آشنایی با جنگلهای آمازون – همشهری آنلاین

پارک­ها بر اساس هویت به پارک­های جنگلی و پارکهای شهری تقسیم میشوند. این پارک­ها از جنبه زیباشناختی شهرسازی، حفاظت محیط زیست و تعاملات اجتماعی دارای اهمیت هستند و در هر مقیاس و موقعیتی که باشند عمومی بوده و برای تفریح و استراحت مردم ایجاد شدهاند. این گونه پارک­ها دارای عناصر داخلی ویژهای هستند که حفاظت از آنها، از اهمیت و ارزش بین المللی برخوردار است، به طوری که این مهم از مرزهای یک کشور فراتر میرود. این گونه پارک­ها بخشی از سرزمین ملی به حساب می­آیند که از لحاظ برخورداری از عناصر طبیعی و مناظر غنی، حائز اهمیت در سطح کشور است و نگهداری و حفاظت از آنها از جنبه­های متفاوت جانورشناسی، گیاهشناسی، آثار تاریخی و یادبودهای مهم توجه زیاد میطلبد.

پاسخ: کنیا از جمله کشور های آفریقایی است که در آن شکار گسترده فیل ها صورت می گیرد، و اگر چه امروز مسئولان آن کشور سعی می کنند با ایجاد پارک های وحش از این گونه در معرض خطر محافظت کنند، شکار غیر قانونی فیل همچنان در این کشور و سایر مناطق ادامه دارد. هوا خوب، چشمههای کوثری در هر قدم جاری، منظرهٔ همهجا مثل قالی خوشرنگ سبز و الوان، عطر ریاحین و روایحه ازهار نمونهٔ روضهٔ رضوان، چشمانداز محل اقامهٔ ما تا دریای خزر دورنمایی وجدانگیز، سیاهی جنگل سبز و دهات معمور آباد، مزرعههای بیحساب چنان خوش نما و دلچسب است که اگر از تغییر هوا بیم نداشتیم ده روز اقامت میکردیم.

از طرف دیگر، دادگاهی در برزیل با احداث سومین سد بزرگ جهان روی رودخانه ژینگ و در قلب جنگلهای آمازون موافقت کرده است. به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، خداکرم جلالی با اشاره به اینکه ایران جزء کشورهایی است که روی کمربند خشک زمین قرار گرفته، خاطرنشان کرد: بحث تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین سبب کمبود آب شیرین و بیابانزایی شده است که استراتژی ما در سازمان جنگلها حول ۵ محور برای حل این مسئله شکل گرفته است.

این پارک جنگلی در ابتدای جاده آسفالته لاویج از سمت چمستان قرار گرفته است. در طرح تنفس جنگل، بهره برداری چوبی از درختان جنگلهای کشور از ابتدای سال چهارم برنامه ششم توسعه ممنوع اعلام شد و به دولت اجازه داده نشد که طرحهای جنگل داری را تمدید کند. این فضاها توسط گیاهان و درختان پوشیده شده و بر اساس نظارت و مدیریت انسان، حفظ و نگهداری یا احداث می­شوند. ت – حداقل نه دهم سطح آن از کنده و ریشه درختان جنگلی پاک شده باشد. برای رسیدن به محل این جاذبه بعد از عبور از آب گرم لاویج و با پیاده روی حداقل ده دقیقه ای می توانید از این فیل سنگی دیدن کنید.

فسیلها همگی داخل لایههای بسیار ظریف سنگی از جنس اکسید آهن به نام گوتیت (goethite) دفن شده بودند. آب آبشار حرام او، از ارتفاعات سوردار و از پایین دست حرم امام زاده ای که در آنجا دفن است به پایین سرازیر می شود و به همین دلیل به حرام او مشهور شد. حرام او در گویش تبری، معنی آبی که از حرم می آید را می دهد. یکی دیگر از جاذبه های طبیعی اطراف کپشل، آبشار حرام او است. مکتوب برادرم را خواندم؛ از بیطاقتی و نگرانی مادرم مینویسد، چیز قابل درش نیست.

پیداست که این نتیجه ایستادگی عینالدوله و همدستان او میبوده که هنوز اندیشه رام شدن نمیداشتهاند و شاه را آزاد نمیگزاردهاند، و هنوز امید بفیروزی خود میداشتهاند. آنچه در بیرون فهمیده میشد این بود که عینالدوله میخواهد شاهزادگان را، از شعاعالسلطنه و سالارالدوله و دیگران، بسوی خود کشد، و آنگاه چون یکی را بولیعهدی یا بهتر گویم: بشاهی، رسانید خود همیشه «صدر اعظم» او باشد. بر این اساس پارک­ها به پارک بین المللی، ملی و شهری تقسیم بندی میشوند که این گونه نیز به تعریف در می­آیند. به عبارت دیگر خطوط ربطی پایه­های اصلی طرح پارک را تشکیل می­دهند.

بیانگر نوع دیدگاه کشورهای اروپایی به پارک میباشد که وجود فضاهاي بازي و فضاهاي ورزشی را در پارکها الزامی می­داند. اما تعریف بهتری که فرهنگ استاندارد دانشگاهی(1957) ارائه کرده و با این اهداف این تحقیق سازگارتر می­باشد بدین شرح است: «پارک، قطعه زمینی است که در داخل یا نزدیک شهرها، که معمولا با امکاناتی نظیر زمینهاي بازي، گردشگاهها و زمینهاي ورزشی برای استفاده عمومی تجهیز می شود». معمولاً در پارک­های منظم، طرح­های تزیینی کاملاً از خصوصیات اشکال منظم هندسی و قرینه سازی برخوردار هستند.انواع پارک­های ورزشی و برخی پارک­های نمایشگاه­ها از این گونه طرح­ها استفاده میشود. اشکال طراحی بر اینگونه پارک­ها ظاهراً از ضوابط معین خاص پیروی نمیکند.

در این گونه پارک­ها، خطوط اصلی و فرعی به طور غیر منظم ولی مرتبط با یکدیگر میباشند و اشکال حاصله غیر منظم و عدم تقارن خاص برخوردارند. تفریح از نظر اقتصادی عبارت است از هر گونه فعالیت یا عدم فعالیتی که با قصد قبلی و با میل و رغبت در اوقات فراغت انجام می­گیرد. این پارک­ها دارای مساحت بیشتر از 20 هکتار هستند و حوزه نفوذ آنها میتواند بخشی از شهر یا تمام آن باشد. پارکی است که درختان، نقش بیش تر و مهمتری نسبت به دیگر عناصر به کار گرفته در طراحی آن دارند و برای احداث این پارک­ها از اصول جنگل داری پیروی میشود و هویت کلی آنها طبیعی است.

ماده 3 – كليه اراضي مستحدث كشور متعلق به دولت است و اشخاص حق تقاضاي ثبت آنها را ندارند و در صورتي كه نسبت به اراضي مذكور درخواست ثبت شده باشد آن درخواست باطل و ادارات ثبت محل مكلفند تقاضاي ثبت اراضي مزبور را از وزارت كشاورزي و منابع طبيعي يا ساير سازمانهاي دولتي كه در آنها تصرفاتي دارند با تاييد وزارت كشاورزي و منابع طبيعي بپذيرند. بودا به مردم می آموخت که باید به افکار خود طوری جهت دهند که تنها به اعمال درست و پسندیده بیندیشند ، بتوانند احساسات خود را کنترل کنند و قدرت امتناع از انجام گناه را تقویت نمایند .

این آب گرم ها خاصیت درمانی دارند و برای بسیاری از بیماری های پوستی و دردهای مفاصل، کمردرد، پادرد و گرفتگی های عضلانی بسیار مفیدند. در راه پیدا کردن این گیاه او با ناخدا فرانسیسکو با بازی «Dwayne Johnson» همراه میشود تا به دل جنگلهای آمازون برود. باینترتیب راه به منظور حاکمان اعراب جهت اشغال تمام کشور بازمـیشود. همان گونه که مستحضرید، در پی آغاز فعالیت دولت سیزدهم فصل جدیدی از مدیریت در کشور آغاز می شود و بی گمان مدیریت ساختار منابع طبیعی کشور نیز مستثنا از این فصل جدید نخواهد بود.

دسترسی به این پارک­ها با استفاده از وسایل نقلیه امکانپذیر است. اين غنا برآمده از تنوع محيط طبيعي اين كشور مي باشد. این پارک­ها بیشتر برای ارائه و نشان دادن مواد یا ترکیبات تجاری، با ایجاد هماهنگی و تنوع بین قسمتهای مختلف طراحی میشوند. تنوع در طراحی تا حدی بر طبیعت نزدیک بوده و از آن الهام میگیرد. فضایی باز و آزاد است که تا حدی تابع و پیرو موضوع عرضه میباشد. گفتم مأذونم هرچه بخواهم گفت برای فقرا حدی در استغنا نیست. بالاخره حکومت فرانسه مجبور شد روسها را بیاگاهاند که اتحاد روس و فرانسه برای حفظ شأن طرفین و دفاع مخاطرات است نه مداخلهٔ امور داخله ملت مستقل و آزاد فرانسه …

بدین ترتیب مشاهده میشود که هر فرهنگی بنا به دیدگاه خود پارک را تعریف می­نماید. به طور کلی به ازای هر 50 هزار نفر جمعیت، یکی از این پارک­ها مورد نیاز است. پارک به هر نقطه بازی در داخل جنگل گفته میشود. عباسعلی نوبخت چهارشنبه شب در کارگاه پایانی ‘پروژهٔ کمک به تقویت سازگاری جنگلهای زاگرس در مقابل نابودی بلوط و جنگلهای هیرکانی در مقابل سوختگی شمشاد و راهاندازی سامانهٔ ملی پایش جنگل در جمهوری اسلامی ایران’ در معاونت امور جنگل در چالوس ،افزود: از سال ۱۳۹۷ هیچ درختی در قالب بهرهبرداری جنگل قطع نمیشود.

پارکها: مراکز تفریحی که انسان با کمک طبیعت ایجاد می کند تا جلوههایی از طبیعت را به تصویر بکشد. طوریکه همه شاهد هستیم در سال جاری تنها در آتشسوزی استرالیا نیم میلیارد حیوانات جانهایشان را از دست دادند و همینطور در آتشسوزی جنگلات آمازون… حدود 90 درصد از 1.2 میلیارد نفری که در فقر زندگی می کنند ، برای زندگی خود به جنگل های بارانی وابسته هستند. در این میان، در مسجد یکداستان دیگری رخ داد، و آن اینکه چند ساعت پس از پیش آمد شلیک و کشتار، که تازه دلها آرام گرفته و رنگها برخسارهها باز گردیده بود ، ناگهان از میان مردم آواز تپانچهای برخاست و دو تیر، یکی پس از دیگری، در رفت.

او مـیگوید کـه چطور آنـها از آسیـای مـیانـه مشتق شده اند و اینکه آنـها توسط مردمان دیگری بنام مساگیتای رانده شدند کـه آنـها را ازطریق یک دریـا بنام اراکسیز راندند. برخی قارچ ها بیماری های زیادی را به وجود می آورند . از دیگر ویژگی های خوب پارک طاهباز می توان به جای پارک مناسب آن اشاره کرد. مساحت پارک محله­ای از 5000 متر مربع تا 50000 متر مربع متغیر است و شعاع نفوذ آن نیز 1000 متر برآورد می­شود. در طراحی این نوع پارک­ها از خطوط راست هندسی و کاملاً منظم استفاده می­شود. به طوریکه در روزهای تعطیل سیل عظیمی از افراد مقیم گرگان و گردشگران راهی این مجموعه میشوند.

با توجه به قرار گرفتن پارک ملی ارسباران و منطقه ی حفاظت شده ی ارسباران در حوزه ی استحفاظی اداره ی محیطزیست شهرستان کلیبر گفت و گویی با رئیس اداره ی محیطزیست کلیبر انجام دادیم تا از وضعیت محیطزیست شهرستان کلیبر برایمان بگوید. این پارک جنگلی در شهرستان نور، شهر چمستان درمسیر ییلاقی لاویج و در حد فاصل ۲/۵ کیلومتری از چمستان با موقعیتی که از شمال به جاده نور-چمستان، از جنوب به کوه و آب گرم لاویج، از شرق به جنگلهای چمستان واز غرب به لاویج رود و شهرک صنعتی چمستان منتهی می شود، واقع شده است. بازارهای روز، نمایشگاه­های سیار با این روش ساخته میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید