تقسیمات طوایف بختیاری

از این نشریه حتی نمونهای نزد خانوادهاش باقی نمانده ولی باید اذعان کرد که شیخ علی نخستین یکی از اعضای فعال انجمن دموکرات عراق بود و در این راه صدمات سنگین، زجر، شکنجه و تبعید را متحمل شد. از آثار تاریخی زیبا در طالقان می توان از آثار باقی مانده از قلعه های متعلق به زمان اسماعیلیان نام برد که در زمان حسن صباح (رئیس اسماعیلیان )برای مبارزه با حکومت سلجوقی ساخته شده بود . غار های طالقان کرج برای انجام این عمل می تواند انتخاب مناسب و خوبی باشد.

با توجه به سخنان ایشان، کاوشهایی در نزدیکی و اطراف سنگنبشته انجام و نهایتا، نهر مذکور کشف شد. به دلیل مجاورت شهرهای واقع در دامنه کوه سبلان آبهای گرم علاوه بر محدوده شهرها در جادههای ارتباطی واقع شده است. به همین دلیل دارای جمعیت فصلی بوده و در تابستان جمعیت آن به بیش از ۱۲ هزار نفر میرسد. دریاچهای که در پشت سد قرار دارد، تاثیر بزرگ و مهمی در زیباسازی و بوجود آمدن منظرهای چشمنواز داشته و منظرهای طبیعی و در عین حال فوقالعاده را به دلیل ذخیرهی آب ایجاد کرده است.

شهر طالقان به لحاظ قرار گرفتن در رشته کوههای البرز میانی دارای آب و هوای کوهستانی و ییلاقی است. درجنوب شرقی روستای ورکش ،غار وی یا واقع قرار دارد. یکی دیگر از مناطق بسیار خوش آبوهوا و دیدنی اطراف تهران برای گذراندن ایام گرم تابستان، دو روستای وردیج و واریش است. یکی دیگر از کوه های این منطقه که ارتفاع زیادی ( نزدیک به 4850 متر) دارد موجب شده تا گروه های کوه نوردی و افرادی که به این ورزش علاقه دارند به سمت آن سوق داده شوند. گردشگران پس از عبور از روستاي ‘رستم آباد ‘و رودخانه کارون جاده خاکي را از ميان باغات انبوه به سمت اين تفرجگاه پر نام ونشان وصف ناپذير پيش مي گيرند.

غار کیخسرو: غار کیخسرو در 35 کیلومتری جنوب غربی اراک و در سمت غربی رودخانه شراء و دررشته کوه راسوند واقع شده است. آبگرم معدنی گاومیش گلی (پر آبترین و بزرگترین چشمه آب معدنی ایران) در داخل شهر سرعین واقع شده است. این چشمه که از کوههای واقع در این منطقه سرچشمه میگیرد، دارای آب سرد و گوارایی میباشد و در طول مسیر 20 کیلومتری خود موجب عمران و آبادانی این منطقه شده است. دیدنیهای روستای واریش فراوانند؛ از چشمه واریش که آب سرد گوارایی را به گردشگران هدیه میدهد گرفته تا امامزاده بی بی زرین قمر که اکنون به پناهگاهی برای کوهنوردان این روستا تبدیل شده است.

گردش در روستای ارنگه و گذر از کوچهباغهای رؤیایی آن، یکی از لذتبخشترین تفریحات گردشگران این روستا است. یکی از استانهای صنعتی ایران و دارای جاذبههای طبیعی مختلفی مانند تالاب میقان ، محل زمستان گذرانی پرندگان، مناطق کوهستانی و کویری است و میتواند مقصد طبیعتگردی، پرندهنگری، کوهنوردی و کویرنوردی برای گردشگران باشد. «شهرداری ساوه به لیگ برتر فوتسال ایران صعود کرد». «تیم فوتسال شنسا قهرمان جام باشگاههای آسیا شد». «احمدینژاد خواستار تغییر نام استان مرکزی به “آفتاب” شد». اگرچه آوازه استان مرکزی بیشتر به خاطر صنعت، کشاورزی و تربیت مشاهیر و نخبگان فکری است اما در حوزه ارتباطات نیز حرفهای زیادی برای گفتن دارد.

اما آنچه مسلم است سعدی را همگان شاعری غزل سرا می شناسند چرا که نقش سعدی در تحو ل غزل بسیار چشمگیر، اثر گذار و ماندگار بوده است. در غرب قله شاه البرز آبشار سفید آب قرار دارد که از مهم ترین آبشارهای طالقان محسوب می شود. از این گذشته، به خاطر چشمه های آب گرمی هم که ساحل ایلیجا دارد، به عنوان یکی از خاص ترین سواحل چشمه شناخته می شود. قبل از پاسخ به این سوال ابتدا بهتر است کمی از تاریچه ی آن اطلاع پیدا کنید ؛ چشمه نور گرچه کار خود را از هیچ در سال ۱۳۷۴ آغاز کرد، اما حالا با گذشت ۲۶ سال دوستان زیادی پیدا کرده و خانوادهی بزرگ و پرجمعیتی شده است ، شاید تعجب کنید اگر بدانید که نمایندگی چشمه نور”بیش از ۳۰۰ عامل فروش در سطح کشور مشغول عرضه محصولات چشمه نور می باشند .

اما اکنون طالقان در استان البرز قرار گرفته است. در ۱۲ کیلومتری شهرستان طالقان و در «روستای اورازان»که در قلب رشتهکوههای البرز قرار گرفته است . در «روستای گراب» از توابع شهرستان طالقان، میراثی باقیمانده از دوران قاجار مشاهده میشود که به «سنگنبشتهی گردنه عسلک» شهرت یافته است. در ۴۰ کیلومتری از شهر طالقان، روستایی زیبا، با طبیعتی ناب و بکر قرار دارد که به «روستای میر» شهرت یافته است. در شمال روستای یزج غار بزج قرار گرفته است. مسیر پیاده روی جنگل آسفاران از رودخانه به روستای آسفاران که به علت احداث جاده آن را تخریب کرده اند.

پس از چند از احداث مسیر کردان- طالقان که به صورت جمعی 30 کیلومتر طول دارد، شروع می شود. پس از « بَرد آسیاب » راه آسفالته به دو شاخه تقسیم می شود . نخستین هفته نامه اراک پس از پیروزی انقلاب اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی؛ هفته نامه ˈسروشˈ به مدیریت ˈعلی معطریˈ بود و قلمرو موضوعات آن؛ مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بودند. یکی از پر آب ترین چشمه های استان چهارمحال و بختیاری چشمه کوهرنگ است که با دبیِ آب زیاد از دامنههای «زردکوه» سرچشمه میگیرد و پس از گذر از پیچ و خم فراوان به دریاچه سد کوهرنگ میریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زایندهرود میشود.

آب و هوای کوهستانی این شهر برای روزهای گرم سال بسیار مناسب است. در این سال دکتر ˈمحمد خزائلیˈ که از سوی حزب ˈایران نوینˈ به نمایندگی مجلس رسیده بود، مجله ˈروشندلˈ را در تهران منتشر کرد. «بررسی ضریب نفوذ اینترنت در استانهای کشور در سال ۹۰». ˈپیام مدیریت موفقˈ به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی ناصر خلیلی، ماهنامهای در قطع A4 است که از سال ۱۳۷۷ در شمار نشریات استان مرکزی قرار گرفت. ذکر این نکته شایسته است که لرهای قرار گرفته در ساختار سیاسی اجتماعی ایل قشقایی بهمراه شولیها در مجالهای دیگری مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

کاره شوندی ها کلهر هستند و ملک شوندی ها از ایل ملکشاهی می باشند . درختان گردو و سیب منظرهای تماشایی را در تمام فصل ها به شهر دماوند هدیه میدهند. طول دره آکواریوم با گذشتن از 10 صخره که باید دست به سنگ شد به همراه عبور از 5 آبشار لغزنده و همچنین شنا کردن در حوضچهها در خلاف جهت آب خروشان آنها، طی خواهد شد، که هیجان، ماجراجویی و دره نوردی را تجربه خواهید.

اولین آبشار به نام آبشار وارش کورور معروف است که در زبان محلی به معنی آبشاری که دارای آب فراوان یا بارش زیاد است. چشمههای باداب سورت شامل دو چشمه با آبهای کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. حمدی شامل اولاد زمان. شامل اولاد رضا. اولاد احمد. اما قدیمیهای این روستا كه یك بار از دهانه غار خوزه كول ورود كردهاند میگویند در داخل این غار كه به نظر میرسد یك دستكند باستانی باشد، آثاری از معماری دستكند یافتهاند. مردم طالقان به زبان فارسی صحبت می کنند اما لهجه آن ها تاتی است .

برای تهرانی ها هم این امکان وجود دارد که با اجاره ویلا اطراف تهران سری به مناطق اطراف بزنند و از دود و دم و شلوغی فرار کنند. این شهر بناهای تاریخی بسیار جذابی دارد. امامزاده میر سعید در میان مردم از ارزش و احترام بسیار بالایی برخوردار بوده چراکه مردم او را با عدالتی که داشت میشناختند و لقب قاضی میر سعید را برای ایشان انتخاب کردند. آن روز کاتب کتاب «مخ المعاني» را خدمت ایشان برده بود. فرازی از یک رساله را ذکر میکنیم: «به خدا سوگند آن کس که شراب ناب انصاف را از دستهای لطف و مهر نوشید، تصدیق نماید که الان خطّة طالقان من حیث الامن و الامان چشم و چراغ محروسة ایران و رشک روضة رضوان و محلّ نزول حضرت رحمان گشته و چه مشکات با برکات «الله نور السموات و الارض» مشتعل و روشن شد .

زبانشناسانی دیگر لری را یک پیوستار زبانی از گویشهای ایرانی جنوب غربی بین گونههای فارسی و کردی دانستهاند. گلگشت دیگر کته ده به مندانین که مسیر صعود به قله میان کاهار می باشد. یکی دیگر از دلایل شهرت این انتشارات، عرضه کتابهای زبان اصلی است. سالهای ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۲ اوج انتشار نشریه در اراک است، در این مدت علاوه بر ˈنامه اراکˈ، جرایدی از قبیل ˈاراک نوˈ، ˈافق اراکˈ، ˈاهرامˈ، ˈبیان الحقˈ، ˈزبان اراکˈ، ˈسپهرˈ، ˈسمنگانˈ، ˈسندانˈ، ˈطاهرˈ، ˈقیام اراکˈ، ˈمدنیˈ، ˈندای اراکˈ و ˈهدیˈ منتشر شد. فاصله کرج تا طالقان 90 کیلومتر است. شهر طالقان کرج از چه بخش هایی تشکیل شده است ؟

بقعه علی بن صالح (شیخ ابری): این شخص در اوانک بود و معتقد بود که ابر او را از چین به طالقان آورده است. این نشریه که خط مشی سیاسی ـ خبری داشت به صورت هفتگی منتشر میشد و مدیر آن شیخ علی نخستین بود. از این جریده که ارگان انجمن دموکرات عراق بود، نمونهای که بتوان خط مشی سیاسی آن را معلوم کرد در دسترس نیست. 1- اکثر مفسران آن را بر معنای ظاهریش حمل نموده و آن را از نعمتهای جسمانی بهشت می دانند، چراکه، معاد از نظر غالب متکلمان، فلاسفه ومفسران اسلامی جسمانی، روحانی خواهد بود، لازمه پذیرش چنین عقیده ای آن است که، برخی از نعمتهای بهشت نیز مادی ومعنوی باشد، البته روشن است که اولا پذیرش چنین معنایی به منزله آن نیست که سنخ نعم بهشتی درست از سنخ نعمتهای دنیوی باشد وثانیا قبول چنین معنی ظاهری به معنای نفی معانی باطنی نمیباشد، چراکه، قرآن ذی بطون است ومعانی مختلف را در درون خویش دارد «از آیات قرآن مجید به خوبى استفاده مىشود که در بهشت نهرها و چشمههاى گوناگونى است که هر کدام داراى فایده و لذتى است که چهار نمونه آن در آیه فوق آمده و نمونههاى دیگرى نیز در سوره دهر است، تعبیر به” انهار” در مورد این چهار نوع نشان مىدهد که از هر کدام آنها یک نهر نیست بلکه” نهرها” است بارها گفتهشده است که، نعمتهاى بهشتى چیزى نیست که با الفاظ روزمره زندگى دنیا بتوان در باره آن سخن گفت، این الفاظ کوچکتر از آن است که بتواند ترسیم کامل و گویایى از آن بکند، بلکه تنها مىتواند شبحى کم رنگ از آن حقایق بزرگ در اذهان ما ترسیم کند.

دیدگاهتان را بنویسید