جنگل برای کیست؟

حداقل سطح یک توده جنگلی نیم هکتار است . ارتفاع از سطح دریا این پارک ۴۰۰ متر میباشد. پارک جنگلی لتمال کن دارای پوشش گیاهی متنوعی است که شامل درختان زبان گنجشک، بربیس، ارغوان و کاج میباشد. ارتفاع این بوستان جنگلی ۱۸۰۰ متر از سطح دریا میباشد و در طرح تفصیلی تهران جزو کمربند سبز شهر تهران و طرح گلگشت تهران محسوب میگردد. بوستان جنگلی پردیسان یکی از بوستانهای بزرگ و مشهور شهر تهران است. تفرجگاه جنگلی کشپل چمستان در حوزه استان مازندران شهرستان نور شهر چمستان در مسیر ییلاقی لاویج و در حد فاصل 2.5 کیلومتری از چمستان واقع شده است.

این پارک که در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد، از شمال به دریای خزر، از جنوب به سلسله جبال البرز محدود میشود. بخشهای ساحل به مساحت ۳۰ هکتار در حاشیه جاده قرار دارد و درختان و درختچههایی همچون توسکا، لرگ، بلوط، آزاد، لیلکی، انجیر، داغداغان، انار، ازگیل، سرخ ولیک، گوجه جنگلی، توت، سیاه تلو، سیاه ال و سیاه اربه در این قسمت قرار دارند. پارک جنگلی سراوان به مساحت 1487 هکتار با داشتن طبیعتی بسیار زیبا و چشمگیر در قسمت غربی جاده رشت به قزوین و در فاصله 17 کیلومتری از مرکز استان واقع شده است. این پارک طبیعی در کیلومتر ۲۵ جاده خرمآباد به پلدختر واقع شده است و دارای جاده دسترسی آسفالت، آلاچیق و دیگر امکانات رفاهی است.

مساحت این پارک ۵۰۰ هکتار است، پارک جنگلی مخملکوه در مسیر خرمآباد به الشتر و در کیلومتر ۱۵ این جاده واقع شده و دارای جاده دسترسی آسفالت، آلاچیق، و دیگر امکانات رفاهی است. این پارک تقریبا بیضوی بطول ۵ کیلومتر است و با جاده کشی در مسیر رودخانه بر طول مسیر بالارونده آن افزوده شده است. علاوه بر تنوع گونه های جانوری، چندین دره با دامنه های پوشیده از جنگل و یال های نسبتا بلند و چندین قله دارد و چشم انداز منحصر به فرد و جالب توجه ای ایجاد کرده است. علاوه بر داشتن تنوع زیستی با اهمیت و چشم اندازهای ارزشمند، جنگل های خزری خدمات چندمنظوره محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی همچون حفظ ذخائر آبی و تنظیم آن، تعدیل اقلیم، ترسیب کربن، امکان گردشگری و تفرج و نیز محصولات صنعتی و غیرصنعتی را فراهم می آورد که تاکنون ارزش واقعی این خدمات در برنامه ریزی های منطقه ای و محلی و نیز طرح های جنگلداری احصاء و لحاظ نگردیده است.

ولی این گفتهها در خور پذیرفتن نیست، و بخشهای دوم و سوم که بیگمان از حاجی زینالعابدین است خود آگاهی و پرمایگی نویسندهٔ آنها را نشان میدهد، و اگر کمی جدایی با بخش یکم در میانست، این در بسیار کتابها رخ دهد که همه بخشها بیکسان در نیاید. این پارک به دلیل قرار گرفتن در منطقه زیارتی امام زاده هاشم، از استقبال زیادی توسط زائرین و گردشگران بین راهی که در هنگام مسافرت به تهران یا از تهران به رشت قصد استراحت دارند، برخوردار است. روستای گرسماسر؛ عکاس: بهرام فروتنجنت رودبار یکی از مناطق خوش آب جنگل دالخانی محسوب میشود و درگذشته آبشارهای زیادی وجود داشته است؛ اما متأسفانه تعداد بسیاری از آنها براثر سیلاب یا خشکسالی از بین رفته و تنها یک آبشار در آن باقیمانده است که باید برای رسیدن آن باید مسیر دشواری را درحدود ۴۰ دقیقه پیاده طی کنید.

