بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

در مسیر چشمه گراب هدف شما رسیدن به روستای باغچه است.اگر از سمت جاده قدیم نیشابورحرکت کنید، نزدیک روستای باغچه این چشمهها حدود ۱۰۰ متر آن طرفتر از جاده قرار دارند. اگر هم از سمت اتوبان مشهد نیشابور حرکت کنید، در شهر ملکآباد با کمک محلیها از جاده فرعی ملکآباد به سمت باغچه حرکت کنید و سپس به سمت سرخس بروید. اندکی که از باغچه خارج شوید چشمهها در دست راست شما قرار خواهند داشت و باید همان ۱۰۰ متر را به درون دشت بروید تا به چشمهها برسید. آب چشمهها از نظر املاح معدنی به ترتیب میزان موجود در آب حاوی یونهای سدیم کلرور، یونهای بیکربنات، کلسیم، منیزیم و سولفات است که همین مواد معدنی باعث ایجاد مشخصههای منحصر بهفرد این چشمهها شده است.

ولی با توجه با مواد معدنی موجود در آن و تجربه حداقل چند صد ساله محلیها، باور بر این است که این چشمه درمانکننده مشکلاتی از قبیل ازدیاد ترشحات بزاق، مشکلات لوزالمعده، معده و صفرا، افزایش ادرار جهت دفع مواد زاید و سنگ کلیه و بیماریهای مفصلی بسیار کمککننده است. بنابر نظر کارشناسان محیط زیست استان خراسان رضوی، تحقیقات بر روی سنگهای منطقه و تاثیر و نوع گازها و مواد معدنی موجود در آب، ارتباط این چشمه با اعماق بسیار زیاد است. همچنین مردم محلی از دیرباز برای درمان زخمهای سطحی پوست، از آب چمشه گراب مشهد به دلیل خاصیت ضدباکتریایی مواد موجود در این آب بهره میجستهاند.

قطر دهانه این تپه حدود ۱۰ متر و قطر دهانه چشمه ۷ متر است. غارهای این کوه مربوط به عهد پارینه سنگی میانی میباشد و قطر دهانه آن حدود ۱۶ تا ۱۸ متر است و جزو غارهای طبیعی محسوب میشود که انسان از آن به عنوان محل سکونت خود انتخاب نموده است. البته پیگیریهای اداره کل محیط زیست خراسان رضوی در این زمینه و نصب تابلویی بر سردر جاده فرعی آن، جلوی دست درازی این کارگاهها از این میراث طبیعی کشورمان را گرفته است.

این چشمهها که بهعنوان میراث طبیعی کشور شناخته میشوند، در ایران بینظیر و در جهان کمنظیرند. این منطقه خوشآبوهوا محل تفریح محلیها و گردشگرهایی است که به کنگاور سفر میکنند. وقتی حرف از چشمه و رود به میان میآید، همیشه انتظار جایی سرسبز و خوشآبوهوا را داریم؛ اما در این منطقه خبری از تنوع گیاهی نیست. در 2کیلومتری شمال شرقی شهرستان کنگاور، منطقهای زیبا و سرسبز هست که بهخاطر چشمه صیفور به وجود آمده است. امروز با هم به دیدن این چشمه زیبا در دل طبیعت کرمانشاه میرویم.

مسجد مهرآباد: این مسجد در کنار میدانی که سابقاً مهرآباد نام داشت بنا شده است. کیفیت پایین کد ویدیو دانلود فیلم اصلی کیفیت خوب کد ویدیو دانلود فیلم اصلی عصر ایران؛ حسن ظهوری ــ اوایل دهه ۹۰ شمسی بود که فعالیت معدن در کنار تخت رستم و چشمههای جوشان روستای تورانپشت یزد، شروع به کار کرد. از جمله مکان های دیدنی کردستان می توان به مجموعه تفریحی ابیدر، خانه کرد، سد قشلاق، قرآن نگل، دریاچه زریوار و منطقه اورامانات اشاره کرد. این پارک آبی با استخرها، رستورانها و وسایل بازی جذابش شما را راضی خواهد کرد.

مرکز این شهرستان هم شهری به اسم کنگاور است. شهرستان دیواندره دارای سه بخش مرکزی، کرفتو و سارال و 9 دهستان (حومه – قراتوره – چهل چشمه – اوباتو – کانی شیرین – زرینه – سارال- کوله و حسین آباد شمالی) بوده و تعداد کل روستاهای تابعه شهرستان دیواندره 194 روستا است. در حال حاضر نشر چشمه بخش زیادی از کتاب هایش را به صورت الکترونیکی در طاقچه منتشر کرده و هر روز هم کتابی جدید از این نشر منتشر میشود. قطعا نمیتوان به طور قاطع گفت که این بخش سندیت علمی آزمایشگاهی داشته باشد، زیرا به دلیل دورافتادگی تحقیقات کافی روی خواص این چشمه صورت نگرفته است.

طرح چشمه تامهر از ۱۰ سال پیش تدوین شده اما به دلیل کمبود آب برای ساماندهی، اجرایی نشده است.این طرح اواخر سال گذشته به مرحله اجرا درآمد و در ۵۰ هکتار، طرح ساماندهی اول که در حال اجراست.ضمنا ایجاد بوستانهای جدید در این پارک با کشت ۲۰ هکتار نهال اقدام می گردد. بدین ترتیب ایرانیان پراکنده می شوند و تعدادی از آنها یکجا با کاووس بینایی خویش را از دست می دهند.

حالت خشم و غضب از خطرناکترين حالات است و اگر جلوى آن رها شود، در شکل يک نوع جنون و ديوانگى و از دست دادن هر نوع کنترل اعصاب خود – نمائى مى کند، و بسيارى از جنايات و تصميمهاى خطرناکى که انسان يک عمر بايد کفاره و جريمه آن را بپردازد در چنين حالى انجام مى شود، و به همين جهت در آيه فوق دومين صفت برجسته پرهيزکاران را فرو بردن خشم معرفى کرده است.

اگر ببیند در آب چشمه ای که جوشیده است دست می شوید از غم و اندوه نجات می یابد و اگر قرضی داشته باشد ادا می شود اگر گناهکار باشد توبه اش پذیرفته می شود و اگر مسلمان به حج نرفته باشد به این سفر مشرف می شود. در مسیر کرج به سمت قزوین، بعد از گذر از شهر آبیک، به جاده طالقان میرسید، جاده ای که اگر وارد آن شوید، خاطراتی را برایتان رقم میزند که تا آخر عمر در ذهن شما خواهد ماند. اگر بیند که آب چشمه ای زیاد شد تعبیرش عزت و مقام و جوانمردی است و اینکه آوازه اش در سر زمین خودش افزایش می یابد.

جایی با چشم انداز خارق العاده که علیرغم زیبایی بی حد و حصر دارای حیات وحش بسیار خاصی می باشد. در مورد کسانی که نسبت به دیگران حرف شنوی بیشتری دارند در نتیجه کار بیشتری از آن ها میکشند بکار می برند. ممکن است در صیفور، سیاهگوش، پلنگ، کفتار یا شغال ببینید که از جانوران خطرناک منطقهاند. به دلیل وجود چاههای خطرناک در این غار، پیمایش کامل آن نیاز به آشنایی کامل به فنون غارنوردی داشته و بدون داشتن وسایل و ابزار مورد نیاز و راهنما و نقشه کامل غار، بازدید و پیمایش آن میسر نمیباشد. بعضی از این حیوانات خطرناک هستند؛ پس در بازدید از چشمه صیفور کنگاور باید جانب احتیاط را رعایت کنید.

پس مراقب باشید. لازم به ذکر است که دمای چشمه گراب مشهد با دمای محیط یکی است. وجود چندین چشمه آبگرم و چشمههای متعدد معدنی در استان در کنار معادن نمک که امروزه در دنیا در حوزه توریسم درمانی کاربرد فراوانی دارند، این استان را به استانی با پتانسیلهای متنوع اما مهجور در حوزه توریسم درمانی تبدیل کرده است. چشمههای آب معدنی سنگرود در روستای سنگرود از توابع دهستان عمار لو شهرستان رودبار واقع شده است در این روستا دو چشمه اصلی آب معدنی وجود دارد که به چشمه آب گاز و چشمه آب کولور شهرت دارند. اگر بیرون از واژههای فارسی دنبال این واژه باشیم، در عبری معنای پرنده کوچک دارد.

این چشمه دارای آبی گواراست که در بخشی از آن پرورش ماهی انجام میشود. این شهرستان، چشمههای متعددی هم دارد که یکی از زیباترین آنها چشمه صیفور است. روستای ایرا، از طریق راه آسفالته با شهر رودهن از یک سو و جاجرود (از مسیر سد لتیان) از سوی دیگر ارتباط دارد. از آنجا که چشمه گراب مشهد در مسیر قدیم جاده مشهد نیشابور قرار گرفته است، پس از ایجاد اتوبان جدید مشهد باغچه، از مسیر تردد به دور ماند و این باعث شد تا دیگر هزینهای بر روی جاده قدیم صورت نگیرد که در طی سالیان، تاثیر منفی خود را گذاشته است.

شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه جزء مناطق کوهستانی زاگرس است؛ پس حیوانات کوهستانی در این منطقه زندگی میکنند. وقتی هوای قشم رو به خنکی میگذارد مسافران قشم کمکم چمدانهایشان را میبندند، بلیت هواپیما و هتل رزرو میکنند، هواپیماها یکی پس از دیگری در فرودگاه بزرگترین جزیره ایران مینشینند و جزیره کمکم جان میگیرد. این شهر چشمههای آب متعددی دارد که یکی از آنها چشمه صیفور کنگاور است. و با داشتن استخری در زیرزمینش که از آب چشمه تغذیه میکند همان خاصیت درمانی را دارد.

روستای توته خانه یا توته خان از روستاهای معروف بناب است که در 24کیلومتری شهرستان بناب قرار گرفته است. اگر بیند در خانه یا محل کارش چشمه آب جوشید به اندازه جوشیدن آب به غم واندوه گریه آور دچار می شود اگر آب جوشیده تیره و بدبو باشد غم و اندوهش سخت تر است. برای رفتن به استان گلستان از تهران با استفاده از قطار می توانید به ایستگاه راه آهن رفته و در ایستگاه گرگان پیاده شوید و با تاکسی خود را به این استان برسانید.

انواع شیمیائی: کلرید بیکربنات آغشته به کلسیم، فاقد گاز و آهن. تقریبا بهطور دائم از دهانه گاز در حال متساعد شدن است.یکی دیگر از دهانههای مهم نیز درون تپهای به ارتفاع ۷۰ متر از سطح زمین قرار گرفته است. از برخی چشمهها جویهای کوچکی جاری است که تنها چند متری از دهانه چشمه آن طرفتر میروند و سپس در دل زمین محو میگردند. سپس خود به تنهایی از اسب پیاده شد و به راه افتاد و مهرهای از آن مهرهها را به زمین زد، اما صدایی نشنید و گمان بد به ذهنش راه یافت و ترسید که پاسخی از آن نرسد.

دیدگاهتان را بنویسید