جنگل النگدره گرگان از وجود حجم زیادی زباله پاکسازی شد

چوب جنگلات ما درجهان بی نظیربوده. به باور کارشناسان، جنگلات پوشش خوبی برای زمین است و از فرسایش خاک و جاری شدن سیلابها جلوگیری کرده و نیز بارانها را مدیریت و خاک را مرطوب نگه میدارند. این سه شهرستان ها طبیعت دیدنی دارد که برای روستاگردها، گزینه خوبی برای سفر هیجان انگیز خواهد بود. به این منطقه سفر کنید و ببینید که چگونه زیبایی رودخانه شما را تحت تأثیر این شخصیت افسانهای قرار میدهد. جنگل ارسباران شامل فضای سبز وسیعی، که از شهر اهر تا رود ارس امتداد دارد؛ این جنگل که از مناطق طبیعی زیادی برخوردار است و در یونسکو به ثبت رسیده، به عنوان یکی از ذخایر زیست کره ایران شناخته میشود.

شباهتهای زیادی بین جنگلهای شمال ایران و ارسباران وجود دارد و هر دو ساختاری هیرکانی دارند. یکی از مکانهای محبوب در بین افراد محلی است. ریشه جوش : جست هایی که از ریشه حاصل می شود.تمام گونه های پهن برگ قادر به تولید ریشه جوش نیستند واز بین آنهایی که می توانند ریشه جوش تولید نمایند: نارون، اقاقیا وعرعررا می توان نام برد ورستنی های کوچک دیگری آقطی وتمشک نیز ریشه جوش تولید می کنند.برخی گونه نیز قابلیت تولید ریشه جوش را دارند: صنوبر لرزان ،سفیدار،سفید پلت، اوجا ، لرگ. خيلي از جنگلهاي جهان، سوزني برگ هستند و اين برگها به آتش سوزي حساس اند ولي تکرار و تعداد آتش سوزي در ايران بيشتر است زيرا در ساير کشورها به دليل سوزني برگ بودن و پوشش انبوه، اگر يک آتش سوزي اتفاق بيفتد خيلي سريع فراگير مي شود و متناسب با آن، امکانات و تجهيزات لازم براي مهار کردنش وجود دارد.

رشد شتابان شهرنشینی در بیشتر کشورها بدون … در آتش سوزي اروپا، دهها هواپيماي سبک و نيروهاي آموزش ديده، آب را روي خط آتش ريختند. ضمن اينکه بريدن درخت «سرپا» هم متداول است و صداي اره هاي موتوري از همه جاي جنگل به گوش مي رسد و اين اتفاق مثل آب خوردن رخ مي دهد،چون نيروهاي ما کافي نيستند و حتي گاهي همان نيروهاي حافظ جنگل هم به وظايف خود به درستي عمل نمي کنند. حتي اگر داخل يک قابلمه، المنت بگذاريد و به حالت جوش در بيايد، صد درجه مي شود، آنگاه اگر اين قابلمه داغ را روي مواد گياهي خشک بگذاريد، هيچ اتفاقي نمي افتد براي اينکه چنين دمايي براي آغاز سوختن، کم است بنابراين در بيشتر اين آتش سوزي ها عامل انساني دخالت دارد و اين عامل دوشاخه جداگانه را در برمي گيرد، يک بخش آن عمدي و بخش ديگرش سهوي است که اگر نيرو و امکاناتي باشد، آتش سوزي فراگير نخواهد بود.

«مصطفي خوش نويس»، عضو هيئت علمي بخش تحقيقات جنگل از ديگر صاحب نظراني است که به اين وضعيت نقد دارد. برای رفتن به ارسباران باید خودتان را به تبریز برسانید. جنگل ارسباران مثل جنگل ابر، جنگل هزار، جنگل راش و جنگل فندقلو، چشم اندازهای رویایی خوبی دارد که مقصد خوبی برای سلفی بازهای تابستانی و پاییزی اینستاگرام است. اینجا دریایی از ابر را میبینید که کل جنگل را میپوشاند. منطقه ارسباران را می توان از نظر تنوع گونه های درختی و درختچه ای و علفی و خشبی و همچنین از نظر تنوع جانوری به عنوان یک ذخیره گاه بی نظیر اعلام کرد .

در مورد پوشش گیاهی جنگل های ارسباران باید گفت که در این منطقه تنوع گیاهی بسیار بالاست و علاوه بر این، پوشش گیاهی ای که در ارسباران وجود دارد در جهان کمیاب است، گیاهانی مثل ممرز، گردو، بلوط و سرخدار از گیاهان پر رشد در ارسباران هستند. تنوع گیاهی منطقه هم بسیار زیاد است. چرای صحیح قواعد واصول جنگل شناسی , جنگل پروری مستلزم به کارگیری افراد تعلیم یافته ومجرب است وگرنه عملیات خنثی که حساسیت بسیار دارند . اما بسیاری از این آلودگیها بهدلیل وسعت بسیار زیادی که دارند به مرحله رسوبگذاری رسیده و فرایند پاکسازیشان دشوارتر میشود.

از مهمترین گیاهان دارویی میتوان به زالزالک، انواع نعناع ارس، پامچال، آردوج، آلاله و سرخدار اشاره کرد. «محمدي» به اين نکته اشاره مي کند که وقتي حريق به جان جنگل مي افتد، بايد در همان يکي دو ساعت اول براي مهار آتش اقدامات لازم را انجام داد، ضمن اينکه ما سامانهاي نداريم و امکان اطلاع رساني به صورت شبانه روزي نسبت به حريق جنگل وجود ندارد. پوشش آنقدر ضعيف است که آتش به دليل اينکه ديگر ماده سوختني وجود ندارد، خود به خود خاموش مي شود، در اين شرايط از تجهيزات ابتدايي ما کاري برنمي آيد.

او به روزنامه «رسالت» مي گويد: «اگر هر اداره منابع طبيعي، تجهيزات مناسب در اختيار داشته باشند و همان اول که آتش سوزي شروع مي شود، قبل از توسعه ورود پيدا کنند، آنگاه با آتشي به اين وسعت روبه رو نخواهيم شد. راه ورود و خروج از جنگل تقريبا مشخص است، احتمال دارد که فساد و زد وبندي وجود دارد و اين امر دور از ذهن نيست. طرح جنگل کاری احیا و غنی سازی جنگلهای مخروبه ابر و قطری از سال ۱۳۷۰ به اجرا در آمده است که وسعتی برابر ۱۱۲۱۶ هکتار از دامنههای شمالی را شامل میشود. به گزارش بازارنیوز، مسعود منصور در آیین عملیات اجرایی طرح ۲ هزار هکتاری بیابان زدایی که امروز (۲۹ دی ماه) در منطقه صنعتی کریت کمپ انجام شد، اظهار کرد: کشور خشک و نیمه خشک ما، مشکلات عدیدهای در زمینه فرونشست، فرسایش، رسوب و تخلیه آبخوانها و دیگر مسائل دارد، نیازمند نهضتی همگانی برای حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی دارد.

این طرح درس ملی که در ارتباط با کتاب علوم پایه ششم دبستان و همسو با برنامه درس ملی در رابطه با درس جنگل برای کیست تدوین شده است ، یکی از کاملترین و دقیقترین طرح های کاربردی در اینترنت است. جنگل EI Yunque تنها جنگل بارانی استوایی در مجموعه جنگلهای ملی ایالات متحده است؛ منطقه حفاظت شدهای که با مساحت 11331 هکتار در کوههای لوکوئیلو واقع شده است. منطقه حفاظت شده ارسباران که از سال ۱۹۷۶ به عنوان پناهگاه حیات وحش توسط یونسکو ثبت شده است؛ دارای گونههای جانوری و گیاهی متنوع و با ارزشی است. پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همزمان با هشتم مرداد و روز جنبش حمایت از جنگل ها جنگل النگدره گرگان از وجود میزان زیادی زباله پاکسازی شد.

به مجموعه ی موجودات زنده و غیر زنده ی یک محیط که با هم در ارتباط هستند اکوسیستم می گویند . پژوهشگران پیش بینی کرده اند با افزایش دما بیش از دو درجه سانتی گراد، حیات انسان و دیگر موجودات به شدت در معرض خطر نابودی قرار خواهد گرفت. وقتي جاده و زمين کشاورزي و رفت و آمدهاي غيراصولي وجود داشته باشد، خطر آتش سوزي به مراتب تشديد خواهد شد. بنابراين بي تدبيري و بي عملي ما در حوزه حفاظت از جنگل ها باتوجه به وسعت کمي که دارد، قدري تامل برانگيز است! جنگل ها جلوگيري کنيم اما بستگي به امکانات و تجهيزات دارد.

حدود۱۰۰۰۰ کیلومتر مربع میشود اگر به هکتار سنجیده شود حدود تقریبی یک میلون هکتار درکنار دریای آمو بی حاصل افتاده است. اگر اهل طبیعتگردی هستید و وسایل ضروری برای حضور در طبیعت در شرایط آب و هوایی برفی و بارانی دارید و از شرایط آن آگاهید، برای دیدن زمستان پیشرو حتما برنامه خاصی داشته باشید. زمان بازگشت از جنگل ابر تا تهران به میزان 460 کیلومتر به میزان 6 ساعت (در ماشین و در شرایط عادی جاده) خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید