جاهای دیدنی اصفهان(1401) معرفی، آدرس، ساعت بازدید

پس از چندي شيخ شارجه با هماهنگي دولت انگلستان ادعاي مالكيت جزيره را كرد و با ايجاد چند اسلكه و تأسيسات بندري مختصر، به انتقال خاكسرخ و راهاندازي چراغ دريايي و توليد مقدار كمي برق پرداخت. سر ويليام لوس كه مدتي از طرف دولت انگلستان مأمور خدمت در بحرين و خليجفارس شده بود، به دنبال مسافرتهاي مكرر به خليج فارس و شيخ نشينهاي اطراف، نظرافت و پيشنهادات شيوخ سواحل جنوبي خليج فارس و دولت ايران را قبل از خارج شدن مأموران انگلستان اخذ كرد، و موفق به پيدا كردن راهحلي براي مسائل و مشكلات جزاير تنب بزرگ، تنب كوچك و ابوموسي شد.

در سال 1147 هـ.ق (1735 م.) از سوي نادرشاه افشار، لطيفخان دشتستاني به سمت حاكم ايالت دشتستان، شولستان و درياداريِ كل سواحل، بنادر و جزاير خليجفارس منصوب شد و تمام جزاير از جمله ابوموسي را از دست ياغيان خارج كرد. به عبارتى ديگر فرمى با دو محور متقاطع كه هر محور در برابر ايوان كاخ كشيده مى شود و ديد را به دو دست ها و افق مى برد مى تواند كشش و جاذبه ى زيادى را ايجاد كند.

اغلب فقها به استناد حدیث نبوی«ما اسکر کثیره فقلیله حرام»(:هر چه که مقدار بسیارش مست کند اندکش نیز حرام است)و نیز«ان الله لم یجعل شفاء کم فیما حرم علیکم»(:براستی که خدا شفای شما را در انچه بر مشا حرام کرده قرار نداده)کار برد دارویی باده را هم حرام گرتفهاند، غیر از ابو حنیفه که استعمال دارویی باده را جایز دانسته است. حدود 5/1 ساعت که کف دره می رویم به نیزار بزرگی می رسیم که ارتفاع این نی ها به 3 متر و بیشتر هم می رسد متاسفانه به تازگی این نی زار را آتش زده بودند عده ای که آنجا بودند می گفتند برای باز کردن مسیر این نی زار را آتش زده ند ولی اصلاً با عقل جور در نمی آمد چون که مسیرهای دیگری هم وجود داشت به هر حال منظره زشت و ناراحت کننده ای بود.

در سال 1901 ميلادي خطوط تلگرافي (سيم دريايي) ديگري از بندر جاسك به مسقط (عمان) داير شد كه مركز آن در جاسك قرار داشت. این تالاب در فاصله ۳۱ کیلومتری جنوب غربی هشترود و در مسیر هشترود مراغه قرار دارد . این استان همچنین ۴۲۰ کیلومتر با استان آذربایجان غربی از سمت غرب و جنوب غرب، ۴۰۰ کیلومتر با استان اردبیل از سمت شرق و ۱۴۵ کیلومتر با استان زنجان از سمت جنوب هممرز است. در فاصله ۸۰۰ متری جنوب شرقی روستای پالنگان در دره تنگیور و در محل چشمههای پرآب، قلعهای به نام قلعه پالنگان قرار دارد که آثار و بقایای اتاغ ها، آتشکدهها و پلهای قدیمی آن نمایان است.

براي اين منظور چندين نقطه در خليج فارس مورد بررسي قرار گرفت و بالاخره باسعيدو، واقع در جزيره قشم براي اين منظور انتخاب شد. ق حكومت جزيره كيش و ساير جزاير خليج فارس، از سوي اتابك ابوبكر بن سعد زنگي (اتابك فارس) به ملوك هرمز واگذار شد كه تا سال 779 هـ. پس از انقراض سلسله آلبويه، سلجوقيان كرمان در آن منطقه حكومت يافتند و كليه كرانههاي شمالي و جنوبي و جزاير خليجفارس از جمله بحرين، ابوموسي، كيش و خوزستان را متصرف شدند.

در دوره ساسانيان، جزاير و بنادر خليجفارس جزو قلمرو ايران و كوره (شهر) اردشير خوره، در محدوده پادكيسانِ نيمروز بوده است. ق عمادالدوله ديلمي، بنادر و جزاير خليجفارس از جمله جزيره ابوموسي را تصرف كرد. در سال 23 هـ.ق جزيره ابوموسي و ساير شهرها و ولايتهاي كرانه شمالي خليج فارس به تصرف اعراب درآمد. تيمور گوركاني در يورشهاي خود، خليج فارس و بنادر و جزاير آن از جمله ابوموسي را ضميمه متصرفات خويش كرد و تا سال 873 هـ. در زمان اشكانيان، به ويژه در روزگار سلطنت مهرداد اول (171ـ 138 ق.م) بنادر و جزاير درياي پارس تحت حكومت اين سلسله قرار گرفت.

وي پس از عبور از سواحل مكران به دهانه رودخانه «آدميس» در نزديكي شهر هرمز رسيد و مورد استقبال اهالي شهر قرار گرفت و چندين روز در اين شهر اقامت كرد. در ساليان گذشته، كليه لنجهاي خليج فارس به وسيله لنجسازان كنگي ساخته ميشد؛ ولي بعدها به علت مشكلاتي كه در تهيه چوب مخصوص لنجسازي كه مستقيماً از سواحل آفريقا وارد ميشد به وجود آمد، صنعت لنجسازي در كنگ رونق و شكوه گذشته خود را از دست داد. بنابراین در سفر به سرعین بازدید از تپه آناهیتا را از دست ندهید. پس از او، پسر وي به نام سليمان و سپس فرزندان او حكومت شهر هرمز را به دست گرفتند.

این چشمه که در زبان محلی نام خود را از رنک زرد آب اش گرفته است دارای آب سرد و خروجی آب نیم لیتر در ثانیه است که پس از خروج و جاری شدن در مسیر آب پس از مدتی به سنک تبدیل می شود. بدين ترتيب با فعال شدن اين بندر، فعاليتهاي تجاري ايران با ساير كشورهاي همسايه و منطقه گسترش بيشتري يافت. در همين سال فعاليت گمركي اين بندر كه يكي از فعالترين مناطق تجاري و صنعتي در خليج فارس و درياي عمان است، آغاز شد. گويا در كتيبه تيكلات پالاسر اول (پادشاه آشور) كه مربوط به 11 قرن قبل از ميلاد است، نام آنادانا يا «همدانا» نوشته شده است.

بناي شهر همدان را به دياآكو پادشاه ماد (حدود 700 سال قبل از ميلاد) نسبت ميدهند. بررسيهاي انجام شده، نشانگر آن است كه از هزاره قبل از ميلاد جزيره ابوموسي، همانند ساير جزاير درياي پارس توسط ايرانيان اداره ميشده و جزو قلمرو دولت ايران بوده است. درياي پارس و جزاير آن از جمله ابوموسي، در روزگار عيلاميان به ويژه در زمان سلطنت «شيلهك اين شوشيناك». در كتب تاريخي و جغرافيايي، از اين منطقه به نامهاي بوموسي، ابوموسي، بنموسي، بوموف، باباموسي و گپسبز نام برده شده است. ايرانيان، در روزگار قبل از اسلام جزيره قشم را «بنوكاوان»، «ابنكوان»، «برخت»، «ابركافان»،«افركاوان» و «لافت» ميگفتند؛ ولي به تدريج اين اسامي به فراموشي گراييد و نامهاي كشم و قشم متداول گشت.

پرتغاليها در سال 1507 ميلادي در جزيره قشم استحكامات نظامي مهمي ايجاد كردند، و از ورود كشتيهاي جنگي ساير دولتها به اين جزيره جلوگيري كردند. در سال 1645، هلنديها قواي نظامي مهمي در خليجفارس گرد آوردند و به بهانه اين كه ايران قرارهاي عهدنامه تجاري خود با آن كشور را رعايت نكرده است، حصار و قلعه قشم را تصاحب كردند و نيروهاي نظامي خود را در آنجا اسكان دادند؛ ولي به علت گرماي شديد هوا، بسياري از نيروهاي هلندي تلف شده، و عاقبت هلنديها مجبور به تخليه جزيره قشم شدند. در سال 1614 ميلادي انگليسيها بندر جاسك را به عنوان بندر تجاري خود در شمال خليجفارس انتخاب كردند.

دیدگاهتان را بنویسید