جاهای دیدنی اطراف مشهد

شهر چشمه ترکیه یکی از شهرهای ساحلی معروف ترکیه در کرانه دریای اژه است. این چشمه به اعصابسویی هم معروف است و از غربیترین چشمه های آبگرم سرعین بهحساب میآید. ساختار پلکانی چشمه های بی نظیر باداب سورت به گونه ای است که آن را در میان دیگر چشمه های جهان متمایز می کند. قلعه جمشیدیه، یکی دیگر از آثار تاریخی برجای مانده از ایران باستان در محلات است که که برخی از مورخان، معتقدند که وجود این قلعه ارزشمند، هنگام یورش آزادخان افغانی به نیم ور، باعث نجات مردمی شد که به داخل آن پناه برده بودند. بنای تاریخی امامزاده قاضیر میرسعید در سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

کف درياچه پر از درختان و گياهان باقيمانده از آثار قبل از رانش کوه مي باشد و غار اسک. در مورد معنی نام آب اسک، بر اساس بعضی باورها و روایتها نام این روستا به نام یکی از پادشاهان اشکانیان، اشک نامگذاری شده که به مرور زمان به اسک تغییر یافته است. چشمه در هر ۴ فصل سال از سوی گردشگران مورد توجه قرار می گیرد؛ به ویژه در طول تابستان بین علاقمندان دریا بسیار محبوب بوده و علاوه بر سواحل آبی و تمیزش، با خلیج های کوچک مسحور کننده نیز، هر بیننده ای را متحیر می کند. انگيزه اغلب گردشگران ورودي به منطقه استفاده از آب گرم و آب معدني، تفريح، طبيعتگردي و استفاده از آب و هواي مفرح و چشم انداز زيباي ناحيه است.

پیست اسکی مجهز و مناسبی در 12 کیلومتری روستا احداث شده و مورد استفاده مردم شهرهای اردبیل، سرعین و گردشگران قرار میگیرد. با رفتن به این روستا می توانید از چشمه دیدن نمایید که دارای درختان بزرگی در اطراف خود و محل مناسبی را برای برگزاری پیکنیک های خانوادگی فراهم آورده است. با گذشت بیش از 30 سال از تاسیس، نشر چشمه همچنان محل رفتوآمد بزرگان و پیشکسوتان ادبیات است که همین امر حالوهوای فرهنگی آن را دوچندان میکند. در تاریخ آمده است چون فتحعلی شاه قاجار در مولود خانه دامغان دیده به جهان گشود پس از رسیدن به سلطنت، علاقه زیادی به محل تولد خود پیدا کرد و چند دفعه به دامغان سفر نمود.

در ميان صنايع دستي که در ناحيه وجود دارد ميتوان از نوعي حصير به نام “کوب” نام ببريم که براي زيرانداز استفاده ميشود که براي بافت آن از گياهان خودرو چون “گاله” و “واش” که در باتلاق ها و آببندها ميرويد استفاده ميشود. به رسم کهن، اهالی روستای اسک وش و روستاهای مجاور چون آب اسک، نیاک و… با بررسي خصوصيات فيزيکي و شيميايي چشمههاي آب اسک و مواد معدني موجود در آنها اين نتيجه حاصل شد که چشمهها پتانسيل زيادي در شفاي بيماران دارند و طيف گستردهاي از بيماريها را ميتوان به کمک آنها درمان نمود. پادشاهی با غلامی عجمی در کشتی نشست و غلام دیگر دریا را ندیدهبود و محنت کشتی نیازموده.

چشمهها همیشه حیاتبخش زندگی بشر بودهاند و امروزه نیز با آب معدنی و سالم خود، انرژیبخش زندگی انسانها به شمار میآیند. در این روستای سرسبز و باصفا، چشمهها و آبشارهای خروشانی وجود دارد که به مدد آنها باغهای گیلاس، آلبالو، گردو و سیب فراوانی پدید آمده است. استخر روبازش و دمای بالای آب، نسبت به دیگر چشمهها خاصش کرده. این مجتمع یک استخر بزرگ کمعمق، استخر کودکان، سونای خشک، سونای بخار، جکوزی و اتاق ماساژ دارد. این حمام اکنون به شکل یک رستوران سنتی درآمده است. مروارید پور شفیقی یکی از گریمورهای سینما و تلویزیون بوده است که به خاطر تربیت بچههایش قید کار کردن را میزند و اکنون خانهدار است.

اردبیل یکی از آن استانهای بسیار خوشمزه ایرانی است. شهرستان چهلگرد کوهرنگ که چشمه در آن جا قرار دارد در محیطی کوهستانی قرار گرفته، به همین علت ممکن است هنگام سفر در فصل های سرد سال با بارش برف و باران رو به رو شوید، بنابراین باید لوازم ضروری را به همراه خود داشته باشید. روستای آب گرم با رشته کوه هایی احاطه شده است و می توانید مدتی را در طبیعت کوهپایه های آن سپری کنید. هنگامی که سخن از ساحل است، یکی از اسم هایی که بلافاصله در ذهن تداعی می شود، چشمه می باشد.

در کتاب تاریخ انبیاء عمادزاده این گونه روایت شده است: «روز چهارشنبه آخر ماه محرم بود که یکی از غلامان نزد ایوب آمد و گفت: جماعتی از اشرار غلامان تو را کشتند و گاوهایی که به آنها سپرده بودی را غارت کردند. مردم با دعوت حضرت صالح (ع) مخــالفت کردند و در پاسخ به او گفتند : « بی شک تو جادو زده شده ای و عقـلت را از دست داده ای ، مگر تو بشری مثل ما نیستی ؟

وی یکی از پیامبران است که قرآن نبوت و پیامبری او را بیان کرده است.او فردی مهربان وبا تقوا بوده ودر مهمان نوازی شهرت داشته و قوم خود را به پرستش خدا دعوت می نموده است. ایوب در یکی از نواحی شام به نام بثنه زندگی می کرده است و۷ سال در آن شهر به عبادت و پرستش خداوند مردم را تبلیغ می نموده و فقط سرانجام ۳ نفر دعوت او را اجابت نموده اند. روستاي اسفرجان از طريق شهر شهرضا، با جاده اي مناسب و آسفالت قابل دسترسي است. بر اساس سر شماري عمومي نفوس و مسكن ، جمعيت روستاي فروان از 1291 نفر در سال 1355 به 1504 نفر در سال 1365 افزايش و 1278 نفر در سال 1375 كاهش يافته است.

بورالان منطقه ای واقع در نقطه صفرمرزی ایران و ترکیه است که با ۶۸ هزار هکتار وسعت که علاوه بر ترکیه، با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم مرز مشترک دارد. بر اساس روش حرارت سنجى فورنيه (1977،1979) بر مبناى ميزان کوارتز و Na-K-Ca (Mg corrected) ، متوسط دماى مخزن به ترتيب حدود C ْ 94 و C ْ 107 تخمين زده مى شود. طول این غار حدود ۱۰۰ متر میباشد. این محله در نزدیکی باغ سعدآباد و همچنین محله تجریش قرار دارد، بنابراین هنگام بازدید از دربند میتوانید طوری برنامهریزی کنید که آنها را نیز ببینید.

برای بازدید از این چشمه به راحتی می توانید بلیط مورد نیاز خود را از طریق سایت اینترنتی مستر بلیط تهیه نمایید. همچنین مراسم برف چال آب مورد نیاز دامداران را در فصل تابستان تامین میکند. بسیاری از اوقات بعد از خستگی های کاری و روزمره نیاز پیدا خواهیم کرد که به جایی مناسب برویم و به دور از جنجال های روزانه به استراحت بپردازیم. در عهد صفوی میدان نقش جهان اصفهان برای هر یک از بخش های اقتصادی، مسکونی و مذهبی ورودی های جداگانه ای داشت. ایوب که متوجه دام شیطان بود سخت برآشفت و سوگند یاد کرد که اگر سلامتی خود را بازیافت صد تازیانه به همسرش بزند و او را تنبیه کند.وقتی که ایوب سلامتی خود را به دست آورد برای اینکه به سوگند خود عمل کند قصد تنبیه او را داشت که به فرمان خداوند و به پاس جبران زحمات همسرش بسته هایی از گندم و یا خرما را که شامل صد شاخه بود بدست گرفت و یکبار به او زد و به سوگندش عمل نمود.

طبق گفته هایی که وجود دارد این چشمه دارای آبی شفا بخش و برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است. چشمه آبگرم ژنرال در درههای سرعین قرار دارد که برای استفاده از آبگرمش باید به «هتل سپید» سرعین بروید. این آرامگاه که روبهروی روستای قدیمی«گنزق» قرار دارد، در اثر زلزله سال 1375 کاملاً تخریب گردید و سپس نوسازی شد. غار مغان برای نخستین بار در مرداد ماه سال 1324 توسط یک تیم هفتاد نفری از کوهنوردان باشگاه ورزشی (نیرو و راستی) شناسایی و معرفی گردید و برای دومین بار در سال 1326 یک تیم کوهنورد به داخل آن رفتند.

از تمام علمای خارجی و داخلی، دانشمندان وقت و اهالی محله و مردم تبریز و حتی اعضای کنسولگریها در آن جشن حاضر بودند. وقتی خداوند حضرت ایوب را به پیامبری برگزید، ایشان مردم را به سوی خداوند فراخواندند، اما تنها تعداد معدودی ایمان آوردند. اما حتی بیماری هم باعث ناسپاسی حضرت ایوب (ع) نشد. چرا خداوند حضرت ایوب را با مشکلات و مصیبت های زیاد امتحان کرد؟ اما چرا همه برای تشبیه از صبر ایوب استفاده می کنند؟ اما یونس پس از ترک آن شهر ، سوار کشتی شد .

اما تفریحگاههای درون شهر چه در روزهای نوروز و چه پس از آن همواره با آغاز بهار رنگ و بوی تازهای میگیرند. در بخشی از بوستان نوروز به نام «اکو»، برای کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو (به علاوه بحرین و عراق، که عضو اکو نیستند ولی نوروز را جشن می گیرند) 12 سکو طراحی شده است که این کشورها می توانند مراسم و آداب خاص خود درباره نوروز را در آن به نمایش بگذارند.

از او آن صفت ها کی میشنوی می آید و از من این صورت که مشاهده میکنی می آید. مناظر و بکر دیدنی زیادی وجود دارد که می تواند آرامش زیادی را به ما ببخشد. شیطان به خداوند گفت: اگر ایوب نعمت های خداوند را شکر می کند، به این دلیل است که زندگی مرفه و آسانی داشته است و نعمت های وسیعی به او بخشیده ای. از زمان کی ملک تاکنون خان نشین های برایی و نوئی و کوهمره توسط خاندان وی ضمیمه سرزمین بویراحمد گشته.

زمان مراسم برف چال با توجه به شرایط آب و هوا در یک روز خاص اجرا میشود و از چند روز قبل توسط اهالی روستا به دیگران اعلام میشود. ایل ارکوازی: ایل مستقل ارکوازی ساکن ارکواز هستند، دارای تیره های زیادی هستند که اکثر آنها در زمان والی به خاطر ظلم و ستم او به عراق کوچیده اند . حضرت ایوب (ع) از پیامبران صاحب کتاب بودند که کتاب ایشان در مجموعه کتوییم در عهد عتیق و از نوشته های مقدس مسیحیان و یهودیان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید