.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

سرتاسر منطقه دارای جنگل، رودخانه، جلگه و بسیاری از زیبایی های طبیعی است. دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر داخلی و یكی از دریاچه های مهم ایران است كه درشمال غرب فلات ایران و غرب آذربایجان شرقی از شمال به جنوب كشیده شده و از نظر طبیعی آذربایجان را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم كرده است. استان آذربایجان شرقی دارای رشته کوه های بسیاری است . 3- محصولات معرق و منبت آذربایجان شرقی جایگاه ویژه ای در صنایع ستی این استان دارد. چشمهایی که گویا رازی را در خود مستتر کرده است. چنین ویژگیهایی این روستا را به جاذبهای محبوب برای گردشگرانی که به طبیعتگردی علاقهمند هستند تبدیل کرده است.

رضی بیک کرده جای آب این نهر، هزار و دویست به هشتاد پنج است. عقبه این برج 10 متری به سال 325 خورشیدی برمیگردد؛ زمانی که مردم منطقه بعد از مرگ پادشاه وقت، این بنای زیبا را به عنوان یادبود برای آن ساختند. مؤلف جامع جعفری ذیل عنوان « ذکر قنات مبارکه دولت آباد یزد ایراد وقف نامه آن از منشـآت عالم ربانی آقای سید احمد اردکانی… از جمله دیدنی های این روستا و مناطق اطراف آن باید از خاک سفید، غار دو سر چشمه برفی یا یخی در کوه آلاداغ و قنات آسیا برک و سرچشمه های نشانگر و آسیاب صادقی نام برد.

رجوع به لیف در این لغت نامه و دزی ج2 ذیل لیف شود. صاحب اقرب الموارد گوید: لیف پوست درخت خرما و مانند آن از قبیل مقل و نارگیل است یا خاص به درخت خرماست، و بهترین آن لیف نارگیل و پس از آن نخل حجازی و بدترین آن مقل است، واحد آن لیفة – انتهی. 2) – صاحب قاموس کتاب مقدس گوید: الیاقیم پسر یوشیا پادشاه یهودا که بجای پدر شهریار شد و اسمش به یهویاقیم مبدل گشت. هنگام بازگشت از جنگ آشوریان قدس را که تحت الحمایهء آشوریان بود بتصرف آورد و حکمران آنجا «یاهو آخاز» را خلع کرد و به مصر فرستاد و بجای او الیاقیم را برگماشت.

لیکن سه سال بعد بخت النصر دوباره بر قدس مسلط شد و همین الیاقیم را که بمصریان تمایل داشت با حضرت دانیال علیه السلام و گروهی دیگر ببابل فرستاد، ولی چند سال بعد، بخت النصر برای سومین بار به قدس آمد و الیاقیم را گرفتار کرد و کشت و برادرش را بجای وی نشانید. نمونه های دیگر سنگ آب در ایران و جهان به عدد انگشتهای دست هم نمیرسد. 1) نام ولایتی قدیمی بود در سرحد شمالی ایلام که کوهها و دره های شمالی شرقی به درهء فعلی میرسید و از طرف شمال حد آن شاهراه بین بابل و همدان بود.

نام اصلی او یواقیم(2) بود و فرعون نیخوا به الیاقیم تغییر داد. الیاس پیغامبر و اتباع او. بعضی گفته اند که الیاسین لغتی است در الیاس چون میکائیل در میکال. این نشریه با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به روزنامه تغییر ماهیت داد و در سالهای اخیر تحرک ویژهای برای جلب رپرتاژ آگهی از مراکز صنعتی، آموزشی و اداری از خود نشان داده و به منظور جذب خواننده از بین قشرها جوان، ستون ثابتی را با عنوان ˈامید جوانˈ هر هفته با درج مطالبی تربیتی و ادبی به چاپ میرساند.

تراورتن سنگ رسوبی کربناته­ای است که در محل چشمه­های آهک ساز تشکیل می­شود که اگر این سنگ از بزرگی و پیوستگی لازم برخوردار باشد می­تواند به عنوان سنگ تزئینی و نما برای ساختمانها بکار رود. این شهر با ارتفاع بیش از ۲٬۴۶۰ متر از سطح دریا به عنوان بلندترین شهر ایران به عنوان بام ایران نیز اطلاق میشود.قدمت سمیرم به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر میگردد. جوانان بر روی سنگها میروند و از روی آن به داخل حوضچه میپرند.

چشمه های آب گرم که دمای آب آن ها به طور قابل توجهی بالاتر از میانگین دمای هوای منطقه اطراف می باشد. شاید علت این رنگ سفید شدت آب در هنگام سرازیر شدن از آبشار به پایین و تبدیل آب به كفی سفید رنگ می باشد. امام فخر رازى در اينجا دچار اشتباهى شده كه گفته است: اينكه حكما گفته اند: (شرور اعدام اند و مستند به خدا نيستند) حرف بيهوده اى است و با مسلك خود آنان منافات دارد كه خداى تعالى را علت تامه عالم مى دانند و اعتراف مى كنند كه انفكاك معلول از علت تامه محال است زيرا با چنين اعترافى خداى تعالى در كارهايش مجبوراست، و اختيارى ندارد كه فلان كار را بكند و آن ديگرى را نكند، او خواه ناخواه علت هر چه هست را ايجاد مى كند چه خير و چه شرّ، نه اينكه سبك سنگين نموده راجح را خلق كند.

او راست: کتاب قتل در کلیسیا که در سال 1948 م. دهی است از دهستان ییلاق بخش حومهء شهرستان سنندج، واقع در 28 هزارگزی شمال خاوری سنندج، و 10 هزارگزی خاور شوسهء سنندج به دیواندره. عسل و لبنيات (بخصوص كره) سراب از معروفيت خاصي برخوردارند، سيب­زميني از مهمترين محصولات كشاورزي اين شهرستان است. آمل جديد در جوار شمال آمل قديم بنا شده است و امروزه يكي از شهرهاي آباد وزيباي شمال ايران به شمار ميرود. در تابستان از طریق قیسوند اتومبیل میتوان برد.

راه مالرو دارد. در تابستان بدانجا اتومبیل میتوان برد. دهی است از بخش سنجابی شهرستان کرمانشاهان در 11 هزارگزی شمال کوزران و 4 هزارگزی خاور راه فرعی کوزران به ثلاث. دهی است از دهستان یک بخش هرسین شهرستان کرمانشاهان واقع در 11 هزارگزی جنوب باختری هرسین و 3 هزارگزی جنوب شوسهء هرسین به کرمانشاهان، کنار رود هرسین. احتمالاً علت اينكه در فتوحات تازيان نامي از تبريز برده نشده است آن است كه در آن زمان چندان آباد و صاحب نام نبوده است.پروفسور مينورسكي مؤلف كتاب تاريخ تبريز بر اين عقيده است كه تبريز فعلي همان شهر تارماكيس است كه در كتبيه سارگن از آن نام برده شده است.

تا آن جا كه از آن جز ويرانهاي به جا نمي ماند و باز زماني ققنوس وار، ازميان خاكسترش سربر ميآورد و رونق و توسعه ميگرفت.در دوره حكومت رواديان تبريز پايتخت آذربايجان شد و به علت موقعيت ممتاز جغرافيايي و نظامي خود بيشتر از ساير شهرها مورد توجه قرار گرفت.در سال 340 هجري قمري از اتحاد سه گانه تبريز، اشنو (اسنه، اسنق) و دهخوارقان مملكت بني روديني به وجود آمد كه حكام آن قدرت و استقلال كامل داشتند وخلفاي بغداد از دخالت و نفوذ كمي در آن برخوردار بودند.از قرن نوزدهم ميلادي يا قرن سوم هجري به بعد نام تبريز در رديف شهرهاي بزرگ آذربايجان آمده است كه در آن جا همزمان با پيشرفت صنعت وتجارت، علم وتمدن نيز شكوفا شده است.در سال 420 هجري امير وهسودان فرمانرواي تبريز شد و از سال 446 هجري، تبريز و آذربايجان تحت سلطه حكومت سلجوقيان قرار گرفت.

1) بیضی در علم هندسه. مصالح ساختمانی این پل، سنگهای قلوه و لاشه در قسمت پایه ها و آجر در ساختمان طاق ها است و ملاط آن آهک و گچ است. سکنهء آن 182 تن شیعه اند و به لهجهء کردی سخن میگویند. سکنهء آن 110 تن سنی هستند که به لهجهء کردی سخن میگویند. همواره، بهخصوص در فصول گرم سال، افراد بسیاری برای لذت بردن از فضای دلانگیز این پارک جنگلی از حضور در آن غافل نمیشوند.

دیدگاهتان را بنویسید