آبشار لوه نگین شرق گلستان

اگر با خودرو شخصی به درکه می روید در حوالی میدان درکه، خودروی خود را پارک کنید و پیاده روی را شروع نمایید. «چشمهای است در شمال شهر کهن ری که آبش از زیر سنگ خارایی بیرون شده به سوی جنوب روان میشود» این وصف حال چشمهای است که امروزه با نام چشمه علی شناخته میشود. برای رفتن به چشمه برم باید در ابتدا خودتان را به شهر لردگان برسانید. زمانی که یک باز در آب حل می شود، یون های هیدروکسیل (OH- ) با بار منفی را آزاد می کند. پس از یک درگیری و زد و خورد به دست “سهـراب خان” رئیس ایل بهـداروند از شاخه هفت لنگ بختیــاری افتاد که در این درگیری و زد و خورد برادرش “حاج محمّدحسین خان” نیز کشته شد.

مسجد مهرآباد یکی دیگر از بناهای با ارزش تاریخی بناب است که در سال 951 هجری قمری به هزینه بیبیجان خانم، دختر منصور بیگ، در زمان سلطنت شاه طهماسب صفوی ساخته شد. در بسیاری از موارد ایجاد مرز بندی های دقیق برای اعضای خانواده می تواند مفید باشد.مثلاً خواهر یک مرد خودشیفته می تواند به برادرش بگوید:«در صورتی که بخواهی به توهین کردن به خانواده من ادامه دهی ما با هم ارتباطی نخواهیم داشت» یا پدری به فرزندش بگوید در صورت ادامه رفتارهای آزار دهنده تمام امتیازهای مالی ات قطع خواهند شد.

به اعتقاد و تایید بسیاری از پزشکان طب نوین و همچنین متخصصان طب سنتی، آب خنک چشمه خمده برای درمان بسیاری از بیماری ها، مانند سنگ کلیه، دردهای مفاصل و استخوان، زردی، بیماری های پوستی مانند جای زخم و جوش و بسیاری دیگر از امراض مفید است. مسیر درکه فراز و نشیب قابل توجهی دارد و در بعضی قسمتها حفاظ و نرده نصب شده است به همین دلیل دز فصول گرم همه افراد می توانند این مسیر را طی نمایند. خاصیت این آب گرم مانند سایر آب گرم های این منطقه، درمانی است و خیلی از افراد برای معالجه بیماری خود به این مکان روی میآورند.

این مکان در این فصول، مملو از گردشگران و علاقهمندان به آب گرم است. آب گرم و استخرها از جمله انگیزههای گردشگران برای ورود به این شهر است. شهردار سرعین بیان کرد: رنگ آمیزی المانهای فانتزی سطح شهر، درختکاری و کاشت فضای سبز، تعمیر و تعویض چراغهای سطح شهر، خطکشی معابر، نصب علائم راهنمایی گردشگری در تمامی مسیرهای سطح شهر، رنگآمیزی جداول، رفت و روب و نظافت معابر، ترمیم روکش آسفالت معابر، بازسازی سرویسهای بهداشتی، نصب نیمکتهای جدید، نورپردازی سطح شهر و اماکن گردشگری، از جمله اقداماتی است که برای استقبال از نوروز ۱۴۰۱ عملیات اجرایی آن با تلاش معاونان، مدیران و کارکنان شهرداری در حال اجراست.

فضای چشمه برم بسیار عاشقانه و شاعرانه است. در تشکيل چشمه ها، وضعيت سطح زمين و ناهمواريهاي آن دخالت دارد. شهر ايلام در حصاري از كوهها وارتفاعات جنگلي استقرار يافته و آب و هواي معتدل كوهستاني و بهاري دلپذير دارد. البته این سفر در فصول گرم مانند تابستان نیز ادامه دارد و سالانه خیلی از گردشگران و مسافران در فصول گرما از آمل و تهران به این شهر سفر میکنند. آیین جشن تتی (شکوفه) در روستای ییلاقی رینه در شهر آمل برگزار میشود.

این قلعه در فاصله ۲۰۰۰ متری روستای رینه، دهستان ییلاقی ارده از توابع بخش پره سر شهرستان رضوانشهر و در ارتفاع ۱۱۴۵ متری سطح دریا بر روی کوهی بلند معروف به قلعه کول واقع شده است. بعد از اینکه دره از دو پیچ عبور می کند از تنگه ی موسوم به گذر ولی نیز عبور می کنید تا در نهایت با کمی فاصله گرفتن از کف دره به پناهگاه پلنگچال برسید. در این منطقه دو رودخانه جاری هستند که در شمال قلعه رودخانه شفارود و در جنوب آن رودخانه ماف محله دیده میشوند. «وزغ کویری» گونهای وزغ است که تنها در ایران و در چشمهی «سفیدآب» پارک ملی کویر در استان سمنان زندگی میکند.

به طور مثال، اگر سفرنامه ابن بطوطه و یا فتوحات تیمور لنگ را خوانده باشید، میبینید که از مسجد جامع میمه سخن به میان آورده شده، همانطور که ملا حسن فیض کاشانی نیز از این مسجد بازدید نموده است و از کتیبه بالای محراب به تاریخ 413 هجری قمری سخن گفته است. ۳- قصاید عربی که در حدود هفتصد بیت و با موضوعات مدح و اندرز و مرثیه می باشد. از طرف دیگر اینکه اوغوزها با قبول اسلام نام ترکمن را گرفتهاند، با وجودصراحت آن در بعضی از منابع، چندان قانع کننده به نظر نمیرسد. در سال 1976، دو زیستشناس سوئدی از طرف دانشگاه گوتنبرگ ماموریت یافتند که به روی خزندگان بیابانی ایران تحقیق کنند.

از جنگل کارا نیز می توان تا قله چین کلاغ صعود کرد که این دو مسیر بیشتر مناسب کوهنوردان است. مسیر کوهنوردی یال پالیسار نیز از میانه ی مسیر جنگل کارا و به سمت شمال غرب(سه راه پالیسار و کارا) منشعب می شود و برای صعود به قله دوشاخ از آن استفاده می کنند. بعد از دیدن جنگل کارا به دره درکه بازگردید و مسیر اصلی را ادامه دهید. از پناهگاه پلنگچال تا ایستگاه پنجم نزدیک به سه کیلومتر راه را باید طی کنید و بیش از 570 متر ارتفاع اضافه نمایید اما در عوض می توانید در صورتی که در زمان مناسبی به ایستگاه پنجم برسید از طریق تله کابین به تهران بازگردید.

از پناهگاه پلنگ چال برای ادامه مسیر باید دوباره به کف دره و نزدیکی رودخانه بازگردید. خوشبختانه مرکز امداد و نجات نیز در این پناهگاه وجود دارد. ادامه ی دره درکه به دره مال احمد شهرت دارد. بعد از کافه اذقال چال منظره دیواره های دره درکه بسیار دیدنی است. به دليل تنوع بسيار زياد حالات ممكنه براي باز كردن معدن، طراحي سيستم بازكننده معدن با پيچيدگي و مشكل همراه بوده است لذا با بررسي كليه حالات ممكنه و محاسبه ميزان هزينههاي محتمل براي هر حالت ، مناسبترين طرح بازكردن معدن انتخاب گرديده است .

چشمه بلقیس در دل خود جویبارهای مشبک و با اصول معماری جالب توجهی دارد. چشمه ها از این نظر حایز اهمیت هستند که مقدار قابل توجهی از آب زیر زمینی را زهکش می نمایند و بدون صرف انرژی در اختیار بشر قرار می دهند . عالی قاپو از معروف ترین جاهای دیدنی اصفهان، کاخ شاهی و به عبارت دیگر دولتخانه صفوی بوده است که هنوز در ضلع غربی میدان نقش جهان، روبروی مسجد شیخ لطف الله قرار گرفته است. در بالاترین ترین قسمت جنگل کارا محلی به نام سیبستان وجود دارد که برای کمپ مسطح است. جنگل کارا یک جنگل بسیار کوچک اما محل مناسبی برای استراحت و کمپینگ است بخصوص که دارای چشمه آب مناسبی نیز می باشد.

بو را نمیشد دید، اما میشد خیال کرد که چون دودی غلیظ، یا همچون بخاری از شکمبۀ حرامگوشتی برمیخیزد و قاطی هوا میشود. پاکندس منطقهای وسیع با هزار هکتار وسعت است که از محل جوشش چشمه مارسا تا محل استقرار ارتفاعات چماز ادامه پیدا میکند. آبشار هفتحوض که هفت حوضچه سنگی و طبیعی است در نزدیکی کافه هفت حوض قرار دارد ومی توانید حین پیمودن مسیر از آن دیدن کنید. میروید که زودتر آنها را لمس کنید. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقهی سمنان، آنها در ساعات اولیه شب در حال تصویربرداری از پارک ملی کویر بودند که متوجه صداهایی شبیه به صدای قورباغه در نزدیکی یک چشمه آب شور کویری شدند.

مردم این شهر از نژاد آریایی اصیل بوده و یکی از خالص ترین آریایی های ایران می باشند.این مردم از قوم ماد هستند و بر اساس تحقیقات فراوان مورخان و شباهت نام آترپادگان به گلپادگان به اثبات رسیده است که این مردم بازمانده ی آذری هایی هستند که واژگان کمتری وارد زبان آنها که همان زبان خوانساری بوده است، شده است. بعد از گذشت روستای فوق به روستاهای اجن یلی اول و دوم رسیده که بعد از گذشت این روستاها به نقطه اصلی که چشمه آقسو میباشد و آب مصرفی شهر کلاله از این چشمه تامین میگردد و در جنگلهای روستای فوق قرار دارد .

مردم رینه دارای آداب و رسوم و جشنهای مختلفی هستند که یکی از این جشنها، جشن تنی است. کافه اذقال چال جزو قدیمی ترین کافه های کوهستانی تهران است. به نظر میاد یکی از اصلی ترین کوریدورهای هوایی مرکز ایران از نزدیکی قله ویلیجیا رد می شود! به استثنا زمستان و اوایل بهار، دره درکه از نظر بهمن، ایمن است. بیشتر رستوران ها و کافه های درکه در حوالی میدان درکه یا در اوایل خیابان میراسماعیلی قرار دارند و این قسمت معمولا بسیار شلوغ است زیرا گردشگران و علاقمندان کافه ها این مسیر را ترجیح می دهند. اما مسیر سمت چپ(خیابان میراسماعیلی) که از داخل منطقه مسکونی درکه و از نزدیکی امامزاده محمد والی عبور می کند را نیز می توانید انتخاب کنید چون ماشین رو است.

گردشگران از روستای طالقان هم می توانند به علم کوه صعود کنند اما این مسیر به مراتب طولانی تر بوده و در کنار آن، چشم انداز بسیار زیبایی از کوه های اطراف هم ارائه می دهد. کوهنوردان تنها برای صعود به قله پلنگچال معمولا وارد این دره می شوند. مسير ایستگاه پنجم تا از پناهگاه پلنگچال تا گردنه ی قبل از ایستگاه پنجم شیب شدیدی دارد و در زمستان پیمودن آن طاقت فرساست چون نیاز به برف کوبی سنگین در شیب دارد و خطر بهمن نیز وجود دارد. از جذابيتهاي اين مسير براي گردشگران ميتوان قلعه جوشن، مسجد خاروانا، كتيبه اوراتويي سقندل، بقعه سيد جبرائيل، آبشار گل آخور و سد زردآباد را نام برد.

شاهاندشت از کنار قلعه ملک بهمن و بر روی یک کوه هرمی شکل، مشرف به روستای شاهاندشت به پایین میریزد. شاهاندشت یکی از بهترین و بکرترین مقاصد طبیعتگردی شمال کشور است و سالانه خیلی از طبیعتگردان برای استفاده از جاذبههای گردشگری این منطقه به شاهدنشت سفر میکنند. تنگ هرایرز در استان فارس واقع است. در میدان تجریش می توانید با مینی بوس عازم میدان درکه در ابتدای دره درکه بشوید.

دیدگاهتان را بنویسید