بهترین کتاب فروشی های تهران کجا هستند؟

2 – با عنايت به زمان و مکان وقوع زمين لرزه هاى رويداده در محدوده مورد مطالعه و تطبيق آنها با روند تغييرات مورد نظر مشخص شد که ميزان کلر ، سيليس و اسيديته بهترين عوامل پايش هيدروژئوشيميايى منطقه مى باشد. زمين لرزه خانه هاى بسيارى را در دماوند و اطراف آن ويران کرد. بارفروش (بابل) و دماوند آسيبهاى فراوانى ديدند که از آن جمله مسجد جامع بارفروش به کلى ويران گرديد. زمين لرزه 27 مارس سال 1830 ميلادى : زلزله شديدى دماوند و شميرانات را به لرزه در آورد. زمين لرزه سال 1825 ميلادى : وقوع زمين لرزه شديدى در هراز ، سبب مرگ و مير بسيارى از مردم شد.

بدلیل اعتقاد عامیانه به خواص طبی بعضی از این املاح، چشمههای آب گرم اغلب به مقاصد گردشگری با هدف درمانی تبدیل میشوند. دکتر اکبری گفت: به دلیل اعتقاد عامیانه به خواص طبی بعضی املاح چشمههای آب گرم، اغلب آنها به مقاصد گردشگری با هدف درمانی تبیدل شدهاند. دکتر حسن اکبری محقق طب اسلامی ایرانی خاطر نشان کرد: سلامت روح و جسم افراد با تامین انرژی کافی سلولهای بدن از طریق چشمههای آب گرم تضمین میشود البته به شرطی که بخارهای سمی (گوگردی) و مواد شیمیایی آنها حداقل باشد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، محمدعلی گلشن از کارشناسان امور آب ماکو که در حادثه تروریسیت بورالان مجروح و به ترکیه منتقل شده بود برای سپری شدن دوره نقاهت به بیمارستان قدس ماکو منتقل شد. این غارها مربوط به دوره اشکانیان است. وقتی مسجد جامع اصفهان همچنان سبک معماری عباسیان را داشت، گنبد نظام الملک در دوره سلجوقیان و به دستور نظام الملک بنا شد. بعد از آن مسئولان قول پیگیری دادند و در نهایت از سال 98 آب چشمه دوباره جاری شد اما نه به میزانی که قبلا بود. این پیست که بزرگترین پیست اسکی کشور محسوب میشود، در هشت ماه از سال بهخاطر وجود برف قابل استفاده است.

بدليل اين که در ماههاى مختلف و بر حسب ميزان نزولات جوى و وضعيت آبهاى زيرزمينى منطقه ، ميزان آب اختلاط يافته با آبهاى عميق متفاوت مى باشد ؛ ويژگيهاى فيزيکوشيميايى آب اين چشمه در زمانهاى مختلف تفاوتهاي قابل ملاحظه اي نشان مى دهد. آب چشمه قلابن در رديف آبهاى ولرم (Hypothermal) و تيپ (Type) آن سولفاته کلسيک مى باشد (شکل12). رودخانه بسیار زیبای پنج دره یکی از مناطق زیبا و ییلاقی طرقبه را پدید آورده که از رشته کوههای بینالود و در امتداد آن از کوه زیبای “فلسکه” جاری میشود در طول مسیر از بین درههای پرپیچ و خم ارغوان عبور کرده و در ابتدای باغات پنج دره (پنجدر) به رود دیگری که از روستای کلاته آهن در امتداد همان کوه جاری است، میپیوندد و سپس به رودخانه “بار” میرسد.

شاید شماهم تا به حال از حمام آبگرم برای خلاصی از درد دست و پا یا شایدم برای هوشیار کردن بدنتان استفاده کرده باشید، قدرت سودمندی آب از زمانهای قدیم برای ایجاد آرامش، تحریک جریان خون، حذف آلودگیها از پوست، کاهش درد و درمان بیماریها ارزشمند بوده است و پزشکان در درمان بیماریها و سلامت مردم از آن استفاده میکردند. در ساحل موجود است که آماده پذیرایی از مسافران زیادی از سایر نقاط کشور میباشد.

قدمت استفاده از روش آب درمانی برای درمان بیماری ها به هزاران سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد و افراد سرشناسی نظیر افلاطون، ارسطو و بقراط درباره ی روش آب درمانی مطالب فراوانی را در کتب خود نوشته اند. منطقهای که دومین چشمه آبشور در جهان است و با اشکال عجیب هندسیاش بهصورت پلکانی شما را محو زیبایی خود خواهد کرد. اگر شانس به شما رو کند، حتی میتوانید بز کوهی، آهو، عقاب، کبک و گراز را در دل طبیعتی بکر و بیمانند ببینید و با دوربینتان ثبت کنید. در این مسیر از هوای مطبوع، آسمان آبی و باغ های سرسبز میتوانید لذت سفر خود را چند برابر کنید.

در این میان گیاه “گالی” بیشتر از همه به چشم میخورد. در زمان طلوع و غروب آفتاب منظرهای حیرت انگیز و زیبا ایجاد میشود که در حوضچهها نور خورشید تلالو میکند و انعکاس نور آنها در کنار سایه روشن طبیعت اطراف جلوهای بسیار زیبا و به یادماندنی ایجاد میشود که در خاطرهها ماندگار میشود و این چشم اندازها در روح و ذهن انسان برای همیشه خواهد ماند. دمای آبگرم رینه از ۶۰ درجه سانتیگراد پایینتر نمیآید و از دیگر خواص این آب، میتوان به فوایدی که در درمان بیماریهای استخوانی و ماهیچهای دارد اشاره کرد. با اين وجود وقوع ناهنجارى در ميزان PH آب چشمه اعلا همزمان با وقوع زمين لرزه ، افزايش چشمگير ميزان Si و کاهش نسبى PH دو روز قبل از زمين لرزه اسفند ماه و افزايش چشمگير CL همزمان با زمين لرزه شهريور ماه در چشمه آبعلى قابل توجه مى باشد.

گرمی و مقدار قابل ملاحظه کلسیم آنها خواص آرامبخش، مدر، ملین و ضد مسمومیت دارد. همچنين ناهنجارى قابل ملاحظه اى در ميزان Si ، PH و CL همزمان با وقوع زمين لرزه شهريور ماه در چشمه طلا آب اسک مشاهده مى گردد. در مورد چشمه هاى قلابن (استراباکو) و آبگرم وجود ناهنجارى در اين عوامل بين يک تا چند ماه پيش از وقوع زمين لرزه صورت پذيرفته است. باقری گفت: از دیگر جاذبههای گردشگری روستاي کوهسارکنده میتوان به امامزاده جعفر اشاره کرد که به جهت کوه پایهای بودن و درختان آزاد اطراف، منطقه مناسبی برای سیاحت و زیارت به شمار میآید.

نزدیک بودن به جاده ارتباطی نیر به شهرستان سراب ، وجود مناظر طبیعی و فضای سبز و بکر ، رویش پوشش گیاهی خاص اطراف چشمه ها از گیاه بولاغ اوتی پوشیده شده است. شهرستان دورود با رودهایی پرآب و زیبا، کوههایی مرتفع و درههایی با مناظر خیرهکننده، از زیباترین شهرهای استان لرستان بوده و به پایتخت طبیعت ایران مشهور است. مسجد امام اصفهان یکی از مساجد میدان نقش جهان است که طبیعت جذاب و چشم انداز فوق العاده ای داره. مظهر اين چشمه در شکاف سنگهاى کواترنرى (آندزيت و بازالت) واقع شده است (شکل 14). آب اين چشمه در رديف آبهاى داغ (Hyperthermal) و تيپ (Type) آن سولفاته کلسيک مى باشد (شکل 15). بر اساس روش حرارت سنجى فورنيه (1977و1979) بر مبناى ميزان کوارتز و Na-K-Ca (Mg corrected) ، متوسط دماى مخزن به ترتيب حدود C ْ 99 و C ْ 68 تخمين زده مى شود.

در اين مکان چهار عدد چشمه با فاصله کم از شکاف سنگهاى آهکى – مارنى متعلق به سازند دليچاى از زمين خارج مى شود (شکل11). مظهر اين چشمه در سنگهاى آهکى متعلق به سازند مبارک واقع شده است (شکل 5). اين چشمه از نوع چشمه هاى تکتونيکى مى باشد. برای رسیدن به این آبگرم از طریق جاده دلیجان – محلات و جاده اصلی قم – اصفهان (از طریق جاده دودهک – خورهه) امکان پذیر است. قم یکی از کوچکترین استانهای کشور ولی در عین حال یکی از قطبهای مذهبی ایران است. تجلی در لغت به معنای نمودار شدن، پدپد آمدن، و هویدا گردیدن ست ولی در عرفان از آن، به تجلی حق تعبیر میشود و مفهومی بس گسترده پیدا میکند تا جایی که قسمی از آن موجب پیدایش کاینات محسوب میشود، و قسمی دیگر که مورد بحث ماست سبب گشوده شدن دریچهای از اسمء و صفات الهی بر دل سالک و مایه تهذیب نفس او بشمار میآید.

دیدگاهتان را بنویسید