خرید از بازارچه مرزی ماکو به جای ترکیه – خبرآنلاین

از اين وجه باغ مكانى محصور است كه شيبى ملايم جهت به جريان درآوردن آب دارد.همچنين داراى دو محور متقاطع عمود بر هم، كوشك يا استخرى در محل رسيدن محورها، سر در ورودى و كوشك هاى فرعى ديگر است. در ايران باغ در محيطى مستطيل شكل با ديوارى احاطه مى گردد و توسط دو محور عمود بر هم تقسيم بندى مى شود اين نظم ساده، فرمى چليپايى را شكل مى دهد كه به عنوان ويژگى اصلى باغ هاى ايرانى شناخته مى شود.محمد امين ميرفندرسكى درباره ى چگونگى شكل گيرى اين فرم چنين نظر مى دهد كه باغ نشانه ى تلاش انسان براى به نظم درآوردن طبيعت و ساختى مصنوعى از آن است .

طبق يافته هاى باستان شناسى اولين باغى كه با فرم چهار باغ در ايران شكل گرفته، باغ پاسارگاد است كه توسط كوروش ساخته شد. جنبه ى كالبدى، شكل و فرم را نشان مى دهد. 13- آیا درروز آفتابی می توانید سایه ی خودتان را از بین ببرید؟ این چشمه یکی از معروفترین جاهای دیدنی طبس است که بهدلیل خاصیت درمانیاش، طرفداران زیادی بین گردشگران دارد؛ اما این همه ماجرا نیست و وجود چشمههای آب گرم و سردی که به موازات هم در یک دره قرار گرفتهاند، پدیدهای اعجابانگیز خلق کرده که نظیرش را در کمتر جایی خواهید دید. همچنين وی كالبد باغ وحالت هاى الهام دهنده ى آن را به اين صورت تعريف مى كند كه باغ ايرانى دو شكل عينی(كالبدى) و ذهنى را هم زمان دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به خشکسالی شدید امسال، حفر چاه غیرمجاز و در نتیجه برداشت بی رویه آب، منابع آب زیرزمینی را بشدت با خطر نابودی مواجه کرده است و باید نسبت به استفاده درست از این منابع اهتمام داشت. چاه پس از حدود ۷ متر عریض شده و انتهای آن را توده بزرگ برف یخی میپوشاند. دیده میشود. همچنین جالب است بدانید که این موزه در خانهای تاریخی و محلهای قدیمی قرار دارد که باعث شده حال و هوای آن برای بینندگان تکرار نشدنی باشد.

این منطقه همچنین دارای جاذبه های تاریخی مانند کاخ ها و تپه های باستانی است. از دلایل محبوبیت محلات و استقبال مسافران از آن، نزدیکی این شهر به پایتخت و همچنین فاصله کم آن با 3 شهر اراک، اصفهان و قم است. درواقع هر چند داريوش بعد از به سلطنت رسيدن باغ هايى متفاوت با باغ پاسارگاد به وجود آورد، ولى كاخ – باغى كه كوروش ساخت تا چندين نسل بعد از كوروش محفوظ ماند و اين امر امكان آن را به وجود آورده بود كه اين طرح ابداعى در تمامى قلمرو هخامنشى در خاطره ها بماند و شاهد اين هستيم كه در دوران هاى بعد اين طرح در ساخت باغ تكرارگرديده و يكى از ويژگى هاى باغ هاى ايرانى مى شود.

تأثير اين علاقه را نه تنها در باغ بلكه در اكثر تزيينات معمارى و همچنين در ساير هنرها از قبيل فرش، شعروادبيات و نظاير آن مى توان مشاهده كرد .داراب ديبا درمقاله ى باغ ايرانى اين سؤال را مطرح مى كند كه آيا اين سه كاخ ياد شده در پاسارگاد را نمى توان به عنوان تمثيلى از اعتقادات مزديسنى در مورد سه سراى بهشت فرض كرد؟ «استروناخ » در اين باره مى گويد : داريوش اول از شجره ى مستقيم كوروش نبود، او نه تنها گونه ى جديدى از آرامگاه هاى سلطنتى و تالار بار عام را ابداع كرد، بلكه به نظر مى رسد نوع ديگرى از باغ را ترجيح مى داد كه با طرح باغ هاى پاسارگاد تفاوت داشت.

این محوطه سر سبز را بوستان پاسارگاد ( باغ سلطنتی ) نامیده اند . رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر، کوهستانی بودن منطقه و وجود جاذبههای طبیعی را سبب جذب گردشگران بسیاری به این شهرستان به ویژه در فصل زمستان میداند. آنچه از بررسى باغسازى در بين النهرين به دست آمد نشان مى دهد كه از باغ هاى ساخته شده در زمان نزديك به هخامنشيان، براى نشان دادن قدرت سياسى كشور استفاده مى شد، به عبارتى ديگر فضا را به گونه اى طراحى مى كردند كه در آن به كشورهاى تابعه و خراج گزاران مراجعه كننده، بفهمانند كه توسط حاكمى قدرتمند اداره مى شوند.

در این بوستان فرش گل زیبایی قرار دارد که در کنار آن 11 آبشار جلوه گری می کنند. توان و زیبایی که در اطراف قلعه و خود قلعه که دارد می تواند روزانه هزاران نفر گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب کند و ضمن ارز آوری، صدها شغل نیز ایجاد کند. رییس هیت مدیره جامعه آبدرمانی های استان اردبیل در گفت وگو با ایسنا با اشاره به خسارت های ناشی از کرونا به این حوزه گفت: در اثر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز آبدرمانی ها، ۳۰۰۰ نفر از پرسنل شاغل در این مراکز تاکنون بیکار شدهاند.

بر همین اساس و بعد از حمله مسلحانه به اتوبوس گردشگران ایرانی در ترکیه که منجر به کشته شدن یک نفر و مجروح شدن سه نفر دیگر شد، کنسولگری ایران در ارزروم و سفیر ایران در ترکیه از هموطنان ایرانی خواست که از سفر غیر ضرور زمینی به ترکیه خودداری کرده و حدالامکان روزها وارد ترکیه شوند. به تبعيت از جهان بينی ديرينه و فرهنگ ايرانی – اسلامی ايرانيان، رابطه مردم اين سرزمين با طبيعت و عناصر طبيعي، رابطه ای بر اساس احترام به طبيعت و همزيستی با آن است. اهورامزدا پاسخ می دهد، آن کس که بیشترین مقدار گندم کشت کند و بیشترین سبزی ها بکارد و بیشترین درختها بنشاند، کسی که زمین خشک را آب دهد و زمین خیس (باتلاق) را بخشکاند و زیرکشت ببرد.

بنا بر اوستا، فرشته آب به همراهی ایزد باد و فر و فروهر نیکان مقدار معینی از آب را در جهان میان ممالک تقسیم کردند و نیز آبان یشت که مفصل ترین یشت ها است به اردویسور ناهید فرشته آب اختصاص دارد. زراعت پیشه یکی از گردشگران زنجانی می گوید : سه خانواده ایم که قصد سفر به ترکیه را داشتیم اما با توجه به مسایل پیش آمده ترجیح دادیم در منطقه آزاد ماکو دو روز بمانیم و کالاهایی هم که قرار بود از ترکیه بخریم را از همین منطقه خریداری کردیم و قیمت های مناسبی هم داشتند. شک احتمال دیگر نیز وجود دارد که مجرایی سنگی محور طولی را تشکیل می داده که آبگذر ۳ و ۶ را به هم مربوط می کرده است .

« استروناخ » که در ابتدا گزینه دو بخشی را مطرح کرده بود به تدریج به دلیل تناقض ایجاد شده با مفهوم چهارباغ، تسلیم شده و حدس و احتمال بی پایه چهارباغ را مطرح کرده و می گوید : باید اعتراف کنم که در سال 1978 مرتکب اشتباه شدم و فقط براساس آنچه درباره قسمت های باقیمانده از آابگذرهای سنگی می دانستم ، احتمال دور نمای طولی و مرکز را نادیده انگاشتم و حدس زدم که هسته باغ اندرونی باید از دو مستطیل کاملا برابر تشکیل شده باشد که بوسیله مجاری متقاطع تقسیم شده اند .

بنابراین می تواند گزینه بسیار جذاب و دیدنی در سفر به شهر چشمه در ترکیه محسوب شود. بادهای شهر چشمه در ترکیه تمامی ندارند و این موضوع برای موج سواری گزینه بسیار مناسبی می باشد. چشمه ثریا بین مرز ایران و ترکیه و در دامنه کوه آرارات قرار دارد و سرچشمه اصلی رود ارس است. به طور کلی هر طایفه منزلگاههای مخصوص بهخود را دارد که در بین تمام عشایر مشخص است.

به طور معمول ، مردم بیش از حد اسیدی هستند ، به این معنی که آنها در جایی بین 1 تا 6 مقیاس قرار می گیرند. در بین پژوهشگران معاصر، تحقیقات « مهوش عالمی » و بازخوانی « ارشاد الزراعه » توسط ایشان نظریه دیگری را در زمینه الگوی چهارباغ مطرح می کند که برتک محوری بودن باغ و طرح چهارباغ تأکید دارد و نه دو محوری بودن آن .

دیدگاهتان را بنویسید