تغییر رنگ آب چشمه های آبگرم در زلزله کرمانشاه – Salamatnews

مرجوح ( مرجوح شرعي ): چيزي که کراهت شرعي داشته باشد. مرتد فطري: کسي که از پدر يا مادر مسلمان متولد شده و خودش نيز مسلمان بوده و سپس از دين خارج شده است. میرها : این طایفه از بازماندگان حاکمان لُر می باشند که در پشتکوه حکومت داشته اند . « آنچه در گلستان بیش از هر چیز جلب نظر می کند تجربه های فراوان و متنوع سعدی در زندگانی است» سعدی در این کتاب آینه ی تمام نمای یک فرد دنیا دیده و پخته است که فراز و نشیب بسیاری را در زندگی طی نموده؛ در شیراز، شهر شعرف عشق ورزیده، در شهرهای مهم آن روز در محضر بزرگان بسیاری بوده و از هم نشینی با آنها نکته های بسیار آموخته و بهره های فراوان جسته است.

مباح: هر فعلي که از نظر شرعي انجام آن جايز است. وزن و زمختی خود را از دست داده بود. مجتهد: کوشا – کسي که در فهم احکام الهي به درجه اجتهاد رسيده ، يعني داراي قدرت علمي مناسبي است که مي تواند احکام اسلام را از روي کتاب و سنت و عقل و اجماع استنباط نمايد. در شمال کوهستانها همیشه پوشیده از برفند، در حالیکه در دشت جنوبی، نخلستانها و باغهای مرکبات پرورش مییابند. دریاچه ی زریوار که بزرگ ترین دریاچهی آب شیرین کشور است ، مجتمع پارک ساحلی زریوار ، دشت بیلو ، بازارچه ی مرزی مریوان ، منطقهی تفریحی قمچیان ، روستای کانیسانان ، قلعه ی ایمام یا قلعهی مریوان ، پل تاریخی گاران ، کوه چهلچشمه ، تفرجگاه ملاقوبی ، حنگلهای مریوان ، اورامانات تخت ، روستای درکی ، کوه کانی چرمه ، کوه سناسره ، کوه میانه ، کوه پیازه ، سنگ نوشته ی اورامانات ، کوه تخت و اماکن مذهبی و…

اهالی فارسیان که برای قشلاق و گذران سرما خود را به دشت زیبای گالیکش میرساندند، نرمنرمک در دل این دشت ماندگار میشوند و هستههای اولیه گالیکش را تشکیل میدهند. «کافر کلی»، سوراخهایی دستکند در دل کوه است که در حاشیه جاده هراز و در مسیر آمل دیده میشوند. سنندج که میان رشتهکوه های زاگرس و کوه آبیدر قرار گرفته مرکز استان است. جواهرده چون در ارتفاعات 2000 متری البرز قرار دارد آب و هوای همیشه خوب و خنکی دارد. نزدیکترین راه رسیدن به آب بندان از طریق روستای ازنیست و از طریق سه راه الندان هم میشود به آن رسید.

در گذشته با امکاناتی که در این قلعه بوجود آورده بودند کارگاه شیره پزی نیز در آن دایر بوده که هنوز آثار آن در داخل قلعه دیده می شود، پاتیل هایی از جنس کاشی سبز که بوسیله راه آبه های کاشی شده شیره انگور را به قسمت های مختلف کارگاه انتقال می داده است. اصلاح این ۳ کیلومتر راه پر سنگلاخ، بهطور قطع نقش مؤثری در جذب گردشگر به منطقه خواهد داشت. بنابراین ، این مکان اکیداً به ماجراجویانی که به دنبال مکانی کشف نشده برای استراحت در طبیعت هستند ، توصیه می شود. این غار یکی از غارهای دیدنی ایران است که در سال ۱۳۴۶ خورشیدی توسط کوهنوردان استان فارس کشف شد.

بر روي قسمتي از تپة سنگي پيرغار، سه سنگ نبشته به زبان فارسي کندهکار شده که شرح لشکرکشي سردار اسعد بختياري به تهران و نقش طوايف بختياري در انقلاب مشروطيت ايران است. شاهعباسصفوی که گسترش صحن کهنه و مطلاکردن ساقه گنبد مطهر حرم امامرضا (ع) را هم در کارنامه دارد، اولین خیابان مشهد بهطول ۳ کیلومتر را از سمت غرب مشهد بهسوی شرق آن ساخت و ۲ محله بالاخیابان و پایینخیابان را بر سر زبانها انداخت. قلعه طبره یا طبرک، بنا به نقل جابری انصاری توسط فخرالدوله­ی دیلمی بنا شد و نام طبره به مناسبت دیالمه است که نژادشان از طبرستان بود(جابری انصاری، 1378: 15). استاد جمشیدمظاهری مینویسد: «درباره­ی طبرک، آرای دیگری نیز هست.

موفق به دریافت جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد مکمل از بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر شد. آبشار لوه در دل جنگل های انبوهی از درختان ممرز، افرا و توسکا قرار دارد. کافر ذمي: اهل کتابي که در بلاد اسلامي با شرايط مخصوص اهل ذمه در پناه حکومت اسلامي قرار گرفته و زندگي مسالمت آميزي دارند. مال المصالحه: مالي که مورد صلح ميان دو يا چند نفر قرار گرفته است. معاملهى غَرَرى : معاملهاى كه اوصاف كالاى مورد معامله مشخص نباشد؛ مثل اينكه شخصى خانهاى را كه اصلاً نديده، بدون وصف بخرد يا بفروشد.

گناه كبيره: گناهى كه در قرآن وعده عذاب الهي در مورد آن داده شده است. مهندسين سازنده سد به گونهاي آن را طراحي كردهاند كه هرگاه احساس ميگرديد كه مخزن سد، حداكثر آبگيري را انجام داده است و انرژي پتانسيل آب در حال فشار بر روي ديوار سد است، آب از دريچه خروجي سد تخليه نگردد، زيرا در آن حالت تخليه آب از دريچه، موجب تخريب بيشتر سد ميگرديده است.

قيم: سرپرست – کسي که بر اساس وصيت يا حکم حاکم شرع مسئول امور صغير يا مجنون يا بيماري مي شود. مساقات: آبياري کردن – قراردادي بين صاحب باغ و باغبان که بر اساس آن باغبان در برابر آبياري و تربيت درختان ، سهمي از درآمد باغ دارد. این سفره­خانه، تمامی جبهه­ی حیاط را در بر میگیرد. گفتنى است از این چشمه هنگام جارى شدن آب صدایى شبیه هواپیما به گوش مى رسد. دو رودخانه قرانقو و جبیند از این روستا عبور میکنند و باعث حاصلخیز شدن خاک این روستا شدهاند که برای کشاورزان منبع فراوانی و برکت بوده است.

گردشگرانی که میخواهند از آبشار سوهان در هر فصلی از سال بازدید کنند در نظر داشته باشند برای دسترسی به آبشار، می بایست از مسیر مالروی قدیمی عبور کنند تا بعد از هفت چشمه، تپه زولکان و خشک دره، با 1 ساعت پیاده روی به آبشار برسند. قتل نفس محترمه: کشتن کسي که خونش از نظر شرعي محترم است و نبايد کشته شود. این اثر طبیعی بینظیر در سال 1387 به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است تا بتوان محافظتهای ویژه از آن انجام شود و آن را به عنوان یکی از هدفهای گردشگری به شهر ساری مطرح کنند.

در نتیجه اگر میخواهید از این چشمه خارقالعاده دیدن کنید، لازم است تجهیزات کامل کوهنوردی را همراه خود داشته و اگر خودتان کوهنورد نیستید، همراه با شخصی حرفهای راهی این مسیر پرهیجان شوید. بهرحال، از آنجا که کسی را با شهاب نمیرانند این کلمه در معنای حقیقی خود(تکه آتش)نیز بکار نرفته است، و شاید استعاره باشد از عالمی ربانی، یا انسانی کامل؛همچنانکه عقیده عز الدین کاشانی نیز-که شرحش گذشت-بر آن است.اینجا نکتهای دیگر نیز گفتنی است اینکه اگر حدس مرحوم دکتر غنی درباره شأن تاریخ یغزل مربوط به آن بیت ودرست باشد و خواجه آن را بهنگام عزیمت شاه شجاع برای باز پس گرفتن شیراز از برادرش شاه محمود سرود، باشد (226) در این صورت شهاب ثاقب استعاره از شاه شجاع، و رقیب دیو سیرت استعاره از شاه محمود خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید