استان مرکزی – جهان ایران

شمه آب سرد پیرسقا در دامنه کوهی موسوم به پیرسقا واقع در 40 کیلومتری شهر قره آغاج و در امتداد یکی از شاخه های فرعی آیدوغمش بنام دره دربند قرار دارد.یکی از نکات جالب این چشمه این است که در هر شبانه روز به طور متوسط چهار مرتبه آب با قدرت 5/0 الی 3 لیتر در ثانیه جاری و پس از یک ساعت جریان آب بکلی قطع می شود و از این چشمه هنگام جاری شدن آب صدایی شبیه به صدای هواپیما به گوش می رسد. به گزارش اروم نیوز به نقل از آراز سسی، چشمه ثریا در شمال شهرستان ماکو و یکی از چشمه های پرآب کشورمان است و این چشمه بین چهار مرز ایران، ترکیه، نخجوان و ارمنستان واقع شده است.

بنابراین شما میتوانید در کناربهترین روستاهای شمال ایران، بهترین چشمه های آب گرم ایران را هم بشناسید. اگر به این شهر سفر کردید میتوانید به عنوان یادگاری از این صنایع دستی خرید کنید. گرمابه تاریخی ماکو در دامنه کوه قبه (قلعه قبان) قرار دارد و یادگاری است از دوران صفوی. بنا به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، تاسیسات آبدرمانی کلیبر که در تیر ماه ۱۳۹۲ راه اندازی شد، بزرگترین مجتمع آب درمانی کشور است. در نوشته های تاریخی آمده است چون این منطقه مکان زندگی اقوام مارد بوده است به همین دلیل نام این کوه و قلعه مارد کوه نامیده شده است که به مرور زمان به مارکوه تغییر نام داده است.

ایشان در طی سال های 1289 تا 1358 هجری شمسی زندگی میکرده و در دوران حیات خود، کارهای بسیار مهمی را انجام داده است. مزار این بقعه متبرکه متعلق به سید معزالدین بن شرفالدین است. غیر آسن یعنی آن علومی که به وسیله ی شبهات وهم و تشکیک و اختلاف عقیده ها و عادات فاسد تغییر نمیکند و این علوم متعلق به انسان های پرهیزکار و دوری کننده از صفت های نفسانی است که به مقام قلب رسیده اند. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد اضافهکرد: در این نقطه و در ادامه راه کوهستان که راهی شوسه است و به تدریج بر سنگلاخی آن افزوده میشود، چشمه دیگری از زمین میجوشد.

طرح، نقشه و رنگهای گلیمهای که توسط هنرمندان ماکو تهیه میشود، در مقایسه با دیگر شهرهای منطقه متفاوت و زیباست و شما میتوانید به عنوان سوغاتی آنها را در نظر بگیرید. پس اگر اهل نواختن ساز هستید میتوانید برای تهیه آن به سراغ هنرمندان ماکو بروید. آب زلال و گوارای آن خستگی هر رهگذری را از تن خارج میکند. در این منطقه 320 مسجد وجود دارد؛ در هر کوی و برزن این منطقه می توان مساجد تاریخی را دید که هر یک نقشی مهم در جذب گردشگران دارد (منبع: روزنامه اصفهان زيبا). غار خزنگاه در کوههای نرسیده به روستای تیکمه قرار داشته که در دل این کوهها غارهای بسیار زیادی وجود دارند.

قبادی عنوان کرد: این مسیر از درههای کم عرض گذر میکند که در سمت شمال جاده صخرههای سنگی و بلند دامنههای دنا بر خوف ناکی طبیعت آن میافزاید و در سمت جنوب جاده، دامنه کوهپایه به بلندیهای برفگیر کوههای روبهروی دنا میرسد. کوههای مـارَک، لاشُـوم، درّه غُـول، شاهانکوه و وَری از قلّههای مرتفع این رشته کوه میباشند. از دیگر مسیرهای صعود به قلّۀ 4040 متری شاهانکوه می توان مسیرهای چشمه لنگان ، درّۀ دودکشان ، یال چال روغن و کوه بی کس و رَگ وَری را نام برد .

از دیگر غذاهای ماکو میتوان به کلاجوش، یالیخ چورکی، یاقلی پاپان، تخم مرغ سیب زمینی و غیره اشاره کرد. این کلیسا در کنار روستای بارون از توابع شهرستان ماکو قرار دارد. از جبهه شمال غربی، از روستای آرپالیق و از جبهه شمالی از روستای چاوگون میتوان به این کوه صعود کرد. ستاره | سرویس گردشگری – در سمت شمالی شهر ری و در دامنه ارتفاعات البرز یک محوطه باستانی قدیمی کمتر شناخته شده وجود دارد که از زیر آن یک چشمه آب به آرامی بیرون میزند.

چشمه ثریا، در شمالی ترین نقطه جغرافیایی ایران بین مرز ایران و ترکیه می باشد و چشمه ای بزرگ و دیدنی است که آب آن بسیار زلال بوده و حتی قابل قایق رانی است. اگرچه راهآهن ایران به راهآهن ترکیه متصل است اما دریاچه وان یک گلوگاه است و اتصال راهآهن ایران به ترکیه از مسیر چشمه ثریا، به لحاظ استراتژیک برای ایران حائز اهمیت است . این کاخ در میان باغی قراردارد که گیاهان تزئینی و اولین نهال های مرکبات اصلاح شده در آن کاشته شده است.

این بوستان یکی از تفریحگاه های طبیعی رامسر است که در میان دره و کنار صفا رود به یکی از جاذبههای دوست داشتنی و طبیعی شهرستان تبدیل شده است. ظاهر دیوارههای این دره با انواع دیگر درههای که تا به حال دیدهاید بسیار متفاوت میباشد. از مهمترین گونه های گیاهی منطقه می توان به انواع گون ، کُما ، جاشیر ، ترشک ، زول ، چویل ، کرفس ، ریواس ، قارچ ، تره ، شوید کوهی و بسیاری از گونه های منحصر به فرد دیگر اشاره نمود . این قلعه بر فراز کوهی بلند ساخته شده، قلعهای که در ورودی ندارد.

در جایجای ارنگه، صدای دلنشین رودخانهها را میشنوید که با کمک کانالهای ساخته شده، از کوچههای بالای روستا به پایین سرازیر میشوند و باغهای آلبالو، زردآلو، گیلاس فراوانی را به بار میآورد. استفاده از آب چشمه گراو تنها پس از خروج آب از زمين بايد صورت گيرد چون با گذر زمان ميزان گاز كربنيك در سطح آب كم مي شود و خواص خود را از دست مي دهد. سنگ سماور درواقع دو تخته سنگ بزرگ است که به صورت عمودی بر روی قرار دارند و جزء عجایب خاورمیانه به شمار می روند. از این آب معدنی طبیعی به دو صورت آب بسته بندی شده در قالب بطریهای 1.5 لیتری توسط کارخانه آب معدنی “مس کو” و همچنین به صورت چشمه ای دایمی که بر روی مظهر آب حوضچه ای سیمانی سرپوشیده ساخته شده مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می گیرد.

لازم به ذکر است مهمانان عزیز در صورت تمایل و هماهنگی قبلی با پرسنل این خانه بومی می توانند ازانواع غذاهای لذیذ محلی و بومی منطقه نظیر چکدرمه، قطاب، بوراک، آبگوشت محلی و آش محلی سفارش دهند و میل نمایند. اما رینه در زمستان نیز بسیار زیبا است. در مسیر از زیباییها و سرسبزی منطقه نیز لذت ببرید درختانی مثل شمشاد، بلوط، ازگیل ،همچنین باغ ها و بوته ها در مسیر قلعه خودنمایی می کند و زیبایی خاصی به این منطقه داده است. فرهادی و قنقریهای سیمکان: بر حسب فصل بین دشت و کوه و نیز در بلوک میمند در حرکتند.

دیدگاهتان را بنویسید