جنگلها و آبشارها – دانش

ارسباران، منطقهای جنگلی و کوهستانی در استان آذربایجان شرقی، با آثار تاریخی و دیدنیهای چشمگیر و حیرتانگیزی است که مسافران بسیاری را در سراسر سال، میزبان است. در گذشته این ناحیه با نام قره داغ نیز شناخته می شد و گفته شده نام قره داغ به علت کثرت کوه های منطقه بر این ناحیه گذاشته شده است. مرال گوزن بومی همین منطقه است و به علت شکار بیرویه، نسل آنها در معرض انقراض قرار گرفته است. چهارمین اصل به بیان چگونگی دست یافتن به سه اصل قبلی پرداخته است .

با توجه به اختلاف ارتفاع در قسمت های مختلف ارسباران در یک روز این جنگلها آب و هوای متفاوتی راا تجربه میکنند. کارن یانس، مسئول پروژه احیای جنگلها از همکاری افغان- آلمان روز سهشنبه 15 اسد در یک نشست به منظور احیای جنگلهای کشور با مسئولان رسانهها برگزار شده بود، با ابراز نگرانی گفت که وضعیت جنگلها در افغانستان مناسب نیست. البته این جنگلها در خاک ارمنستان و آذربایجان نیز وجود دارند و تنها مرزهای جغرافیایی سبب جدایی آنها شده است. در روستای «کوانق» درخت کهنسال ۵۰۰ سالهای وجود دارد که کاملا سرحال است و قطر آن تقریبا سه متر است.

کمکم آب و آذوقهای که همراه آورده بودند، تمام شد و آنها مجبور شدند برای سیر کردن شکم خود، شکار کنند و چون هیچکدام شکارچی ماهری نبودند، تنها میتوانستند میمونها را شکار کنند. برای پیدا کردن این قارچ خوراکی و خوشمزه باید به بیشههای این ناحیه مخصوصا در نزدیکی روستای دریلو بروید و پس از کندن این قارچ مقوی، آن را بهصورت سرخ شده و یا کبابی و یا حتی همراه با مواد غذایی دیگر میل نمایید.

آینالو در آغاز قرن بیستم میلادی یکی از ۱۷ روستای ارمنی نشین ارسباران بوده که بعدها با مهاجرت ساکنین به تبریز و تهران متروک و سپس مسلماننشین شد. شاخص ترین قسمت منطقه ارسباران کوه هایش است که می توان در میان تمامی کوه ها به کوهستان کمتال که دارای 3100 متر ارتفاع است اشاره کنیم. ارسباران منطقه وسیع کوهستانی است که از جنوب اهر تا رود ارس گسترده شده و در مرز استان آذربایجان شرقی با ارمنستان قرار دارد. در داخل یک پارسل ممکن است گونه های مختلف درختان با سنین ، ارتفاع ، قطر و کیفیت متفاوت وجود داشته باشند ، از نظر جنگل شناسی به کوچک ترین قسمت یک جنگل که از نظر تمام مشخصات مذکور یکسان باشد (( توده جنگلی )) می گویند .

منطقه ارسباران کوهستان و خشک و سرد است و سفر در در پاییز و زمستان توصیه نمیشود. جایی که از ضخامت کوههای البرز کاسته میشود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابهلای درهها به سمت جنوب سرازیر میشوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمههای شب با سرد شدن هوا چنان مینماید که جنگل به روی ابرها سوار شده است. آبوهوای این ناحیه در فصل بهار و تابستان بسیار مطبوع و دلپذیر است و زمستانهای آینالو بسیار سرد میشود. اما سوال اینجاست که چه زمانی برای بازدید از ارسباران مناسب است؟

بدون شک پس از این همه تعریف از این جنگل زیبا هر کسی وسوسه می شود تا برای یکبار هم که شده به این جنگل زیبا سفر کند. دیوارهای این عمارت قدیمی که متعلق به یک تاجر ارمنی بود پابرجاست و مرمتهایی هم روی آن انجام شده است. این قورباغه یکی از صمی ترین گونه های حیوانی است که در دنیا وجود دارد. زمانیکه این قورباغه در خواب به سر میبرد، رنگ سبزش استتار کارآمدی را برایش فراهم میکند. اما تغییراتی که در بعضی از قسمتهای این دو ایجاد شده، باعث جذابتر نشان دادن آنها به چشم هواداران این سبک از بازی شده است.

آب و هوای این پارک جنگلی مطبوع و دلنشین است و همین ویژگی بر جذابیتهای گردشگری در این محیط افزوده است. تمام این ویژگی های اقلیمی باعث شده تا ارسباران به مامن خوبی برای انواع گیاهان و جانوران تبدیل شود به همین دلیل از سال 1350 تا کنون این منطقه به عنوان منطقه ای محافظت شده شناخته شد و شکار در این منطقه و ورود به برخی نقاط آن ممنوع است و نیاز به دریافت مجوز از اداره محیط زیست دارد. اخیرا با تاسیس مجموعه آبدرمانی کلیبر که بزرگترین مجتمع آبدرمانی کشور است، این جاذبه گردشگری و درمانی نیز به منطقه ارسباران افزوده شده است.

خنک بودن هوا شاید اولین چیزی باشد که پس از رسیدن به جنگل ارسباران توجه شما را جلب میکند. اکثر عشایر به دلیل خوش آب و هوا بودن این منطقه از آن به عنوان ییلاق استفاده می کنند. همراه داشتن پوشاک گرم و کفش مناسب را حتما فراموش نکنید و بدلیل بارانی بودن احتمالی هوا در صورت امکان، بارانی و بادگیر نیز با خود ببرید. این ناحیهی چشمنواز از نظر پوشش گیاهی شباهت بسیار زیادی با جنگلهای شمال دارد اما بدلیل قرارگیری در منطقهای سردسیر برخی از درختان که در این شرایط مقاوم هستند در آن میرویند. همانطور که تا کنون گفته شد ارسباران اط منظر طبیعی و هم اط منظر تاریخی بسیار دارای اهمیت است و پر است از جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری که از جمله این جاذبه ها میتوان به «دژ طوماسیاش»، «کلیسای نازینی» و «قلعه بابک» اشاره کرد که در ادامه به معرفی برخی از این آثار میپردازیم.

جالب است بدانید هنوز هم چندین بنای بسیار قدیمی مانند قلعه بابک، کلیسایی قدیمی و دژ طوماسیاش در آن وجود دارد. جنگل ابر شاهرود در استان سمنان یکی از برترین جاذبه های طبیعی نه تنها این شهر بلکه خاورمیانه لقب دارد، وجود جنگل هایی با قدمت 40 میلیون سال در ارتفاعات روستای ابر باعث شده که جذابیت این پدیده طبیعی و بی نظیر دوچندان شود، همانطور که از نام این جاذبه مشخص است در روزهای مختلفی از سال بسته به شرایط آب و هوایی دقیقا در میان دره های موجود میان این جنگل ها ، ابرهای فراوانی را احاطه می کند که در نوع خود حیرت انگیز است، در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری ایران و در این مطلب با یکی از بهترین جاذبه های طبیعی سمنان اشنا می شوید.

ارتفاع این جنگل از ۸۰۰ متر که مربوط به سطح روستای شیرین آباد است شروع میشود و تا ۲۷۰۰ متر از سطح دریا نیز ادامه پیدا میکند. کافی است مسیر جاده کلیبر به قلعه بابک که در انتها به عاشقلو میرسد را دنبال کنید. جنگل ها اکسیژن مورد نیاز ما را برای زندگی پمپاژ میکنند و دی اکسید کربنی را که با بازدم منتشر میکنیم جذب میکنند. معمولا مواد ارگانیک موجود در درختان و گیاهان در این لایه روی زمین فرو می ریزد و مواد داخل آن ها پوسیده می شود. در جنگل ارسباران در تبریز پوشش گیاهی بسیار زیاد است و همین تنوع باعث شده تا کمیاب ترین گیاهانی همچون ممرز، گردو، بلوط و سرخدار هم در آن پیدا شود که اتفاقا همه آنها جز گیاهان پر رشد ارسباران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید