خواندنيهاي جالب [آرشیو] – برگه 11 – PHalls تالارهای پارسی پیهالز

شهرستان ترانزیتی ملکان با دارا بودن بیش از 50 تپه باستانی و جاذبههای طبیعی و تاریخی همچون پل قرمزی قلی کندی، زیارتگاه و چشمه علی باغی و چشمه آرپادرسی مقصد دیگری برای مسافران است. در حال حاضر بنای زیبایی بر روی مقبره الشعراء وجود دارد که در صورت توجه بیش از پیش و تکمیل آن، این مرکز می تواند نقش مهمی در جذب جهانگردان و گردشگران داشته باشد. 4- کسي که در امور فوق شک دارد. دامداری نيز در نهبندان رواج داشته و فرآورده های دامی مانند: پشم، روده و پوست از جمله صادرات آن است.

هم چنين به علت مرتفع بودن منطقه، باغ داری نيز رواج زيادی پيدا كرده است. اما با تحقیق در فرهنگ عامه مردم اردبیل از آداب و رسوم و نیز ادبیات شفاهی این منطقه، منتسب بودن چشمهی گوزهل آخوندی به آناهیتا روشن و تائید میشود . از نظر قوميت مردم اين منطقه از تيره پارتها و اقوام آريايی هستند که از زمانهای قبل از اسلام در اين منطقه زندگی می کرده اند . به همین دلیل است که در زمستان معمولا خلوتتر بوده و تنها روزهای پنجشنبه و جمعه باز است.

این روستا دارای 85 خانوار و حدود 450 نفر جمعیت است و از حیث اقتصاد معیشتی ساختار روستا کشاورزی توام با دامداری سنتی و از نظر آب و هوا همانند بقیه نقاط شهرستان معتدل کوهستانی بوده و تنها رودخانه دائمی جنوب آن کلقان چای جریان دارد . پیرهریشت یزد، مکانی مقدس برای زرتشتیان است که در بالای کوهی آهکی و سیاه رنگ قرار دارد. در بخش غربی شهرستان نيز شاهکوه که بلندترين نقطه آن 3732 متر ارتفاع دارد واقع گرديده است . در حال حاضر این باغ در دست مرمت قرار دارد و پس از احیاء و تغییر کاربری به مجموعه گردشگری تبدیل خواهد شد.

این مسجد در کنار خیابان شهید بهشتی شمالی نزدیک فلکه شهر قرار دارد و در حال حاضر محل برگزاری نماز جمعه و مراسمات مذهبی و سیاسی است. اقامت ما در روستای زیبای چشمه پریان بود که با فاصله حدود 7-8 دقیقه ای تا آبشار در بالای کوه قرار دارد و از همان پارکینگ بیشه قابل رویت است. ستاره | سرویس گردشگری – باداب سورت یکی از آن مناطق فوقالعاده دیدنی و زیبای کشورمان است که متأسفانه کمتر کسی از وجود آن مطلع است و حتی ایرانیان زیادی برای دیدن چنین پدیدهای بار سفر به کشورهای خارجی را میبندند در حالی در کشور خودمان یکی از شگفتانگیزترین چشمهای پلکانی جهان واقع شده است.

در پیست اسکی آلوارس برای بالا رفتن اسکیبازها، تلهسیژ نیز فراهم شده است. این قلعه از امنیتی بالا و مقاومتی قابل توجه در برابر حملات و نفوذ دشمنان برخوردار بوده و از این حیث، در بین سایر قلعه های تاریخی، ممتاز و نمونه است. توپوگرافی شهرستان، آن را به 8 حوزه آبخیز بزرگ زیر تقسیم نموده که هر کدام از آنها می توانند به عنوان واحدهای کاری در مطالعات و برنامه ریزی های کلان مورد استفاده قرار گیرند.

شهرستان نهبندان به اقتضای موقعيت طبيعی آن و مجاورت با کوير ، دشتی نسبتاً وسيع واقع شده است . بلندترین سروناز این باغ كه قریب سی و پنج متر بلندی دارد، بلندترین سروناز شیراز است. چنانچه مورخين نوشتهاند، بابك خرمدين در شهر سراب با شبليبن مثني ازدي ملاقات كرد و جنگ امير و هسودان با غزان در كنار اين شهر در قرن پنج هجري رخ داد.شهر سراب در دوران حكومت مغولان از مراكز عمده حكومتي در آذربايجان بود.

شاید شهر یزد در ذهن شما یک شهر کاملاً کویری باشد اما در این شهر هم فضای سبز و پارکهای زیبایی قرار دارند. پوشش گیاهی منطقه شامل گونه های کویری مقاوم می باشد که با توجه به مناسب بودن موقعیت منطقه و بستر رویشی مناسب و سایر فاکتورهای طبیعی لازم در منطقه گونه بنه تیپ غالب منطقه را تشکیل می دهد که این گونه بازمانده جنگلهای وسیع بنه که در منطقه وجود داشته می باشد . تنگ بودن غار و احتمال ریزش در آن باعث شده است که فقط غار نوردان حرفه ای بتوانند به دورن آن ها بروند. پراکنش درختان بنه از ارتفاعات شروع شده و تا انتهای تگ ( دشت ) ادامه می یابند و به صورت جنگلی تنک در منطقه پدیدار می باشد درختان بنه موجود در ارتفاعات به علت فاصله داشتن از منابع آبی قطر تنه کمتری داشته و هر چه به طرف دشت و مناطق هموارتر می رویم بر تراکم و قطر درختان افزوده می گرددتجمع درختان بنه در این منطقه ، منطقه را به یک مکان بسیار زیبا با چشمانداز طبیعی مبدل کرده است علاوه بر درختان بنه گونه های درختچه ای دیگری نیز وجود داردکه هوم یا ریش بز نیز تراکم نسبتاً بالایی داشته و بگفته یکی از صاحب نظران در امور جنگل و منابع طبیعی هوم یا هومکا نقش گونه پرستار را در منطقه ایفا مینماید و با توجه به عدم همخوانی زيستگاه هوم و بنه وجود این دو گونه در کنار هم پدیده ای شگفت انگیز بوده و قابل تامل میباشد .

از طرف دیگر برخی معتقدند که باداب سورت در زبان محلی مازندران به دو طعم خاص شور و ترش آب و وجود گاز در آن اشاره میکند. 11- دکتر نقيب نقوی:درسال 1332درنهبندان متولد ودرسال 1344به مشهد رفت ودوره های کارشناسی وکارسناسی ارشد ودکتری زبان وادبيات فارسی رادردانشگاه فردوسی به پايان رسانيد . ظاهراً طرح این طاق و سنگ چین چشمه مانند چشمه های جلوی مساجد بزرگ استانبول ترکیه است که در سال های اخیر از سوی اداره میراث فرهنگی جهت بهسازی تخریب و مدتها است به صورت نیمه تمام رها شده است. روستای دیزان در شرق طالقان قرار دارد و پایتخت نشین ها برای دسترسی به این منطقه، نزدیک به 3 ساعت در راه خواهند چراکه می بایست ابتدا به منطقه طالقان مراجعه کرد و سپس، با ادامه مسیر در جاده طالقان، به روستای جوستان رسید.

يک رشته ارتفاعات در جهت شمال غرب – جنوب شرق (کوه سناجان با 2012 متر ) است که در غرب دشت سهل آباد واقع گرديده و به ارتفاعات کوه هاری که بلندترين نقطه متر ارتفاع دارد می پيوندد . اما اين شرايط خاص کويری سبب شده اند که از دستبرد و هجوم بيگانگان ، تا حدودی در امان بماند . از نظر شرايط اقليمي منطقه داراي آب و هواي گرم و خشک کويري مي باشد و بعلت وجود ارتفاعات داراي آب و هواي معتدل تري نسبت به ساير نقاط شهرستان مي باشد. عوامل ديگری همچون عرض جغرافيايی ، ارتفاع از سطح دريا ، مجاورت با کوير لوت ، دوری از منابع رطوبتی و نيز جهت و امتداد کوهها بر شرايط جوی اين شهرستان اثر گذار می باشد .

از غرب از چاه آب کشاورزي شماره 4 واقع در دشت شروع و در امتداد جنوب غربي از روستا هاي شور چاه، حسين آباد ملوقان، خوي، النگ و سپس در مسير جاده خاکي به سمت روستاي دهک ادامه داشته تا به روستاي دهک مي رسد. در حوزه نهبندان کنونی اقوامی هستند که احتمالاً پيوند قومی آنها به اقوام قبل از تاريخ در اين منطقه می رسد . ديرينهگی برخی از كاريزهای اين ناحيه به دو هزار سال نيز می رسد. لهجه آن ها به گويش سيستانی نيز نزديك است و بعضی از آن ها به سيستانی سخن می گويند.

به عقیده آنها این قبرهای سروته پر از عتیقه و چیزهای ارزشمند بوده و حتی سنگهای روی قبرها خیلی ارزشمند بوده است که مردم منطقه به خاطر احترام هیچ وقت به آن دست نمی زدند اما حدود چندین سال پیش درست در زمانی که این مکان هیچ صاحب و نگهبانی نداشته تمام آن اشیاء و سنگهای قیمتی به تاراج سودجویان از خدا بی خبر رفته است. عربهای عربخانه از بازماندگان اعراب می باشند که جزو سپاهيان حازم بن خزيمه در سال 150 هجری قمری برای سرکوبی قيام مردم خراسان و سيستان به اين منطقه آمده بودند . ۱- حسن بن عبدالرحمن:ابومحمد حسن بن عبدالرحمن فقيه شافعی ازجمله محدثين وفقهای شافعی است که ياقوت حموی درکتاب معجم البلدان ايشان رابه نيه نسبت داده است.

وی برادرزاده حسن بن عبدالرحمن است .همچنان که ياقوت حموی می گويد ((ازاين دوانديشمند نيهی (اهل نه)هيچ اثری جزءتنها نامی براوراق پراکنده تاريخ باقی نمانده است. وی اظهارکرد: چندین نهر فصلی و دایمی در این دشت جریان دارد و محصولات غلات چون گندم، جو و برنج در این منطقه کشت میشود. 3- ابوبکرنيهی: ازبزرگان وفقهای قرن چهارم (هـ ق)است.وی اصلش از((نه)) ودرسيستان اقامت می کرد که وفات وی حدودسال 400قمری بوده است. قوم ماد پس از مهاجرت به ایران آرام آرام قسمتهای غربی ایران از جمله آذربایجان را تصرف کرد.

پس از استراحتی در کنار چشمه دره دارآباد بهتر است مسیر دره دارآباد را ادامه دهید تا از بین درختان بید به آبشار دارآباد (آبشار چال مگس یا زنبور عسل) برسید. بقيه سطح شهرستان مشتمل بر دشتهای هموار نظير سرچاهشو، سهل آباد، چاهداشی ، دهسلم و نهبندان می باشد که ارتفاع اين دشتها حدود 1000 متر از سطح درياست بطور کلی جهت شيب در شهرستان نهبندان از جنوب و جنوب غربی بوده به طوريکه در قسمت شرقی و جنوب شرقی به دشت سيستان و در جنوب و جنوب غربی به بيابان لوت منتهی می گردد .

توده هوای جنوب شرقی (موسمی) که از اقيانوس هند سرچشمه گرفته و از سمت جنوب شرق بر استان تأثير می گذارد . ابن حوقل در قرن چهارم در کتاب (صوره الارض ) درباره مسافت های سيستان می نويسد : از سيستان به جزأ سه منزل و فاصله فره و قرنين دو منزل و فاصله نه و فره يک منزل بزرگ است و اين دو به روی يکديگر و در سمت بيابان اند« نه » را در گذشته به فاصله کمی در باختر درياچه زره (نام ولايتی در سيستان ) در مرکز قهستان و بر لب کوير بزرگ دانسته اند .

نمونه ای از اين طايفه در مشرق دهسلم در کوه چاهرويی ديده می شوند که چادر نشين و گله دارند اما بلوچ نيستند و زبان بلوچی نمی دانند وبا براهويی هم هيچ قرابتی ندارند . طایفه بابا : به زبان کُردی پشتکوهی تکلم می کنند. تالاب کجی نمکزار از دیگر پدیده های آبی بسیار زیبا و جذاب شهرستان می باشد. آب جاری دائمی در برخی رودخانه های شهرستان از قبیل کال شور نهبندان در 10 کیلومتری جنوب شهر، رودخانه دهنه سرکل در 60 کیلومتری شمال شرق نهبندان، رودخانه بندان در 70 کیلومتری شرق نهبندان و رودخانه گنده گاو در 50 کیلومتری شمال شهر جاری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید