آخرین اخبار «چشمه ها

انگار که خداوند متعال توجه بیشتری به سراب کرده و در هر سانتیمتر آن یک گیاه سر از خاک بیرون میآورد. سمنان نيز مانند پلي، سه ايالت ري (راگا) و خراسان و استرآباد را به هم وصل ميكرد.در دورههاي بعدي نيز منطقه سمنان مورد توجه خاص حكومتهاي مركزي قرار گرفت و منازعهها ومناقشههاي متعدد بر سر اين منطقه بين قدرتمندان در گرفت. با توجه به سخنان ایشان، کاوشهایی در نزدیکی و اطراف سنگنبشته انجام و نهایتا، نهر مذکور کشف شد. به همین منظور کد استان به ۰۸۶ تغییر پیدا کرد و کلیه شماره تلفنهای ثابت در محدوده استان مرکزی ۸ رقمی شد.

دبیر بخش هنرهای تجسمی جشنواره سراسری وقف چشمه همیشه جاری تصریح کرد: امسال هم شاهد برگزاری هفتمین دوره جشنواره وقف سنت همیشه جاری در استان کردستان هستیم. امید که با عنایت مسئولین استانداری ، اداره کل منابع طبیعی استان ، اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مانع از تخریب و نابودی این کوهستانهای شفا بخش و ارزشمند باشیم . این نگین ارزشمند و گوهر ناب در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر ونک با جاده های خاکی و در ۳۶ کیلو متری شهر سمیرم قرار دارد که با جلوه ای خاص کمر کوه ۲۰۰۰ متری را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند کوه دالان ونک به ارتفاع ۳۴۹۲ متر در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری غرب سمیرم قرار دارد شهر ونک و چشمه ای زیبا موسوم به چشمه ناز در دامنه های شمالی آن واقعند.

آنان زمستانها را در خانه های کوهستانی و تابستانها را در باغ های سرسبز می گذراندند . همان طور که در طول زمستان و پاییز، این شهر بسیار سرد و پوشیده از برف است، در تابستان و بهار، دشتهایی پوشیده از گلهای شقایق سرخ، علفزارهای سرسبز و مراتع زیبا در آن خودنمایی میکنند. همان طور که از نام این منطقه مشخص است، اردها بهترین مکان برای کمپ و چادرزدن است.

با وجود اینکه مکان های دیدنی و حیرت انگیز در این شهر فراوان است اما به نظرت بهترین جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟ خب وقتی که یک شهر 5 سال را در یخبندان سپری میکند، پس بهترین زمان سفر به آن قطعاً بهار و تابستان است. پس تابستان را میتوان بهترین زمان سفر به سراب دانست. اگر در بخش قبلی با ما همراهی کرده باشید، درباره بهترین زمان سفر به سراب هیچ سؤالی نخواهید داشت. پس اگر به پیادهروی در طبیعت و نهایتاً استراحت در میان دشتهای سرسبز علاقهمند هستید، منطقه گردشگری اردها را فراموش نکنید.

وجود رودخانههای زیبا در این منطقه و نیز جنگلی سرسبز از درختان گونه خزری، هر ساله پذیرای هزاران مسافر از سایر نقاط است. باغ در عصر شاهنشاهی ساسانیان نیز بر پایه اصول گذشته شکل میگیرد: ترکیب هندسی منظم، میان اسه اصلی، خیابانهای عمود برهم و کرتهای راست گوشه، باغها بسیار وسیع بودند و با دقت طراحی و مراقبت میشدند: گاه نزدیک به ٢۵ کیلومتر مربع مساحت داشتند. جنگ معروف شاه عباس صفوی و خلیلپاشا نیز در دشتهای وسیع همین شهر رخ داد. خلاصه که از دیرباز سراب میزبان تمدن بشری بوده و همیشه نیز با خنجری در پشت به یک ویرانه تبدیل شده است.

خوشبختانه چند سالی میشود که این شهر روی خوشی و آرامش را دیده است. اين شهر طي دهههاي اخير رونقي دوباره يافته، و همچنان در حال توسعه و نوسازي است. چشم میبیند و زبان از توصیف زیبایی قاصر است. این کتیبه 80در120سانتیمتر است و روی آن 16سطر نوشته به چشم میخورد. ترجمه: چشم از آن چه دیده می ترسد، چشم به چیزی که می بیند باور دارد. بعد از قله دماوند، عام کوه به عنوان دومین قلع مرتفع ایران شناخته می شود. کتیبه در ضلع شمالغربی روستا و در کوه زاغلان قرار دارد. این منطقه طبیعی و تماشایی در فاصله 10کیلومتری شمالشرق این شهر و در مسیر جاده سراب – اردبیل قرار دارد.

شهرستان چاراويماق داراي آثار متعدد تاريخي مي­باشد كه نشان از وجود تمدن­هاي ريشه­دار در اين منطقه است كه از آن جمله مي­توان به وجود بيش از 20 تپه و محوطه تاريخي اشاره كرد. منطقه گردشگری اردها، دشتی وسیع و سرسبز است که در میان مناطق کوهستانی قرار دارد. ازاینرو میتوانید حیوانات زیبایی را در دشتها و مراتع سرسبز آن مشاهده کنید که آزادانه برای خود زندگی میکنند. یعنی همین دشتهایی که امروز سرسبز و تماشایی هستند، روزگاری غرق خون بودند. طبیعت سراب بسیار دیدنی و تماشایی است. اشتباه نگیرید، اینجا بخشی از طبیعت بکر و تماشایی کشور خودمان است.

اما بدن ما این شوک را به پوست سر منتقل کرده و تکه ای ازموها به صورت سکه ای ریزش می کنند، این جا است که فرد از مرگ حتمی نجات پیدا می کند اما یک تکه از موهایش می ریزد. برخی تالاب های نزدیک دریا با جزرو مد تغییر وضعیت می دهند. این مجموعه دارای امکانات متعدد از قبیل استخر آبگرم معدنی با ظرفیت 500 متر مکعب ، استخر جوانان با ظرفیت 250 متر مکعب و استخر کودکان با ظرفیت 100 متر مکعب ، سونای خشک ، بخار ، جکوزی های چندنفره و بخشهای ورزشی و درمانی در مساحتی بالغ بر 4600 متر مربع یکی از بزرگترین مجموعه های آبدرمانی در سطح کشور و منطقه می باشد.

وی در حال حاضر خانه دار می باشد. در خبری از یونانیان که منبع اصلی اش را پیدا نکردم گفته شده است “تاک زرینی که در خوابگاه پادشاهان هخامنشی بر چناری زرین می پیچد، مظهر پادشاهان هخامنشی بوده است”. منطقه آغمیون حدود 50هکتار وسعت دارد و کاملاً بکر و دستنخورده باقی مانده است. منطقه نمونه گردشگری آغمیون یکی از مهمترین جاهای دیدنی سراب به حساب میآید. سنگنوشته رازلیق یکی دیگر از مهمترین آثار تاریخی و جاهای دیدنی سراب به حساب میآید. این سنگنوشته را با نام کتیبه رازلیق میشناسند. رازلیق یکی از توابع شهرستان سراب است که از شمال به کوه سبلان محدود میشود.

این غار روزگاری محل زندگی شکارچیانی بوده است که در دوران پیش از تاریخ در این منطقه زندگی میکردهاند. یکی دیگر از دیدنی های یزد خانه ۱۰۶ساله حاج کاظم رسولیان از سال ۱۳۶۸ وقف شد و به عنوان بخشی از دانشکده معماری و شهرسازی شهر یزد و محل برگزاری سمینارها و نشستهای تخصصی مورد استفاده قرار گرفت. یکی دیگر از مناطق بسیار خوش آبوهوا و دیدنی اطراف تهران برای گذراندن ایام گرم تابستان، دو روستای وردیج و واریش است. بخشی از تزیینات داخلی به تصاویر گچبري شده پرندگان (طاووس)، حيوانات (گوزن) و گل اختصاص یافته است. و در هر مجلسى فرش هاى قالى كرمانى و قائنى افتاده بود و در هر حجره اى شاهد سنبل مو بر پاى ايستاده و جوانان خطه ارم عباس آباد و سيمبران خوش آب و رنگ هندو و ارامنه شمشاد قامت گل رخسار مجلس را به صورت نگار گردانيده بودند و اعليحضرت ضل اللهى كامران و كامياب تا حين طلوع صبح عالمتاب در عبارت شرقى پل مزبور استراحت و امرا و مقربان و ملازمان هر يك در حجرات مختلف خود غنودند.

دیدگاهتان را بنویسید