جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر ساری

رستوران میلاد هم یکی از رستورانهای خوب شهرستان با استانداردهای کشوری است. با این همه وقتی نوروز به سلماس سفر میکنید میتوانید از حمام شیخ، کلیسای هفتوان، کتیبه خان تختی، آبشار خورخورا و آبگرم ایسیسو بازدید کنید. اگر به ساری سفر می کنید حتما باید این آبشار بکر و دست نخورده را ببینید. از جمله روستاهای هدف گردشگری اشنویه هم میتوان به روستای میرآباد با جنگلهای بکر آن اشاره کرد که ساعات خوشی را میتوانید در آنجا سپری کنید.

برای سفر به ارومیه علاوه بر مسیر شمال استان میتوان از میانگذر دریاچه ارومیه نیز وارد شد. این آبشار در زمستان یخ میبندد و بهترین مکان برای یخنوردی در شمال غرب کشور است. ارومیه جاذبه خارج از شهری مانند سواحل دریاچه ارومیه، قلعه تاریخی بردوک، آبشار سوله دوکل، دریاچه مارمیشو، غار تمتمان، پیست اسکی خوشاکو و منطقه نمونه گردشگری سیلوانا را هم دارد که میتواند خاطره ماندگاری را برای گردشگران به جا بگذارد. یکی از جاذبه های نزدیک به چشمه آب معدنی خمده، امکان ماهیگیری در رودخانه خروشان حبله رود است که می تواند تجربه تکرار نشدنی را برای شما به ارمغان بیاورد.

قدمت چشمه به بیش از ۳ هزار سال قبل برمیگردد. هشترود در سال ۱۳۳۷ با سه بخش سراسکند، چاراویماق و قوری چای با جمعیت ۱۵۰ هزار نفر شهرستان هشترود نامیده شد. یکی دیگر از جاذبه های توریستی این منطقه، غار بورنیک محسوب می شود که هنوز بخش های زیادی از مسیرها و طبقات آن ناشناخته مانده است. آثار شهرستان به سه بخش پیش از تاریخ (قبل از۵۵۰۰) تاریخی بعداز ۵۵۰۰ سال و اسلامی از ۱۴۳۰ سال به بعد تقسیم میشود.

از جاذبههای درونشهری ارومیه میتوانید از مسجد جامع، مسجد سردار، مدرسه هدایت، سه گنبد، موزه ارومیه، خانه انصاری، موزه مردمشناسی و مدرسه ۲۲ بهمن بازدید کرد. یکی از جاذبههای سلماس آمفیتئاتری است که در کنار کلیسای هفتوان با همین نام وجود دارد. از شگفتیهای طبیعت این منطقه این است که در این چشمه، آب گرم و آب سرد در کنار هم قرار دارند. اگر به دنبال بازدید از باصفاترین جاهای دیدنی دماوند هستید می توانید چشمه اعلا را در اولویت های خود قرار داده و از آب و هوای بسیار خوش و خرم این منطقه نهایت لذت را داشته باشید.

چشمه اعلا نسبت به مرکز شهر دماوند در ارتقاع بالاتری قرار دارد و چشم انداز مناسبی دارد.همچنین اب اضافه چشمه اب معدنی در باغات این منطقه جریان دارد.گفتنی است این محله تحت پوشش شهرداری دماوند می باشد. این شهر بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی ثبت ملی شده دارد که از جمله مهمترین آنها میتوان به بازار تاریخی خوی، آرامگاه شمس تبریزی، موزه خانه کبیری، موزه شهرستان خوی، آرامگاه پوریای ولی، پل خاتون و پل قطور در کنار کاروانسراها اشاره کرد که انتظار مهمانان نوروزی را میکشد. مصالح ساختماني به كار رفته در واحد هاي نوساز و تمام واحد هاي مسكوني كه از 20 سال قبل به اين طرف ساخته شده اند، در ساخت آنها از آجر، تير آهن، گچ و سيمان، ميلگرد و ايرانيت استفاده گرديده است.

پس از کاوشهای انجام شده در این منطقه، اشیا و سفالینههایی کشف شدند که قدمت آنها به اواخر هزاره دوم و اول قبل از میلاد مسیح میرسد. مسیر اول از ارومیه به طول ۷۸ کیلومتر است و در مسیر دره شهدا و چند روستای قدیمی وجود دارد. چشمه شابیل که در دامنه قله ساوالان و در مسیر صعود به آن قرار گرفته، دمای ۴۹ درجه سانتیگراد و دبی پنج لیتر در ثانیه دارد. برخي اين جاذبه را زيباترين چشمه جهان مي دانند؛ چشمه اي که در سال 1387 به عنوان يک اثر ملي به ثبت رسيد.

در مسیر سلماس به ارومیه، کتیبهخان تختی وجود دارد و میتوانید از این اثر تاریخی بازدید کنید. این مسیر طبیعت بسیار زیبایی هم دارد و در ۸ کیلومتری اشنویه به چشمه و کتیبه تاریخی عینالروم میرسید. دلیل این اعتدال حضور همین چشمه جوشان در دل شهر است. یکی از جاذبههای سلماس که کمتر در ایران میتوان یافت، نقشه شطرنجی این شهر است که در نوع خود بینظیر است و اگر دوستدار ورزشهایی مثل پاراگلایدر باشید در زیر پای خود نقشه شهری را خواهید دید که نمونه آن در کشور وجود ندارد.

در این روستا تپه تاریخی حسنلو یکی از مهمترین جاذبههای تاریخی استان است. اگر قصد خرید داشته باشید بازار تاریخی ارومیه که به دوره صفویه تعلق دارد، پیشنهاد خوبی است. وی ادامه داد: شما به خوبی می دانید اگر آب به مدت ۱۰ روز در یک جا بماند گندیده می شود، اما این آب با وجود اینکه در ورودی آن بسته شده مانند گلاب می ماند و در اطراف قبر مطهر حضرت اباالفضل حلقه زده و همچنان بسیار تازه و معطر مانده است.

اماکن پرنده نگری خوبی هم در این منطقه وجود داره. هنوز روی دیوارهای آن آثار گلولههایی از جنگهای جهانی هم مشاهده میشود. بنا بر همین روایت، این سرزمین به نام آن سردار آتروباتگان نامیده شد و بعدها به آذربایجان تغییر نام داد. از خواب بیدار شد و از غم بسیار مرد. ۱۰۶-جواد محبیان فرزند محمد متولد ۱۳۴۶ در سال ۱۳۶۲ در عملیات خیبر شهید شد. قدمت این ۲ چلوکبابی به ۳۵۰ سال میرسد و قطعا مزه آن را تا عمر دارید فراموش نخواهید کرد.

اگر دوست دارید در یک واحد بومگردی هم استراحت کنید، واحد اقامتی بومگردی در روستای مارکان به عنوان قطب طبیعتگردی استان گزینه مناسبی است. اگر قصد ماندن در نقده را داشته باشید، ۳ مهمانپذیر و یک واحد بومگردی در روستای حسنلو نیز وجود دارد. اگر به گردشگری مذهبی نیز علاقهمند باشید، قطعا تنوع مساجد و کلیساهای تاریخی به همراه روستاهایی که همه اقوام ترک و کرد و مسیحی در آنجا زندگی میکنند تجربهای خواهد بود که در جای دیگری نمیتوانید آن را کسب کنید.

اقامتگاه بومگردی قرهپاپاق در روستای تاریخی حسنلو شهرستان نقده در زمینی به مساحت ۴۰۰ متر و زیربنای ۲۶۰ مترمربع به صورت همکف بنا شده و دارای ۵ اتاق اقامتی و ظرفیت پذیرایی از ۳۰ گردشگر است. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: طرح تثبیت شنهای روان و ساماندهی منطقه بورالان به مساحت ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار با حمایت سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور اجرا میشود. بمرور زمان به سبب اینکه مردمی توانگر، نیرومند و دلیر بودند با زر و زور توانستند بر مساحت محل سکونت خود و نیز آبادانی و رونق آن بیافزایند، بطوریکه از این لحاظ از اسیر و فال پیشی گرفتند و مردمانی از آنجا و نیز از نواحی جهرم و لارستان از جمله بستک، هرم و کاریون به گلهدار نقل مکان کردند.

طرفداري از فرزندان عليابنابيطالب از علل نهضت بود و مردم منطقه سمنان نيز با دفاع خود از سادات علوي كه منجر به كشته شدن تعدادي از مردم نيز شد، وفاداري و ارادت خود را به اين خاندان به ثبوت رساندند.از زمان سلسله طاهريان تا غزنويان نيز سمنان اهميت خود را حفظ كرد واز جمله مناطقي بود كه شاهد انبوه كشمكشها بود. قلعه کاظم داشی با قدمتی مربوط به دوران ایلخانی یکی از قدیمیترین بناهای این منطقه به شمار میرود.

میتوان از قلعه کاظم داشی با ظاهری شبیه به یک جزیره سنگی به عنوان یکی از جذابترین مناطق دریاچه ارومیه نام برد، جاذبهای باستانی که فقط ۶۵ کیلومتر از روستای گوئرچین فاصله دارد. از مسیر جاده قدیم میتوانید از جاذبههایی چون قلعه کاظم داشی بازدید کنید. مسیر جاده جدید سلماس به ارومیه هم از گردنه معروف قوشچی میگذرد. برای رسیدن به نقده که مسیر عبور به سمت پیرانشهر، سردشت و اشنویه است باید از جاده فرعی حیدرآباد بگذرید.

دیدگاهتان را بنویسید