استان مرکزی – جهان ایران

به این ترتیب پیشنهاد میکنیم مسیر جاده بینالمللی گالیکش مشهد را در پیش بگیرید تا به روستای بش اویلی برسید. فاصله بین آبشاره لوه تا مسیر اصلی گلستان به سمت خراسان، به عنوان یک مسیر پرتردد به ویژه برای زائران مشهد محسوب می شود. پارک ملی گلستان پارکی بسیار زیبا و دیدنی در مینودشت می باشد. استان گلستان را باید یکی از دلنشینترین استانهای ایران نامید. آب این چشمه در آبان 1388 هشتاد و چهارمین آثار ملی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت شد.

بعد از وقوع زلزله سال 1375 با اهتمام سازمان میراث فرهنگی استان اردبیل اجازه ساخت و ساز بر روی تپه مذکور و خرابه های آتشکده ملغی گردید. بعد از اينكه آثار آتشكده سر مسجد براي همگان مشخص شد، بنا به تصويب مجلس شوراي ملي در سال 1305 خورشيدي به ” مسجد سليمان“ تغيير نام يافت. مرده و نیمهجان، مردهها را در یک گور بزرگ دفن کرده و نیمهجانها را، در مسجد – جایی که پیش از این مسجد بود – زیر آفتاب، کناربهکنار هم خوابانده بودند. 22 اثر دیگر آثار باستانی هستند و عبارتند از: مجموعه باستانی ساسانی، شهر یزد، قنات ایرانی، شوش، شهر سوخته، میمند شهر بابک، برج گنبد قابوس، کاخ گلستان، مسجد جامع اصفهان، باغ ایرانی، بازار تبریز، سازههای آبی شوشتر، بیستون، ارگ بم، پاسارگاد، تخت سلیمان، پرسپولیس، چغازنبیل، میدان امام اصفهان و…

این پل مربوط به دوره پهلوی است و در شهرستان کوهرنگ، شمالغرب شهر چلگرد واقع شده است. در خروجی چشمه حمام حوضچهای قرار دارد که توسط دیواری نسبتا بزرگ احاطه شده است و به واسطه چندین کانال آب از آنجا خارج میشود. این چشمه به صورت جوشان از دل زمین خارج میشود که میتوان گفت به دلیل وجود گسلهای اطراف شکل گرفته است. در زمان فتحعلی شاه، شورش های متعدد اهالی فراهان، گلپایگان و چهارلنگ علیه حکومت قاجار صورت گرفت. دیرینگی سازه های درون مجموعه به روزگار صفویان می رسد اما کاربری تفریحی آن بیشتر در روزگار قاجار بوده است.

در اطراف خروجی آب این چشمه حوضچهای مصنوعی شکل گرفته که تقریبا ۶ متر عمق دارد و توسط دیواری بلند احاطه شده است. در اطراف خروجی آب این چشمه حوضچهای مصنوعی شکل گرفته که تقریبا 6 متر عمق دارد و توسط دیواری بلند احاطه شده است. آب درمانی یکی از قدیمیترین شیوههای درمانی طبی است که قدمت آن به دوران باستان برمیگردد. مجتمع آب درمانی بستان آباد که در سه راهی تبریز – تهران – سراب قرار گرفته در دسته آبهای کلروبیکربنات کلسیک قرار داد که خواص درمانی ان فراوان است.

این رودخانه بعلت ذلال بودن و جاذبه های حیات وحش همواره مورد توجه بوده است . این چشمه در طرفین این رودخانه از چندین مظهر بصورت جهنده و نیز در کف رودخانه از زمین خارج می شود. آب این چشمه از شکاف سنگهای آتشفشانی خارج میشود و میتوان گفت که گسل شمال باختری و جنوب باختری در ایجاد آن تاثیرگذار بودهاند. چشمه آبگرم لیقوان از شکاف بین سنگهای آذرین آتشفشان سهند خارج میشود و مواد معدنی مقوی برای بدن دارد. نوری زاده با بیان اینکه تاکنون ۸۰۰ متر مربع از محوطه این باغ تفریحی سنگ فرش و ۴۰۰ متر از کانالهای آبی بهسازی شده افزود: برای اجرای آن بیش از یک میلیارد ریال هزینه شده است.

مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه زیبایی آن را دوچندان کرده است. 1. یکی از پرطرفدارترین مناطق طبیعی اطراف این چشمه دشت بی نظیر لاله های واژگون است. به همین دلیل میتوان آنجا را یکی از پرطرفدارترین جاهای توریستی اطراف تبریز دانست. گردشگران زیادی در فصول مختلف راهی محلات میشوند تا از جاهای دیدنی محلات و باغات گل این شهر دیدن کرده و از نزدیک شاهد این آفریدههای الهی و افسانهای باشند. منطقه ییلاقی کوربار، آبشار لارچشمه و قله ماسوله داغ از جاذبههای این روستا و از جاهای دیدنی ایران در بهار هستند.

قوم تپه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و دیدنی آذربایجان شرقی میباشد. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و دیدنی آذربایجان شرقی چشمه تاپ تاپان است. غار اسکندر در فاصله ۳۰ کیلومتری تبریز و در روستای سعید آباد قرار گرفته است. اگر مشتاقید تا درباره آنها و خرید بلیط هواپیما لحظه آخری تهران تبریز بیشتر بدانید، پیشنهاد میکنیم که در ادامه همراه ما باشید. «شهاب ثاقب»بقرینه«خدا را»، بدو علت نمیتواند خود خدا باشد:نخست اینکه خدای تعالی را کسی شهاب اطلاق نمیکند، دوم اینکه اصولا نمیگوییم خدا برای خدا ما را مددی دهد چه در این صورت دو گانگی در توسل به خدا حاصل میشود مگر اینکه میگفت:خدا بخاطر خدایی خود مددی بکند.

متاسفانه اکثر ما تنها در کشورهای دیگر به دنبال جاذبههای طبیعی و زیبا هستیم، اما غافل از اینکه آب در کوزه و ما گرد جهان میگردیم! در این ماه تماشای مناظر طبیعی کوهستانی و جنگلی اطراف لذت تماشای چشمه های باداب سورت را دوچندان میسازد. استخرهای طبیعی بسیار شگفت انگیزی که از سنگ های تراورتن شکل گرفتهاند و در ارتفاعات بالای کوهستانی قرار دارند. همچنین علاوه بر باداب سورت، چشمههای کوچکی به نام باداب کوچک یا شورسر نیز در نزدیکی منطقه وجود دارند که کمتر کسی از آنها بازدید میکند.

2. آبشار شیخ علی خان نیز یکی از پر آب ترین رودخانه و آبشارهای طاراف این منطقه است که دیدن آن خالی از لطف نیست. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری میباشد که در مجاورت روستای شیخ علی خان شهرستان کوهرنگ قرار دارد. غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علی خان در فاصله 25 کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. لایههای یخی این غار در فصول گرم و کم بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست میباشند.

این غار یخی در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگهای بزرگ و یک انباری پر برف است که ارتفاع برفهای آن تا 50 متر نیز میرسد. و آسمان چگونه برافراشته شده است. فاصله کرج تا طالقان 90 کیلومتر است. از معروف ترین آبشارهای طالقان محسوب می شود. همچنین تپه های ماسه ای منفرد کوچکی در این منطقه مشاهده می گردد. عرض دهانه این غار حدود ۵ متر و دیوارهای داخل آن دارای استالاکتیتهای جالب توجهی میباشد. روايتي نيز در دست است كه نشان ميدهد، در حدود 100 سال پيش بندر كنگ ناحيهاي آباد و پررونق بوده است.

در توصیف نهرهاى بهشتى در یک مورد با” غیر آسن” (بوى آن تغییر نیافته) و در مورد دیگر” لم یتغیر طعمه” (طعم آن دگرگون نشده) آمده است و این نشان مىدهد که نوشابهها و غذاهاى بهشتى همیشه به همان طراوت و تازگى روز نخست است، چرا چنین نباشد؟ ومناظرطبیعی وبکرزیباازپوشش گیاهی وزیستی وجانوری آفریده است. هوای لطیف، سبک و پاک دشت و پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند آن چشم دل هر بینندهای را مینوازد. هتل خوان دو حد دارای دو حیاط به سبک معماری قجری و صفوی میباشد.

قوم رسّ دارای دوازده آبادی در کنار رودخانه ای پرآب بودند. آب این رودخانه به علت وجود املاح و مواد معدنی و کلسیم بالای آن از گواراترین آبهای جهان اندازه گیری شده است که برای مشکلات کلیه و حتی سنگ کلیه و درمان پوسیدگی دندان مناسب است. که برای درمان بیماران کلیوی نقش به سزایی را ایفا کرده است. محدوده باغ با دیواری بلند و مركب محصور گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید