تحقیق در مورد سعدی – گلستان سعدی – بوستان سعدی – بازارچه تحقیقاتی

آبگرم لاريجان با حرارتي حدود 62 درجه سرشار از مواد گوگردي است که مي تواند به درمان انواع بيماري هاي پوستي، دردهاي استخوان، مفاصل و روماتيسم کمک کند. اگر بياييم در اين مناطق زمين را تا عمق 2 الي 3 کيلومتري حفر کنيم، دمايي به اندازه 200 تا 300 درجه سانتيگراد پيدا مي شود. پسرعمه جان، متشکرم ما را دور هم جمع کردی. معلوم نیست دوباره چه موقع دور هم جمع خواهیم شد. می گوییم: هر کسی قابلمه غذای خودش را بیاورد تا دور هم جمع شویم.

به علت خواص درمانی این آب، نام آن را چشمه اعلا گذاشته اند. به علت نزدیك بودن این روستا به شهر توریستی سرعین و هم چنین سرسبز بودن این روستا آن را با سایر روستاهای استان اردبیل متمایز كرده است . مجید صفری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص وقوع حادثه زیر گرفتن شب گذشته گردشگران در منطقه تفریحی «چشم اعلا» اظهار داشت: علت این حادثه ناتوانی راننده پراید در کنترل وسیله نقلیه بود و هیچ عمدی در کار نبوده است. این قلعه در دوره صفویه محل نگهداری مجرمین سیاسی بوده است. غار های طالقان کرج برای انجام این عمل می تواند انتخاب مناسب و خوبی باشد.

بنابراین ورود به روستای ایستا ممکن نیست و اگر بخواهید به این روستا سفر کنید باید اجازه اهالی برای ورود به روستایشان را داشته باشید. کی گفته آدم باید شوهرش را میان فامیلهای خودش بیاورد؟ میکا : برای جلوگری از گیر کردن مته در سنگهای دارای خاصیت چسبندگی زیاد ، نظیر وزن گسلی یا در سنگهای مارنی از میکا باید استفاده شود. از نکات جالب توجه در مورد چشمه اعلا باید گفت که شرکت تولید آب معدنی دماوند که در سال 1352 به وسیله فرانسویها برای اولین بار در فاصله 200 متری از چشمه تاسیس شده، آبهای معدنی را به صورت بسته بندی ارائه میکند و ادعا میکند این بطریها از آب چشمه اعلا پرشده است.

بنا شامل يك شبستان ستوندار و داراي چهار ستون قطور چهارضلعي بودكه در ضلع شمال با برداشتن ديوار شبستان را توسعه دادهاند و دو ستون ديگر را به آن افزودهاند. چشمه اعلا در فاصلهٔ چهار کیلومتری شمال شهر دماوند واقع شدهاست. خبرگزاری میزان- منطقه گردشگری چشمه اعلا از تفرجگاههای حاشیهٔ پایتخت است و در فاصله حدود ۴۵ کیلومتری شرق تهران و در ۴ کیلومتری شهر دماوند قرار دارد. این چشمه در فاصله 45 کیلومتری از تهران واقع شده است.

از اوایل قرن هارم هجری بحثهای مفصلی درباره دو اصطلاح سکر و صحو میان عارافن در گرفته که نمودهایی از ان را در رساله قشریه و کشف المحجوب هجویری میتوان دید.بر اثر همین بحثها دو فرقه جدید:«اهل سکر»و«اهل صحو»پدید آمدند و بر دیگر فرق صوفیه افزوده شدند.اهل سکر پیروان بایزید بسطامی(متوفی 261 ه)، و اهل صحو اصحاب جنید بغدادی(متوفی 297 ه)میباشند، و هر کدام مذهب خود را بر دیگر ترجیح مینهند. زبان بوستان آنچنان ساده و روان اشت که گاه به یک جابجایی می توان آن را تبدیل به نثر نمود. علاوه بر نیزارهای وسیعی که پیشتر راجع به آنها صحبت کردیم، درختان بید، انجیر، نخل و گیاهان مختلف ازجمله پرسیاوشان، درمنه­های کوهی، درختچههای بنگرو در این دره و اطراف آن به چشم میخورند.

جوانترها کرکر میخندند و به آنها اشاره میکنند و می گویند: سرای سالمندان آنجاست. آب چشمه اعلاء از باران و برف سالیانه ای که به خاک نفوذ می کند می جوشد و برفهای روی قله دماوند مسیری بسیار طولانی را از میان لایههای مختلف کوهستان طی میکنند تا به مخزنی در دل کوه برسند و در قلب کوه تصفیه میشوند. این مسجد را سابقاً قزللو مسجد می گفتند. بلیط ورودی برای بازدید از این چشمه برای هر نفر 15 هزار تومان می باشد، همچنین هزینه پارکینگ نیز به صورت جاگانه حساب می شود.

طبیعت اطراف منطقه و این آبشار فرصت خوبی برای یک طبیعت گردی همراه با خانواده را به وجود آورده است. با وجود پیشینه تاریخی این روستا اما برپایی شکل کنونی روستای باریکان را به دوره نادرشاه افشار حدود ۲۷۰ سال قبل میرسانند و گفته میشود، شاه مراد از فرماندههان نادرشاه افشار که در جنگ هرات کشته شد روستای باریکان را بنا کرد. مزار شیخ اسماعیل از عرفای بزرگ قرون 7-8 هجری قمری در مدخل روستای سیس واقع شده است. نتایج یک بررسی نشان می دهد که آب معدنی چشمه اعلاء دماوند، تاثیر معنی دار خود را بر کاهش فشار خون در مبتلایان به آن، با تاثیر بر میزان کاتیونهای کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم نشان داده که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

صندلیها را در باغ چیدهاند. دره باغی در یکی از روستاهای ماکو به نام روستای قلعه جوق قرار دارد. روستای ورنیاب از توابع استان اردبیل شهرستان سرعین بخش مرکزی دهستان آبگرم از سمت شمال با شهر توریستی سرعین ،ازسمت جنوب با روستای گلستان از سمت شرق با روستای کلخوران ویند واز سمت غرب با روستای علیداشین همسایه می باشد. روستای چشمه اعلاء جزو دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان دماوند است و راه فرعی ماشین رو به دماوند دارد. روستای چشمه اعلا جزو دهستان حومهٔ بخش مرکزی شهرستان دماوند است و راه فرعی ماشین رو به دماوند دارد.

پس اگر برای خواص درمانی به دنبال آب معدنی با کیفیت چشمه هستید حتماً به محل این چشمه بروید، زیرا هیچ شرکتی در منطقه دماوند آب این چشمه را عرضه نمیکند. ولی گاهی اوقات زمان میدود و ما را حسرت به دل، پشت سرش جا میگذارد. یکی از پسرعموها روی پشت بام میرود و از ما میخواهد برایش دست تکان بدهیم. بعد از رسیدن به حومه باغ شیدایی ناگهان موتر تکان خورد ؛ متوجه شدم که موتر به سرک خامه مسیرش تغیر داد. خبر ندارند عمر مثل برق و باد میگذرد و پیش از آن که بفهمیم همه ما به سرای سالمندان منتقل میشویم.

ولی زمان مثل دانههای شن بسرعت از لابلای انگشتانمان فرو میریزد. شیوه معماری بنا نشانگر تجدید عمارت آن مثل سایر مساجد بزرگ این منطقه در دوران صفویه است. متاسفانه این مسئله از سوی ساکنین مکررا اعلام شده است: (( آبی که از سوی این کارخانه بسته بندی میشود همان آب چشمه اعلا نمیباشد)) این کارخانه در فاصله 200 متری چشمه اعلا، چاه عمیقی را حفاری کرده و تمامی بطری های آب این کارخانه ازآب آن چاه پر میشود .

خداحافظی میکنیم. قول میدهیم بزودی همدیگر را ببینیم. خداخدا میکنیم زمان به ما رحم کند و دیرتر بگذرد. همگی میخندیم و سعی میکنیم عمیقتر نفس بکشیم. الان هم دارم تند تند نفس میکشم، وگرنه فردا نفسم بند خواهد آمد. تنها آمدم که نفس بکشم. گاهی یک مکان در نزدیکی شهر یا استان آنقدر دلنشین و جذاب است که میشود ساعت ها از آن لذت برد. بازار ناروان که متاع و کالا در آن خریدار نداشته باشد. مسافرت – لال چشمه (Lal Fountain) نام چشمه ای است که در حاشیه جاده گرگان بجنورد قرار دارد که سرچشمه آن از زیر آب فوران می کند و خبری از صدای شرشر نیست.

چشمه اعلا دماوند یک مکان خوش آب و هوا و تفریحی برای ساکنان تهران و حومه ان است که میتوانند در یک سفر کوتاه یک روزه از بودن در کنار این چشمه و طبیعت اطراف آن لذت ببرند. از آب چشمه گرگه بیشتر برای تولیدات کشاورزی استفاده میشود. در همین نزدیکی میتوان از حمامهای گِل نیز استفاده کرد. مردم محلی این روستا از پوشش گیاهی که در اطراف این چشمه به وجود آمده برای درمان بیماری استفاده می کنند، چرا که در اطراف این چشمه گیاهان دارویی نیز می روید. برای لذت بردن از طبیعت و برپایی پیک نیک لازم نیست مسافت طولانی را طی کرد.

بدن ما قادر است بیماری ها را از ارگان های پُراهمیت تر به اندام های کم اهمیت ترانتقال دهد. علاوه بر محصولات نام برده شده برگه قیسی، برگه زردآلو، آلبالو خشکه و همچنین از سوغات های منطقه چشمه اعلاء میباشند. چشمه اعلاء با دو مظهر (منطقه خروج آب) مشخص در جنوب ارتفاعات دماوند واقع شده و اطراف چشمه پوشیده شده از رسوبات آبرفتی دوران چهارم زمین شناسی و آهک های سخت دولومینت است که با این وجود قدمت زیاد این چشمه موجب شگفتی است، زیرا توانسته با تغییرات آب و هوایی و آسیب های مختلف در طول زمان، تحت هر شرایطی همچنان به عنوان یک چشمه زنده و پا برجا باقی بماند.

در دوران معاصر. هفشجان به صورت يكي از چند مركز جمعيتي در حوزه نفوذ مستقيم شهركرد و به عنوان شهر درجه چهارم استان، نقش شهري كوچك همراه با ارايه خدمات ناحيهاي به روستاهاي اطراف ايفا ميكند. مزه آب بسيار شور، حرارت آن 16 درجه سانتیگراد و ارتفاع محل از سطح دريا 1460 متر است. كلمه ايذه در زمان اتابكان لر كمتر بكار رفت و به جاي آن مالمير (مال امير) ناميده شد. دیدن چشمه با آب گلآلود در خواب نشان دهنده بدتر شدن روابط بین فردی است. اينک با توجه به اثبات علمي کاربردهاي درماني اينگونه چشمه ها از يکسو و وجود صدها چشمه آب گرم معدني در گستره جغرافيايي ايران از سوي ديگر، مي توان با برنامه ريزي و مديريت کارآمد در چارچوب صنعت توريسم علاوه بر اهداف گذران اوقات فراغت با بهره گيري از کاربردهاي بهداشتي – درماني چشمه هاي معدني بر کارکردهاي آن افزود.

از دوران يونانيها و روميها، راههاي ارتباطي بسياري ميان ايران و اروپا وجود داشته است. از میان جاذبه های توریستی نزدیک تهران منطقه ییلاقی چشمه اعلاء با آب و هوایی دلپذیر و خنک در ایام فراغت و تابستان، میزبان شمار زیادی از گردشگران می باشد. هوا خنک است. میزها با گلهای کوکب تزئین شدهاند. بو را نمیشد دید، اما میشد خیال کرد که چون دودی غلیظ، یا همچون بخاری از شکمبۀ حرامگوشتی برمیخیزد و قاطی هوا میشود. تعدادی از مهمانها از خنکی هوا غافلگیر شدهاند، ولی من خبر داشتم و پلیور مناسبی پوشیدهام. شیرینیهایی که من آورده بودم، هنوز در ظرفها دست نخورده باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید