شجره نامه اولاد نیرعلی قاید گیوی

امیر کوهستانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: لایهروبی چشمههای حیات وحش را به طور مستمر انجام میدهیم ولی به دلیل شدت خشکسالی باز هم حجم آبدهی چشمهها افزایش چشمگیری ندارد. او خشکسالی در استان کرمانشاه را طبق آمار سازمان هواشناسی در ۵۰ سال گذشته بی سابقه دانست و گفت : استان کرمانشاه با کاهش ۱۹۰ میلی متر بارش نسبت به پارسال بیشترین کاهش بارندگی در میان استانهای کشور در سال زراعی جاری داشته و به همین خاطر با مشکلات جدی کمبود آب شرب مواجهه است.

در این کوچ، دستههایی در سرتاسر نوار غربی از شمال تا جنوب در بخشهای گوناگون ایران پراکنده شدند، از همین روی پیوندهایی میان گویشهای کنونی در استانهای کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و بخش هایی از خوزستان، اصفهان و تهران دیده میشود. چادگان یکی از دیدنیهای اطراف اصفهان است که همانند جواهری سبز در میان کویر گسترده اصفهان میدرخشد. از اين رو بر اساس بررسي هاي انجام شده و لحاظ نمودن سرانه هاي معمول و نيز اعمال ضوابط ادارات، سازمانها، نهادها و دستگاه هاي خدمات دهنده به روستاها، مشخص شده كه اين سكونتگاه به لحاظ برخورداري و نيز مكان گزيني خدمات عمومي و زير بنايي دچار مشكل مي باشد و به خدماتي از قبيل تاسيسات و تجهيزات ،تجاري، كارگاههاي روستايي، اداري ، فضاهاي فرهنگي و ورزشي و فضاي سبز نيازمند است.

جنوب خوزستان از قدیم به نام سومری کیسیا (سرزمین پایینی) خوانده میشده است و این هیئت در نقشه های بطلمیوسی نیز محفوظ است. از دیگر سرگرمیهای سرزمین ستارهها میتوانیم به سینِما ۵ بعدی، ۶۱ دستگاه بازی و سرگرمی، بازیهای واقعیت مجازی، ماشینهای کوبنده مکانیکی، سرگرمیهای جنگی، سرگرمیهای دیجیتالی، ایر هاکی و … و این ضرب المثل بخاطر ترس آنها از لعن و نفرین سیدها میباشد. بر گنبد زیبای این مقبره با خط کوفی آیت الکرسی حک شده است. هر ساندویچ رو 10 لیر میداد دوتا سفارش دادایم با دوغ که کلا 24 لیر شد بعد ازخوردن شام دوباره ما بودیم و پیاده روی کنارساحل زیبای چشمه که اکثر رستوران های ساحلی موزیک زنده ترکی داشتن و از هر رستورانی یه موزیکی شنیده میشد و این پیادروی رو خیلی لذت بخشتر میکرد .

به گفته گرودکوف، اکثر دهات تکه مخصوصاً در آخال، بوسیله دیوارهای گلی بلند احاطه شده و بصورت مکانهای استحکاماتی در مسیر رودخانهها، گاهی تک، بعضی اوقات بصورت جفت و حتی گروههای بزرگتر قرار داشتند. زمانی اکثریت جمعیت تکه در سرزمین آخال ساکن شده بودند، اما بعد از اینکه سدی روی مرغاب ساخته شد، عدهای به واحه مرو انتقال یافتند، که بدین ترتیب مرو از واحه آخال پرجمعیتتر گردید. و بواسطه اسم محل سکنای خود موسوم به آخال تکه و تکه مرو شدند.

٢- در خود کنار دریا در ناحیه کادوسی نامهای زیر دیده میشوند: گاباله (قبله)، سانینا (نفت چاله)، اوسا (محل چشمه، ویل وان)، ناندا (نمین)، فازابا (پیلسوار)، تازینا/دژ کادوسیان (تازه آباد)، ورنه (محل ثروت و خوشی، هروآباد/خلخال)، گابریس (گرمی یا گیوی)، سازوآ (شنگیر)، ساندیس (سندس)، زالاسا (کلشتر)، کورنا (کنارسر)، امانا (امین آباد)، ثاساسرا (سرای واقع در سایه، صومعه سرا) و سیروپلیس (کیور چال). نواحی دور و نزدیک و خود این منطقه را به عنوان ایالت کاسپی (منظور ناحیه قزوین) و کادوسی (گیلان و گشتاسفی) و کردوخی (کردستان) و ماروندی (مرند آذربایجان) آورده اند که بیشتر اسامی قابل شناسایی و تطبیق با برخی نواحی کنونی این نواحی هستند.

٢- منطقه پاروپانیساد (شرق افغانستان) که شهرها ی آن با شهرها و قصبه های قابل قیاس کنونی آن از این قرار است: از شمال به جنوب شهرهای زیر دیده میشوند: بارزَورا (بهسود)، آرتوآرتا (رخه)، پارسیانا (پنجهیر)، بابورانا (پروان)، کاتیسا (کاپیسا)، نیفاندا (مانگال پور)، گاوازاکا (قره باغ)، دراستوکا (گردن دیوال)، پارسیا (میرباغچه)، تارباکانا (استالیف)، ناوالیریس (میداشهر)، کابورا (کابل)، دوراکانا (جاگدالک)، چولارنا (جلال آباد) و آرگودا (تَورخم). از اینجا معلوم میشود که ناحیه دره مرغیانه به سمت دریای مازندران (در دره کانال قره قوم حالیه بین مرو و دریای مازندران) دربیک نشین (منطقه دری ها/ دروپیک ها/سکاییان پارسی برگ هئومه) بوده است.

جاذبه هايي که هر يک در جاي خود ممتاز و با ارزش است و مي تواند به طرق مختلف موجبات شکوفايي استان گيلان را فراهم آورد اما اين ظرفيت هاي بالقوه زماني به بالفعل تبديل مي شوند که همه شهروندان و روستانشينان بخواهند ، براي رسيدن به اين مهم مشارکت کنند ، شايد برخي از جاذبه هاي طبيعي استان درست معرفي نشده باشند اما بسياري از ظرفيتهاي گردشگري و درماني گيلان هنوز ناشناخته مانده اند.

در پینت بال تکاور یزد شما به دو یا چند گروه تقسیم شده و با استراتژیهای مختلف مبارزه میکنید. غیر از طوایف و تیرههای مختلف ترکمن، ترکمنها دارای چهار طایفه دیگری موسوم به اولاد هستند. یک قبیله قدیمی دیگری بودند که در ناحیه پنجده کنار رود مرغاب، شرق سالورها ساکن بودند. این چشمه ها از شمال به ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگلهایی با درختان سوزنی برگ می رسد، از جنوب مشرف به دره های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه ها است. کمى عمق تالاب ذولبین در قسمت شرقى آن، فرصت را براى رشد گیاهان ریشه در آب همچون نى و لویى فراهم کرده و نیزارهاى انبوهى در ناحیه شرق و جنوب تالاب به وجود آمده که پناهگاهى امن براى پرندگان و تخمگذارى آنان است.

به ظهور طبیعی آب زیر زمینی در سطح زمین که بدون واسطه یا با واسطه صورت می گیرد چشمه می گویند . چون احتمال دارد شکل ایرانی واژۀ سانسکریتی پریسر (انگور) بیشتر به پرس شبیه بوده است که با پارس یکی گرفته شده است. به احتمال بسیار روایت درخت تاکی در خواب آستیاگ در رابطه با پیدایی کوروش روییده بوده است، نشانگر این بوده است که خود نام پارس (به سانسکریتی یعنی درخت دارای رشد نمناک) به معنی چنار یا انگور گرفته می شده است: مطابق گفته هرودوت: “در سال اول ازدواج ماندانا و کمبوجیه، آستیاگ شاه ماد در خواب دید که از شکم دخترش ماندانا تاکی رویید که شاخ و برگ آن تمام آسیا را پوشید”.

در آن سوی اروند رود نام پاسینی (آراسته و زیبا) مطابق بصره (بس سرئو) به معنی بسیار زیبا در منطقۀ خَراسَنَ (محل خورابه ها) است. در نقشه های بطلمیوسی بین ناحیه رغه (ری) و ساگارتی (کرمانشاهان) از ناحیه سینگیان (شین-گیان، محل گیاهزاری) نام برده شده است که مطابق همان ناحیه لُرستان (محل درختان) است. آب و هوای شهر شاندیز معتدل میباشد و با توجه به طبیعت سرسبز، پوشش گیاهی، درختان انبوه و متراکم، رودخانه، ارتفاعات جنوبی و غربی شهر، دارای تابستانهایی خنک و زمستان هایی بسیار سرد است. این گازها که در لایه های زیزین زمین و پاینتر از سفره آبهای زیر زمینی قرار دارند در هنگام فعالیت ، بر لایه های فوقانی خود فشار وارد نموده و سبب می شوند که آب موجود در لایه های زیرین سطح زمین با فشار از درون بریدگیها ، گسل ها و کانالهایی که با سطح زمین ارتباط دارند از آن خارج گردیده و در زمان عدم فعالیت این گازها آب چنین چشمه هایی نیز قطع میگردد .

سر زمین یموت محدود است از شمال به اترک، از مغرب به دریای خزر از جنوب به دهات اتک استرآباد یعنی بلوکات سدن رستاق، استراباد رستاق، کتول، فندرسک و سنگر، همه جا کنار جنگل علامت مرزی است و دشت پهناور ماوراء آن زیر تسلط ترکمن ها است. نه تنها رفتار چشمه پیرسقا،بلکه طبیعت آن نیز توجه همه را به سوی خود جلب می کند. این نشریه که با ۴۲ سال انتشار، پایدارترین هفته نامه اراک محسوب میشود، سه دوره متفاوت ˈاز آغاز انتشار تا سال ۱۳۲۰ˈ، ˈاز ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ˈ و ˈاز ۱۳۳۲ تا پایان کارˈ را در کارنامه خود دارد.

١- منطقۀ آریا (هرات): در مرکز شهر آریا (هرات) و در شمال آن شهرهای زیر دیده میشوند که با شهرها و قصبه های قابل قیاس شان از این قرار هستند: دیستا (داش کپری)، بیتاکسا (تخته بازار)، آوگارا (کاریز الیاس)، آمبروداکس (آبی رهوک)، بوگادیا (کاراباغ)، سرماگانا (چمنی بیت)، ناماریس (مروچک)، سیفارا (گورامان)، تاوا (کوهستانات)، رهائوگارا (قیصر)، گودانا (گئوزن)، زاموچانا (قیزیل بولاک)، چاتریسچا (تورغندی)، چاورینا (راهزنک)، وارپانا (جاوند)، فوراوا (سرپل)، آرتیکاوندا (کادس)، آلکساندریای منطقۀ آریا (گشتی شریف)، آستاندا (بغران)، تائوچینا (کرّوخ)، اورثیانا (کوشک کهنه)، کاپوتانا (کوشک)، بارباسانا (جبل فضه)، آریا (هرات).

دیدگاهتان را بنویسید