.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

روستای فشندک همچنین دارای یك حمام تاریخی است كه در دوره صفویه بنا شده و دارای سربینه و گرمخانه، خزینه و تون است. قبل از به قدرت رسیدن شاه عباس کبیر در این محل باغی وجود داشته به نام نقش جهان که چهار مکان تاریخی اصفهان از جمله مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه (امام)، سر در بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو در آن ساخته شده است. اين شهر در دوره اسلام نيز يكي از شهرهاي معروف عراق عجم بود.به استناد روايت جغرافي دانان اسلامي، نام قديمي كاشان «چهل حصاران» نيز بوده است. اين شهر كه شهري بسار قديمي است، در ابتدا «قُمشه» نام داشت؛ ولي بعدها به علت وجود مقبره شاهرضا (ع) به شهرضا معروف شد.درباره وجه تسميه آن مطالب گوناگوني نقل شده است.

این چشمه زیبا که با وجود پوشش گیاهی خود زیبایی خاصی به خود گرفته، در شمال غربی پناهگاه حیات وحش بختگان واقع شده است و منبع اصلی برای تغذیه کردن تالاب طشک می باشد. چشمه خداساخت سورت، چشمههای پلکانی با آبهای کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب هستند که در جنوبیترین و محرومترین بخش مرکز استان واقع شدند اما حضور در منطقه و مشاهده از نزدیک این چشمه، در نگاه هر بینندهای کمنظیر است. مسكوكات نقرهاي كه دركاشان به نام شاه شجاع ضرب شده است، نشان ميدهد كه از سال 757 – 768 هـ. از جمله در سال 1192 هـ.

منطقه سه یکی از مناطق اصلی و مرکزی شهر اصفهان است که در دل خود تاریخ شهر اصفهان را از زمان های دور، در سه دوره پایتخت و شهر گردشگری به همراه داشته است. پیر غار: در جنوب روستای ده چشمه به فاصله ی 6 کیلو متری فارسان و 38 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد گردشگاهی به غایت مصفا و مفرح آرمیده است .بر روی قسمتی از این تپه سنگی مشرف به این گردشگاه سه کتیبه به خط نستعلیق به دستور خسرو خان سردار ظفر بختیاری حک شده است متن این کتیبه ها مجملی از شرح لشگر کشی بختیاری ها به اصفهان و تهران و نقش سرداران بختیاری در سرکوبی استبداد صغیر و سقوط محمد علی شاه در واقعه مشروطیت است .

در واقع داستان فیلم در سه زمان حال،گذشته و اینده در نوسان است.که در همه ی انها مردان در پی جاودانه ساختن عشق خود با معشوقه شان هستند.در یک جمله میتوان گفت فیلم درباره مرگ،زندگی وابدیت است.فیلم در بر گیرندهی طیف گسترده ای از ابعاد معنایی است:عبور از بعد مادی،حقیقت جاودانگی،تناسخ،عشق زمینی و عشق روحانی،تردید نسبت به اینده،نوع نگاه به مرگ،نگاه به مذهب و و و.ارونفسکی در این فیلم سعی دارد ما را با عقاید اسطوره های قوم مایا اشنا کند .داستان فیلم در فضایی به شدت احساسی و عاطفی میگذرد و بیننده را با خود همراه میکند.این فیلم تصویری را از مرگ ارایه میکند که بیشتر با فرهنگ و عرفان شرق تطابق دارد واز تفکر مادی گرای غرب بسیار دور است.

فريدن در دوره هخامنشي «پرتيكان» نام داشت و يكي از ايالات بزرگ آران بود كه پس از هجوم اسكندر مقدوني ميدان تاخت و تاز يونانيان گرديد و رو به ويراني نهاد. در جنوب ميدان قديم و در محل باغ بزرگ نقش جهان كه يادگار سلاجقه بود، مركز جديدي ايجاد گرديد. علاوه بر توسعه قسمتهاي شمالي شهر، دو واحد مهم مسكوني در جنوب رودخانه به وجود آوردند: يكي كاخ و باغهاي سعادتآباد كه در جنوب غربي شهر و در زمان شاه سلطان حسين ايجاد گرديد، و به وسيله پل مارنان به شهر اصلي وصل شد.سقوط شهر اصفهان و انقراض سلسله صفويه كه پس از 6 ماه محاصره به دست محمود افغان انجام گرفت، بر روند توسعه شهر اصفهان در عصر صفوي نقطه پاياني گذاشت و شهر اصفهان دچار يك دوره انحطاط شد.افاغنه براي تقويت بنيانهاي حكومت خود، مركز شهر را كه قسمت اعظم بازار وكليه كاخهاي صفويه و مساجد بزرگ را در بر داشت، با ايجاد بارو محصور كردند.

در اين دوره، قسمت مركزي شهر كشش و توانايي برآوردن نيازهاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي جديد را نداشت. فعاليت اقتصادي شهر (بازار) با يك شبكه به مركز قديمي شهر ارتباط يافت تا ضمن حفظ فعاليت نسبي بخش قديمي شهر، اهم فعاليتها را به سوي خود جذب نمايد. نام شهر كاشان در مآخذ اسلامي، «قاشان» يا «قاسان» ظبط شده و از شهرهاي بسيار قديمي ايران است. بعد از درگذشت ابوسعيد بهادر خان، ممالك ايلخاني به قطعاتي چند بين امراي متنفذ تقسيم گرديد و در هر گوشهاي از ايران سلسلهاي تأسيس شد.

لازم به ذکر است که بدانید سالانه در این منطقه جشنواره موج سواری برگزار می شود ، که حتی تماشای آن جذاب و هیجان انگیز است. برخي نيز گفتهاندكه كلمه قمشه به معني مكان آبخيز و پر قنات است. اردستان مركب از دو كلمه «ارد» به معناي مقدس و «ستان» به معني پسوند مكاناست و به معناي «شهر مقدس» است. بعد از مرگ تيمور، كاشان به تصرف جانشينان او درآمد.كاشان هميشه از مراكز مهم پيروان مذهب شيعه بوده است.

با رسميت بخشيده شدن به مذهب شيعه در دوره صفوي، قائنات كه پناهگاه شيعيان به شمار ميرفت، مورد توجه بيشتري قرار گرفت. ق تحت سلطه مغول قرار گرفت. پس از بازگشت سپاه مغول، شهر اصفهان مجدداً رونق يافت و قسمتي از آبادي و عمران گذشته خود را به دست آورد، تا اين كه مورد تاخت و تاز سپاهيان تيمور قرار گرفت. پس از طی دوره بیست و چهار ساله حکومت شاه اسماعیل و در آخرین سال های حکومت شاه طهماسب (۹۸۴-۹۳۱ ه.ق) در سال ۹۸۲ ه.ق زلزله سختی در کاشان حادث گردید که علاه بر قریه فین، باغ را نیز به کلی ویران کرد.

بر اساس اسناد موجود، سابقه تاريخي آن به بيش از 1000 سال ميرسد. در خصوص نامگذاری آن به گاومیش گلی بر اساس روایات سالخوردگان در طی سالیان قبل : پیش از آنکه استفاده بهینه از آن بدین شکل صورت گیرد٬ گاومیش های اهالی سرعین در داخل استخر بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته می شده است٬ می خوابیدن و بدین سبب از آن بنام آبگرم گاومیش گلی نام برده اند در سالیان گذشته آب مازاد چشمه های معدنی به خصوص آب گامیش گلی از سمت جنوب شرقی وارد نهری می شد و به فاصله یکصد و پنجاه متری آسیابی را می گردانیدند.

ليكن به علت پايداري اهالي موفق به گشودن آن نشد، به ناچار با مردم از در آشتي درآمد؛ اما سپاهيان وي به روستاهاي اطراف كاشان خسارت زيادي وارد آوردند. معروف است كه ظل السلطان پسر ناصرالدين شاه زمين و مصالح آثار تاريخي شهر را به مردم ميفروخت ومي خواست به هر ترتيبي كه شده، مخارج قشون خود را كه از واحدهاي بسيار قوي و منظم كشور بود، تأمين كند.از ويژگيهاي اقتصادري شهر اصفهان در دوره قاجار، درآمد ناچيز زمين و عدم امنيت ملاكين بود.در دوره پهلوي با توجه به شرايط تاريخي و جغرافيايي، شهر اصفهان مورد توجه قرار گرفت؛ در بازسازي آثار تاريخي آن كوششهايي به عمل آمد و توسعه صنعتي شهر و منطقه اصفهان آغاز شد.در طي دو دهه اخير شهر اصفهان توسعه فراواني يافته و نوسازيهاي جالب توجهي در آن صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید