تیشینه همسفر باهوش شما

جریان سرچشمه های قره چای(رودخانه شراء ومهاجران)درغرب شهرستان اراک به علاوه وجود مناطق سرسبز در حواشی این رودخانه و همچنین اقلیم کوهستان و نقاط مرتفع جهت کوهنوردی، شهرستان اراک را از سایر مناطق جدا کرده است. شهر سرعین به دلیل مجاورت با کوه سبلان و برخورداری از مواهب و موهبت های آن دارای مناطق طبیعی و کوهستانی و دامنه های بکر و دیدینی می باشد که متناسب کمپینک و کوهنوردی و صخره نوردی می باشد و همچنین چشم انداز کوهستانی و زیبایی را به مسافران عرضه می کند. همچنین چشمههای کفجوش خود دریاچه نیز در پرآب بودن آن نقشی اساسی دارد.

روستاي دهچشمه از توابع، بخش مرکزي شهرستان فارسان استان چهارمحال و بختياري است که با مختصات جغرافيايي 50 درجه و 33 دقيقه طول شرقي و 32 درجه و 13 دقيقه عرض شمالي، در 3 کيلومتري جنوب غربي شهر فارسان قرار دارد. معمول درجه حرارت سردترين ماه سال (ديماه) 4/3 سانتي گراد مي باشد و معمول درجه حرارت گرمترين ماه سال (تيرماه) 28 درجه سانتي گراد مي باشد. دمای چشمه گرم 36 درجه سانتیگراد است و سرعت آن 5 لیتر در ثانیه است.

آبهای معدنی اسیدی مثل آب چشم در بهبود تصلب رگها ، میکروبهای روده، بیماریهای تغذیه، فشار خون، نارسائی روده و عروق مؤثر می باشد, آب معدنی گوز سویی جنب آبگرم قهوه خانه همت واقع گشته و دارای در ورودی و خروجی مجزا و آبدهی این استخر در حدود 1لیتر در دقیقه و دمای آن 21درجه سانتی گراداست سنگینی آب این استخر در حدود 6/30میباشد و هدایت الکتریکی آن برای 20درجه حرارت 900است . در یکی از روستاهای شهر بابل، منطقهای با نام آبگرم ازرود وجود دارد که برخی آن را با نام آب معدنی آرزو نیز میشناسند. زمانی که به شیردارکلا رسیدید، وارد جادهای که در سمت چپ شما قرار دارد شوید و مسیر را به سمت عالم کلا ادامه دهید.

وارد جاده سمت راست خود شوید و مسیر را به سمت شیردارکلا ادامه دهید. جاده چيقورت-تنگ دوزان درحقیقت در گردنه فوق رشته آخوره را قطع مي كند. در صورتی که گروه ها در اروست اقامت داشته باشند این امکان وجود دارد که خورو های کرایه ایی از درب ویلا تا چشمه ها به صورت دربست برای رفت و برگشت و با هزینه ۸۰،۰۰۰ تومان این کار را انجام دهند که بسیار به صرفه تر از بردن خودرو در جاده خاکی نا هموار است.

به همین علت روستایی که در مجاورت چادگان قرار گرفته است به نام اسکندر نام گذاری شده و تا به امروز هم اسکندری نام دارد. طول این تالاب از روستای دیم قشلاق تا چشمه ثریا ۳۵ کیلومتر و عرض آن برجسب وضعیت توپوگرافیک تعییر کرده و بین ۰/۵تا ۱/۵ کیلومتر در دوسمت مرز ادامه مییابد . این طاقهای قوسی تا عمق 7 متر ارتفاع دو و نیم متر و عرض سه متر ساخته شده که طی قرون متمادی در برابر زلزله های فراوان و سایر عوامل طبیعی تخریبگر مقاومت نموده است .این اثر در مدخل راه باستانی تنگ درکش ورکش به عنوان کاروانسرا-پاسگاه-راهدارخانه جادهای مورد استفاده قرار می گرفته قدمت این بنا در زمان ساسانی تا ایلخانی بوده است.

آب زلال و پاک، هوای مطبوع و چشمانداز خیرهکننده، در کنار موقعیت داخلی شهری دریاچه، مزید بر علت است تا دوستداران بسیاری برای بازدید و گذران اوقات، راهی این دریاچه شوند. اقتصاد اين روستا بر فعاليتهاي زراعي، باغداري و دامداري استوار شده است. گروهي از مردم اين روستا، به فعاليتهاي خدماتي، توليد صنايع دستي و پرورش زنبور عسل اشتغال دارند. پشت این نی زارهای درهم پیچیده چشمه ای زیبا و پر آب بود که به چشمه پنجعلی مشهور است واز جاذبه های کاسه رود است بعد از برداشتن آب و استراحتی کوتاه مسیر را ادامه می دهیم از این جا به بعد مسیر کوهستانی است و شیب ، این ارتفاع را که صعود کردیم به دشت زیبایی می رسیم که از این جا به بعد شیب مسیر ملایم است سمت راستمان دره ها و درختان نخلی که از دور زیبایی خاصی دارند و سمت چپمان هم دره کاسه رود را از بالا می بینیم.

خشکه رود در شرق روستا جريان دارد. در نزدیکی روستا بشاویلی خانههای مخروبهای قرار دارد که در واقع محل قبلی روستا بوده است و خانهها در ماجرای سیل سال 80 جابجا شدهاند. روستا و توده نفوذی سونگون، بر روی رشته کوه­های قره داغ و ارسباران قرار گرفتهاند. میرزاصادق مجتهد تبریزی از فقیهان عصر مشروطه بود که به شدت با مشروطه مخالفت کرد و بر طرد مطلق مدرنیته و تجدد اصرار داشت. از شناخته شدهترین گونه پرندگان مهاجر دریاچه کیو میتوان به اگرت و لکلک اشاره کرد. دریاچه کیو که حدود ۷ هکتار مساحت دارد و عمیقترین بخشهای آن به ۷ متر میرسد، از جمله دریاچههای طبیعی استان لرستان محسوب میشود که به دلیل قرار گرفتن در بافت شهری خرمآباد، به یکی از تفرجگاههای اصلی شهر بدل گشته است.

ارتفاع روستاي دهچشمه از سطح دريا 2000 متر است و اقليمي معتدل و خشک دارد. محمد اشرف غنی از ادارات مربوطه خواست تا در رابطه به شیوع ویروس کرونا سطح آگاهی بخشی به مردم را افزایش دهند و همه تدابیر احتیاطی در این خصوص اتخاذ گردد. در اصفهان همه چیز پیدا می شود، از آثار و بناهای تاریخی تا باغات و چشمه های زیبا. روستای چارویماق که دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی است ، در گذشته یکی از روستاهای هشترود بوده است. دریاچه کیو از سرچشمههای کوه مجاور آن؛ مخمل کوه و چشمه گلستان که از نزدیکی تپه تاریخی فلکالافلاک به دریاچه جریان دارد، سیرآب میشود.

مهندسین جهاد کشاورزی قره آغاج معتقدند که شاید گازهایی در داخل کوه موجود باشد و موقعی که آب به حد کافی در گودال داخل کوه جمع شده به وسیله گازهای مزبور به بیرون رانده میشود و این فقط یک نظریه است. طراح شهرک را مهندسین مشاور داض،چرخاب، و هواردهمفری انجام دادند. زیبایی این دریاچه در تمام ایام روز به ویژه در هنگام طلوع و غروب خورشید شگفت انگیز است و جلوهها و سرابهای ایجاد شده آن هر بیننده ای را متحیر می کند. علاوه بر اینکه هر ساله گردشگران بسیاری در مسیر بازدید از شهر خرمآباد، به تماشای این دریاچه زیبا نیز مینشینند.

در اسکله بندر ترکمن علاوه بر تماشای طلوع و غروب آفتاب و دریای بیکران می توانید انواع مانتو و لباس های رنگارنگ را در بازارهای موجود در این اسکله خریداری نمایید. نظام آبیاری این باغ بر اساس فوران آب چشمههای اصلی و چندین چشمة فرعی میباشد که بوسیله نهرهای کوچک و بزرگ متعددی در باغ جریان مییابد و آب مازاد آنها بوسیله جویی بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربی باغ واقع شده هدایت میشود. سبلان مقدسترین كوه ایران است، گفته میشود كه مزار یكی از پیامبران در قله سبلان قرار دارد و بنا بر باورهای مردم این مزار، مزار زردشت است.

چندین نهر فصلی و دایمی در این دشت جریان دارد و محصولات غلات چون گندم، جو و برنج در این منطقه کشت میشود. وجود گردشگران داخلی و خارجی در این منطقه باعث رونق اقتصادی مردم محلی میشود. قرار گیری این دریاچه در دل شهر باعث شده امکانات رفاهی و خدماتی بسیاری در محدوده آن تعبیه شود. چشمههای آب معدنی از دل خاک میجوشند و انواع املاح خاک را در خود حل میکنند. این غار به وسیله انسان و در دل کوه حفرشده ودارای سه مدخل است.

این غار همان جایی است که پدیده شگفتانگیز چشمه وقت و ساعت در آن میجوشد. طول این غار در حدود ۶۸ متر است و در قسمت انتهایی کاملاً تاریک است. مساحت چشمه آبگرم ازرود به حدود 120 متر مربع میرسد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با این جاهای دیدنی دیدنی شهر بابل، یعنی آبگرم ازرو آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید. هزینه اقامت در این خانههای روستایی زیاد نیست و میتوانید تا چند روز مهمان آنها باشید و از جاذبههای دیدنی اطراف چشمه آرزو دیدن کنید. در اطراف این چشمه، خبری از وجود هتلهای لوکس و مجلل نیست؛ اما این بدان معنا نیست که امکان اقامت در این محدوده وجود ندارد.

در آب این چشمه انواع املاح معدنی وجود دارد که باعث حاصلخیزترشدن کشتزارهای اطراف میشود. روی دیوارها و طاق ها و گنبد این کلیسا نقاشی های مسحور کننده ای از رنگ روغن وجود دارد. روی این آش را با استفاده از کشک، پیاز و نعنا داغ تزیین می کنند. کفش مخصوص پیاده روی که نگران خیس و گلی شدن آن نباشید. وجببهوجب استان مازندران، جاذبهای طبیعی و منحصربهفرد محسوب میشود که مثال آن را نمیتوان در جای دیگر ایران یافت. در وهله اول این چشمه آبگرم باعث جذب گردشگر از سراسر ایران شده است.

آب وهوای پاک و لطیف کوه وچشمه جوشان با آب بسیارخنک و گوارا باخواص درمانی باعث جذب عده ای از علاقمندان طبیعت شده است.در محل مظهر چشمه، محوطه ای وجود دارد که به صورت تراس بندی شده درآمده و درآن درختانی ملاحظه می گردد. روستاي توران پشت از توابع شهرستان تفت و در فاصله 80 كيلومتري اين شهرستان قرار دارد. روستاي دهچشمه از روستاهاي تاريخي استان چهارمحال و بختياري است و قدمت طولاني دارد. چشمه دیمه یکی از چشمه های استان چهارمحال و بختیاری است که آب آن از گواراترین آبهای جهان و دارای خواص درمانی میباشد. آب و هوای دلپذیر و معتدل اولین جاذبه ای است که قبل و بعد از ورود به شهر و شهرستان سرعین، گردشگران از آن بهره مند می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید