.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران در گذرگاهی از آسیا به اروپا واقع شده که رقبای اقتصادی یا باید هزینههای بالایی پرداخت کرده و ترانزیت خود را با دور زدن ایران از دیگر کشورها انجام دهند و یا با احترام به جایگاه ایران نگاهی توام با تعامل و دوستی در روابط اقتصادی داشته باشند. نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی افزود: هزینههای ترانزیت با استفاده از خط ریلی در مقایسه با ترانزیت جادهای و هوایی بسیار پایین است که نقطه عطفی در این راستا محسوب میشود.

نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه منطقه آزاد ماکو دروازه آسیا به اروپا محسوب میشود، گفت: ایجاد خط ریلی به ترکیه در این منطقه میتواند یک پتانسیل ویژه اقتصادی برای کل کشور باشد. وی با بیان اینکه خاورمیانه به عنوان یک منطقه و بوم ژئوپلتیکی از دیرباز در سطح جهانی مطرح بوده است اظهار داشت: باید توجه کرد که شاخصههای فرهنگی این منطقه باعث شده تا خاورمیانه بیش از آنکه به عنوان یک ژئوپلتیک مطرح گردد بیشتر به عنوان یک ژئوکالچر در عرصه مطالعات بین المللی و منطقهای مورد بررسی واقع شود.

با توجه به اینکه شبکه گسترده ریلی در تمام کشورهای دنیا یکی از ارزان ترین و ایمن ترین روشهای جابه جایی مسافر و کالا محسوب میشود در همین راستا بهرهمندی از یک خط ترانزیت ریلی بین ایران و ترکیه به عنوان دو قطب مهم در بحث تجارت منطقهای و جهانی، می تواند اقتصاد آسیا و اروپا را به یکدیگر وصل کرده و منجر به شکوفایی منطقه شود. در مسیر رسیدن به آن از روستاهای زیبای میلاس و سردشت عبور خواهید کرد تا اینکه در 40 کیلومتری لردگان با روستایی به نام آتشکده در یک دره باریک و دلگشا برخورد خواهید کرد که از وسط آن رودخانهای با درختان سر به فلک کشیده از حاشیه میگذرد.

روستای زیبای میر به معنای بزرگ بوده به همین موضوع، این روستا در میان روستاهای بزرگ شهرستان قرار دارد که خود از چندین محله با نام های خزه ای، رجی سر، کابار، گرمودر، دیم و جوی زمین تشکیل شده است. این منطقه درگذشته بافت اصلی شهر با حصارها، برج و باروهای بلند، پادگان نظامی و مراکز اقامتی و خدماتی در زیرسایه کلاهک بزرگ سنگی قرار دارد. این چشمه در همسایگی ابن بابویه ، برج طغرل ، دژ رشکان و در زیر باروی ری می باشد.

از چشمههای تاریخی اردبیل که همیشه با افسانه و داستانهای میان مردم اردبیل همراه بوده چشمه گوزهل آخوندی را نام برد چشمهای که آنجا راحتی زیارتگاه آناهیتا بر میشمارند، در هر صورت آب در هر مقطع زمانی پاک بوده و مقدس، چشمه گوزهل آخوندی در اردبیل منطقه ملا باشی و به مختصات 38°13’39″N 48°14’50″Eقرار دارد. میانه سه رود اصلی دارد که قزل اوزن، شهرچای و قوریچای نام دارند و در تأمین آب شهر و تلطیف آبوهوای شهرستان نقش بسزایی دارند.

مجاور روستای قلعه­جوق بر روی رودخانه زنگمار بر روی رودخانه زنگمار در زمان صفویه ساخته شده و با سنگهای سیاه و سفید بنا شده که دارای دو دهانه کوچک و بزرگ است. آب مورد استفاده از طریق چشمهای که در مجاورت این حمام به یک حوض بزرگ سنگی منتقل میشده، تامین شده است. قسمت پایین آن شامل دو اتاق تو در تو با طاقچهای است که در دل کوه و درون صخرهای بزرگ تراشیده شده که با راه پلهای سنگی به قلعه بالای کوه متصل میشود. آنچه شهر ماکو را از دیگر شهرهای ایران متمایز ساخته، موقعیت طبیعی خاص آن است؛ هرگاه نام ماکو به زبان میآیند ناخودآگاه سنگ و کوه های مرتفع به ذهن انسان خطور میکند.

به گزارش ایرنا، احیای شاهراه ارتباطی چین – اروپا موضوعی است که اخیرا به کانون توجه کشورها برای افزایش مبادلات تجاری قرار گرفته است؛ شاهراهی که ایران برای اجرای آن نقش کلیدی دارد. علیپور تحریم را گذرگاهی موقت دانست و افزود: قوای سه گانه تمامی تلاش خود را برای همکاری و عمل به وظایف قانونی در راستای توسعه اقتصادی کشور به کار میگیرد. محمد علیپور با تاکید بر ضرورت ارتباط ۲ طرفه با طرف ترک در احداث این خط ریلی، اظهار داشت: ترکیه باید اعلام کند که در کدام مسیرهای کشور خود با ما در احداث این خط ریلی همراه خواهد بود.

علیپور آغاز مراحل اجرایی این طرح را منوط به تصویب شورای امنیت ملی دانست و اضافه کرد: تمامی طرحهای مناطق صفر مرزی باید به تصویب شورای امنیت ملی برسد. وی بیان کرد: تا شهریور امسال فقط یکی از این مسیرها مورد تصویب وزارت راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت. وی ایجاد زیرساختهای لازم برای تجارت خارجی را الزامات توسعه اقتصادی در دنیای کنونی عنوان کرد و ادامه داد: یکی از مهمترین زیرساختها در بحث تجارت و به خصوص تجارت بینالمللی، مساله حمل و نقل به شمار میآید و باید اذعان کرد که وجود بستر مناسب حمل و نقل تسهیلگر روابط اقتصادی و تجاری میان کشورهای همسایه خواهد بود.

در این بین اجرای طرح راه آهن بین ۲ کشور میتواند سبب گسترش فعالیت و اثرگذاری حمل و نقل ریلی شود و در سرعت بخشیدن به روند همکاریها نیز موثر باشد. کارشناس ارشد روابط بین الملل با تاکید بر اینکه نقش روابط اقتصادی با کشورهای همسایه در شرایط تحریم کلیدی است، گفت: خط آهن تبریز – کارکس احیای ژئواکنومی در بخش غیر عربی خاورمیانه محسوب میشود. وی با بیان اینکه این خط ریلی باعث احیای روابط بین کشورهای غیرعربی خاورمیانه میشود، افزود: این خط ترانزیت همزمان میتواند ورود ایران به بازارهای اروپایی را به خصوص در شرایط تحریم هموار سازد و بخشی از اقتصاد را از بنبست توسعه خارج کند.

کارشناس ارشد روابط بین الملل با اشاره به تجارت غیر نفتی ایران با ترکیه، گفت: تسهیل این روابط میتواند در شرایط تحریم یکی از بهترین راهکارها برای ورود ارز به کشور باشد. مهدی صفری مقدم روز یکشنبه با اشاره به تفاهم منعقد شده بین ایران و ترکیه در خصوص اتصال ریلی تبریز – کارس اظهار داشت: با مطالعاتی که کشور ترکیه در خصوص طراحی مسیر انجام داده، ۲ نقطه اتصال را پیشنهاد داده اند که شامل چشمه ثریا و نقطه اتصال سه کشور ایران، ترکیه و نخجوان است. مهدی صفری مقدم با اشاره به تفاهم منعقد شده بین ایران و ترکیه در خصوص اتصال ریلی تبریز – کارس اظهار داشت: با مطالعاتی که کشور ترکیه در خصوص طراحی مسیر انجام داده، ۲ نقطه اتصال را پیشنهاد دادهاند که شامل چشمه ثریا و نقطه اتصال سه کشور ایران، ترکیه و نخجوان است.

کارشناس ارشد روابط بین الملل با تاکید بر اینکه مشترکاتی همچون فرهنگ، زبان و دین میتواند سبب همگرایی و پیشبرد اهداف مشترک اقتصادی شود، بیان کرد: با گذشت زمان و نیاز به ایجاد این ارتباطات در دنیای مدرن امروز آرام آرام خاورمیانه نیز به سمت همگرایی سوق پیدا میکند. ایجاد یک خط ترانزیت ریلی بین دو کشور ایران و ترکیه نیز به عنوان دو قطب مهم در بحث تجارت منطقه ای و جهانی، می تواند اقتصاد آسیا و اروپا را شکوفا کند. تعبیر خواب جوشیدن آب از زمین آبی که از زمین میجوشد مساوی است با یک خوشحالی غیرمنتظره. افزون بر این موارد، ایران و ترکیه ظرفیت صنعتی، تجاری و اقتصادی زیادی دارند که تا حد زیادی دستنخورده باقیمانده که باید تلاش کرد تا ظرفیتهای بالقوه میان دو کشور به بالفعل تبدیل شود.

این جاذبه ها نقش زیادی در وجه تمایز این منطقه نسبت به سایر شهرهای کشور و جذب گردشگر و سرمایهگذار دارد که به بخشی از آنها اشاره میشود. این منطقه به دلیل برخورداری از تمدن کهن، جاذبههای تاریخی فراوان، زیباییهای طبیعی به همراه پوشش گیاهی، رودها، چشمه ها، غارها، آبشارها، آب و هوای مناسب، مردم مهمان نواز، لباسهای محلی رنگی، صنایع دستی و دست بافتههای عشایر یکی از قطبهای گردشگری شمالغرب کشور است که مسافران زیادی را به سوی خود جذب میکند. همچنین در این اسکله صنایع دستی این استان و لباس ها و شال های رنگارنگ زیبا را می توانید مشاهده و در صورت تمایل خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید