استان مرکزی – جهان ایران

بهرهبردار چشمه سورت در نظر نگرفتن آب مورد نیاز برای نهالکاری پیشنهاد شده در کتابچه طرح را هم از دیگر اشکالات موجود در آن میداند و اظهار میکند: در این یک سال طبق کتابچه طرح هشت هزار نهال را که منابع طبیعی واگذار کرده بود، در فضای ۳۰ هکتاری پشت چشمه کاشتیم. بنابراین باید گفت احداث دیوار توسط ترکیه، سبب شده است که پناهجوها بهجای ماکو از یک مناطق دیگر مانند خوی و چالداران عبور کنند و مشکلات در آن مناطق چندینبرابر بیشتر شود، پس احداث این دیوار چندان هم به نفع ما نبوده است. درواقع عبور پناهجوها در ماکو کم شده اما در خوی خیلی بیشتر شده است.

ما اصلا کولبری نداریم، قبلا در پیرانشهر و سردشت کولبری بود اما از ارومیه به بالا کولبر نداریم. در تعریف رسمی کولبر ندارید اما اینجا بیکاری زیاد است و بسیاری از روستاییها چارهای ندارند که کالاهای کمی مانند چند باکس سیگار را به آنسوی مرزها برسانند و بفروشند، این در تعریف شما چیست؟ اما اگر از جادهی ساری قصد عزیمت به این منطقه را دارید، از شهرهای ساری، کیاسر و سه راه تلمادره عبور میکنید و به روستای ارست میرسید. برای رسیدن به سردشت باید از جادههای پیچ در پیچ محصور در جنگلهای بینظیر و زیبا عبور کنید. منطقه ما در دامنه آرارات است و در هوای مهآلود گروههای تروریستی در پوشش اتباع خارجی یا کاسبکار مرزی به سمت مرز ما میآیند، در این شرایط نیروهای ما برای کنترل مرز باید عوامل تروریستی را تشخیص دهند و مانع ورود آنها شوند اما بهطورکلی ما به نیروها اعلام کردیم که به اتباع خارجی شلیک نکنند.

سردشت را در آذربایجان غربی به انگورهای سیاهش میشناسند هرچند برای خوردن این میوه لذتبخش باید در تابستان این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنید. بنابراین این چشمه میتواند مقصد بعدی سفر شما باشد. دیگری بنام چشمه آبگرم حمام ( 2 ) دارای حوضچه ای روباز در مظهر این چشمه است و آب آن مزه ای ترش متمایل به شیرین دارد . همچنین در کنار آن ۵ هتل، ۳ مهمانپذیر و یک هتلآپارتمان هم آماده پذیرایی از شماست. سردشت دارای مهمانپذیری با ۱۴ اتاق و همچنین رستورانهای متنوع است که از میان آنها میتوان به رستوران یاس و ساحل اشاره کرد.

شهرستان سردشت از جنوبیترین شهرستانهای آذربایجان غربی و یکی از شهرهای گردشگری و مرزی استان است. اگر قصد اقامت در این شهرستان را داشتید، ۴ واحد بومگردی که ۲ واحد آن در روستای سهولان و ۲ واحد در روستای گلهدار در محور سردشت است، میتواند میزبان شما باشد. برای شب ماندن میتوانید به صورت رایگان در حسینیه روستای اروست اقامت کنید. با انتخاب بوکان برای اقامت نوروزی میتوانید از نمایشگاه صنایع دستی بهاره در این شهر هم بازدید کنید.

برای ما اما دیدارهایی که بین هنگ مرزی ایران و والیان ترکیه برقرار میشود هم شگفتانگیز بود؛ اینکه کولبران ایرانی همچنان توسط پلیس مرزبانی این کشور همسایه کشته میشوند و نمیتوان حتی حق دیه آنها را مطالبه کرد؛ چراکه والیان ترک که با مسئولان مرزبانی ما گفتوگو دارند، زیر نظر نهادهای سیاسی و پلیس مرزبانی ترک، که کولبران ما را هدف قرار میدهد، زیر نظر ارتش این کشور است. ماکو در واقع 226 کیلومتر با ترکیه مرز دارد که پیش از این مسائلی مانند ورود مهاجرین غیرقانونی و قاچاق در این منطقه بسیار زیاد بود اما ترکیه چندسالی است که برای جلوگیری از ورود اتباع خارجی و تردد عناصر تروریستی پکک، دیوار مرزی احداث کرده که به دیوار امنیتی هم معروف است.

از زمانی که این دیوار احداث شده 95 درصد قاچاق در منطقه ما از بین رفته است و همچنین تردد اتباع خارجی؛ درواقع احداث این دیوار هم برای ترکیه نفع داشته و هم برای ما. همچنین نمایشگاه دائمی «عثمان رحمانزاده» که به دلیل روح هنری بخشیدن به مجسمههای چوبی به پدر ژپتو ایران معروف است، در این ایام برپا خواهد بود. میهمانان نوروزی استان اردبیل با توجه به وجود بیش از 200 واحد اقامتی اعم از هتل، هتل آپارتمان و میهمانپذیر و متل و همچنین بیش از 150 مجتمع خدماتی رفاهی و پذیرایی بین راهی امكانات و فضاهای فرهنگی ورزشی و تفریحی از جمله موزه، كتابخانه، ورزشگاه های مناسب و اماكن مقدسه تاریخی مشكلی نخواهند داشت و ستاد تسهیلات نوروزی برای پذیرایی از میهمانان نوروزی در تمام نقاط این استان آمادگی كامل دارد.

بیتردید این فراوانى ذریه و باقى ماندن نسل پیامبر اکرم (ص) از وجود دختر والای ایشان، فاطمه زهرا (س) نشأت گرفته است. کوچه های سنگ فرش شده با دیوارهایی که از محل اتصالشان به زمین سنگی و کمی بالاتر کاه گلی اند. این روستا دارای آبادی های زیادی در اطراف خود است که از مهمترین آنها میتوان به خیرآباد، گِیدر، اکبریه، حسین آبادک، کَهنو، کَفتِرگی و پری آباد اشاره کرد. در داخل شهر به دستور حاج معتمدالدوله يك باب قنات، حمام و آب انبار احداث شد.بعد از حاج فرهاد معتمدالدوله، حاج محمد عليخان ظفرالملك قلعه را وسعت داد و در داخل آبادي شاه آباد چندين باب منزل، يك كاروانسرا و قناتي ديگر احداث كرد.

اثر تاریخی پل بهشت آباد مربوط به دوره قاجار است که در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ۵۹۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اگرچه در داستان درباره «شهر خفقان گرفته تهران» و خودکامگی وحشتناک دوره بیست ساله، زیاد سخن میرود، جو عاشقانه و رومانتیک گونه شگرفی بر سراسر آن سایه افکنده است و به سخن دیگر ازدولایه درست شده. تخت سلیمان در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی تکاب واقع شده و مرکز آتشکده بزرگ ساسانی به نام آذرگشسب یکی از آتشکدههای بزرگ و معروف ساسانیان است که آثار و بقایای آن در درون حصاری به یادگار مانده است.

جزء دهستان تیمورلو بوده و در ۱۰ کیلومتری شمال باختری مرکز شهرستان واقع شده. با تله سیژ میتوانید به مدت ۱۰ دقیقه یک مسیر ۱ کیلومتری را طی کنید و در عین حال تهران را از زاویه متفاوتی ببینید. غار سهولان در روستای سهولان ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر مهاباد واقع شده است. اگر از ۲ شهر جنوبی به صورت گذری دیدن کردید، در تکاب بمانید. مهاباد همیشه جزو شهرهای برتر استان در جذب گردشگر بوده و غار سهولان در کنار بازار تاناکورا از مهمترین دلایل حضور گردشگران در مهاباد است.

اقامتگاه بومگردی کردبوم کاشانه در روستای لیلانه ظرفیت پذیرش و اسکان ۲۰ گردشگر را دارد. از اماکن تاریخی میاندوآب میتوان به پل تاریخی تاتائو یا میرزا رسول، مسجد تاریخی طاق، حمام باروق، آثار شاهتپه، قیز قلعه، خانه اربابی روستای گوگ جلو اشاره کرد و برای دیدن آثار طبیعی نیز سواحل زرینهرود، سد نوروزلو، آب معدنی معروف روستای حیدرباغی را به شما پیشنهاد میکنیم. میاندوآب زادگاه شهیدان باکری است و از بزرگترین شهرهای آذربایجان غربی محسوب میشود. در خروجی چشمه حمام حوضچهای قرار دارد که توسط دیواری نسبتا بزرگ احاطه شده است و به واسطه چندین کانال آب از آنجا خارج میشود.

به طوری که در طول سال های گذشته که نام این چشمه بر سر زبان ها افتاده است، بدون هیچ حفاظی در معرض بازدید گردشگران قرار گرفته است. «بوک» در زبان کردی به معنای عروس و «آن» علامت جمع و به معنی عروسهاست. کردها سردشت را زادگاه زرتشت پنداشتهاند و از آنجا که در کردی زرتشت را زرادشتره میگویند عقیده دارند که سردشت از نام زرتشت گرفته شده که بعد از حمله اعراب به ایران به سردشت تغییر نام داده است.

در اوايل پادشاهي فتحعلي شاه قاجار، در محل زاهدان چاه آبي بود كه راهزنان پس از حمله به كاروانها و چپاول دارايي آنان، ساعتي يا شبي را در آنجا سپري ميكردند. یکی از بزرگترین پاساژهای شهر ، پاساژ ملل است که رو به روی پارک انقلاب قرار دارد.پاساژ ستاره شهر انقلاب و همایون جهت خرید مناسب می باشند. انگور نيز در اطراف شهر به فراوانی وجود دارد. جهت امدادرسانی در هنگام بروز حوادث کوهنوردی و شرایط بحرانی، مکانی نیز در جنب پناهگاه میشان برای پایگاه امداد و نجات کوهستان وجود دارد. و به همين جهت پيامبر خود را ماءمور نموده ك ه در جواب آنها نخست پروردگار خود را از گزاف و تفويض قدرت كه از گفته ايشان بر مى آمد منزه نمايد (بعيد نيست كه از جمله (قل سبحان ربّى ) تعجب هم استفاده بشو چون مقام بسيار مناسبت آن را دارد)، و در ثانى بصورت استفهام بفرمايد: (هل كنت الا بشرا رسولا) مگر من جز يك فرد بشرم ؟

دیدگاهتان را بنویسید