جونانی با سن و سال کمتر، یا هم جوانانی یتیم و کسانیاند که در جریان سفر از خانوادههایشان جدا گردیدهاند، این گونه افراد، این پارک را بهترین جای برای به دست آوردن پول مییابند. پارک جنگلی بی بی یانلو به وسعت 1512 هکتار، جزو جنگل های هیرکانی غربی است که در ضلع جنوب غربی شهرستان آستارا واقع شده است و فاصله آن تا آستارا پنج کیلومتر می باشد. این پارک در کیلومتر 25 جاده رشت به تهران به بخش امام زاده هاشم که از توابع شهرستان رشت به مساحت 8 هکتار واقع گردیده است. فاصله این پارک تا مرکز استان 62 کیلومتر و تا فومن 35 کیلومتر است.

این پارک به دلیل امکانات مناسب و دارا بودن مسیرهای پیاده روی از مقاصد گردشگری و کوه پیمایی شهروندان تهرانی محسوب میگردد. پارک جنگلی نمونه گردشگری میرزا کوچکخان هراز در ۱۶ کیلومتری شهر آمل استان مازندران در جاده هراز قرار دارد. یکی از مهم ترین پروژه های در دست اقدام در این بوستان، پروژه دهکده حیات طبیعت است؛ این مجموعه که در زمینی بالغ بر ۷۰ هزار متر مربع در حال احداث است یک مرکز با کاربری آموزشی، تحقیقاتی و گردشگری است و از امکاناتی نظیر مزرعه گاومیش ها، حیوانات اهلی ،سوله گوزن ها، کبوترخانه، باغ خزندگان، سالن تاکسیدرمی، آمفی تئاتر، برکه و آبشار، آکواریوم، خانه روستایی، پارکینگ، سالن پذیرایی و فروشگاه بر خوردار است.

متأسفانه بر اساس آخرین گزارشها، سازمان جنگلها امسال برای خاموش کردن آتش در عرصههای جنگلی بالگردی در اختیار ندارد چرا که اعتبار امسال دولت برای اطفای حریق از طریق بالگرد در اختیار سازمانهای مربوطه قرار نگرفته است و به همین دلیل سازمان جنگلها هنوز نتوانسته با نهادهایی که در اطفای حریق به این سازمان کمک میکنند، هماهنگیهای لازم را انجام دهد. همچنین میتوانید وسایل خوراکی را که نیاز دارید از مغازههای محلی روستا خریداری کنید. چشمه، رود، انواع درخت و علفزارهای بزرگ تمام آن چیزی هستند که می توان از طبیعت انتظار داشت؛ جنگلهای ارسباران همه این موارد را در بهترین حالت ممکن در دل خود جای دادهاند.

پارک جنگلی شورآب به دلیل وجود درختان انبوه بلوط و آب هوای معتدل هر سال در فصل بهار گردشگران بسیاری را خود جذب می کند. توجه داشته باشید پلمپ و غار مسدود به دلیل رطوبت در ناحیه شمالی بسیار کم هستند و بیشتر در کنار رودخانه ها در انتهای دره کنار رودخانه و یا در بالاترین نقطه کوه وجود دارن که دارای ارزش هستند. این بدین معنی هست که فرادا (ظاهرا حاکم پارسی مارگیـانا) حتما بمقابل باردیـا اغتشاش نموده باشد نـه بمقابل داریوش. وجود موزه تنوع زیستی با انواع حیوانات و حشرات تاکسیدرمی شده، و بعضا زنده، یکی دیگر از جذابیتهای این پارک جنگلی است.

درختان نه تنها میوه، آجیل، دانه و شیره تولید میکنند، بلکه باعث میشوند که غذاهای دیگری مانند قارچهای خوراکی، انواع توتها گرفته تا شکارهای بزرگتر مانند گوزن، بوقلمون، خرگوش و ماهی برای انسان وجود داشته باشد. همچنین در درون بوستان، جاده ماشینرو نیز وجود دارد که از طریق آن میتوان به مناطق بالایی بوستان دسترسی داشت. از جاذبه های این پارک باید به جاده جنگلی، آبشار ماهان، هزار پله، چشمه آب سرد، درختان کهنسال، مرتع جنگلی و درختان میوهای اشاره کرد. این پارک در 78 کیلومتری از مرکز استان در مسیر اصلی جاده رشت به آستارا واقع شده است.

پارک جنگلی چالدره در استان مازندران در فاصله ۱۸ کیلومتری مسیر تنکابن واقع شدهاست. پارک جنگلی قلعه رودخان به مساحتی بالغ بر 1870 هکتار که قسمت اعظم آن کوهستانی و میان بند می باشد، دارای طبیعتی بسیار زیبا و چشمگیر است و در جوار روستای قلعه رودخان در فاصله 20 کیلومتری جنوب شرقی فومن قرار دارد. ساختمان سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز در قسمت جنوبی این بوستان قرار دارد. دو ماه پیشتر از آتش سوزی موسمی جنگلات آمازون تصاویر ماهواره یی نشان میدهند که درآنجا آتش سوزی وسیعی جریان دارد.

این بوستان که در شمال غربی تهران واقع شدهاست، از سمت شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب، از شرق به بزرگراه شیخ فضلالله نوری، از غرب به مسیل رودخانه پونک و از سمت جنوب به بزرگراه حکیم و محله بلوار مرزداران محدود میشود. ویژگی های سنتی بناهای ماسوله به طرز زیبا و با اصول مهندسی سنتی و معماری خاص به سمت کوهپایه بنا شده است و چشم انداز آنها به صورت پلکانی از کوه به دره و وضعیت منحصر به فرد آن سالانه، پذیرای مشتاقان بیشماری است. راهنمای دانلود : جهت دانلود روی گزینه دانلود پایین تصویر آهنگ کلیک سمت راست کرده و save target as یا save link as را انتخاب کنید.

آنها مدتی پیش نیز این کار را انجام دادند. با توجه به مطالعات انجام گرفته در ارسباران درختان مادری با صفات ژنتیکی و فن و تیپی برجسته به صورت تک درختان در عرصه جنگل به چشم میخورند که امکان اصلاح و پرورش با این اندک درختان امکان پذیر شد. پیادهروی، دوچرخهسواری، پیکنیک و دورهمیهای خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که میتوانید در این پارک جنگلی انجام دهید. پارک جنگلی لَویزان یکی از پارکهای جنگلی شهر تهران و بخش شمیرانات است که بیش از 1000 هکتار وسعت دارد و در شمال شرق پایتخت واقع گردیده است.

این بوستان جنگلی که در دامنه رشتهکوه البرز قرار دارد در منطقه ۵ شهرداری تهران واقع شده است. هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بودهاست. پارک جنگلی خرگوش دره با مساحتی بیش از ۱۰۰ هکتار در منطقه ۲۲ شهرداری تهران و در مجاورت مجموعه ورزشی آزادی و آزادراه های تهران – کرج و آزادگان واقع شده است. پارک جنگلی لتمال کن با مساحتی بیش از۱۰۰ هکتار در ارتفاعات منطقه ۲۲ شهرداری تهران و شمال بزرگراه همت واقع شدهاست. بوستان جنگلی کوهسار در شمالباختر شهر تهران واقع شده است.

بوستان جنگلی یا کوهستانی کوهسار در شمالباختر محله شهران و شمال محله کن قرار دارد. این پارک حدود 7.21 هکتار مساحت دارد. پارک جنگلی دکتر درستکار حدود 1071 هکتار مساحت و طبیعتی بسیار زیبا و چشمگیر دارد. پارک جنگلی مشگینشهر در کناره غربی رود خیاوچای و به موازات آن در بالا دست رودخانه قرار دارد. از طرف دیگر، دادگاهی در برزیل با احداث سومین سد بزرگ جهان روی رودخانه ژینگ و در قلب جنگلهای آمازون موافقت کرده است. و در تاریخ بیداری چنین مینویسد: «معتمدالاسلام رشتی از طرف آقای بهبهانی آمد خدمت آقای طباطبایی که قول همراهیرا از ایشان بشنود، جنابش در اول او را مأیوس فرمود، ولی در آخر فرمود اگر جناب آقا سید عبدالله مقصود را تبدیل کنند و غرض شخصی در کار نباشد من همراه خواهم بود.

دیدگاهتان را بنویسید