جاهای دیدنی اطراف اصفهان: جاذبههای طبیعی، معماری + عکس

در زمان اشكانيان اين نام به «ارساكيا» و «ارشكيه» تغيير يافت و در زمان حكومت ساسانيان به «ري» تبديل شد. اشياء و ظروف تاريخي و مسكوكاتي كه هم اكنون در موزه متروپوليتن نيويورك موجود است، از مجد و عظمت شيراز در عهد سلوكيها، اشكانيان و ساسانيان گواهي ميدهد. شهرک ماسوله در جنوب غربي شهرستان فومن و درارتفاع يک هزار و 500 متري از سطح دريا واقع شده که داراي آب و هواي کوهستاني است، مهمترين رود ماسوله ، «رود خان» است، اين رود از نظر طبيعي داراي بستري کوهستاني با آبشارهاي زيباست و چشمه آب معدني زمزمه در کنار اين رود قرار گرفته است.

آثاري كه از ري به دست آمده به هزاره چهارم پيش از ميلاد ميرسد و از نظر قدمت به دو بخش تقسيم ميشود: الف- ري باستاني كه در جنوب چشمه علي ميان بارويي بزرگ كه در روزگاران پيش از اسلام (4000 ق.م) احداث شده بود، قرار داشت وبه ري برين يا ري عليا معروف بود.ب- ري سدههاي واپسين كه در جنوب شرقي بخش نخستين يا ري عليا در جنوب كوه بي بي شهر بانو واقع شده بود و به ري زيرين يا ري سفلي معروف بود.در حدود 300 سال ق.م، سلوكوس، نام «اورويوس» را بر ري نهاد. از این که یقین را به صحت و سلامت روان تعبیر فرموده، بسیار جالب توجه است؛ زیرا یقین یعنی اطمینان محکم و ثابت و به تعبیر دیگر یعنی خاطرِجمع و دارای جمعیت خاطر، یعنی حالتی که تمام ابعاد روحی انسان هماهنگ و متعادل هستند، زیرا یقین از یک طرف به عامل تعادل روان که علم است نظر دارد، و از طرفی به حالت آرامش و اطمینان.

در تعریف و شناساندن بیماری روانی می توانیم از تعریف سلامت کمک بگیریم؛ زیرا «تُعْرَفُ الاَشْیاءُ بِاَضْدَادِها» بیماری ضد سلامتی است. در اين مدت، دروازههايي علاوه بر چهار دروازهاي كه زمان شاه تهماسب در تهران بنا شده بود. علاوه بر قدمت آن، نکته دیگری که آن را خاص و متمایز میکند، این است که در فصل سرما هوای درون غار گرم و در فصل گرما هوای درون غار سرد است. قدمت تاريخي اسكان جمعيت در محل فعلي هفشجان و ديگر مراكز جمعيتي چهارمحال (لار، كيار، گندمان و ميزدج) بنابر متون تاريخي و شواهد موجود به سلسلههاي ساساني و اشكاني ميرسد.

در مراوده مردم آشور، بابل، سومر و اكد با سواحل خليج فارس و رفت و آمد فنيقيها و تدمريها در خليج فارس و سواحل آن در دوران گذشته محل شك وترديد نيست و در تمام طول سواحل، منطقهاي مناسبتر از منطقه تنگستان ودشتي و دشتستان وجود نداشته است. اين شهر در دشتي به وسعت حدود 580 كيلومتر مربع در شرقيترين نقطه منطقه و در محل تلاقي راههاي سه استان چهارمحال و بختياري، اصفهان و فارس قرار گرفته است.

پایگاه اطلاعرسانی استانداری فارس شنبه با اعلام این خبر از قول محمود رضایی کوچی افزود: هماینک حجم مخزن چشمه عاشق براساس آخرین منحنی حجم ارتفاع ، حدود ۶۲ میلیون مترمکعب تخمین زده شده است و در چهارمین سال پیاپی، دریچههای این سد با هدف تامین آب مورد نیاز کشاورزان گشوده شد. مهندسين سازنده سد به گونهاي آن را طراحي كردهاند كه هرگاه احساس ميگرديد كه مخزن سد، حداكثر آبگيري را انجام داده است و انرژي پتانسيل آب در حال فشار بر روي ديوار سد است، آب از دريچه خروجي سد تخليه نگردد، زيرا در آن حالت تخليه آب از دريچه، موجب تخريب بيشتر سد ميگرديده است.

گسترش شهر بروجن با توجه به موقعيت جغرافيايي آن كه در تلاقي سه استان مذكور قرار گرفته است، توسعه آن را از امتياز ويژهاي برخوردار نموده و روند رشد آن را تسريع كرده است. سپس گروهي از مردم اين شهر به سوي قريه تهران مهاجرت كردند و موجبات گسترش و رونق آن را فراهم آوردند.تهران به دليل وجود باغهاي فراوان و آب و هواي مطبوعتر نسبت به شهر ري، در زمان حكومت ايلخانان مغول به ويژه در تابستانها مورد توجه ويژه قرار ميگرفت؛ از همين رو ميتوان گفت تهران پس از حمله مغول نخستين گام را در راه توسعه و گسترش برداشت.

براي ساختن باروها از پنج محل خاك برداري كردند كه عبارت بود از چال ميدان، چال حصار، گود زنبورك خانه، گود دروازه محمديه و گود فيل خان.پس از مرگ شاه تهماسب، شاه عباس به دليل علاقه اي كه به اماكن متبركه و مرقد ائمه اطهار داشت و به دليل نزديكي اين شهر به حضرت عبدالعظيم، دستور داد باغي بزرگ احداث كنند كه هر زمان به زيارت اين اماكن ميرود در آنجا استراحت كند.در زمان شاه تهماسب دوم كه افغانها به ايران حمله كردند و شاه تهماسب به مازندران گريخت؛ مردم تهران از خود رشادتهاي فراواني نشان دادند و بسياري از سپاهيان افغان را كشتند، اما شهر به دست افغانها افتاد.

دروازه قزوين، عودلاجان و چند محله ديگر را نام برد. این بنا در یکی از کوچه های فرعی خیابان منجم تبریز در محله ای به نام ویجویه قرار دارد. مسجد جامع: مسجد جامع اهر در کوچه مسجد جمعة این شهر واقع شده و منسوب به دوره سلجوقی و اتابکان است. وي برخلاف آقا محمد خان، بناها و عمارتهاي جديد در تهران ساخت كه از آن جمله ميتوان به توسعه و تزيين عمارت تخت مرمر، احداث تخت مرمري در وسط ايوان، ساختن مسجدهاي شاه و مسجد عزيز الله ومدرسه مروي و چندين باغ از جمله باغ نگارستان اشاره كرد.

آقا محمد خان بر خلاف ديگر پادشاهان، علاقه چنداني به ساختن بناهاي عظيم و باشكوه نداشت و از زمان وي فقط عمارت تخت مرمر باقي مانده است. آقا محمدخان با افكار بلند پروازانهاي كه داشت، خواهان مقام خلافت اسلامي بود و اين شهر را «دار الخلافه» ناميد. همراه با گسترش شهر تهران، ناصرالدين شاه، ميرزا يوسف مستوفي الممالك صدراعظم و ميرزا عيسي وزير را مأمور طراحي نقشه شهر تهران كرد.چون خلفا و سلاطين عثماني، كه با ايرانيان شيعي مذهب روابط دوستانه نداشتند، استانبول را دارالخلافه واسلامبول نام نهادند (كلمه استانبول را به اسلامبول به معني شهر اسلام و مركز خلافت اسلامي تحريف كردند) ناصرالدين شاه نيز در مقابله با ان در سال 1284 هجري هنگام افتتاح محدوده شهر، تهران را«دارالخلافه ناصري» ناميد.

آب گرم مهمانک یکی از چند چشمه آب گرم استان خراسان شمالی است که معرفی آن می تواند زمینه تحقیقات بیشتر در زمینه علوم آب و همچنین ورود علاقه مندان را به این مکان گسترش دهد. اين شهر به علت موقعيت جغرافيايي، يعني قرار گرفتن بر سر راه اصفهان- شهركرد، همراه با تغيير موقعيت سياسي منطقه به فرمانداري كل و سپس به استان، رشد و گسترش يافته و از سوي ديگر به عنوان نزديكترين مركز جمعيتي منطقه به استان اصفهان تحت تأثير تحولات قطب جمعيتي- صنعتي اصفهان، رشد كرده است. در كنار اين عامل تاريخي دور بودن از شبكه راههاي اصلي و مراكز شهري ايران علت ديگري در عقبماندگي نسبي شهرنشيني و صنعتي منطقه محسوب ميشود.پس از سال 1300 و تا سال 1340 دهكرد و منطقه چهارمحال و بختياري (معروف به شهر چهارمحال) از طريق مركز اصفهان اداره ميشد و از آن پس تا سال 1352 شهركرد مركز فرمانداري كل چهارمحال و بختياري و سپس مركز استاني با همين نام تبديل شده و در حال حاضر شهري روبه آباداني و توسعه است.

شهركرد امروزين گويا مكان پاسگاهي بوده است معروف به دهكرد و از حدود سال 1300 با تعيين نماينده حكومت مركزي و استقرار دوائر دولتي آغاز به رشد كرده است. رشد فزاينده جمعيت آن از دهههاي سوم و چهارم قرن حاضر آغاز ميشود. از تحولات اين شهر در فاصله چند قرن گذشته اطلاع چنداني در دست نيست. در گذشته استخر بزرگی در میان این قلعه قرار داشته که همیشه پر از آب بوده و اکنون چند درخت سرو چند صد ساله در کنار آن قد برافراشتهاند.

از گذشته بلداجي اسناد تاريخي مدوني در دست نيست، ليكن شواهدي وجود دارد كه مبين اسكان جمعيت در اين ناحيه است. در متون تاريخي از مكاني به نام چالشتر در ناحيه شهركرد به عنوان مركز حكومتي نام برده شده كه خرابههاي ديوار قلعه آن امروزه به جاي مانده است. از جمله آثار تاريخي كه از قرن نهم در تهران باقي مانده «در قديمي بقعه اسماعيل» فرزند امام زاده ذكريا اولاد امام موسي كاظم (ع) است كه در متن در، اتمام بقعه به سال 886 هـ.ق ذكر شده است. آثار به جا مانده در اين شهر به سده هفتم و هشتم هجري مربوط است كه از جمله آنها ميتوان به بقعه امام زاده يحيي (قرن هشتم هجري) و مسجد جامعه دوره ايلخاني ابو سعيد اشاره كرد.

از قرن ششم هجري قمري به بعد به علت خراب شدن سد شادروان و همچنين جنگلها و اغتشاشات داخلي و بروز بيمارهاي وبا و طاعون، اهواز رو به خرابي رفت تا آن در سال 1306 هجري قمري همزمان با حفر كانال سوئز و توجه اروپائيان رونق تازهاي گرفت. نوسانات سياسي داخلي منطقه از يك سو و تغييرات حكومتهاي مركزي از سوي ديگر مجال و فرصت رشد و تكامل را به روستاها و روستا – شهرهاي منطقه نداده است. مردم محل، این منطقه را یوواداغی یا مصلیداغی مینامند.

ق آغاز شد. این قصر در سالهای بعد، بار دیگر ساخته شد و یا در شكل ظاهری آن تغییرات عمدهای لحاظ گردید. تابلو راهنما جزء یکی از پرکاربردترین تابلوهاست که به شکل فلزی ، لایت باکس و یا استیل مورد استفاده واقع می شود و معرف اسامی خیابانها ، معابر ، مکان های تفریحی و تجاری ، بازارهای شهری ، هتل ها و اجزاء و بخش های متعدد یک مکان عمومی ، خصوصی و پرازدحام است .

ایرانی هاعلاقه زیادی به خانه های روستایی شمال کشور دارند و در رویاهایشان خود را در این خانه ها تصور می کنند. نمایش این کهن الگو در فرش های باغی ایرانی و نیز ارتباط آن با مراتب هفت گانه، نیازمند ژرف کاوی است . دومین پلان ترسیمی استروناخ که تحت تاثیر الگوی چهارباغ ایرانی متأخر،باغ پاسارگاد را نیز چهار باغ ترسیم کرده است. بارى این چشمه کافور همان چشمه تسنیم است که آن نیز اختصاص به مقربین دارد، و اما در کاس ابرار مقدارى از آن ریخته مىشود. ۲۵- کوه سلطان آغزه تو : کوه بلندی است در سلسله کوههای چهل چشمه به اسم صحابه ای است که گویا کشته شده ودر بلندی همان کوه دفن شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید