بنای مربوط به دوران تیموریان است و از جای دیدنی اصفهان محسوب می شود. یکی از نکات قابل توجه در این گورستان این است که در بیش از 60 درصد قبور اصل رو به قبله بودن رعایت نشده است که این احتمال را تقویت می کند که این گورها مربوط به بزرگان زرتشتی است.

دیدگاهتان را بنویسید