در مورد آذربایجان شرقی در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

اين شهر بعد از خاتمه جنگ بازسازي شد و به عنوان يك شهر توريستي مورد توجه ويژه قرار گرفت.شهر دهلران در حال حاضر نيز علاوه بر موقعيت توريستي داراي منابع عظيم نفت و اراضي مستعد كشاورزي است كه اهميت اقتصادي و جغرافيايي آن را دو چندان ساخته است. این مجتمع در زمینی به وسعت ۱۲،۸۷۰ متر مربع در فاز اول احداث شده که شامل استخرهای سرپوشیده با سقف متحرک زنانه، مردانه، سونا و جکوزی، مجموعه رستوران، بوفه، کافی شاپ، سالنهای ورزشی، بدنسازی، فضای بازی کودکان، رختکنهای مجهز، پارکینگ و نمازخانه به علاوه واحدهای تجاری میباشد. ناحيهاي كه درزمان قديم به آن شبانكاره ميگفتند با شهرستان دشتستان امروزي به مركزيت شهر برازجان يكي است.

سكههايي كه در خرابههاي دره شهر پيدا شدهاند به خسرو سوم و جانشينان او تعلق دارند. در دره سيمره بقاياي خرابههاي عهد ساساني به جا ماندهاند. نماز احتياط: نماز بدون سوره اي که براي جبران رکعات مورد شک به جا آورده مي شود. بد نیست در این جا به بعضی از بناهای تاریخی معروف اصفهان که نه در رده مسجدها قرار می گیرد و نه جزو مدارس و کاخ هاست، اشاره کنیم. به نظر می رسد دو چشمه اصلی در بهشت که قرآن نامی از آنها برده است، همین دو چشمه «سسبیل» و «تسنیم» باشد واما سایر چشمه مانند «کافور»، «زنجبیل»، «معین» و «شراب» طهورکه گاها بعضی از مفسران از آن نام می برند چشمههای جداگانه ای نیستند چراکه کافور وزنجبیل می توانند طعمی برای آن چشمهها با شد، چنانچه از ظاهر ایه استفاده می شود، همچنین «معین» و «شرابا طهورا» وصف کلی برای آن چشمههاست همچنین منظور از چشمه «کوثر» باید چیزی فراتر ازاینها باشد «کوثر» بر وزن «فوعل»؛ وصفى است که از «کثره» گرفته شده و به معناى «خیر کثیر و فراوان» میباشد.

در ويرانههاي اطراف گناوه، گوپال (گل پخته استوانهاي شكل به صورت سفال زرد يا سرخ رنگ كه آن را به عنوان گلوله با منجنيق بر سر دشمن ميريختند) فراوان به چشم ميخورد.درحال حاضر از گناوه قديم جز آثار سنگها و پيهاي مدفون در زير خاك و بعضي بازمانده تاقنماهاي سنگي ضربي آثاري مشهود نيست. اولین قله ی اصلی همان شاه نشین است که در ضلع غربی این خطالرأس و به ارتفاع ۳۱۸۰ متر قرار دارد. به نظر ميرسد كه بوشهر تحريف شده ريشهر – همان شهر قديمي است. نارنج و خرما و مخصوصاً انار آن مشهور بود اين شهر پس از سقوط ملوك شبانكاره در نيمه اول قرن هشتم هجري قمري توسط «آل مظفر» خراب و ويران گرديد.

محل كنوني مهران درگذشته، منصور آباد نام داشت كه در سال 1309 هجري شمسي با تصويب فرهنگستان ايران، مهران ناميده شد.اين شهر همانند شهرهاي مرزي ديگر كشورمان در ابتداي جنگ تحميلي به دست عراقي ها افتاد و ويران شد، ولي آخرين بار در سال 1365 به دست نيروهاي رزمنده ايران به آغوش ميهن بازگشت و در جريان بازسازيهاي پس از جنگ دوباره آباد شد، در سالهاي اخير اين شهر «نگين سبز ايران» نام گرفته است. در جريان جنگ تحميلي عراق عليه ايران اين منطقه آسيب فراواني ديد، طوري كه بازسازي و مرمت آن اعتبارات قابل توجهي را ضروري ساخت. در باب دلاوريها و فداكاريهاي اهالي غيور تنگستان در جنگ جهاني اول كه انگليسيها قصد حمله به شيراز را داشتند، داستانها گفتهاند.

آثار تاريخي كشف شده از نواحي مختلف شهرستان نيز اطلاعات دقيقي را در رابطه با قدمت آن بيان نميكنند؛ ولي بقاياي آتشكده، قلعه، كاريزهاي متروكه و بناهايي كه گاه از زير ريگ روان سربرون ميآورند، تاريخ آن را به پيش از اسلام ميرسانند.اوضاع تاريخي، سياسي و تحولات اجتماعي شهرستان نطنز، حداقل از سدههاي نخستين اسلامي، تحت تأثير اوضاع اصفهان و كاشان قرار داشته و تا دوران مغول، اين تأثير هم چنان تداوم يافته است.اين منطقه به علت وضع جغرافيايي، تا حدي از يورشها و خرابيهاي حمله مغول محفوظ مانده و حتي در زما هلاكو مورد توجه آخرين ايلخانان مغول قرار گرفته است.

ظاهراً دره شهر اولين شهر عيلامي بوده است كه در حمله آشور باني پال ويران و مردم آن قتل عام شدهاند. در دوره مغول، نطنز پناهگاه و معبر فراريان بود و به علت وجود دو خانقاه معتبر، عده اي از صوفيان و دراويش نامدار نيز در آن زندگي كردهاند.در زمان صفويه، نطنز به صورت ولايت مستقلي درآمد و حكام آن مستقيماً از پايتخت – قزوين و سپس اصفهان – انتخاب ميشدند. اهالي تنگستان در دوران اخير و از زمان زنديه تا اين اواخر به شجاعت و ميهن پرستي معروف بودهاند. ديز همچون نگيني است كه دور تا دور آن را كوههاي مرتفعي كه نام برده شد در بر گرفته اند.

گیاه کمیاب باریچه که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد نیز در تنگه واشی می روید. به همین می توان آن را از زیبایی های شهر اصفهان بر شمرد. لجبازی، بهانه گیری پرخاش گری، عصبانیت، و پرتاب کردن اشیا از دیگر نشانه های شایع مشکلات و اختلالات روانی و عاطفی در نوجوانان و کودکان است. در دوره اسلامی نیز اوغوز ها نسبت به دیگر اقوام ترک در ساحه سیاسی و نظامی تحرک زیاد داشته اند، چنانکه قراخانیها، غزنویها، سلجوقیها، سلسله قراقوینلو و آق قوینلو، صفویها، عثمانیها، افشاریها و قاجارها همه منشا اوغوزی داشتند. از دیگر جاذبههای طبیعی تین دره میتوان به چشمهای که در مجاورت آن قرار دارد، اشاره کرد.

اين شهر يكي از شهرهاي قديمي فارس بود و نزديك استهبان امروزي قرار داشت. شهر گناوه كنوني در جنوب گناوه قديم بنا شده است. اين شهر كه در دامنه جنوب و جنوب غربي دينار كوه قرار دارد، از قديم الايام به «ده لُران“ مشهور بوده است.بقاياي آثار تاريخي و باستاني و مجموعه اشياء باستاني كشف شده، نشانگر اين حقيقت است كه قدمت اين منطقه با دوره قبل از تاريخ و بعد از آن، به ويژه با دوره ساسانيان مرتبط است. شاه عباس اول كه نطنز شكارگاه و گردشگاه تابستاني او محسوب ميشد، با احداث دو كاخ، آن را به صورت پايتخت تابستاني خود درآورد، توجه شاه عباس به حدي بود كه نطنز را ولايت خاصه خود اعلام كرد.پس از انقراض سلسلههاي صفويه، افشار، زنديه و روي كار آمدن قاجاريه، باز هم حاكم نطنز از بين مأموران سرشناس دولت و يا شاه زادگان و مستقيماً از پايتخت تعيين ميشد.نطنز در سال 1336 هـ.

ملوك شبانكاره از كازرون تا داراب را تحت نفوذ خود درآورده بودند و در نواحي جنوبي فارس حكومت ميكردند.برازجان يكي از پايگاههاي مهم به شمار ميرفت و قلعهاي مستحك داشت كه بقاياي آن هنوز وجود دارد. حتي «حاج محمد شفيع» اجازه چاپ و نشر اسكناس رايج بوشهر را به دست آورد واين امتياز تا برقراري بانك شاهي، در بوشهر به قوت خود باقي بود. از شيروان قديم كه شهري در طرف شمال رودخانه سيمره بود، آثار و ويرانههاي زيادي باقي مانده است.

قلعه معروف تنگستان در آبادي «پهلوان كشي» واقع است كه خرابههاي آن باقي مانده است. در ميان خرابههاي آن اثري از ساختماني كه شايد روزي مسجد و يا عبادتگاه دوره اسلامي بوده باشد، يافت نشده است. خرابههاي بندر سيراف در غرب اين ناحيه در زمان استخري و مقدسي بزرگ ترين بندر ايران در خليج فارس بود و تمام كالاهايي كه از طريق دريا به ايران وارد ميشد درآن بندر توزيع ميشد و بعداز شيراز بزرگترين شهر اردشير خوره بود. سید مجتبی آقا بزرگ علوی در سال ۱۲۸۳ در تهران به دنیا آمد.

کی گیوی ها ساکن تل زالی در حدود شش نسل پیشتر به تل زالی مهاجرت کرده اند و صاحب اب و ملک شده و اولاد”رهزا”(رهزاد) معروفند,جد بزرگ انها کی رستم نام داشته است.برخی از کی گیوی ها نیز در سال 1330 به امر ناصرخان طاهری به منطقه موردراز سررود منتقل شدند وبا بیرون راندن سادات موردراز در انجا سکونت دائمی اختیار کردند. بنا بر تاریخی که بزرگ علویخود در پایان رمان چشم هایشنوشته است، نگارش این کتاب شش ماه طول کشیده.

دیدگاهتان را بنویسید